Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
Іменем України
03 березня 2026 року м. Чернігівсправа № 927/1081/25
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, за участю секретаря судового засідання Балан Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали позовної заяви за позовом Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (код 44104357) 15000, селище Ріпки Чернігівського району Чернігівської області, вул. Святомиколаївська, 92до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд» (код 43081533) 14000, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 61-Бпро стягнення 925 726 грн 80 коп.
за участі представників сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: Циганок Д.С. директор, Святная О.В. адвокат (ордер серії СВ № 1150854 від 18.11.2025)
Рішення ухвалюється після перерви, оголошеної на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні з 27.01.2026 по 03.03.2026.
В судовому засіданні 03.03.2026, на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено скорочене рішення.
ВСТАНОВИВ:
30 жовтня 2025 року через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява від 29.10.2025 №04-14/676 Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд» про стягнення 925 726,80 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на протиправність поведінки відповідача, яка полягає у безпідставному включенні до актів виконаних робіт по Договорам підряду № 93 від 08.09.2023, № 230 від 22.12.2023, № 17 від 14.03.2023 та № 82 від 15.08.2023 завищених витрат на відрядження робітників будівельників без належного документального підтвердження, що є порушенням п. 4 р. ІІ Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордоном, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59, п. 4.29, 6.14 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.1998 № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів».
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 04.11.2025 постановлено:
позовну заяву Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про стягнення 925 726 грн 80 коп. залишити без руху;
зобов`язати Відділ освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до господарського суду разом із заявою про усунення недоліків:
- докази сплати судового збору в сумі 11 108,72 грн у встановленому порядку, а саме за місцем розгляду справи (Господарський суд Чернігівської області) зокрема, на рахунок UA098999980313121206083025739,
- докази відправлення відповідачу копії заяви про усунення недоліків;
роз`яснити Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, що в разі неусунення всіх недоліків заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала суду від 04.11.2025 направлена позивачу до його електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» та згідно довідки про доставку електронного листа, роздрукованої з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду», доставлена до електронного кабінету 04.11.2025 20:00.
Відповідно до ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Враховуючи вищенаведені положення ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 04.11.2025 є такою, що отримана позивачем 05.11.2025.
07.11.2025, у встановлений судом процесуальний строк, з метою усунення виявлених недоліків, позивачем через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області подані запитувані документи.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.11.2025 постановлено:
прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;
здійснювати розгляд позовної заяви за правилами загального позовного провадження;
призначити розгляд позовної заяви в підготовчому засіданні на 09 грудня 2025 року;
встановити процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;
викликати для участі в судовому засіданні представника Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області в якості позивача. Повідомити позивача, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Позивач належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення призначеного на 09.12.2025 підготовчого засідання, що підтверджується наявною в матеріалах справи роздрукованою з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд», однак процесуальним правом на участь у ньому не скористався.
08.12.2025 через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання від 08.12.2025 №04-14/778 позивача про розгляд справи за відсутності його повноважного представника.
В обґрунтування даного клопотання позивач посилається на надвелику службову завантаженість головного спеціаліста юрисконсульта Відділу, пов`язану із кадровими змінами.
26.11.2025, у встановлений судом процесуальний строк, через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшов відзив від 26.11.2025 на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що відповідач не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити в їх задоволенні.
В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що ним дійсно виконувались роботи на підставі вищезгаданих Договорів підряду № 93 від 08.09.2023, № 230 від 22.12.2023, № 17 від 14.03.2023 та № 82 від 15.08.2023. Відповідні роботи були фактично виконані товариством та прийняті і оплачені позивачем без жодних зауважень.
За кошторисними розрахунками до актів виконаних робіт за всіма зазначеними вище Договорами, кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва за відповідними актами приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) розраховані, виходячи з нормативу добових на людину 500,00 грн, витрати з найму житла на одну людину на добу окремо не розраховувались.
Також відповідач зауважує, що він не є підприємством, яке повністю або частково утримується (фінансується) за рахунок бюджетних коштів, а тому на нього не поширюється дія постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» та Інструкції про службові відрядження № 59 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.03.2011 № 362), положеннями яких обґрунтований Акт від 30.05.2025 № 262503-30/16, складений Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області за період з 01.01.2021 по 31.12.2024.
Крім того, відповідач вважає помилковим і наведений позивачем розрахунок коштів на відрядження виходячи із середніх розрахункових величин; також помилковим відповідач вважає і обрахунок днів відряджень за загальними робочими журналами. При цьому, відповідач вказує, що дні відрядження не можна рахувати за загальними робочими журналами, оскільки для обліку та оплати відряджень використовуються спеціальні документи: наказ про відрядження, табель обліку робочого часу та авансовий звіт; натомість журнал загальних робіт може лише частково підтверджувати відпрацьований час, але не є первинним документом для відряджень.
Разом з тим, власний контррозрахунок заявленої до стягнення суми відповідачем здійснений не був.
Додатково відповідач вважає безпідставним посилання позивача як на підставу позову на результати аудиторської перевірки, оскільки акт перевірки не може розглядатись як підстава виникнення господарсько-правового зобов`язання товариства повернути сплачені йому позивачем кошти, оскільки за умови існування між сторонами договірних правовідносин виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.12.2025 постановлено:
призначити підготовче засідання на 23 грудня 2025 року;
повідомити позивача про призначення судового засідання, а також про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору;
встановити процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив до 15.12.2025 включно; для подання відповідачем заперечення протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Позивач належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення призначеного на 23.12.2025 підготовчого засідання, що підтверджується наявною в матеріалах справи роздрукованою з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд», однак процесуальним правом на участь у ньому не скористався.
Повноважна представниця відповідача в підготовчому засіданні 09.12.2025 під розписку була повідомлена про дату, час та місце проведення наступного судового засідання, однак 23.12.2025 до суду не з`явилася.
15.12.2025, у встановлений судом процесуальний строк, через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшла відповідь від 15.12.2025 на відзив, зі змісту якої вбачається, що позивач не погоджується з доводами відповідача з огляду на їх необґрунтованість.
17.12.2025, у встановлений судом процесуальний строк, через систему «Електронний суд» відповідачем до Господарського суду Чернігівської області подано заперечення від 17.12.2025, зі змісту якого вбачається, що товариство підтримує власну думку щодо спірних правовідносин, викладену у відзиві на позовну заяву.
22.12.2025 через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання від 22.12.2025 №04-14/814 позивача проведення призначеного на 23.12.2025 підготовчого засідання за відсутності його повноважного представника; одночасно позивач повідомив про підтримання заявлених ним позовних вимог в повному обсязі та просив їх задовольнити.
До початку підготовчого засідання 23.12.2025 до Господарського суду Чернігівської області надійшла заява від 23.12.2025 відповідача про проведення даного підготовчого засідання за відсутності його повноважного представника; одночасно відповідач повідомив про відсутність з його боку заперечень щодо закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 23.12.2025 постановлено:
продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів;
закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 27 січня 2026 року;
викликати для участі в судовому засіданні повноважного представника Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області в якості позивача. Повідомити позивача, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Позивач належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення призначеного на 27.01.2026 судового засідання, що підтверджується наявною в матеріалах справи роздрукованою з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд», однак процесуальним правом на участь у ньому не скористався.
26.01.2026 через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання від 26.01.2026 №04-14/67 позивача про розгляду справи за відсутності його повноважного представника; одночасно позивач повідомив про підтримання заявлених ним позовних вимог в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.01.2026 постановлено:
призначити судове засідання на 03 березня 2026 року;
повідомити позивача про призначення судового засідання, а також про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Позивач належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення призначеного на 03.03.2026 судового засідання, що підтверджується наявною в матеріалах справи роздрукованою з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд», однак процесуальним правом на участь у ньому не скористався.
02.03.2026 через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання від 02.03.2026 №04-14/137 позивача про розгляду справи за відсутності його повноважного представника; одночасно позивач повідомив про підтримання заявлених ним позовних вимог в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників відповідача, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд» зареєстровано як суб`єкт господарювання 27.06.2019, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинений запис за № 10641020000014564. Основний вид економічної діяльності: 41.10 Організація будівництва будівель.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї доказів, за результатами проведеної закупівлі (ідентифікатор UA-2023-09-08-011863-а) Відділом освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (Замовник) з переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд» (Виконавець), був укладений Договір підряду № 93 від 08.09.2023 (далі Договір № 93), за умовами якого (з урахуванням Додаткової угоди № 3 від 19.12.2023) Замовник доручає, а Виконавець виконує на свій ризик, своїми силами і засобами роботи з капітального ремонту по об`єкту: «Капітальний ремонт захисної споруди цивільного захисту (найпростішого укриття) у Ріпкинському ліцеї Ріпкинської селищної ради за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Пирогова, буд. 5» (ДК 021:2015:45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація) (далі Об`єкт) і здає їх Замовнику.
Виконавець виконує роботи та спільно з Замовником здає Об`єкт в експлуатацію у відповідності до затвердженої кошторисної документації, діючих ДСТУ та інших нормативних актів, чинних на території України. Виконавець надає Замовнику всю виконавчу документацію по Об`єкту.
Обсяг робіт відповідно до кошторисної документації. Обсяги робіт можуть бути зменшені Замовником залежно від реального фінансування видатків.
Вартість будівництва визначається з урахуванням кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», кошторисної документації, пропозиції Виконавця та вимог чинного законодавства.
Ціна цього Договору становить 7 855 252,03 грн (сім мільйонів вісімсот п`ятдесят п`ять тисяч двісті п`ятдесят дві гривні 03 копійки), у т.ч. ПДВ-20% - 1 309 208,67 грн (один мільйон триста дев`ять тисяч двісті вісім гривень 67 копійок).
Фінансування робіт здійснюється за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №419 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти» в розмірі 6 139 045,22 грн (шість мільйонів сто тридцять дев`ять тисяч сорок п`ять гривень 22 копійки), та коштів співфінансування з місцевого бюджету заходів, що реалізуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти» в розмірі 1 716 206,81 грн (один мільйон сімсот шістнадцять тисяч двісті шість гривень 81 копійка).
Договірна ціна цього Договору є твердою і визначається відповідно до кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 «Про затвердження кошторисних норм України з будівництва».
Замовник проводить розрахунки за виконані роботи на підставі підписаних Сторонами актів форми №КБ-2в (акт приймання виконаних будівельних робіт) та форми №КБ-3 (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат), при цьому Сторони домовилися про те, що строк (термін) оплати Замовником виконаних Виконавцем робіт визначається відкладальною обставиною, а саме після надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника за проведення робіт, які є предметом даного Договору.
Розрахунок за виконані в цілому роботи на Об`єкті здійснюється Замовником після виконання і приймання всіх передбачених Договором робіт за умови наявності відповідного бюджетного фінансування та в межах надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника на проведення робіт, які є предметом даного Договору.
До актів приймання виконаних будівельних робіт Виконавець надає Замовнику виконавчу документацію, яка складена у відповідності до діючих нормативних актів (в т.ч. ДБН А.3.1-5:2016). У разі не надання або невідповідності виконавчої документації діючим нормам Закону Замовник має право відкласти підписання актів за формами КБ-2в та КБ-3 до усунення Виконавцем зазначеного недоліку.
Розбіжності, що виникли при підписанні актів виконаних робіт, вирішуються в установленому законодавством порядку.
Строки виконання робіт: початок робіт вересень 2023 року; закінчення робіт відповідно до календарного графіку виконання робіт, в якому зазначаються місяць початку та закінчення всіх видів робіт, передбачених даним Договором, але не пізніше 20 грудня 2023 року.
Місце виконання робіт: 15000, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Пирогова, буд. 5.
Замовник зобов`язався, зокрема, своєчасно та в повному обсязі оплачувати якісно виконані роботи відповідно до умов даного Договору; щомісячно приймати якісно виконані роботи, шляхом підписання актів приймання виконаних будівельних робіт за ф. №КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за ф. №КБ-3 разом з підтверджуючими документами відповідно до умов даного Договору.
Виконавець зобов`язався, зокрема, забезпечити якісне виконання робіт у встановлений цим Договором строк, відповідно до календарного графіку виконання робіт; забезпечити виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом 2 цього Договору; виконувати всі роботи відповідно до вимог будівельних норм та календарного графіку виконання робіт (Додаток 2 до Договору).
Виконавець має право, зокрема, своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за якісно виконані роботи.
У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену діючим законодавством України та цим Договором.
За невиконання або неналежне виконання обов`язків за даним Договором Виконавець відшкодовує збитки Замовнику у повному обсязі.
Цей Договір діє з дати його укладання до 31.12.2023 року.
Припинення дії Договору не звільняє Сторони від виконання зобов`язань по ньому.
Договір укладено у 2-х примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін.
Додатками до Договору №93 є:
Додаток №1 розрахунок договірної ціни та локальні кошториси до неї;
Додаток №2 календарний графік виконання робіт;
Додаток №3 підсумкова відомість ресурсів.
Згідно Договірної ціни на Капітальний ремонт захисної споруди цивільного захисту (найпростішого укриття) у Ріпкинському ліцеї Ріпкинської селищної ради за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Пирогова, буд. 5 (Додаток №1 до Договору №93), вид договірної ціни: тверда; витрати містять, серед іншого, інші супутні витрати на загальну суму 1 272 000,00 грн.
До Актів приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) №№ 1-3 за жовтень-грудень 2023 року, підписаних сторонами без зауважень, включені, зокрема, витрати на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва в загальному розмірі 1 265 000,00 грн, у т.ч. по Акту №1 на суму 268 000,00 грн; по Акту №2 на суму 536 500,00 грн; по Акту №3 на суму 460 500,00 грн.
Виконані відповідачем за Договором №93 роботи були повністю оплачені позивачем; проти даного факту під час вирішення даного спору сторони не заперечили.
За результатами проведеної закупівлі (ідентифікатор UA-2023-09-08-011863-а) Відділом освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (Замовник) з переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд» (Виконавець), був укладений Договір підряду №230 від 22.12.2023 (далі Договір №230), за умовами якого (з урахуванням Додаткової угоди №2 від 29.02.2024) Замовник доручає, а Виконавець виконує на свій ризик, своїми силами і засобами роботи з капітального ремонту по об`єкту: «Капітальний ремонт захисної споруди цивільного захисту (найпростішого укриття) у Ріпкинському ліцеї Ріпкинської селищної ради за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Пирогова, буд. 5» (Коригування) (ДК 021:2015 - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація) (далі Об`єкт) і здає їх Замовнику.
Виконавець виконує роботи та спільно з Замовником здає Об`єкт в експлуатацію у відповідності до затвердженої кошторисної документації, діючих ДСТУ та інших нормативних актів, чинних на території України. Виконавець надає Замовнику всю виконавчу документацію по Об`єкту.
Обсяг робіт відповідно до кошторисної документації. Обсяги робіт можуть бути зменшені Замовником залежно від реального фінансування видатків.
Вартість будівництва визначається з урахуванням кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», кошторисної документації, пропозиції Виконавця та вимог чинного законодавства.
Ціна цього Договору становить 1 769 882,02 грн (один мільйон сімсот шістдесят дев`ять тисяч вісімсот вісімдесят дві гривні 02 копійки), у т.ч. ПДВ-20% - 294 980,34 грн (двісті дев`яносто чотири тисячі дев`ятсот вісімдесят гривень 34 копійки).
Оплата за Договором здійснюється за рахунок коштів співфінансування з місцевого бюджету в розмірі 50 000,00 грн (п`ятдесят тисяч гривень 00 копійок) та коштів з інших джерел власних надходжень (благодійні внески, гранти та, дарунки) в розмірі 1719882,02 (один мільйон сімсот дев`ятнадцять тисяч вісімсот вісімдесят дві тисячі 02 копійки) згідно Грантової угоди укладеної між Ріпкинською селищною радою Чернігівської області та Громадською організацією «Розвиток громадянських компетентностей в Україні».
Виконання робіт у 2024 році планується на суму 1 769 882,02 грн (один мільйон сімсот шістдесят дев`ять тисяч вісімсот вісімдесят дві гривні 02 копійки) за рахунок коштів співфінансування з місцевого бюджету в розмірі 50 000,00 грн (п`ятдесят тисяч гривень 00 копійок) та коштів з інших джерел власних надходжень (благодійні внески, гранти та, дарунки) в розмірі 1719882,02 (один мільйон сімсот дев`ятнадцять тисяч вісімсот вісімдесят дві тисячі 02 копійки).
Договірна ціна цього Договору є твердою і визначається відповідно до кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 «Про затвердження кошторисних норм України з будівництва».
Замовник проводить розрахунки за виконані роботи на підставі підписаних Сторонами актів форми №КБ-2в (акт приймання виконаних будівельних робіт) та форми №КБ-3 (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат), при цьому Сторони домовилися про те, що строк (термін) оплати Замовником виконаних Виконавцем робіт визначається відкладальною обставиною, а саме після надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника за проведення робіт, які є предметом даного Договору.
Розрахунок за виконані в цілому роботи на Об`єкті здійснюється Замовником після виконання і приймання всіх передбачених Договором робіт за умови наявності відповідного бюджетного фінансування та в межах надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника на проведення робіт, які є предметом даного Договору.
До актів приймання виконаних будівельних робіт Виконавець надає Замовнику виконавчу документацію, яка складена у відповідності до діючих нормативних актів (в т.ч. ДБН А.3.1-5:2016). У разі не надання або невідповідності виконавчої документації діючим нормам Закону Замовник має право відкласти підписання актів за формами КБ-2в та КБ-3 до усунення Виконавцем зазначеного недоліку.
Розбіжності, що виникли при підписанні актів виконаних робіт, вирішуються в установленому законодавством порядку.
Строки виконання робіт: початок робіт грудень 2023 року; закінчення робіт відповідно до календарного графіку виконання робіт, в якому зазначаються місяць початку та закінчення всіх видів робіт, передбачених даним Договором.
Місце виконання робіт: 15000, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Пирогова, буд. 5.
Замовник зобов`язався, зокрема, своєчасно та в повному обсязі оплачувати якісно виконані роботи відповідно до умов даного Договору; щомісячно приймати якісно виконані роботи, шляхом підписання актів приймання виконаних будівельних робіт за ф. №КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за ф. №КБ-3 разом з підтверджуючими документами відповідно до умов даного Договору.
Виконавець зобов`язався, зокрема, забезпечити якісне виконання робіт у встановлений цим Договором строк, відповідно до календарного графіку виконання робіт; забезпечити виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом 2 цього Договору; виконувати всі роботи відповідно до вимог будівельних норм та календарного графіку виконання робіт (Додаток 2 до Договору).
Виконавець має право, зокрема, своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за якісно виконані роботи.
У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену діючим законодавством України та цим Договором.
За невиконання або неналежне виконання обов`язків за даним Договором Виконавець відшкодовує збитки Замовнику у повному обсязі.
Цей Договір діє з дати його укладання до 29.02.2024 року.
Припинення дії Договору не звільняє Сторони від виконання зобов`язань по ньому.
Після завершення взаємних розрахунків та проведення звірки, дія Договору вважається припиненою.
Договір укладено у 2-х примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін.
Додатками до Договору №93 є:
Додаток №1 розрахунок договірної ціни та локальні кошториси до неї;
Додаток №2 календарний графік виконання робіт;
Додаток №3 підсумкова відомість ресурсів;
Додаток №4 план фінансування.
Згідно Договірної ціни на Капітальний ремонт захисної споруди цивільного захисту (найпростішого укриття) у Ріпкинському ліцеї Ріпкинської селищної ради за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Пирогова, буд. 5 (Коригування) (Додаток №1 до Договору №230), вид договірної ціни: тверда; витрати містять, серед іншого, інші супутні витрати на загальну суму 338 000,00 грн.
До Акту приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) №1 за лютий 2024 року, підписаного сторонами без зауважень, включені, зокрема, витрати на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва в сумі 337 500,00 грн.
Виконані відповідачем за Договором №230 роботи були повністю оплачені позивачем; проти даного факту під час вирішення даного спору сторони не заперечили.
За результатами проведеної закупівлі (ідентифікатор UA-2023-09-08-011863-а) Відділом освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (Замовник) з переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд» (Виконавець), був укладений Договір підряду №17 від 14.03.2023 (далі Договір №17), за умовами якого (з урахуванням Додаткової угоди №3 від 25.09.2023) Замовник доручає, а Виконавець виконує на свій ризик, своїми силами і засобами роботи по об`єкту: «Капітальний ремонт (улаштування санітарних вузлів та підлоги) у найпростішому укритті Ріпкинського ліцею імені Софії Русової Ріпкинської селищної ради, розташованому за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Святомиколаївська, буд. 43» (ДК 021:2015 - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація) (далі Об`єкт) і здає їх Замовнику.
Виконавець виконує роботи та спільно з Замовником здає Об`єкт в експлуатацію у відповідності до затвердженої кошторисної документації, діючих ДСТУ та інших нормативних актів, чинних на території України. Виконавець надає Замовнику всю виконавчу документацію по Об`єкту.
Обсяг робіт відповідно до кошторисної документації. Обсяги робіт можуть бути зменшені Замовником залежно від реального фінансування видатків.
Вартість будівництва визначається з урахуванням кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», кошторисної документації, пропозиції Виконавця та вимог чинного законодавства.
Ціна цього Договору становить 1 494 705,04 грн з ПДВ (один мільйон чотириста дев`яносто чотири тисячі сімсот п`ять гривень 04 копійки), у т.ч. ПДВ-20% - 249 117,51 грн (двісті сорок дев`ять тисяч сімсот сімнадцять гривень 51 копійку).
Оплата за Договором здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету.
Договірна ціна цього Договору є твердою і визначається відповідно до кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 «Про затвердження кошторисних норм України з будівництва».
Замовник проводить розрахунки за виконані роботи на підставі підписаних Сторонами актів форми №КБ-2в (акт приймання виконаних будівельних робіт) та форми №КБ-3 (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат), при цьому Сторони домовилися про те, що строк (термін) оплати Замовником виконаних Виконавцем робіт визначається відкладальною обставиною, а саме після надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника за проведення робіт, які є предметом даного Договору.
Розрахунок за виконані в цілому роботи на Об`єкті здійснюється Замовником після виконання і приймання всіх передбачених Договором робіт за умови наявності відповідного бюджетного фінансування та в межах надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника на проведення робіт, які є предметом даного Договору.
До актів приймання виконаних будівельних робіт Виконавець надає Замовнику виконавчу документацію, яка складена у відповідності до діючих нормативних актів (в т.ч. ДБН А.3.1-5:2016). У разі не надання або невідповідності виконавчої документації діючим нормам Закону Замовник має право відкласти підписання актів за формами КБ-2в та КБ-3 до усунення Виконавцем зазначеного недоліку.
Розбіжності, що виникли при підписанні актів виконаних робіт, вирішуються в установленому законодавством порядку.
Строки виконання робіт: початок робіт березень 2023 року; закінчення робіт відповідно до календарного графіку виконання робіт, в якому зазначаються місяць початку та закінчення всіх видів робіт, передбачених даним Договором.
Строк виконання зобов`язань щодо виконання робіт може продовжуватись у разі продовження воєнного стану.
Місце виконання робіт: 15000, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Святомиколаївська, буд. 43.
Замовник зобов`язався, зокрема, своєчасно та в повному обсязі оплачувати якісно виконані роботи відповідно до умов даного Договору; щомісячно приймати якісно виконані роботи, шляхом підписання актів приймання виконаних будівельних робіт за ф. №КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за ф. №КБ-3 разом з підтверджуючими документами відповідно до умов даного Договору.
Виконавець зобов`язався, зокрема, забезпечити якісне виконання робіт у встановлений цим Договором строк, відповідно до календарного графіку виконання робіт; забезпечити виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом 2 цього Договору; виконувати всі роботи відповідно до вимог будівельних норм та календарного графіку виконання робіт (Додаток 2 до Договору).
Виконавець має право, зокрема, своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за якісно виконані роботи.
У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену діючим законодавством України та цим Договором.
За невиконання або неналежне виконання обов`язків за даним Договором Виконавець відшкодовує збитки Замовнику у повному обсязі.
Цей Договір діє з дати його укладання до 31.12.2023 року.
Припинення дії Договору не звільняє Сторони від виконання зобов`язань по ньому.
Після завершення взаємних розрахунків та проведення їх звірки, дія Договору вважається припиненою.
Договір укладено у 2-х примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін.
Невід`ємною частиною цього Договору є:
Додаток №1 розрахунок договірної ціни та локальні кошториси до неї;
Додаток №2 календарний графік виконання робіт;
Додаток №3 підсумкова відомість ресурсів.
Згідно Договірної ціни на Капітальний ремонт (улаштування санітарних вузлів та підлоги) у найпростішому укритті Ріпкинського ліцею імені Софії Русової Ріпкинської селищної ради, розташованому за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Святомиколаївська, буд. 43» (ДК 021:2015 - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація) (Додаток №1 до Договору №17), вид договірної ціни: тверда; витрати містять, серед іншого, інші супутні витрати на загальну суму 236 500,00 грн.
До Актів приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) №№1, 2, 2/1, 3, 4 за березень 2023 року, за липень 2023 року, за серпень 2023 року, підписаних сторонами без зауважень, включені, зокрема, витрати на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва в загальному розмірі 236 500,00 грн, у т.ч. по Акту №1 на суму 45 000,00 грн; по Акту №2 на суму 46 000,00 грн; по Акту №2/1 на суму 6 000,00 грн; по Акту №3 на суму 94 500,00 грн; по Акту №4 на суму 45 000,00 грн.
Виконані відповідачем за Договором №17 роботи були повністю оплачені позивачем; проти даного факту під час вирішення даного спору сторони не заперечили.
За результатами проведеної закупівлі (ідентифікатор UA-2023-09-08-011863-а) Відділом освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (Замовник) з переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд» (Виконавець), був укладений Договір підряду №82 від 15.08.2023 (далі Договір №82), за умовами якого (з урахуванням Додаткової угоди №1 від 25.09.2023) Замовник доручає, а Виконавець виконує на свій ризик, своїми силами і засобами роботи по об`єкту: «Капітальний ремонт (улаштування санітарних вузлів та підлоги) у найпростішому укритті Ріпкинського ліцею імені Софії Русової Ріпкинської селищної ради, розташованому за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Святомиколаївська, буд. 43» (Коригування) код за ЄЗС ДК 021:2015:45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація) (далі Об`єкт) і здає їх Замовнику.
Виконавець виконує роботи та спільно з Замовником здає Об`єкт в експлуатацію у відповідності до затвердженої кошторисної документації, діючих ДСТУ та інших нормативних актів, чинних на території України. Виконавець надає Замовнику всю виконавчу документацію по Об`єкту.
Обсяг робіт відповідно до кошторисної документації. Обсяги робіт можуть бути зменшені Замовником залежно від реального фінансування видатків.
Вартість будівництва визначається з урахуванням кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві», кошторисної документації, пропозиції Виконавця та вимог чинного законодавства.
Ціна цього Договору становить 1 625 990,00 грн з ПДВ (один мільйон шістсот двадцять п`ять тисяч дев`ятсот дев`яносто гривень 00 копійок), у т.ч. ПДВ-20% - 270 998,33 грн (двісті сімдесят тисяч дев`ятсот дев`яносто вісім гривень 33 копійки).
Оплата за Договором здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету.
Договірна ціна цього Договору є твердою і визначається відповідно до кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві».
Замовник проводить розрахунки за виконані роботи на підставі підписаних Сторонами актів форми №КБ-2в (акт приймання виконаних будівельних робіт) та форми №КБ-3 (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат) протягом 5 робочих днів після надходження коштів. При цьому Сторони домовилися про те, що строк (термін) оплати Замовником виконаних Виконавцем робіт визначається відкладальною обставиною, а саме після надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника за проведення робіт, які є предметом даного Договору.
Розрахунок за виконані в цілому роботи на Об`єкті здійснюється Замовником після виконання і приймання всіх передбачених Договором робіт за умови наявності відповідного бюджетного фінансування та в межах надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника на проведення робіт, які є предметом даного Договору.
До актів приймання виконаних будівельних робіт Виконавець надає Замовнику виконавчу документацію, яка складена у відповідності до діючих нормативних актів (в т.ч. ДБН А.3.1-5:2016). У разі ненадання або невідповідності виконавчої документації діючим нормам Закону Замовник має право відкласти підписання актів за формами КБ-2в та КБ-3 до усунення Виконавцем зазначеного недоліку.
Розбіжності, що виникли при підписанні актів виконаних робіт, вирішуються в установленому законодавством порядку.
Строки виконання робіт: початок робіт серпень 2023 року; закінчення робіт відповідно до календарного графіку виконання робіт, в якому зазначаються місяць початку та закінчення всіх видів робіт, передбачених даним Договором.
Строк виконання зобов`язань щодо виконання робіт може продовжуватись у разі продовження воєнного стану.
Місце виконання робіт: 15000, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Святомиколаївська, буд. 43.
Замовник зобов`язався, зокрема, своєчасно та в повному обсязі оплачувати якісно виконані роботи відповідно до умов даного Договору; щомісячно приймати якісно виконані роботи, шляхом підписання актів приймання виконаних будівельних робіт за ф. №КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за ф. №КБ-3 разом з підтверджуючими документами відповідно до умов даного Договору.
Виконавець зобов`язався, зокрема, забезпечити якісне виконання робіт у встановлений цим Договором строк, відповідно до календарного графіку виконання робіт; забезпечити виконання робіт, якість яких відповідає умовам, установленим розділом 2 цього Договору; виконувати всі роботи відповідно до вимог будівельних норм та календарного графіку виконання робіт (Додаток 2 до Договору).
Виконавець має право, зокрема, своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за якісно виконані роботи.
У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену діючим законодавством України та цим Договором.
За невиконання або неналежне виконання обов`язків за даним Договором Виконавець відшкодовує збитки Замовнику у повному обсязі.
Цей Договір діє з дати його укладання до 31.12.2023 року.
Припинення дії Договору не звільняє Сторони від виконання зобов`язань по ньому.
Після завершення взаємних розрахунків та проведення їх звірки, дія Договору вважається припиненою.
Договір укладено у 2-х примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін.
Невід`ємною частиною цього Договору є:
Додаток №1 розрахунок договірної ціни та локальні кошториси до неї;
Додаток №2 календарний графік виконання робіт;
Додаток №3 підсумкова відомість ресурсів.
Згідно Договірної ціни на Капітальний ремонт (улаштування санітарних вузлів та підлоги) у найпростішому укритті Ріпкинського ліцею імені Софії Русової Ріпкинської селищної ради, розташованому за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Ріпки, вул. Святомиколаївська, буд. 43» (Коригування) (Додаток №1 до Договору №82), вид договірної ціни: тверда; витрати містять, серед іншого, інші супутні витрати на загальну суму 317 500,00 грн.
До Актів приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) №№1, 2 за серпень 2023 року, підписаних сторонами без зауважень, включені, зокрема, витрати на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва в загальному розмірі 317 500,00 грн, у т.ч. по Акту №1 на суму 295 500,00 грн; по Акту №2 на суму 22 000,00 грн.
Виконані відповідачем за Договором №82 роботи були повністю оплачені позивачем; проти даного факту під час вирішення даного спору сторони не заперечили.
З наявних в матеріалах справи письмових доказів вбачається, що Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області у період з 03.03.2025 по 23.05.2025 була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області за період з 01.01.2021 по 31.12.2024, за результатами якої складений Акт від 30.05.2025 №262503-30/16 (надалі Акт), з якого вбачається, що «Зустрічною звіркою документального підтвердження здійснених інших супутніх витрат на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт «Капітальний ремонт захисної споруди цивільного захисту (найпростішого укриття) у Ріпкинському ліцеї» (Договір № 93 та Договір № 230) встановлено, що в Акти ф. № КБ-2в за жовтень-грудень 2023 року та лютий 2024 року включені витрати, пов`язані з відрядженнями, на загальну суму 1602500,00 гривень.
Робітники Підрядника на об`єкті будівництва перебували на підставі наказів, виданих директором TOB «Чернігів Буд» Циганком Д.С.
Так, у відрядження до с. Ріпки на об`єкт «Капітальний ремонт захисної споруди цивільного захисту (найпростішого укриття) у Ріпкинському ліцеї Ріпкинської селищної ради за адресою: вул. Пирогова, 5» згідно з наказом від 11.09.2023 № 57/1, Підрядником направлені 2 робітники (з 18.09.2023 по 29.09.2023), згідно з наказом від 29.09.2023 № 60/1 18 робітників (з 02.10.2023 по 31.10.2023), згідно з наказом від 20.10.2023 № 63/1 2 робітники (з 23.10.2023 по 31.10.2023), згідно з наказом від 31.10.2023 № 65 22 робітники (з 01.11.2023 по 30.11.2023), згідно з наказом від 10.11.2023 № 69 1 робітник (з 13.11.2023 по 30.11.2023), згідно з наказом від 30.11.2023 № 71 29 робітників (з 01.12.2023 по 29.12.2023), згідно з наказом від 29.12.2023 № 76 13 робітників (з 01.01.2024 по 31.01.2024).
Зустрічною звіркою документального підтвердження здійснених інших супутніх витрат на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт «Капітальний ремонт (улаштування санітарних вузлів та підлоги) у найпростішому укритті Ріпкинського ліцею імені Софії Русової Ріпкинської селищної ради за адресою: вул. Святомиколаївська, 43» (Договір № 17 та Договір № 82) встановлено, що в Акти ф. № КБ-2в за березень, липень, серпень 2023 року включені витрати, пов`язані з відрядженнями, на загальну суму 554000,00 гривень.
Робітники Підрядника на об`єкті будівництва перебували на підставі наказів, виданих директором TOB «Чернігів Буд» Циганком Д.С.
Так, у відрядження до с. Ріпки на об`єкт «Капітальний ремонт (улаштування санітарних вузлів та підлоги) у найпростішому укритті Ріпкинського ліцею імені Софії Русової Ріпкинської селищної ради за адресою: вул. Святомиколаївська, 43» згідно з наказом від 14.03.2023 № 18, Підрядником направлені 10 робітників (з 14.03.2023 по 31.03.2023), згідно з наказом від 30.06.2023 № 37/1 10 робітників (з 03.07.2023 по 31.07.2023), згідно з наказом від 31.07.2023 № 41 23 робітника (з 01.08.2023 по 31.08.2023).
Дослідженням наказів директора TOB «Чернігів Буд» на відрядження та Актів ф. № КБ-2в в яких зазначені будівельні роботи (згідно з Договорами № 93, № 230, № 17, № 82) встановлено, що кошти нараховувались робітникам із розрахунку 500,00 грн на добу на 1 людину.
Проте, згідно з пунктом 4.29 Настанови № 281, кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва при складанні кошторисної документації, визначаються відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59 за розрахунком, складеним виходячи з нормативно-розрахункової трудомісткості робіт, які планується виконувати на об`єкті будівництва, строку будівництва, строків відрядження, тривалості робочої зміни, вартості проїзду, проживання, добових витрат у розмірі, який встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.1998 № 98 (далі Постанова № 98) граничний розмір добових для відряджень по Україні із 01.01.2022 встановлено в розмірі 300,00 гривень.
… в ході зустрічної звірки TOB «Чернігів Буд» кошторисних розрахунків № П-929 до договірної ціни, квитанцій за проживання робітників у с. Ріпки, проїзних документів та авансових звітів не надано.
Також в ході проведення ревізії розміщення в електронній системі закупівель Prozorro, … розрахунків, проведених в програмному комплексі АВК-5 (3.8.3) до договірної ціни, зокрема кошторисного розрахунку № П-929, не встановлено.
Крім того, в ході проведення зустрічної звірки встановлено, що кількість днів перебування працівників у відрядженні (визначена згідно з наказами про відрядження) не співпадає з даними (дата та час виконання робіт) зазначених у загальному журналі робіт №№ 12, 12/1 з будівництва об`єкта «Капітальний ремонт захисної споруди цивільного захисту (найпростішого укриття) у Ріпкинському ліцеї» (Договір № 93 та Договір № 230), у загальному журналі робіт № № 5, 5-1 з будівництва об`єкта «Капітальний ремонт (улаштування санітарних вузлів та підлоги) у найпростішому укритті Ріпкинського ліцею імені Софії Русової Ріпкинської селищної ради за адресою: вул. Святомиколаївська, 43» (Договір № 17 та Договір № 82), що є недотриманням вимог, визначених абзацом другим пункту 4 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом міністерства фінансів України від 13.03.98 № 59 (далі Інструкція № 59).
В зв`язку з тим, що в ході зустрічної звірки в TOB «Чернігів Буд» інших документальних доказів (звітів про використання коштів виданих на відрядження, квитанцій за проживання робітників у с. Ріпки, проїзних документів та кошторисних розрахунків № П-929 до договірної ціни) перебування працівників у відрядженні, крім наказів, для достовірності відшкодування витрат на відрядження не надано, в ході ревізії проведено перерахунок витрат на відрядження.
Визначення фактичної кількості днів відрядження для перерахунку добових проводилось з урахуванням даних, зазначених у загальних журналах робіт № 12, №12-1, № 5, № 5-1 та фактичними витратами труда робітників будівельників на обсяг робіт, люд.год згідно з даними Актів ф. № КБ-2в, з урахуванням нормативу добових на 1 людину відповідно до кошторисного розрахунку № П-929 у кошторисній документації та законодавчо установленого граничного розміру добових для відряджень по Україні із 01.01.2022 в розмірі 300,00 гривень.
При проведеному перерахунку витрат на відрядження встановлено, що до Актів ф. № КБ-2в №№ 1-3 (Договір №17) включені завищені витрати в загальній сумі 38913,6 грн, до Акту ф. № КБ-2в № 1 (Договір № 230) включені завищені витрати в загальній сумі 125582,40 грн, Актів ф. № КБ-2в №№ 1-3 (Договір №93) включені завищені витрати в загальній сумі 580136,4 грн, Актів ф. № КБ-2в №№ 1-2 (Договір № 82) включені завищені витрати в загальній сумі 91862,40 грн.
Таким чином TOB «Чернігів Буд» до Актів ф. № КБ-2в включені завищені витрати на відрядження робітників-будівельників в загальній сумі 836494,80 грн, чим порушено пункт 4 Інструкції № 59, пункти 4.29, 6.14 Настанови № 281 та пункт 1 Постанови № 98. Як наслідок, Відділом освіти проведено зайвих видатків бюджетних коштів на загальну суму 836494,80 грн, що призвело до завдання збитків бюджету громади на вказану суму.»
Позивач, у досудовому порядку, звертався до відповідача з претензією від 24.06.2025 №01-17/395 щодо відшкодування на користь Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області зайвих витрат на відрядження працівників товариства за відповідними актами приймання виконаних будівельних робіт в загальній сумі 836 494,80 грн.
У відповідь на вказану претензію відповідач звернувся до позивача з проханням (лист від 10.07.2025 №182) надати документи (згідно переліку), необхідні для підготовки належної відповіді на звернення.
З листа від 20.08.2025 №01-17/510 вбачається, що позивачем на адресу відповідача були надані відповідні документи.
Ухвалюючи дане рішення суд зазначає наступне:
зі змісту позовної заяви та доданих до неї письмових доказів вбачається, що позовні вимоги ґрунтуються виключно на Акті Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 30.05.2025 №262503-30/16, складеному за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області за період з 01.01.2021 по 31.12.2024.
Частинами 1, 2 ст.509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, установлених статтею 11 цього Кодексу.
За п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.629 Цивільного кодексу України).
За ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Положеннями ст.632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише в випадках і на умовах, установлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Підрядні відносини в капітальному будівництві врегулювані §3 глави 61 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч.1, 3 ст.875 Цивільного кодексу України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати в установлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлене законом.
За ч.1 ст.843, ч.1 - 3 ст.844 Цивільного кодексу України у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.
Ціна у договорі підряду може бути визначена в кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлене договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін. У разі перевищення твердого кошторису усі пов`язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлене законом.
За ч.1 ст.877 Цивільного кодексу України підрядник зобов`язаний здійснювати будівництво та пов`язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Підрядник зобов`язаний виконати усі роботи, визначені в проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлене договором будівельного підряду.
Згідно з ч.4 ст.882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акту про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише в разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акту визнані судом обґрунтованими.
Згідно зі ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків (ст.611 Цивільного кодексу України).
Частиною 2 ст.883 Цивільного кодексу України передбачено, що за невиконання або неналежне виконання обов`язків за договором будівельного підряду підрядник сплачує неустойку, встановлену договором або законом, та відшкодовує збитки в повному обсязі.
Статтею 22 Цивільного кодексу України встановлено, що збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки - це об`єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує його інтереси, як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також не одержаних кредитором доходів, які б він одержав, якби зобов`язання було виконано боржником (пункт 5.33 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №920/715/17).
Реальні збитки - це втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також втрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права. Подібні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 10.10.2024 у справі №922/59/23, від 05.11.2024 у справі №910/3987/20, від 26.06.2024 у справі №922/3976/23.
Отже, під збитками необхідно розуміти фактичні втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, витрати, вже зроблені потерпілим, або які мають бути ним зроблені, та упущену вигоду. При цьому такі витрати мають бути безпосередньо, а не опосередковано пов`язані з відновленням свого порушеного права. Тобто, з наведеного випливає, що без здійснення таких витрат неможливим було би відновлення свого порушеного права особою. Крім того, такі витрати мають бути необхідними для відновлення порушеного права та перебувати у безпосередньому причинно-наслідковому зв`язку з порушенням. Подібні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 27.05.2021 у справі №761/12945/19, від 10.09.2024 у справі №910/21221/21.
За загальним принципом цивільного права особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (ч.1 ст.22, ст.611, ч.1 ст.623 Цивільного кодексу України). Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; наявність збитків; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника.
Виходячи з наведеного та в силу ст.74 Господарського процесуального кодексу України, саме позивач повинен довести факт заподіяння йому збитків, розмір зазначених збитків та докази невиконання зобов`язань та причинно-наслідковий зв`язок між невиконанням зобов`язань та заподіяними збитками. При визначенні розміру збитків, заподіяних порушенням господарських договорів, береться до уваги вид (склад) збитків та наслідки порушення договірних зобов`язань. Тоді як відповідачу потрібно довести відсутність його вини у спричиненні збитків позивачу.
Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи. Під шкодою (збитками) розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров`я тощо). Причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов`язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об`єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди.
За правилами ст.853 Цивільного кодексу України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Враховуючи положення наведених вище норм законодавства, обов`язок прийняти виконані роботи, а у випадку виявлення недоліків робіт (або інших відступів від умов договору) негайно про них заявити законом покладений на замовника.
При цьому, зважаючи на норми Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» акт виконаних робіт (наданих послуг) належить до первинних документів і засвідчує факт здійснення господарської операції.
Пунктом 4.5 Договорів підряду №17, №82, №93 та №230 передбачено, що при погодженні вартості робіт Замовник перевіряє показники матеріально-технічних ресурсів, при виявлені завищених показників Замовник має право відкласти підписання актів за формами КБ-2в, КБ-3 до досягнення взаємної згоди сторін з цього питання.
Таким чином, перевірка фактичного обсягу виконаних робіт та їх вартість, які включені до актів виконаних робіт, покладається на особу, що приймає роботи з боку замовника, під час підписання актів.
Як вже було зазначено вище, за результатами проведених процедур публічної закупівлі Відділ освіти Ріпкинської селищної ради та ТОВ «Чернігів Буд» уклали Договори підряду №17, №82, №93 та №230, за умовами яких останній зобов`язався виконати роботи з капітального ремонту захисної споруди цивільного захисту (найпростішого укриття) у Ріпкинському ліцеї Ріпкинської селищної ради та з капітального ремонту (улаштування санітарних вузлів та підлоги) у найпростішому укритті Ріпкинського ліцею імені Софії Русової Ріпкинської селищної ради.
На виконання умов Договорів підряду №17, №82, №93 та №230 відповідач виконав роботи з капітального ремонту Об`єктів; до складу витрат з виконання відповідних робіт були включені інші супутні витрати, а саме кошти на відрядження працівників будівельних організацій на об`єкт будівництва в загальній сумі 2 156 500,00 грн (виходячи з нормативу добових на 1 людину 500,00 грн), що відображено у вищевказаних Актах приймання виконаних будівельних робіт, які з боку позивача як Замовника підписані без будь-яких зауважень; при цьому, кошторис за Договорами №17, №82, №93 та №230 є твердим.
Оскільки під час ревізії Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області дійшло висновку, що відповідні витрати мали бути розраховані виходячи з нормативу добових на 1 людину 300,00 грн (з огляду на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.1998 №98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів»), позивач вважає, що йому завдано збитків в сумі 925 726,80 грн (з ПДВ), які були сплачені ним товариству.
Разом з тим, оскільки позивач як Замовник оглянув та прийняв за відповідними Актами приймання виконаних будівельних робіт виконані роботи без будь-яких зауважень і застережень, позивач погодився з їх отриманням та вартістю.
Частина 3 ст.883 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов`язаний негайно повідомити про це підрядника.
Однак в матеріалах справи відсутні докази того, що після прийняття робіт позивач звертався до відповідача з претензіями щодо завищення вартості робіт, зокрема в частині витрат на відрядження працівників підрядної організації на об`єкт будівництва.
Позивач звернувся до суду з позовом лише після проведення перевірки та винятково з підстав, наведених Північним офісом Держаудитслужби в Чернігівській області в Акті.
У матеріалах справи відсутні будь-які інші докази, які б свідчили про неналежне виконання відповідачем умов Договорів №17, №82, №93 та №230.
Також суд зауважує, що дія постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.1998 №98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» (як і дія Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордоном, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 №59), положеннями яких обґрунтовані висновки Держаудитслужби в Акті не розповсюджуються на виконавця робіт за Договорами №17, №82, №93 та №230 Товариство з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд», яке є комерційним прибутковим підприємством, фінансування якого не здійснюється за рахунок бюджетних коштів (повністю або частково).
Небюджетні підприємства самостійно встановлюють умови і розміри компенсаційних виплат, у т.ч. й витрати на відрядження працівників, що визначаються в колективному договорі або іншому локальному акті підприємства (лист Міністерства економіки України від 27.01.2022 №4711-06/4121-01).
Відповідно до пп.170.9.1. п.170.9. ст.170 Податкового кодексу України до оподатковуваного доходу не включаються також витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені в зв`язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження (що станом на 01.01.2023 становив 670,00 грн на добу, а станом на 01.01.2024 710,00 грн).
За наказами Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд» про відрядження сума витрат на відрядження працівників будівельної організації на Об`єкти будівництва складала 500,00 грн.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», за правилами ст.4 якого інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Згідно з п.3 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 (надалі Порядок №550), акт ревізії - документ, який складається посадовими особами органу державного фінансового контролю, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення до акта ревізії (за їх наявності) та висновки до них є невід`ємною частиною акта.
Відповідно до п.1, 13 ч.1 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право, зокрема: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
У п.50 Порядку № 550 передбачено, що за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення: притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об`єктів контролю; порушення перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства; звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.
У постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №910/23357/17, від 18.02.2020 у справі №910/7984/16, від 07.12.2021 у справі №922/3816/19 викладено висновок про те, що акт ревізії Державної фінансової інспекції України не є беззаперечною підставою для задоволення позовних вимог про стягнення збитків, оскільки виявлені таким органом порушення не можуть впливати на умови укладених між сторонами договорів і не можуть їх змінювати. Акт ревізії не може змінювати, припиняти договірні правовідносини сторін, зобов`язання, визначені укладеними договорами та які підтверджені відповідним актами передачі-приймання наданих послуг. Акт ревізії Державної фінансової інспекції України є документом, складеним з приводу наявності або відсутності відповідних порушень, та містить лише думку органу, який його склав. Викладені в ній висновки не мають заздалегідь обумовленої сили, тобто акт ревізії не є підставою для стягнення з відповідача коштів, одержаних відповідно до умов договору. Акт ревізії не є рішенням суб`єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися. Акт ревізії є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства суб`єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.
У контексті зазначеного об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 19.12.2025 у справі №915/222/24 конкретизувала, що акт ревізії Управління Держаудитслужби (яке є уповноваженим органом державного фінансового контролю), якщо він (акт) складений і оформлений із дотриманням законодавчо встановлених вимог, може бути належним доказом у розумінні статті 76 ГПК України. Такий акт ревізії має оцінюватися судом на загальних підставах, визначених статтею 86 ГПК України, разом з іншими доказами у справі. Акт ревізії є носієм доказової інформації, але не має заздалегідь встановленої сили і не звільняє сторону від обов`язку доведення обставин, на які вона посилається (частина перша статті 74 ГПК України).
Оскільки правовідносини між сторонами спору є договірними, Акт не є підставою для визнання порушень в діях відповідача щодо завищення вартості робіт за Договорами №17, №82, №93 та №230 в частині витрат на відрядження його працівників на Об`єкти будівництва; при цьому, суд констатує, що позивач прийняв виконані відповідачем роботи за Договорами №17, №82, №93 та №230, без зауважень щодо їх вартості або об`єму.
Згідно зі ст.2, 13, 73, 74, 76 Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема письмовими, речовими і електронними доказами.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Звертаючись з даним позовом позивач належними засобами доказування не довів протиправність поведінки відповідача в частині включення витрат на відрядження своїх працівників на Об`єкти будівництва в заявленому ним розмірі.
Частиною 5 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Усталена практика Європейського суду з прав людини відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, в рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 статті 6 Конвенції з прав людини та основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.
З огляду на встановлені судом фактичні обставини справи, всі інші доводи та міркування учасників судового процесу залишаються поза увагою як такі, що не спростовують висновків суду стосовно відсутності підстав для задоволення позовної заяви.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За подання до суду даного позову Відділом освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області було сплачено 11 108,72 грн судового збору (з огляду на подання до суду позову в електронній формі), який з урахуванням результатів вирішення даного спору покладається на позивача.
Керуючись ст.123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернігів Буд» про стягнення 925 726 грн 80 коп. залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення складене 13.03.2026.
Суддя А.С. Сидоренко