Рішення № 134808171, 13.03.2026, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2026
Номер справи
640/3580/21
Номер документу
134808171
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

13 березня 2026 року м. Рівне№640/3580/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства Концерн Авек та Ко до Державної екологічної інспекції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державної екологічної інспекції у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення.

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Приватного акціонерного товариства Концерн Авек та Ко (далі позивач) до Державної екологічної інспекції України (далі відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 5888 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2021 рік, затвердженого пунктом 1 Наказу від 27.11.2020 №454.

Стислий виклад позиції Позивача та заперечень Відповідача.

Позивач зазначає, що Головою Державної екологічної інспекції України винесений Наказ від 27.11.2020 №454, яким постановлено затвердити План здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2021 рік; керівникам структурних підрозділів, територіальних та міжрегіональних територіальних органів Державної екологічної інспекції України вжити заходів щодо виконання Плану. Додатком до Наказу №454 визначено перелік суб`єктів господарювання щодо яких здійснюватимуться заходи державного нагляду (контролю), зокрема, №5888 - Приватне акціонерне товариство Концерн Авек та Ко; ступінь ризику високий; дата початку здійснення заходу 19.02.2021; строк здійснення заходу 10 днів; найменування органу державного нагляду (контролю) Державна екологічна інспекція у Харківській області. Позивач вважає дії Відповідача протиправними щодо визначення ступеню ризику високий та щодо включення товариства до Плану проведення планових заходів, оскільки за сукупністю балів товариство відноситься до середнього ступеню ризику, а не до високого. Просив задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач зазначає, що загальні кількість балів, яка врахована контролюючим органом, відноситься до показника високого ступню ризику, тому оскаржуваний наказ є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню. Просив відмовити Позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва (головуючий суддя А.С.Мазур) від 23.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.03.2025 для розгляду справи №640/3580/21 визначено головуючого суддю К.М.Недашківську.

Ухвалою суду від 11.03.2025 адміністративну справу №640/3580/21 за позовом Приватного акціонерного товариства Концерн Авек та Ко до Державної екологічної інспекції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державної екологічної інспекції у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення прийнято до провадження та вирішено продовжити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін зі стадії розгляду справи по суті.

Ухвалою суду від 26.03.2025 клопотання Державної екологічної інспекції України про розгляд справи №640/3580/21 за правилами загального позовного провадження з викликом сторін залишено без задоволення.

Відповідно до частини другої статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

За відсутності у процесуальному законі вказівки (прямої чи опосередкованої) на необхідність розгляду справи (з огляду на її категорію) тільки за правилами загального позовного провадження, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження (відповідно до частини другої статті 257 КАС).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та з`ясувавши всі обставини, які мають правове значення для вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

Державною екологічною інспекцією у Харківській області в період з 16.10.2018 по 29.10.2018 проведено планову перевірку Приватного акціонерного товариства Концерн Авек та Ко на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства, за наслідками якої складний Акт проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 29.10.2018 №843/01-04/03-19 (далі Акт перевірки №843/01-04/03-19).

На підставі Акта перевірки №843/01-04/03-19 контролюючим органом внесено Припис від 29.10.2018 №104/03-09, яким зобов`язано Позивача:

забезпечити роздільний спосіб збору та зберігання відходів, які утворюються при здійсненні власної діяльності товариства по вул. Сумська, 70 у м. Харків для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія термін виконання з 29.10.2018;

забезпечити роздільний спосіб збору та зберігання відходів, які утворюються при здійсненні власної діяльності товариства по вул. Сумська, 72 у м. Харків для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія термін виконання з 29.10.2018;

забезпечити роздільний спосіб збору та зберігання відходів, які утворюються при здійсненні власної діяльності товариства по вул. Тюрінська, 151 у м. Харків для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія термін виконання з 29.10.2018;

забезпечити роздільний спосіб збору та зберігання відходів, які утворюються при здійсненні власної діяльності товариства по вул. Академіка Павлова, 165/в у м. Харків для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія термін виконання з 29.10.2018;

забезпечити роздільний спосіб збору та зберігання відходів, які утворюються при здійсненні власної діяльності товариства по вул. Толстого, 49 у м. Харків для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія термін виконання з 29.10.2018;

забезпечити роздільний спосіб збору та зберігання відходів, які утворюються при здійсненні власної діяльності товариства по пр. Ювілейному, 5 у м. Харків для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія термін виконання з 29.10.2018;

забезпечити професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами термін виконання до 29.11.2018 (а.с. 21).

Головою Державної екологічної інспекції України винесений Наказ від 27.11.2020 №454 (далі Наказ №454), яким постановлено затвердити План здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2021 рік; керівникам структурних підрозділів, територіальних та міжрегіональних територіальних органів Державної екологічної інспекції України вжити заходів щодо виконання Плану (а.с. 10).

Додатком до Наказу №454 визначено перелік суб`єктів господарювання щодо яких здійснюватимуться заходи державного нагляду (контролю), зокрема, №5888 - Приватне акціонерне товариство Концерн Авек та Ко; ступінь ризику високий; дата початку здійснення заходу 19.02.2021; строк здійснення заходу 10 днів; найменування органу державного нагляду (контролю) Державна екологічна інспекція у Харківській області (а.с. 11).

Контролюючим органом складений Акт про недопущення на об`єкт для здійснення державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 19.02.2021 №162/12-02/08-04 про те, що Позивач не допустив інспектора для здійснення державного нагляду (контролю), який необхідно було провести з 19.02.2021, з 01.03.2021 по 04.03.2021, відповідно до Наказу.

Позивач вважає дії Відповідача протиправними щодо визначення ступеню ризику високий та щодо включення товариства до Плану.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення Наказу №454, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі Закон № 877-V).

За приписами статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною другою статті 4 Закону № 877-V визначено, що у разі якщо суб`єкт господарювання на відповідний плановий період включений до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) одночасно кількох органів державного нагляду (контролю), відповідні планові заходи здійснюються органами державного нагляду (контролю) комплексно - одночасно всіма органами державного нагляду (контролю), до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) яких включено суб`єкта господарювання.

За правилами частини третьої статті 4 Закону № 877-V, планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб`єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 877-V, планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

Протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб`єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.

За наявності у суб`єкта господарювання відокремлених підрозділів планові заходи державного нагляду (контролю) щодо такого суб`єкта господарювання можуть здійснюватися одночасно в усіх відокремлених підрозділах протягом строку здійснення одного планового заходу.

Внесення одного й того самого суб`єкта господарювання до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) різних органів державного нагляду (контролю) є підставою для проведення щодо такого суб`єкта господарювання комплексного планового заходу державного нагляду (контролю).

Суб`єкт господарювання має право відмовитися від проведення комплексного планового заходу державного нагляду (контролю) шляхом письмового звернення до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності. У такому разі перевірка такого суб`єкта господарювання проводиться згідно з річними планами органів державного нагляду (контролю).

Органи державного нагляду (контролю) щороку визначають перелік суб`єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у плановому періоді, та не пізніше 15 жовтня року, що передує плановому, забезпечують внесення відомостей про таких суб`єктів господарювання до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) для автоматичного виявлення нею суб`єктів господарювання, які підлягають комплексним плановим заходам державного нагляду (контролю).

Проект плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) формується інтегрованою автоматизованою системою державного нагляду (контролю).

У разі виникнення потреби у внесенні змін до сформованого проекту плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) щодо узгоджених між органами державного нагляду (контролю) інших дат початку та строків здійснення комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органи державного нагляду (контролю) звертаються письмово з відповідними пропозиціями не пізніше 1 листопада року, що передує плановому, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, який має право вносити такі зміни до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю).

План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період для всіх органів державного нагляду (контролю) затверджує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті та вносить відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 15 листопада року, що передує плановому.

Річні плани здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період з урахуванням узгоджених дат початку та строків здійснення визначених у плані здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) затверджують органи державного нагляду (контролю), оприлюднюють на своїх офіційних веб-сайтах та вносять відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому.

Вимоги до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), внесення змін до них та звіту щодо їх виконання визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності.

Комплексні планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 5 Закону № 877-V визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, розробляє Методику розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та Методику розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Методика розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), має передбачати, у тому числі, оцінку ступеня небезпеки, масштабу, виду та сфери діяльності, наявність порушень у попередній діяльності суб`єктів господарювання (крім новостворених).

Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності.

З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб`єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), належать до одного з трьох ступенів ризику: високий, середній або незначний.

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).

Залежно від ступеня ризику орган державного нагляду (контролю) визначає перелік питань для здійснення планових заходів (далі - перелік питань), що затверджується наказом такого органу.

Уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п`яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством.

Виключно в межах переліку питань орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу та ступеня ризику визначає питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль), та зазначає їх у направленні на перевірку.

Орган державного нагляду (контролю) оприлюднює критерії та періодичність проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті у порядку, визначеному законодавством.

Планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органом державного нагляду (контролю) за діяльністю суб`єктів господарювання, яка віднесена:

до високого ступеня ризику - не частіше одного разу на два роки;

до середнього ступеня ризику - не частіше одного разу на три роки;

до незначного ступеня ризику - не частіше одного разу на п`ять років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №182 затверджено Критерії,

за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією (далі Критерії).

За приписами пункту 1 Критеріїв, до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Держекоінспекцією, належать:

1) провадження господарської діяльності з додержанням екологічних вимог;

2) категорія видів планової діяльності та об`єктів, що можуть мати значний вплив на довкілля;

3) види порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду;

4) кількість порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду;

5) кількість позапланових заходів державного нагляду (контролю), проведених щодо суб`єкта господарювання протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду, з підстав, передбачених абзацами третім, сьомим, дев`ятим частини першої статті 6 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;

6) кількість випадків недопущення суб`єктом господарювання посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до проведення заходів державного нагляду (контролю) (крім випадків, передбачених статтею 10 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду.

Відповідно до пункту 3 Критеріїв, перелік критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, їх показники та кількість балів за кожним показником визначено у додатку 2.

За приписами пункту 4 Критеріїв, віднесення суб`єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеня ризику здійснюється з урахуванням суми балів, нарахованих за всіма критеріями, визначеними у додатку 2, за такою шкалою:

від 41 до 100 балів - до високого ступеня ризику;

від 21 до 40 балів - до середнього ступеня ризику;

від 0 до 20 балів - до незначного ступеня ризику.

Пунктом 5 Критеріїв визначено, що планові заходи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів за діяльністю суб`єктів господарювання проводяться з такою періодичністю:

з високим ступенем ризику - не частіше одного разу на два роки;

із середнім ступенем ризику - не частіше одного разу на три роки;

з незначним ступенем ризику - не частіше одного разу на п`ять років.

Із змісту наведених положень вбачається, що залежно від ступеня ризику органом державного контролю визначається періодичність проведення планових заходів, а також перелік питань щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль), та зазначає їх у направленні на перевірку.

Тобто, оцінка органом державного нагляду (контролю) ступеня ризику від провадження господарської діяльності є визначальним фактором, в залежності від якого органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів стосовно такого суб`єкта господарювання та встановлюється перелік питань в межах яких здійснюватиметься такий плановий захід.

Як зазначено вище, Додатком до Наказу №454 визначено перелік суб`єктів господарювання щодо яких здійснюватимуться заходи державного нагляду (контролю), зокрема, №5888 - Приватне акціонерне товариство Концерн Авек та Ко; ступінь ризику високий; дата початку здійснення заходу 19.02.2021; строк здійснення заходу 10 днів; найменування органу державного нагляду (контролю) Державна екологічна інспекція у Харківській області тобто, від 41 до 100 балів.

Відповідно до Акта перевірки №843/01-04/03-19 серед критеріїв, які були враховані є користування Позивачем земельними ділянками іншого призначення, що становить 15 балів, що відповідає Додатку №2 Критеріїв.

Актом перевірки №843/01-04/03-19 також встановлено, що діяльність Позивача призводить до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що підтверджується дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 10.03.2015 №632113600-1789, від 10.03.2015 №632113600-1790, від 10.03.2015 №632113600-1791.

Отже, серед показників, які були враховані при включення Позивача до Плану здійснення діяльності викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря до 1 тис. тон на рік включно 30 балів, що відповідає Додатку №2 Критеріїв.

За критерієм «Види порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх 5 років, що передують плановому періоду» - 9 балів.

За критерієм «Кількість порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх 5 років, що передують плановому періоду» - 5 балів Актом перевірки №843/01-04/03-09 виявлено 7 порушень.

Отже, кількість балів, які враховано контролюючим органом для визначення ступеня ризику, відноситься до високого ступеня ризику, тобто, від 41 до 100 балів.

Доказів протилежного Позивачем не надано та зазначене вище не спростовано.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію України (далі Положення №275).

Відповідно до пункту 1 Положення №275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

За приписами пункту 7 Положення №275, Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Отже, у спірному випадку, Відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначені нормами чинного законодавства, а тому оскаржуваний Наказ №454 є правомірним.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення Наказу №454 в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства Концерн Авек та Ко (вулиця Сумська, 70, місто Харків, Харківська область, 61002; код ЄДРПОУ 22649344) до Державної екологічної інспекції України (провулок Новопечерський, 3, корпус 2, місто Київ, 01042; код ЄДРПОУ 37508533), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державної екологічної інспекції у Харківській області (вулиця Бакуліна, 6, місто Харків, Харківська область, 61166; код ЄДРПОУ 37999518) про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 13 березня 2026 року

Суддя К.М. Недашківська