Єдиний державний реєстр судових рішень 11.03.2026 Справа № 940/648/23
Провадження по справі № 1-кп/940/26/26
У Х В А Л А
Іменем України
11 березня 2026 року Тетіївський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5
захисників обвинувачених ОСОБА_6 , ОСОБА_7
представника потерпілого ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тетієві клопотання захисника обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_6 про закриття кримінального провадження № 12021000000000813 від 23.06.2021за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, та ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,
встановив:
На розгляді у Тетіївському районному суді Київської області перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_6 заявив клопотання про закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, оскільки строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні завершився 19.06.2023, проте обвинувальний акт був нарочно переданий до канцелярії Тетіївського районного суду Київської області 20.06.2023, тобто після закінчення строку досудового розслідування, що є підставою для закриття кримінального провадження.
Прокурор ОСОБА_3 заперечував проти задоволення вказаного клопотання з підстав його необґрунтованості.
Крім того, з метою належної оцінки судом процесуальних дій та рішень сторони обвинувачення, зокрема щодо порядку обчислення строків досудового розслідування, прокурор ОСОБА_3 просив долучити до матеріалів кримінального провадження та дослідити у судовому засіданні наявні у сторони обвинувачення письмові документи, що стосуються продовження строку досудового розслідування, доручення про відкриття матеріалів, повідомлення про його завершення та відкриття матеріалів стороні захисту, встановлення одному з підозрюваних (на той час) ОСОБА_9 та його захиснику ОСОБА_10 строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, протоколи про надання доступу до матеріалів досудового розслідування, проти чого інші учасники не заперечували.
Враховуючи, що сторона захисту вказує на наявність підстав для закриття кримінального провадження у зв`язку з направленням обвинувального акту до Тетіївського районного суду Київської області після закінчення строку досудового розслідування, суд вважав необхідним долучити до провадження та дослідити у судовому засіданні наявні у сторони обвинувачення процесуальні документи та відомості про вчинені процесуальні дії, що стосуються обчислення строків досудового розслідування, оскільки без їх дослідження неможливо обрахувати початок та закінчення відповідних строків та постановити законне і обґрунтоване рішення.
Такий висновок суду відповідає позиції ККС у складі ВС, викладеній у постанові від 23.02.2022 у справі №935/154/20, провадження №51-2177км21, за змістом якої для постановлення законного рішення щодо закриття кримінального провадження на підставі пункту 10 частини 1 статті 284 КПК України недостатньо обмежуватись аналізом реєстру матеріалів досудового розслідування, а необхідно досліджувати процесуальні документи та зміст прийнятих процесуальних рішень.
При цьому, суд наголошує, що досліджує процесуальні документи та зміст прийнятих процесуальних рішень з врахуванням правової позиції ВС, викладеної у постанові від 18.02.2025 у справі №495/263/17, провадження №51-6360км23, згідно якої здійснювати оцінку з погляду допустимості можна лише докази, тобто фактичні дані, на підставі яких встановлюються наявність чи відсутність фактів та обставин, важливих для ухвалення рішення. Самі по собі процесуальні рішення, такі як постанови і доручення, ухвалені під час досудового розслідування, судові рішення, витяги з ЄРДР, а також змагальні документи (клопотання, заяви, скарги тощо) не можуть оцінюватися з погляду допустимості, оскільки не є доказами у значенні статті 84 КПК.
Розглянувши клопотання захисника, дослідивши матеріали кримінального провадження, заслухавши думку учасників судового провадження, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: 1) протягом сімдесяти двох годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298-2 цього Кодексу; 2) протягом двадцяти діб - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім; 3) протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому частиною другою статті 298-4 цього Кодексу; 4) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті; 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею, крім дня прийняття відповідної постанови та дня повідомлення підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Відповідно до п. 10 ч. 1 статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений статтею 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.
Судом встановлено, що 01.02.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України.
01.02.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України.
20.04.2023 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
20.04.2023 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 27, ч.3 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України.
30.03.2023 заступником Генерального прокурора винесено постанову про продовження строку досудового розслідування, згідно з якою строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021 продовжено до 3 місяців, тобто до 01.05.2023.
21.04.2023 прокурором в кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021 старшому слідчому надано доручення про відкриття матеріалів досудового розслідування № 12021000000000813 (в порядку ст. 290 КПК України) та повідомлення підозрюваним ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 та їх захисникам про завершення досудового розслідування та відкриття (надання доступу) до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021.
Згідно з повідомленням про завершення досудового розслідування від 21.04.2023 №15087/24/1/2-2023/вс, ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та їхньому адвокату ОСОБА_11 повідомлено про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021000000000813 від 23.06.2021.
Згідно з повідомленням про завершення досудового розслідування від 21.04.2023 №15087/24/1/2-2023/вс, ОСОБА_9 та його адвокату ОСОБА_10 повідомлено про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021.
Згідно з інформацією Укрпошти про відправлення, повідомлення про завершення досудового розслідування 21.04.2023 надіслано засобами поштового зв`язку ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , адвокату ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , адвокату ОСОБА_10 .
Згідно з клопотанням про встановлення строку стороні захисту для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження від 19.05.2023, старший слідчий в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_12 звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням, в якому просив встановити стороні захисту, зокрема підозрюваному у кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021 ОСОБА_9 та його адвокату ОСОБА_10 строк до 09.06.2023 включно, протягом якого вказані особи повинні ознайомитися з матеріалами кримінального провадження.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києві від 24.05.2023, клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_12 задоволено та встановлено стороні захисту у кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021 підозрюваному ОСОБА_9 та його адвокату ОСОБА_10 строк до 09.06.2023 включно, для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні №12021000000000813 від 23.06.2021, після спливу якого сторона захисту буде вважатися такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.
Згідно з протоколом про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 11.05.2023, адвокату ОСОБА_11 надано доступ до усіх без виключення матеріалів кримінального провадження № 12021000000000813 в 7 томах, зокрема: 11.05.2023 з 10 год 45 до 12 год 00 хв. адвокат ОСОБА_11 ознайомився з томами № 1, № 2 кримінального провадження № 12021000000000813; 31.05.2023 з 10 год. 00 хв. до 11 год 07 хв з томами № 3, № 4, № 5, № 6 кримінального провадження № 12021000000000813; 16.06.2023 з 10 год 40 хв. з томом № 7 кримінального провадження № 12021000000000813.
Згідно з протоколом про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 19.06.2023,розпочато об 11 год 00 хв, завершено об 11 год 10 хв, підозрюваному ОСОБА_4 надано доступ до усіх без виключення матеріалів кримінального провадження №12021000000000813 в 7 томах.
Згідно з протоколом про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 19.06.2023, розпочато об 11 год 20 хв, завершено об 11 год 40 хв, підозрюваній ОСОБА_5 надано доступ до усіх без виключення матеріалів кримінального провадження №12021000000000813 в 7 томах.
При цьому, сторона захисту при дослідженні оригіналів вказаних вище документів у судовому засіданні не висловлювала будь-яких сумнівів чи заперечень щодо достовірності інформації та відомостей, які у них містяться.
Надаючи оцінку вказаним у клопотанні обставинам, суд узагальнено констатує, що сторона захисту пов`язує кінцеву дату закінчення строку досудового розслідування із 19.06.2023 з огляду на те, що згідно резолютивної частини ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 24.05.2023 (справа №757/20544/23-к) стороні захисту було встановлено строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021000000000813 від 23.06.2021 до 09.06.2023 включно, після закінчення якого сторона захисту буде вважатись такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування. А відтак, на думку захисника, з дня, наступного за днем, встановленим ухвалою слідчого судді, тобто з 10.06.2023 продовжив спливати раніше зупинений строк досудового розслідування, який більше не зупинявся і закінчився через 10 днів, а саме 19.06.2023.
При цьому, обраховуючи таким чином строки, сторона захисту, як і прокурор, фактично не заперечують, що згідно ч. 5 ст. 219 КПК України з 22.04.2023 був зупинений строк досудового розслідування. Суд погоджується з такими доводами учасників провадження, оскільки в матеріалах провадження міститься повідомлення про завершення досудового розслідування від 21.04.2023 за №15087/24/1/2-2023/вс, складене ст. слідчим в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_13 , вручене у той же день захиснику ОСОБА_11 , що підтверджується його власноручним написом «для підозрюваних ОСОБА_5 та ОСОБА_4 отримав 21.04.23 ОСОБА_11 ».
Відтак, з 22.04.2023 був зупинений строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021.
Водночас, враховуючи, що 30.03.2023 постановою заступника Генерального прокурора строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021 продовжено до 3 місяців, тобто до 01.05.2023, на момент зупинення строку досудового розслідування до його закінчення залишалось 10 днів.
За таких обставин, встановивши дату зупинення строку досудового розслідування (22.04.2023) та кількість днів, які залишались до його закінчення на момент зупинення вказаного строку (10 календарних днів), суд може перейти до визначення дати, коли перебіг строку досудового розслідування поновився, тобто продовжив спливати.
Суд констатує, що оскільки останньою знайомилась з матеріалами досудового розслідування підозрювана ОСОБА_5 і вона завершила знайомитись об 11 год. 40 хв. 19.06.2023, що підтверджується протоколом про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 19.06.2023, згідно якого підозрюваній ОСОБА_5 надано доступ до усіх без виключення матеріалів кримінального провадження № 12021000000000813 в 7 томах, розпочато об 11 год 20 хв, завершено об 11 год 40 хв, відтак з вказаного дня, тобто з 19.06.2023 поновився (продовжив) перебіг строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021, і в сторони обвинувачення ще залишалось 10 календарних днів, щоб направити обвинувальний акт до суду, а саме до 28.06.2023 включно.
Відтак, суд вважає необґрунтованою позицію сторони захисту, що з дня, наступного за днем, встановленим ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 24.05.2023 (справа №757/20544/23-к), тобто з 10.06.2023 продовжив спливати раніше зупинений строк досудового розслідування, який більше не зупинявся і закінчився через 10 днів, а саме 19.06.2023.
Дійсно, ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 24.05.2023 (справа №757/20544/23-к) клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_12 задоволено та встановлено стороні захисту у кримінальному провадженні №12021000000000813 від 23.06.2021 підозрюваному ОСОБА_9 та його адвокату ОСОБА_10 строк до 09.06.2023 включно, для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021, після спливу якого сторона захисту буде вважатися такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.
Водночас вказана ухвала слідчого судді стосувалась не усіх підозрюваних і захисників, тобто не сторони захисту загалом, а лише підозрюваного ОСОБА_9 та його захисника ОСОБА_10 і закінчення строку, встановленого вказаною ухвалою ніяк не вплинуло на поновлення перебігу строку досудового розслідування загалом у вказаному кримінальному провадженні, оскільки захисник інших підозрюваних ОСОБА_11 завершив знайомитись з матеріалами досудового розслідування лише 16.06.2023, а підозрювані ОСОБА_5 та ОСОБА_4 завершили знайомитись з матеріалами досудового розслідування 19.06.2023.
Враховуючи викладене, судом встановлено, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12021000000000813 від 23.06.2021 був зупинений з 22.04.2023 і поновився (продовжив перебіг) 19.06.2023, при цьому у сторони обвинувачення залишалось 10 календарних днів для направлення обвинувального акту до суду.
Оскільки обвинувальний акт був безпосередньо переданий до канцелярії Тетіївського районного суду Київської області 20.06.2023, відсутні будь-які підстави вважати, що на той час строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні завершився.
За таких обставин, відсутні правові підстави для задоволення клопотання захисника обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_6 про закриття кримінального провадження № 12021000000000813 від 23.06.2021 на підставі п. 10 ч. 1 статті 284 КПК України.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 219, 284 КПК України, суд
постановив:
У задоволенні клопотання захисника обвинувачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_6 про закриття кримінального провадження №12021000000000813 від 23.06.2021за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, та ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали буде складено та оголошено о 10 год 30 хв 13 березня 2026 року.
Суддя ОСОБА_14
Судове рішення № 134797689, Тетіївський районний суд Київської області було прийнято 11.03.2026. Форма судочинства - Кримінальне, форма рішення - Ухвала суду. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 940/648/23. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: