Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/20697/25
категорія 111030600
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертикаль-Інвест" до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Вертикаль-Інвест" (далі - ТОВ "Вертикаль-Інвест", Товариство) із позовом, у якому просить:
визнати протиправними та скасувати Рішення ГУ ДПС у Житомирській області в особі Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.06.2025 № 12985085/41930436, №12985081/41930436, №12985079/41930436, № 12985083/41930436, №12985080/41930436, №12985084/41930436 та № 12985082/41930436;
зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені ТОВ "Вертикаль-Інвест" податкові накладні від 23.05.2025 № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7 та № 8 датою їх фактичного направлення на реєстрацію.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після зупинення реєстрації податкових накладних (ПН) ним було подано для розгляду Комісії пояснення та надано в повному обсязі всі первинні документи, якими підтверджується реальність здійснення господарських операцій, проте контролюючим органом прийнято оскаржувані рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, оскільки надано не повний пакет документів та надані копії документів складені з порушенням ПКУ.
Ухвалою суду від 27.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Головне управління ДПС у Житомирській області та Державна податкова служба України надіслали відзиви на позовну заяву, в яких відповідачі позовні вимоги повністю не визнають та просять відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважають, що рішення комісії про відмову в реєстрації ПН є правомірними та не підлягають скасуванню, оскільки на вимогу контролюючих органів платник надав не повний пакет документів та надані копії документів складені з порушенням ПКУ.
Окрім того, відповідачі вважають, що позовна вимога в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН в обхід формальної перевірки ГУ ДПС у Житомирській області документів для такої реєстрації є порушенням дискреційних повноважень ГУ ДПС в частині подання висновку щодо реєстрації податкових накладних. Вважають, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо реєстрації ПН.
Ухвалою суду від 22.09.2023 відмовлено ГУ ДПС у Житомирській області у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Як встановлено судом, ТОВ "Вертикаль-Інвест" було складено податкові накладні від 23.05.2025 № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7 та № 8 та направлено для реєстрації в ЄРПН.
Реєстрацію вказаних ПК було зупинено. Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПКУ, позивачем направлено в електронному вигляді витребувані пояснення та копії документів на підтвердження реальності господарських операцій.
Позивачу надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів.
Позивачем надано додаткові пояснення та первинні документи.
За результатами розгляду Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 17.06.2025 прийняті рішення № 12985085/41930436, № 12985081/41930436, № 12985079/41930436, № 12985083/41930436, №12985080/41930436, №12985084/41930436 та № 12985082/41930436 про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які Товариство отримало через електронний кабінет платника 17.06.2025.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст.2 КАС України, суд виходить із такого.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з пп. а, б п.185.1 ст.185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 на виконання вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/ розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункту 7 Порядку № 1165).
Згідно пунктів 10 та 11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку №1165).
При цьому, відповідно до пунктів 4-7, 9, 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 №1245/34216 (далі - Порядок №520) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, між ТОВ "Вертикаль-інвест" (підрядник) та ТОВ "Рітейл Девелопмент" (замовник) укладено договір генерального підряду від 24.01.2020 №24-01/3, за умовами якого підрядник зобов`язується за завданням замовника виконувати власними, а за потреби - і залученими силами будівельні, ремонтні, монтажні та (або) інші аналогічні роботи, погоджені сторонами на об`єкті, за адресою: м.Дніпро, вул. Калинова, 87-М.
З метою проведення будівельних робіт на вищезазначеному об`єкті (своєчасного та якісного виконання зобов`язань за Договором генерального підряду), ТОВ "Вертикаль-інвест" уклало договори:
- від 20.10.2020 № 20102020/4 з ТОВ «Н.П. КОНСТРАКШН КОМПАНІ» (код ЄДРПОУ 42601683) на виконання оздоблювальних робіт;
- від 15.07.2020 № 15/07-20 з ТОВ «ДНПФ «СОЛО» (код ЄДРПОУ 34229382) на виконання робіт по виносу мереж водопостачання та водовідведення;
- від 15.03.2020 № П-1551/03/20 з ТОВ «ІНЖИНІРІНГОВА КОМПАНІЯ «НОВА ЛАЙТ» (код ЄДРПОУ 37035128) на електромонтажні роботи з улаштування системи електропостачання та освітлення об`єкту;
- від 27.05.2020 № 20.28М з ПП «БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНА КОМПАНІЯ «ДНІПРОВЕНТСЕРВІС» (код ЄДРПОУ 35545059) на роботи з вентиляції та кондиціонування повітря на об`єкті.
На день звернення до суду з позовом ТОВ "Вертикаль-інвест" майже завершило роботи на даному об`єкті за адресою: м.Дніпро, вул. Калинова, 87-М, з відповідним підписанням актів виконаних робіт.
Разом з цим, 21.05.2025 між "Вертикаль-інвест" (Підрядник) та ТОВ "Рітейл Девелопмент" (код ЄДРПОУ 34735704) (Замовник) (разом - Сторони) до Договору генерального підряду від 24.01.2020 № 24-01/3 укладено додаткову угоду №12, якою збільшено суму Договору генерального підряду на 1 091 666,0 грн для виконання додаткових робіт.
На виконання умов Додаткової угоди від 21.05.2025 Замовниким (ТОВ "Рітейл Девелопмент") 23.05.2025 здійснено перерахування (авансовий платіж) грошових коштів на адресу ТОВ "Вертикаль-інвест" у загальному розмірі 1 091666,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями № 10089 на суму 150 000,00 грн; № 10090 150 000,00 грн; № 10091 150 000,00 грн; № 10092 150 000,00 грн; № 10093 150 000,00 грн; № 10094 150 000,00 грн; № 10095 150 000,00 грн та № 10096 41 666,00 гривень.
За результатами даних операцій було складено податкові накладні від 23.05.2025 № 1 на суму 41 666,00 грн (в тому числі податок на додану вартість (надалі ПДВ) 6 944,33 грн); № 2 на суму 150 000,00 грн (в тому числі ПДВ 25 000,00 грн); № 3 на суму 150 000,00 грн (в тому числі ПДВ 25 000,00 грн); № 4 на суму 150 000,00 грн (в тому числі ПДВ 25 000,00 грн); № 5 на суму 150 000,00 грн (в тому числі ПДВ 150 000,00 грн); № 6 на суму 150 000,00 грн (в тому числі ПДВ 25 000,00 грн), № 7 на суму 150 000,00 грн (в тому числі ПДВ 25 000,00 грн) та № 8 від 19.04.2023 на суму 150 000,00 грн (в тому числі ПДВ 25 000,00 грн), які 03.06.2025 відправлено на реєстрацію в ЄРПН.
Проте реєстрація податкових накладних № 2, № 3, № 4, №5, № 6, № 7 та № 8 від 23.05.2025 була зупинена, про що Товариством отримано відповідні квитанції.
Згідно з інформацією, яка містилась у квитанціях, підставою для зупинення реєстрації по всіх ПН стало:
"...Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=2.3001%, "Рпоточ"=6944.33 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
Також позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Позивачем 05.06.2025 надані пояснення з копіями документів, серед яких: штатний розпис ТОВ "Вертикаль-Інвест"; копія договору суборенди №6/24 від 20.12.2023 р., укладеного ТОВ «ВЕРТИКАЛЬ-ІНВЕСТ» з ФОП ОСОБА_1 ; копія додаткової угоди №1 від 10.01.2025 до договору суборенди №6/24 від 20.12.2023 р., укладеного ТОВ «ВЕРТИКАЛЬ-ІНВЕСТ» з ФОП ОСОБА_1 ; копія повідомленння про наявність об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма № 20-ОПП) з квитанцією №2; копія наказу від 28 березня 2022 року №8 «Про призупинення трудових договорів працівників підприємства» з додатком до наказу; копія витягу оборотно-сальдової відомості за бухгалтерським рахунком 105 «транспортні засоби»; копія договору купівлі продажу пального № 01/04/22-8 від 01.04.2022 з ТОВ «Торгівельна компанія «Імпульс»; копія договору купівлі продажу пального № 01/01/23-8 від 01.01.2023 з ТОВ «Євромост - ЛС»; копії документів щодо взаємовідносин з ТОВ «РІТЕЙЛ-ДЕВЕЛОПМЕНТ»; копії документів щодо взаємовідносин з ТОВ «Н.П. КОНСТРАКШН КОМПАШ»; копії документів щодо взаємовідносин з ТОВ «ДНПФ «СОЛО»; копії документів щодо взаємовідносин з ТОВ «ІНЖИНІРІНГОВА КОМПАНІЯ «НОВА ЛАЙТ»; копії документів щодо взаємовідносин з ПП «БУДІВЕЛЬНО - МОНТАЖНА КОМПАНІЯ «ДНІПРОВЕНТСЕРВІС».
Комісією за результатами розгляду документів 12.06.2025 було направлено ТОВ "Вертикаль-Інвест" повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них; первинних документів щодо постачанн/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів; розрахункових документів та/або банківських виписок. Додаткова інформація: відсутні дозвільні документи.
13.06.2025 "Вертикаль-Інвест" надано на розгляд Комісії додатковий пакет документів до всіх податкових накладних, в тому числі й копію ліцензії №15-Л, виданої Державною архітектурно-будівельною інспекцією України від 21.03.2018 на будівельно-монтажні роботи загального призначення.
Рішеннями за результатами розгляду скарги про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН від 03.07.2025 залишено скаргу позивача без задоволення та рішення комісії регіонаотного рівня про відмову у реєстрації ПН/РК коригування в ЄРПН без змін.
Суд критично оцінює дані висновки контролюючого органу, оскільки позивачем надано пояснення та первинні документи щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН для розгляду рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, як було запропоновано у квитанціях після зупинення реєстрації ПН та додаткові пояснення та документи на вимогу контролюючого органу, вказані у повідомленнях.
Водночас, суд наголошує, що на етапі реєстрації ПН платник податків має підтвердити лише наявність підстав для складання ПН, а не весь ланцюг господарської операції. Ретельна перевірка господарських операцій, у тому числі щодо правильності оформлення взаємовідносин з субпідрядниками, може бути здійснена лише в ході документальної перевірки.
Додатково суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації ПН без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.
Отже, надані позивачем до контролюючого органу документи повністю підтверджують господарські операції і податкові зобов`язання, що виникли у позивача та є підставою для реєстрації ПН, виписаних за результатами їх проведення.
Крім того, суд наголошує, що з незрозумілих причин з восьми податкових накладних, складених на адресу ТОВ "Рітейл Девелопмент" на підставі одного й того самого договору та одного авансового платежу, лише одна податкова накладна - №1 від 23.05.2025 на суму 41666,00 грн. (в т.ч. ПДВ 6944,33 грн) була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, тоді як у реєстрації решти накладних було відмовлено.
Також слід врахувати, що Верховним Судом у даній категорії справ сформовано наступну правову позицію: контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду у таких справах є виключно правильність та правомірність зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (для прикладу, постанова Верховного Суду від 06.10.2022 у справі № 816/2159/18).
Суд вважає за необхідне зазначити, що позивач наголошував, що товариство здійснює організацію відповідних процесів будівництва, контроль (нагляд) за їх виконанням та подальшу передачу результатів отриманих робіт замовникам. Тобто, будівельні та ремонтні роботи фактично проводяться субпідрядними організаціями, яких підшукує позивач. Для виконання даних функцій у позивача наявні трудові та матеріальні ресурси, про що надано відповідні докази.
Разом з тим, у оскаржуваних рішеннях та у відзивах на позов не обґрунтовано, чому конролюючим органом не було враховано пояснення та документи, подані позивачем для спростування сумнівів та доводів в реальності здійснених ним господарських операцій, які неузгодженості містять дані документи тощо.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення комісії ГУ ДПС у Житомирській області про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН від 17.06.2025 №12985085/41930436, №12985081/41930436, №12985079/41930436, № 12985083/41930436, №12985080/41930436, №12985084/41930436 та № 12985082/41930436 є протиправними і підлягають скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН датою їх фактичного направлення на реєстрацію, то суд зауважує на таке.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженнями Державної податкової служби України.
Проте, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію в ЄРПН податкових накладних від 23.05.2025 №2, №3, №4, №5, №6, №7 та № 8 датою їх фактичного надходження судом не встановлено.
У даному випадку, зобов`язання ДФС України зареєструвати в ЄРПН подані позивачем податкові накладні не є порушенням дискреційних повноважень ГУ ДПС в частині подання висновку щодо реєстрації податкових накладних, оскільки суд надав оцінку тим самим документам та поясненням, які були предметом розгляду комісії.
Суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права є належним, ефективним та гарантує, що спір між сторонами буде остаточно вирішений та не зумовить повторне звернення позивача до суду.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних №2, №3, №4, №5, №6, №7 та № 8 від 23.05.2025, ознак порушення позивачем вимог законодавства щодо складення ПН не встановлено, відтак наявні підстави для прийняття рішення про їх реєстрацію.
Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
За таких обставин, позовна вимога про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №2, №3, №4, №5, №6, №7 та № 8 від 23.05.2025 датою їх фактичного надходження підлягає задоволенню.
Згідно із ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності прийнятих рішень, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 16 956,80 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Житомирській області, оскільки саме ним прийнято протиправні рішення.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертикаль-Інвест" (вул. Степана Бандери, 7, м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл., 10029, РНОКПП/ЄДРПОУ: 41930436) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003, РНОКПП/ЄДРПОУ: 44096781), Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, РНОКПП/ЄДРПОУ: 43005393) про визнання протиправними та скасування рішеннь - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Рішення ГУ ДПС у Житомирській області в особі Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.06.2025 № 12985085/41930436, №12985081/41930436, №12985079/41930436, № 12985083/41930436, №12985080/41930436, №12985084/41930436 та № 12985082/41930436.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені ТОВ "Вертикаль-Інвест" податкові накладні від 23.05.2025 № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7 та № 8 датою їх фактичного направлення на реєстрацію.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вертикаль-Інвест" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 16 956,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова
12.03.26