Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
11 березня 2026 року Справа №160/10722/25Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Горбалінський В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю,-
ВСТАНОВИВ:
16.12.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій заявник просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року у справі №160/10722/25;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 подати до суду письмовий звіт про виконання рішення суду протягом 15 календарних днів з моменту отримання ухвали суду;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 долучити до звіту, зокрема: детальний поквартальний/помісячний розрахунок перерахунку грошового забезпечення за період з 25.02.2022 року по 19.05.2023 року; розрахункові листи та довідки про нарахування; копії наказів або фінансових документів про проведення перерахунку; платіжні документи, що підтверджують фактичну виплату коштів; докази вжиття організаційно-правових та бюджетних заходів для виконання рішення суду.
В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначає, що рішення суду не виконано, а саме: не здійснено перерахунок та виплату грошового забезпечення позивача за спірний період.
25.12.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено частково.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25.
Зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 відповідно до статті 382 КАС України в двомісячний строк з дня отримання копії цієї ухвали суду подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25.
26.02.2026 року Військова частина НОМЕР_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із звітом про виконання судового рішення.
В обґрунтування даного звіту зазначено, що Військова частина НОМЕР_1 не є суб`єктом господарювання та не є прибутковою організацією, а отже не має іншого джерела фінансування інакшого, як надходження з державного бюджету. Від забезпечувального органу, тобто від Військової частини НОМЕР_2 , кошти на виконання рішення суду не надходять. Інших законних способів отримати кошти для виконання рішення суду у Військової частини НОМЕР_1 немає. По надходженню коштів на рахунки Військової частини НОМЕР_1 буде виконано рішення суду. Підсумовуючи відповідач зауважив, що рішення суду планується виконати протягом трьох місяців з моменту подачі даного звіту.
27.02.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із запереченнями на звіту.
У вказаних запереченнях зазначено, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, оскільки ані звіт, ані додатки до звіту не містять розрахунку заборгованості, яка виникла на виконання судового рішення. Також позивач зауважив, що додатки до позову не містять відмов Міністерства оборони України у виділенні додаткових коштів для фінансування відповідача.
Дослідуючи вказаний звіт відповідача, суд виходить з наступного.
20.06.2025 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду, зокрема, визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 в період з 25.02.2022 року по 19.05.2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок за період з 25.02.2022 року по 19.05.2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року набрало законної сили 22.07.2025 року.
Відповідно до ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.2, 3 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
У Рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Суд звертає увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.
Відповідно до ч.2 ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Отже суб`єкт владних повноважень зобов`язаний разом із звітом надати до суду відповідні документи, які підтверджують обставини, зазначені у звіті.
Судом було досліджено документи, долучені до відзиву, та не встановлено доказів, з яких вбачалося б здійснення позивачу перерахунку грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії за період з 25.02.2022 року по 19.05.2023 року.
Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25 не виконано в повному обсязі, а отже суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.
Вирішуючи питання щодо накладення або звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення, суд виходить з наступного.
Як зазначає відповідач, рішення суду планується виконати протягом трьох місяців з моменту подачі даного звіту.
Отже відповідач вказує на намір виконати рішення суду, та зазначає, що виконання рішення суду залежить від фінансування відповідача, який не є головним розпорядником коштів.
На підтвердження означеного відповідачем надано до суду розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямямом грошового забезпечення за липень 2025 року - лютий 2026 року.
З огляду на положення абз.2 ч.5 ст.382-3 КАС України, суд доходить висновку про звільнення командира Військової частини НОМЕР_1 від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення.
Проте, суд вбачає за необхідне встановити новий строк Військовій частині НОМЕР_1 для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25.
Крім цього суд вважає, що достатнім строком для подання звіту про виконання судового рішення в даному випадку є тримісячний строк з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ч.3 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Враховуючи встановлений новий строк для подання звіту про виконання судового рішення, а також у випадку відмови у прийнятті нового звіту про виконання судового рішення, суд вважає за необхідне витребувати у Військової частини НОМЕР_1 інформацію про командира військової частини прізвище, ім`я, по-батькові, дату народження, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Також з метою встановлення фактичного виконання рішення суду суд вважає за необхідне витребувати у Військової частини НОМЕР_1 :
- детальний розрахунок заборгованості із грошового забезпечення ОСОБА_1 , а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, яка виникла на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25.
На підставі викладеного, керуючись ст. 241-243, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 від 26.02.2026 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25.
Клопотання Військової частини НОМЕР_1 про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25 задовольнити.
Звільнити командира Військової частини НОМЕР_1 від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25.
Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 відповідно до статті 382 КАС України в тримісячний строк з дня отримання копії цієї ухвали суду подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25.
Витребувати у Військової частини НОМЕР_1 інформацію про командира військової частини прізвище, ім`я, по-батькові, дату народження, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Витребувати у Військової частини НОМЕР_1 детальний розрахунок заборгованості із грошового забезпечення ОСОБА_1 , а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації невикористаної щорічної основної, одноразової грошової допомоги при звільнені, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, яка виникла на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі №160/10722/25.
Встановити Військовій частині НОМЕР_1 тридцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали суду для подання витребуваної судом інформації та розрахунку.
Військова частина НОМЕР_1 у разі не можливості подати розрахунок, який витребовує суд, або не можливості подати такий розрахунок у встановлені строки, зобов`язана повідомити про це суд із зазначенням причин ненадання такого розрахунку протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали суду.
У випадку неповідомлення Військовою частиною НОМЕР_1 суду про неможливість подати інформацію та розрахунок, витребувані судом, а також за неподання такої інформації та розрахунку без поважних причин, суд може застосувати до Військової частини НОМЕР_1 заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський