Рішення № 134805482, 13.03.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2026
Номер справи
300/7982/25
Номер документу
134805482
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" березня 2026 р. справа № 300/7982/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якому просить суд: визнати неправомірними дій відповідача щодо відмови у наданні можливості ознайомитись із матеріалами виконавчого провадження № 65925157; зобов`язати Івано-Франківський відділ державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надати можливість ознайомитись із матеріалами виконавчого провадження № 65925157 та зробити з них копії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, у справі № 300/2379/19, за результатом розгляду якої задоволено позов Державної архітектурно-будівельної інспекції України та зобов`язано ОСОБА_2 знести самочинно збудований об`єкт будівництва житловий будинок, який розташований у Садівничому товаристві «Механізатор» в с.Клузів Тисменицького району Івано-Франківської обл. З метою примусового виконання вимог виконавчого листа № 300/2379/19 від 14.05.2021 відкрито виконавче провадження № 65925157, з матеріалами якого мала намір ознайомитися ОСОБА_1 . Так, позивач звернулася до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України із заявою від 18.08.2025 про надання можливості ознайомитися із матеріалами виконавчого провадження № 65925157. Однак, за результатом розгляду заяви від 18.08.2025 листом від 25.08.2025 № 158519 відповідач відмовив позивачу у задоволенні її заяви, оскільки ОСОБА_1 не є стороною вказаного виконавчого провадження. Позивач вважає такі дії дій відповідача неправомірними, оскільки маючи статус третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача у справі № 300/2379/19 у зв`язку з порушенням її прав та законних інтересів, на думку ОСОБА_1 , в неї є усі підстави ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження. Знімати копії та вчиняти інші дії, які передбачені статтею 19 Закону України «Про виконавче провадження».

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Івано-Франківський відділ державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України правом на подання відзиву на позов не скористався. Ухвалу про відкриття провадження від 10.11.2025 доставлено 10.11.2025 до електронного кабінету відповідача.

Згідно з частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин суд вважає, що відповідачу ухвала від 10.11.2025 вручена належним чином, а справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2021 у справі № 300/2379/19 задоволено Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 : зобов`язано ОСОБА_2 знести самочинно збудований об`єкт будівництва житловий будинок, який розташований у Садівничому товаристві «Механізатор» в с.Клузів Тисменицького району Івано-Франківської обл. (а.с. 9-20).

14.05.2021 Івано-Франківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 300/2379/19.

З метою примусового виконання вимог виконавчого листа № 300/2379/19 від 14.05.2021 відкрито виконавче провадження № 65925157.

ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України із заявою від 18.08.2025 про надання можливості ознайомитися із матеріалами виконавчого провадження № 65925157 (а.с. 33-38).

Листом від 25.08.2025 № 158519 Івано-Франківський відділ державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відмовив позивачу у задоволенні її заяви, оскільки ОСОБА_1 не є стороною вказаного виконавчого провадження (а.с. 39-40).

Позивач подала до Міністерства юстиції України скаргу від 03.10.2025 на дії начальника Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якій просила надати можливість ознайомлюватись із матеріалами виконавчого провадження, яке відкрито за виконавчим листом, виданим Івано-Франківським окружним адміністративним судом по справі № 300/2379/19 (а.с. 41-64).

Листом від 15.10.2025 № 149086/178025-31-25/20.3.1 скаргу ОСОБА_1 від 03.10.2025 направлено за належністю до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с. 65).

Листом від 29.10.2025 № К-3/3/15.1-27/7 Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повідомило ОСОБА_1 , що вона не є стороною виконавчого провадження, а тому її заява не може бути задоволена (а.с. 66-67).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні можливості ознайомитись із матеріалами виконавчого провадження № 65925157, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом, в якому просить суд зобов`язати Івано-Франківський відділ державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надати можливість ознайомитись із матеріалами виконавчого провадження № 65925157 та зробити з них копії.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закону України Про виконавче провадження.

Так, згідно статті 1 Закону України Про виконавче провадження, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною першою статті 5 Закону України Про виконавче провадження визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Відповідно до частини першої статті 13 Закону України Про виконавче провадження під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною першою статті 18 Закону України Про виконавче провадження визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до пунктів 2 та 3 частини другої статті 18 Закону України Про виконавче провадження виконавець зобов`язаний: надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону України Про виконавче провадження сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.

Окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (виконавчих документів), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню, визначає Інструкція з організації примусового виконання рішень, затверджено наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802.

Пунктом 11 розділу ІІ Інструкція з організації примусового виконання рішень визначено, що сторона виконавчого провадження (її представник) та прокурор як учасник виконавчого провадження можуть знайомитися з матеріалами виконавчого провадження у відповідному органі державної виконавчої служби, офісі приватного виконавця у спеціально визначений для прийому громадян час і в тому обсязі, в якому вони бажають, за усним клопотанням до виконавця.

Сторони виконавчого провадження (їх представники) або прокурор як учасник виконавчого провадження за бажанням можуть ознайомитись із матеріалами виконавчого провадження в інший час. Виконавче провадження надається їм для ознайомлення на підставі письмової заяви, в якій зазначаються бажана дата та час ознайомлення.

Ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження здійснюється у присутності виконавця або помічника приватного виконавця, про що у виконавчому провадженні робиться відмітка із зазначенням дати ознайомлення та підпису особи, яка ознайомилася з матеріалами виконавчого провадження.

Сторона виконавчого провадження (її представник) та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право робити копії (фотокопії) з документів виконавчого провадження та виписки з них. Вилучення з матеріалів виконавчого провадження будь-яких документів не допускається.

Таким чином, Законом України Про виконавче провадження та Інструкцією з організації примусового виконання рішень визначено виключний перелік осіб, які мають право знайомитися з матеріалами виконавчого провадження, а саме: сторони виконавчого провадження, їхні представники, прокурор як учаснику виконавчого провадження.

Водночас, відповідно до частини першої статті 14 Закону України Про виконавче провадження учасниками виконавчого провадження є виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерт, спеціаліст, перекладач, суб`єкт оціночної діяльності - суб`єкт господарювання, особи, права інтелектуальної власності яких порушені, - за виконавчими документами про конфіскацію та знищення майна на підставі статей 176, 177 і 229 Кримінального кодексу України, статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Частиною першою статті 15 Закону України Про виконавче провадження виизначено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.

Згідно з частиною другою статті 15 Закону України Про виконавче провадження стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

В спірному випадку, за інформацією, яка міститься в Автоматизованій системі виконавчого провадження, стягувачем у виконавчому провадженні № 65925157 є Державна інспекція архітектури та містобудування України, а боржником ОСОБА_2 .

Таким чином, ОСОБА_1 не є стороною виконавчого провадження № 65925157 з примусового виконання вимог виконавчого листа № 300/2379/19 від 14.05.2021, а тому у відповідача відсутній обов`язок, встановлений статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження», щодо надання можливості позивачу ознайомитись з матеріалами вказаного виконавчого провадження № 65925157.

Щодо доводів позивача про те, що виконавче провадження здійснюється на засадах гласності та відкритості, то Верховний Суд розкрив ці засади в постанові від 08.09.2021 за результатом розгляду справи № 826/7243/17.

Так, Верховний Суд зазначив, що гласність виконавчого провадження стосується його відкритості для широкої громадськості, а власне відкритість означає відкритість інформації про виконавче провадження для його учасників.

Важливим проявом відкритості у виконавчому провадженні є відкритість для його сторін інформації стосовно тих виконавчих дій, які вчиняються або вчинятимуться у ньому, забезпечена правом бути завчасно повідомленим виконавцем про час і місце вчинення цих дій. У аспекті забезпечення відкритості цієї інформації також є важливим доступ сторін до автоматизованої системи виконавчого провадження, який, окрім іншого, надає їм (чи принаймні створює відповідні умови) належним чином реалізовувати свої права та обов`язки як учасників виконавчого провадження.

Зрештою здійснення виконавчого провадження з дотриманням принципу відкритості впливає на забезпечення іншої засади такої діяльності - права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців.

Таким чином, гласність виконавчого провадження стосується його відкритості для широкої громадськості, зокрема у формі відкритого доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, функціонал якого дає можливість пошуку за даними автоматизованої системи виконавчого провадження для осіб, які не є сторонами виконавчого провадження. При цьому, за результатами такого пошуку будь-яка особа може отримати відкриту інформацію про стан виконавчого провадження, дату його відкриття, сторін такого виконавчого провадження, реквізити та контактні дані органу ДВС/приватного виконавця.

Водночас, як зазначено Верховним Судом вище, проявом відкритості у виконавчому провадженні є відкритість для його сторін інформації стосовно тих виконавчих дій, які вчиняються або вчинятимуться у ньому. Така відкритість забезпечується сторонам виконавчого провадження через ідентифікатор доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження.

Таким чином, лише сторони виконавчого провадження мають право ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження, внесеними до автоматизованої системи виконавчого провадження, за адресою в мережі Інтернет https://asvpweb.minjust.gov.ua/. При цьому, в постановах, які направляються стягувачу та боржнику, міститься застереження про те, що за передачу ідентифікатора третім особам сторони виконавчого провадження несуть відповідальність, установлену законом.

Щодо доводів позивача про те, що в неї є статус третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача у справі № 300/2379/19 у зв`язку з порушенням її прав та законних інтересів, то суд звертає увагу на частину першу статті 74 Закону України «Про виконавче провадження», якою гарантовано право на оскарження рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення, не лише сторонам та іншим учасникам, але й іншим особам, до яких відноситься позивач.

З огляду на вищевказану норму частини першої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження», у випадку непогодження з рішеннями, діями чи бездіяльністю виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення у справі № 300/2379/19, ОСОБА_1 може оскаржити їх до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Окрім цього, право позивача на отримання інформації щодо рішень та дій державного виконавця, пов`язаних з примусовим виконанням судового рішення у справі № 300/2379/19, можливо реалізувати в порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян» та Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Суд звертає увагу на те, що в рамках цієї адміністративної справи розглядається правомірність поведінки Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України за заявою ОСОБА_1 від 18.08.2025 про надання можливості ознайомитися із матеріалами виконавчого провадження № 65925157.

При цьому, прийняття рішення про відмову у задоволенні такої заяви у формі листа Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 25.08.2025 № 158519, суд перевіряє таке рішення через призму вимог, які визначені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

Саме в частині другій вказаної Статті закріплено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці Європейського суду з прав людини. Суб`єкти владних повноважень повинні враховувати ці критерії - принципи, оскільки вони ґрунтуються на положеннях Європейської конвенції з прав людини, яка ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР, і в силу положень статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства.

В спірному випадку відмова у наданні ОСОБА_1 можливості ознайомитися із матеріалами виконавчого провадження № 65925157 прийнята на підставі Закону України Про виконавче провадження, яким фактично заборонено ознайомлювати з матеріалами виконавчого провадження осіб, які не є: сторонами цього виконавчого провадження, їхніми представниками, прокурором як учасником цього виконавчого провадження.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, є необґрунтованим і не підлягає задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (РНОКПП 43316386, вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ, 76019) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.