Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2026 року справа № 580/14089/25 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Кульчицького С.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, які полягають у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 01.09.2025 про видання довідок для призначення пенсії державного службовця та зобов`язати Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.09.2025 про видання довідок для призначення пенсії державного службовця згідно приписів Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після звільнення позивача з займаної посади у 2005 році їй призначено пенсію відповідно до Закону України від 16.12.1993 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон 3723-ХІІ), проте у 2010 році її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058-IV), оскільки пенсія за віком по Закону 1058-IV була вища від пенсії державного службовця згідно закону 3723-XII і станом на дату подання цієї заяви позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону 1058-IV. Позивач 01.09.2025 звернулася до відповідача з заявою про видачу довідок для призначення пенсії державного службовця. Житомирською районною державною адміністрацією Житомирської області у відповідь на її звернення від 31.10.2025 ЗПІ-73 повідомлено, що розпорядженням голови Хорошівської районної державної адміністрації від 30.12.2020 212 «Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрацій» Управління праці та соціального захисту населення Хорошівської районної державної адміністрації реорганізовано шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області області (далі - Відповідач). Листом від 23.09.2025 2497 Відповідач повідомив, що для видання довідок для призначення пенсії державного службовця необхідно подати документи відповідно до п. 8 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого Міністерством соціальної політики України від 10.05.2017 750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за 766/30634 (далі - Порядок 750) де зокрема зазначено, що для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому п. 6 Порядку 750. Враховуючи приписи Порядку 750 Відповідач повідомив про неможливість задовільнити її заяву по видачу довідок для призначення пенсії. З огляду на наведене, позивач вважає зазначені дії Відповідача, що полягають у неналежному розгляді її заяви про видачу довідок для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2025 протиправними та такими, які порушують її право на пенсійне забезпечення, яке підлягає захисту в судовому порядку.
Ухвалою суду від 26.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач, копію ухвали про відкриття провадження у справі отримав 29.12.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Позивач 01.09.2025 звернулася до відповідача з заявою про видачу довідок для призначення пенсії державного службовця. Житомирською районною державною адміністрацією Житомирської області у відповідь на її звернення від 31.10.2025 ЗПІ-73 повідомлено, що розпорядженням голови Хорошівської районної державної адміністрації від 30.12.2020 212 «Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрацій» Управління праці та соціального захисту населення Хорошівської районної державної адміністрації реорганізовано шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області області (далі - Відповідач).
Листом від 23.09.2025 2497 Відповідач повідомив, що для видання довідок для призначення пенсії державного службовця необхідно подати документи відповідно до п. 8 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого Міністерством соціальної політики України від 10.05.2017 750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за 766/30634 (далі - Порядок 750) де зокрема зазначено, що для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому п. 6 Порядку 750. Враховуючи приписи Порядку 750 Відповідач повідомив про неможливість задовільнити її заяву по видачу довідок для призначення пенсії
Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначені Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 889-VІІІ (далі-Закон 889-VІІІ).
Згідно із пунктом 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 889-VІІІ, цей Закон набрав чинності з 01.05.2016.
Як вбачається з положень статті 90 Закону 889-VІІІ після 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В той же час відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону 889-VІІІ, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 3723-ХІІ (далі-Закон 3723-ХІІ) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 28.12.1993 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 28.12.1993 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 28.12.1993 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» 3723-XII, але у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723-ХІІ.
За змістом ч. 1 ст. 37 Закону 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з вищевказаних положень, обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом у постановах від 03.07. 2018 у справі 265/3709/17 та від 19.03.2019 у справі 357/1457/17.
Пунктом 5 Порядку 622 визначено, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 3723-ХІІ «Про державну службу» (надалі - Постанова 1-3).
Отже, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.
У відповідності до п. 7 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 750 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за 766/30634 (далі Порядок 750), у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.
Суд звертає увагу, що вищенаведені норми законодавчих приписів застосовуються у випадку ліквідації державного органу де працював державний службовець або у випадку перейменування чи відсутності його посади.
За висновками Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду, викладеними у постанові від 11.10.2019 у справі 812/1408/16, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під яким розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права до іншого. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладаються на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів. У спорах, які виникають із публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функцій від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бити припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Верховний Суд у зазначеній вище постанові виділяє два види правонаступництва: фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією), та процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
ВС підкреслив, що при визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.
У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач суд залучає іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Як встановлено судом, постановою Верховної Ради України від 04.02.2016 984-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» селище міського типу Володарськ-Волинський Володарськ-Волинського району Житомирської області перейменовано на селище міського типу Хорошів (п.п. 4 п. 1 зазначеної постанови).
Також, відповідно до п.п. 6 п. 1 постанови Верховної ради України від 17.07.2020 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» (далі - Постанова 807-IX) утворено Житомирський район з адміністративним центром у м. Житомир у складі, зокрема і Хорошівської селищної територіальної громади, а згідно з п.п. 6 п. 3 Постанови 807-IX Хорошівський район Житомирської області ліквідовано.
Згідно з п. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з Постановою 807-ІХ шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1 у якому зокрема міститься інформація про реорганізацію Хорошівської районної державної адміністанції шляхом її приєднання до Житомирської районної державної адміністрації.
Тобто у даній справі відповідач є правонаступником та уповноваженимй на видачу довідки для призначення пенсії державного службовця.
Предметом розгляду у даній справі є неналежний розгляд заяви позивача про видачу довідок для призначення пенсії державного службовця від 01.09.2025.
Разом з тим, відповідно до п. 8 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого Міністерством соціальної політики України від 10.05.2017 750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за 766/30634 (далі - Порядок 750) для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.
Відповідач розглянув заяву позивача та надав відповідь, що на даний час не можливо задовільнити заяву позивача у зв`язку з відсутністю відповідних документів, які передбачені п. 8 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого Міністерством соціальної політики України від 10.05.2017 750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за 766/30634 (далі - Порядок 750).
Тому, посилання позивача про неналежний розгляд її заяви не знайшли свого підтвердження, адже їй відмовлено у видачі довідки саме через відсутність необхідних документів, які позивач мала надати разом з заяою про видачу довідки.
Тому у діях Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області відсутні протиправні дії, які полягають у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 01.09.2025 про видання довідок для призначення пенсії державного службовця.
Відповідач розглянув заяву позивача та надав вичерпну відповідь щодо неможливості видачі довідки.
При цьому позивач не позбавлена можливості звернутися до відповідача з повторною заявою, надавши до неї всі необхідні документи.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу приписів частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши докази на підтвердження неправомірності дій відповідача та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ