Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №766/2450/26
н/п 3/766/1409/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.2026 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді: Дорошинської В.Е.,
за участю секретаря: Передерей І.О.,
прокурора: Гальченка В.М.,
особи, яка притягається до адміністративної
відповідальності: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому дистанційному судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду м. Херсона матеріали справи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч. 9 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: смт Новотроїцьке Херсонської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи (проходження служби) на день вчинення правопорушення: комунальне некомерційне підприємство «Херсонська міська лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, директор , на теперішній час: пенсіонер,-
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
в с т а н о в и в:
22 вересня 2020 року між Херсонським міським головою та ОСОБА_1 укладено контракт, відповідно до якого ОСОБА_1 призначено на посаду генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради.
Розпорядженням Херсонської міської ради від 23.09.2020 № 510-К ОСОБА_1 призначено на посаду генерального директора комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради з 01.10.2020 до 30.09.2025, за контрактом.
Відповідно до п.п. 1.1.-1.3. Статуту КНП «Херсонська міська лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, затвердженого рішенням Херсонської міської ради VIII скликання від 24.12.2020 №31, КНП «Херсонська міська лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради є багатопрофільним закладом охорони здоров`я - комунальним унітарним некомерційним вторинної медичної допомоги будь-яким особам у порядку та на умовах, установлених законодавством України та Статутом.
Відповідно до п. 4.1. Статуту вищевказане Підприємство є юридичною особою публічного права. Прав та і обов`язків юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації.
Відповідно до п. 4.5. Статуту, підприємство має самостійний баланс, рахунки в установах банків, рахунки в установах банків Державному казначействі України, круглу печатку зі своїм найменуванням штампи, а також бланки з власними реквізитами.
Таким чином, КНП «Херсонська міська лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради є юридичною особою публічного права у розумінні положень ч.2 ст. 81 ЦК України.
Відповідно до Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (даліНАЗК), як центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику від 29.12.2021 № 11 (питання № 25, 26), під посадовими особами юридичних осіб публічного права, слід розуміти осіб, які мають повноваження здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Адміністративно - господарські функції (обов`язки) це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо).
Організаційно - розпорядчі функції (обов`язки) це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності.
Відповідно до п. 7.2. Статуту, поточне керівництво діяльністю Підприємства здійснює Генеральний директор, який призначається на посаду та звільняється з посади Херсонським міським головою, відповідно до порядку, визначеного законодавством України та відповідним рішенням Херсонської міської ради.
Відповідно до п. 7.10.1-7.10.3. Статуту, генеральний директор підприємства керує згідно з чинним законодавством виробничо-господарською га фінансово-економічною діяльністю Підприємства, відповідає за фінансово-господарські результати його діяльності, самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені до уповноваженого органу законодавством, організовує управління Статутом та до компетенції Засновника стратегії розвитку Підприємства на основі потреб громади та ринкової ситуації.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду директора КНП «Херсонська міська лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, у межах повноважень здійснював діяльність, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських функцій, тобто є посадовою (службовою) особою юридичної особи публічного права.
Відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у п. 1 ч. 1 цієї статті, є суб`єктами відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, та суб`єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 22.03.2024 №170-К «Про розірвання контракту та звільнення ОСОБА_1 », контракт з ОСОБА_1 розірвано та останнього 09.04.2024 звільнено з посади генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради, за власним бажанням, згідно зі статтею 39 КЗпП України.
Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому Наказом Міністерства юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0380-25#Text), Херсонська міська територіальна громада (UA65100150000057191) з 01.05.2023 року і до цього часу відноситься до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Дата припинення бойових дій - не визначена.
Згідно листа Херсонської міської військової адміністрації від 30.01.2026 №8-569-11/26, у період з 26.03.2024 до 08.04.2024 ОСОБА_1 , згідно з розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації від 22.03.2024 №241-в перебував у щорічній відпустці. Згідно з розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації від 22.03.2024 №170-к, з ОСОБА_1 розірвано контракт та звільнено з посади 09.04.2024. При звільненні з останнім проведено повний розрахунок.
Тобто, 09.04.2024 року є днем припинення ОСОБА_1 виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 9 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування, які для здійснення службових повноважень на постійній основі перебувають на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, перелік яких визначається в установленому законодавством порядку, зобов`язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставинприпинення чи скасування воєнного стану, звільнення (припинення повноважень) або визначення дати завершення бойових дій для території активних бойових дій, на якій суб`єкт декларування перебуває.
Таким чином, ОСОБА_1 , являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі по тексту Закон), суб`єктом декларування та відповідальності був зобов`язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за 2021 2023 роки та при звільненні не пізніше 90 календарних днів з дня звільнення з посади, а саме: не пізніше 23:59 годин 08.07.2024 року включно.
Разом з тим, ОСОБА_1 , у порушення вимог, передбачених ч. 9 ст. 45 Закону, несвоєчасно, а саме: 30.03.2025 о 16:27 год. без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, ОСОБА_1 у порушення вимог, передбачених ч. 9 ст. 45 Закону, несвоєчасно, а саме: 30.03.2025 о 16:53 год. без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, ОСОБА_1 у порушення вимог, передбачених ч. 9 ст. 45 Закону, несвоєчасно, а саме: 30.03.2025 о 17:04 год. без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, ОСОБА_1 у порушення вимог, передбачених ч. 9 ст. 45 Закону, несвоєчасно, а саме: 04.02.2026 о 13:38 год. без поважних причин, маючи при цьому фізичні та технічні можливості, подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні.
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив факт невчасного подання декларацій, зазначених в протоколах про адміністративні правопорушення, з порушенням встановлених термінів, провину визнав у повному обсязі.
Прокурор Гальченко В.М.в судовому засіданні підтримав складені протоколи з викладених у них підставах, вважав, що матеріали справи про адміністративні правопорушення містять достатні докази на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією та притягнути до адміністративної відповідальності.
Оцінюючи викладене, необхідно враховувати таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1ст. 9 КУпАП).
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколу про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належними доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Згідно зі ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 4 ст. 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у п. 1 ч. 1 цієї статті, є суб`єктами відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, та суб`єктами, на яких поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".
Зі змісту частини 2 статті 45 Закону вбачається, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023 року.
Відповідно до ч. 9 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування, які для здійснення службових повноважень на постійній основі перебувають на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, перелік яких визначається в установленому законом порядку, зобов`язані подати цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин припинення чи скасування воєнного стану, звільнення (припинення повноважень) або визначення дати завершення бойових дій для території активних бойових дій, на якій суб`єкт декларування перебуває.
Відповідно до вимог чинного антикорупційного законодавства України, державою з лютого 2016 року забезпечено надання суб`єктам декларування ЕЦП на безоплатній основі в акредитованих центрах.
Відповідну інформацію із зазначенням Електронного реєстру суб`єктів, які надають послуги, пов`язані з ЕЦП, розміщено на офіційному сайті Міністерства юстиції України.
Крім того, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб`єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім`я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації 90 календарних днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, у ОСОБА_1 було 90 календарних днів для з`ясування строків подання, внесення до декларації, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), достовірних відомостей, отримання для цього необхідної інформації та копій документів, у тому числі з відкритих джерел, а в подальшому заповнення та перевірки наявності на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції вказаної декларації, однак останній цим не скористався.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та відповідальності, оскільки на нього поширюється дія Закону та був зобов`язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, за 2022 рік, за 2023 рік та декларацію ( при звільненні) не пізніше 23:59 годин 08.07.2024 включно.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих правопорушень підтверджена наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколами про адміністративні правопорушення, пов`язаними з корупцією № 23/2026, № 24/2026 та № 25/2026, 26/2026 від 24.02.2026, в яких викладені обставини вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень;
- контрактом з керівником комунального закладу охорони здоров`я, що діє в організаційно-правовій формі комунального некомерційного підприємства від 22 вересня 2020 року;
- розпорядженням Херсонської міської ради від 23.09.2020 №510-К;
- Статутом КНП «Херсонська міська лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, затвердженого рішенням Херсонської міської ради VIII скликання від 24.12.2020 №31;
- розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 22.03.2024 №170-К «Про розірвання контракту та звільнення ОСОБА_1 »;
- листом Херсонської міської військової адміністрації від 30.01.2026 №8-569-11/26;
- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- поясненням ОСОБА_1 ;
- листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 15.03.2024 № 47-10/16469/24;
- листом Верховного Суду від 09.04.2021 № 1089/0/2-21;
- іншими матеріалами, отриманими під час проведення перевірки.
Оцінюючи наведені вище докази, суд приходить до висновку, що факти викладені в протоколах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , знайшли своє підтвердження і під час судового розгляду. Досліджені судом докази узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, допущених ОСОБА_1 правопорушень, ставити їх під сумнів жодних підстав немає.
Суб`єктивна сторона вказаних правопорушень характеризується наявністю вини у формі непрямого умислу, а саме ОСОБА_1 був обізнаний про вимоги фінансового контролю. Крім того, мав можливість його виконати.
З огляду на викладене, дослідженими доказами підтверджено обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення. Останні повністю доводять факт вчинення ОСОБА_1 правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При вирішенні питання щодо міри адміністративної відповідальності виходжу з наступного.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Відповідно до вимог ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Оскільки ОСОБА_1 вчинив декілька адміністративних правопорушень, які розглядаються одночасно одним і тим же органом, у відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме: ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи характер та обставини вчинених правопорушень, суспільну небезпечність діяння, особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, а також ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Крім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню судовий збір в сумі 665,60 грн.
Керуючись ст. ст.23, 33, 34, 36, 40-1, ч. 1 ст.172-6, 251, 280, 283, 284 КУпАП, ч. 9 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», -
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: смт Новотроїцьке Херсонської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи (проходження служби) на день вчинення правопорушення: комунальне некомерційне підприємство «Херсонська міська лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, директор, на теперішній час: пенсіонера, визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та у відповідності до ч.2 ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
(Номер рахунку (IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач ГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) 37959517, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: смт. Новотроїцьке Херсонської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи (проходження служби) на день вчинення правопорушення: комунальне некомерційне підприємство «Херсонська міська лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, директор, на теперішній час: пенсіонер, на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
(Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
СуддяВ. Е. Дорошинська