Рішення № 134809925, 13.03.2026, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2026
Номер справи
600/427/26-а
Номер документу
134809925
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/427/26-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати неправомірними дії Головного управління фонду України в Чернівецькій області та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області від 07.01.2026 №977090142279 щодо призначення ОСОБА_1 пенсії віком із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, а саме за 2014, 2015 та 2016 роки та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік " у розмірі 1074 грн;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2023, 2024 та 2025 роки і доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2026 рік" у розмірі 2595 грн з 01.01.2026.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що з 01.01.2026 році отримує пенсію за віком, а тому вважає, що при обчислені вказаного виду пенсії підлягав застосуванню показник середньої заробітної плати за три календарні роки (2023-2025 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії. Позивач вважає, що відповідач протиправно під час обчислення його пенсії застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. Крім того, позивач зазначає, що відповідачем протиправно розраховано доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік", а не згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2026 рік". З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач у відзиві на позов зазначає, що під час переведення особи з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відсутні правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передують року звернення за пенсією. Таким чином, відповідач стверджує, що при переведенні позивача на пенсію за віком пенсійний орган діяв в правомірно та виключно в межах чинного законодавства. З вказаних підстав відповідач вказав про відсутність обставин для задоволення позовних вимог.

Рух справи у суді

Судом відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Позивач перебуває на обліку в пенсійному фонді та з 03.02.2014 р. отримував пенсію за вислугу років за Законом № 1788-XII, а з 01.01.2026 р. позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. (а.с. 13-14).

Матеріали справи містять копію розрахунку призначеної позивачу з 01.01.2026 р. пенсії за віком, який визначений на рівні 3385,02 грн. із яких: 3245,40 грн. - основний розмір пенсії за ст.27 Закону №1058, обчислений виходячи із тривалості страхового стажу та розміру заробітку (7532,90 грн. х 0,43083); 139,62 грн. - доплата за 13 років страхового стажу понад необхідних для жінок 30 років, встановлена згідно ч. 1 ст. 28 Закону №1058 з урахуванням ч. 3 ст. 42 Закону №1058 (1074,00 грн. х 13%). (а.с. 15-22).

Також матеріали спарив містять копію розрахунку страхового стажу позивача, який становить 43 роки 27 днів, а також копію трудової книжки НОМЕР_1 . (а.с. 8-12, 23).

13.01.2026 р. позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії, однак, у листі від 11.02.2026 р. відповідач повідомив, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії. (а.с. 30-31).

Мотивувальна частина

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 44 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

У відповідності до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп?Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно положень ч. 2 ст.40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до п.2 та п. 16 розділу ХV Прикінцеві положення Закону №1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 р. №1788-XII (далі Закон №1788-XII). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Згідно з положеннями ч. 3 ст.45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч.3 статті 45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV. Однак, у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Суд звертає увагу, що позивачу з 01.01.2026 р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV. До цього позивачу було призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення № 1788-XII від 05.11.1991 р., який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Отже, Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся вперше 01.01.2026 року.

Згідно з п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Таким чином, судом встановлено, що позивач під час призначення з 01.01.2026 р. пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV мав право на застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення позивача для призначення пенсії за віком, а саме за 2023-2025 роки. Однак, відповідачем протиправно не застосовано вказаний показник середньої заробітної плати.

Застосована правова позиція узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року (справа №577/2576/17), Верховного Суду у постанові від 31 липня 2019 року (справа №720/208/17), постанові від 18 серпня 2020 року (справа №263/6611/17) та у постанові від 25.03.2025 р. (справа №380/3740/24).

Щодо проведення перерахунку доплати за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2026 рік", суд зазначає наступне.

Згідно з абз. 1 та 2 ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

На підставі матеріалів справи встановлено, що станом на 30.12.2025 р. страховий стаж позивача складає 43 роки. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,43. Доплата за 13 роки понаднормового стажу визначено пенсійним органом в сумі 139,62 гривень. Відповідачем було застосовано прожитковий мінімум працюючих осіб в сумі 1074 гривень.

Однак, суд звертає увагу, що у зв`язку із переведенням позивача з пенсії за вислугою на пенсію за віком з 01.01.2026 р., понаднормовий стаж повинен розраховуватись, з урахуванням абз.1 ч.1 ст.28 Закону № 1058-VІ, де 13 років понаднормового стажу становлять 13 %. При цьому, під час призначення позивачу пенсії за віком 01.01.2026 р. підлягає застосуванню прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність станом на момент призначення пенсії 01.01.2026 р.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2026 рік" розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить 2595 гривень.

Таким чином, доплата позивача за 13 років понаднормового стажу з 01.01.2026 р. повинна була бути розрахована наступним чином: 2595 грн х 13 % = 337,35 гривень. Поряд із цим, відповідачем протиправно та необґрунтовано застосовано під час призначення пенсії позивача обрахунок доплати за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, виходячи із суми 1074 грн (визначений згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік), а не 2595 грн, визначеного станом на 01.01.2026 року.

На підставі вказаного суд встановив, що під час призначення позивачу пенсії за віком з 01.01.2026 р., відповідачем незаконно та безпідставно розраховано пенсію із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, а саме за 2014, 2015 та 2016 роки та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік " у розмірі 1074 грн, а відтак такі дії суд визнає протиправними.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що під час призначення позивачу з 01.01.2026 р. пенсії за віком відповідачем незаконно та безпідставно розраховано розмір пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, а саме за 2014-2016 роки та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік " у розмірі 1074 грн, а відтак такі дії суд визнає протиправними. При цьому, обираючи спосіб захисту порушеного права позивач просить суд скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області від 07.01.2026 №977090142279 щодо призначення пенсії із невірним обрахунком її розміру. Однак, суд вважає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного права, оскаржуючи вказане рішення, оскільки скасування рішення фактично призведе до припинення виплати пенсії позивачу та потребуватиме повторного розгляду питання щодо призначення пенсії за віком з 01.01.2026 року. Водночас, суд вважає, що у спірних правовідносинах належним та достатнім способом захисту порушеного права позивача буде визнання протиправних дій відповідача під час призначення пенсії за віком в частині розрахунку розміру пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, а саме за 2014, 2015 та 2016 роки та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік " у розмірі 1074 гривень. При цьому, належним способом відновлення порушеного права позивача буде зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2023, 2024 та 2025 роки і доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2026 рік" у розмірі 2595 грн з 01.01.2026.

З вказаних підстав суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати

Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У зв`язку із задоволенням позову, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління фонду України в Чернівецькій області під час призначення ОСОБА_1 з 01.01.2026 р. пенсії за віком, в частині розрахунку розміру пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, а саме за 2014, 2015 та 2016 роки та доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік " у розмірі 1074 гривен.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести з 01.01.2026 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення, а саме за 2023, 2024 та 2025 роки і доплату за понаднормативний стаж із застосуванням показника розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб згідно Закону України "Про державний бюджет України на 2026 рік" у розмірі 2595 грн., з урахуванням виплачених сум.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 655,60 гривень.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_2 ).

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя Т.М. Брезіна