Рішення № 1347741, 06.12.2007, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
06.12.2007
Номер справи
32/578
Номер документу
1347741
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 32/578

06.12.07

За позовом Харківської митниці

До Тендерної палати України

Третя особа-1 Відкрите акціонерне товариство «Коннектор»

Третя особа-2 Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАК Імпекс»

Третя особа-3 Закрите акціонерне товариство «Трест № 86»

Про визнання дій неправомірними

Суддя Хрипун О.О.

Представники

Від позивача Решетняк І.В. - заст.нач.юр.від.

Від відповідача Шевчук В.В. - адвокат

Від третьої особи-1 не з’явилися

Від третьої особи-2 не з’явилися

Від третьої особи-3 не з’явилися

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про визнання неправомірними дії Тендерної палати України, відображені у листах № 491/08/13-пз, № 491/08/14-пз, № 491/08/15-пз від 27.08.2007, пов’язані з вимогою змінити проведену у 2007 році процедуру закупівлі у одного учасника послуг з оренди службових приміщень, де Харківська митниця виступала як замовник зазначених послуг, а ВАТ «Коннектор», ТОВ «ПАК Імпекс»та ЗАТ «Трест № 86»як учасники даної процедури закупівель, в частині включення її учасників до тематичного каталогу учасників процедур закупівель, який видається Тендерною палатою України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вимоги Тендерної палати України, викладені у листах від 27.08.2007, щодо наявності учасника процедури закупівлі в тематичному каталозі учасників процедур закупівель не ґрунтуються на законі, оскільки відповідна норма Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», на яку посилається відповідач, набирає чинності з 1 вересня 2007 року, а процедура закупівлі у ВАТ «Коннектор», ТОВ «ПАК Імпекс»та ЗАТ «Трест № 86»послуг з оренди службових приміщень розпочата у січні 2007 року.

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав, у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував.

Третя особа-1 –ВАТ «Коннектор»відзив на позов не надала, але листом від 19.11.2007 № к/223 повідомила суд про те, що копію позовної заяви отримувала, з викладеними в неї вимогами згодна та просить розглянути справу без участі її представника.

Третя особа-2 –ТОВ «ПАК Імпекс»відзив на позов не надала, але листом від 16.11.2007 № 306 повідомила суд про те, що копію позовної заяви отримувала, з викладеними в неї вимогами згодна та просить розглянути справу без участі її представника.

Третя особа-3 - ЗАТ «Трест № 86»відзив на позов не надала, але листом від 19.11.2007 № 78 повідомила суд про те, що копію позовної заяви отримувала, з викладеними в неї вимогами згодна та просить розглянути справу без участі її представника.

Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши надані учасниками процесу документи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Закон України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»від 22.02.2000 № 1490-ІІІ застосовується до всіх закупівель товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі для товару (товарів), послуги (послуг) становить або перевищує 20 тисяч гривень, а для робіт - 50 тисяч гривень (ст. 2 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»).

Організація та проведення процедур закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти проводиться тендерними комітетами, які створюються та діють в порядку, передбаченому статтею 12 вказаного Закону.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»закупівля може здійснюватися шляхом таких процедур:

відкритих торгів із зменшенням ціни;

торгів з обмеженою участю;

двоступеневих торгів;

запиту цінових пропозицій (котирувань);

закупівлі в одного учасника;

Як вбачається з матеріалів справи, на засіданні тендерного комітету Харківської митниці, яке відбулось 11.01.2007, прийняте рішення (Протокол № 1) про закупівлю послуг по оренді приміщень для підрозділів митниці на 2007 року шляхом процедури закупівлі в одного учасника.

Відповідно до п. 1 ст. 33 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»закупівля у одного учасника - це процедура, відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення з ним переговорів.

22 січня 2007 року позивач направив листи запрошення щодо участі у процедурі закупівлі: ВАТ «Коннектор»(лист № 12/03-383), ТОВ «ПАК Імпекс»(лист № 12/03-388) та ЗАТ «Трест № 86»(лист № 12/03-389).

Для погодження процедури закупівлі в одного учасника послуг з оренди службових приміщень для підрозділів митниці позивач 15.03.2007 звернувся до Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель шляхом подання відповідної заяви.

03.04.2007 Міжвідомчою комісією з питань державних закупівель позивачу наданий висновок щодо можливості застосування процедури закупівлі в одного учасника для проведення закупівлі послуг з оренди службового приміщення з учасником ВАТ «Коннектор»(висновок № 12/03-383), ТОВ «ПАК Імпекс»(висновок № 105-вс) та ЗАТ «Трест № 86»(висновок № 106-вс.).

Про результати здійснення процедури закупівель у одного учасника торгів, послуг за державні кошти Тендерним комітетом Харківської митниці складений звіт № 4 від 25.04.2007, який в порядку передбаченому ст. 4-1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»був оприлюднений через інформаційну систему в мережі Інтернет «Портал»«Державні закупівлі України», що підтверджується повідомленням про присвоєння кодів № СНК/RU оп –5535/ШОО від 25.04.2007 про розміщення повної інформації щодо державних закупівель в інформаційній системі в мережі Інтернет «Портал»«Державні закупівлі України».

У сфері державних закупівель відповідно до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»здійснюються державний нагляд та громадський контроль.

Однією з форм участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики у сфері державних закупівель є Тендерна палата України (ст. 17-1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»).

Матеріалами справи встановлено, що на адресу третіх осіб - ВАТ «Коннектор», ТОВ «ПАК Імпекс», ЗАТ «Трест № 86», учасників процедури закупівлі послуг з оренди службового приміщення та замовнику –Харківській митниці Тендерною палатою України направлені листи від 27.08.2007 № 491/08/13-пз, № 491/08/14-пз, № 491/08/15-пз з вимогою змінити проведену у 2007 році процедуру закупівлі у одного учасника послуг з оренди службових приміщень. У зазначених листа відповідач вимагає виконати вимоги ч. 10 ст. 17-3 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»в частині включення її учасників до тематичного каталогу учасників процедур закупівель, який видається Тендерною палатою України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти»від 01.12.2006 № 424-V були внесені зміни і до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», зокрема, до статті 17-3.

Так, відповідно до ч. 10 ст. 17-3 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»з метою вивчення ринку продукції та сприяння створенню конкурентного середовища у сфері державних закупівель Тендерна палата України видає тематичний каталог учасників процедур закупівель (далі - каталог) із загальнодержавною сферою розповсюдження, в якому публікується, у тому числі, інформація щодо учасників, ринків та цін товарів, робіт і послуг у сфері державних закупівель, інформація, передбачена статтями 16, 16-1, інша інформація щодо здійснення державних закупівель. Каталог видається у друкованому та електронному вигляді (частину десяту статті 17-3 доповнено абзацом згідно із Законом № 424-V від 01.12.2006 - набирає чинності з 1 вересня 2007 року).

До каталогу включаються фізичні та юридичні особи на підставі їх звернення. У зверненні зазначаються такі відомості: повне найменування, юридична та фактична адреса, прізвище, ім'я, по батькові керівника, телефон, ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, телефон, ідентифікаційний номер за Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів (для фізичних осіб); свідоцтво про державну реєстрацію; дозвіл та/або ліцензія на провадження відповідної діяльності у випадках, передбачених законодавством; інші документи, що підтверджують реєстрацію (для нерезидентів); досвід (за винятком новостворених суб'єктів); види товарів, робіт чи послуг, які поставляє (виконує) фізична чи юридична особа; інша інформація. Відповідальність за достовірність інформації несе особа, що звертається (частину десяту статті 17-3 доповнено абзацом згідно із Законом № 424-V від 01.12.2006 - набирає чинності з 1 вересня 2007 року).

Інформація про фізичну чи юридичну особу включається до каталогу протягом п'яти робочих днів з дати надходження звернення. Тендерна палата України має право звернутися до контролюючих, правоохоронних та інших державних органів для перевірки інформації, зазначеної у зверненні. У такому разі строк включення інформації про фізичну чи юридичну особу до каталогу подовжується до 30 робочих днів. Виявлення фактів надання фізичною чи юридичною особою будь-якої недостовірної інформації є підставою для не включення інформації до каталогу. Рішення про відмову у включенні до каталогу може бути оскаржене фізичною чи юридичною особою до Комісії або до суду. Інформація, зазначена в каталозі, оновлюється щорічно. Інформація про фізичну чи юридичну особу включається до каталогу строком на один рік, із завершенням якого підлягає оновленню (частину десяту статті 17-3 доповнено абзацом згідно із Законом № 424-V від 01.12.2006 - набирає чинності з 1 вересня 2007 року).

Інформація, зазначена в каталозі, використовується замовником в порядку, визначеному цим Законом, під час організації та проведення процедур закупівель (частину десяту статті 17-3 доповнено абзацом згідно із Законом № 424-V від 01.12.2006 - набирає чинності з 1 вересня 2007 року).

Отже, положення вказаного Закону, які передбачають видання Тендерною палатою України каталогу, а також використання замовниками під час організації та проведення процедур з закупівель інформації, зазначеної в каталозі, набрали чинності лише 1 вересня 2007 року.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 № 1-рп99 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в Законі або іншому нормативно-правовому акті.

Така вказівка про зворотню дію положень ст. 17-3 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», у законі відсутня, проте прямо зазначено, що вказані норми набирають чинності з 1 вересня 2007 року.

Таким чином, оскільки процедура закупівлі послуг з оренди службового приміщення Харківською митницею з учасниками ВАТ «Коннектор», ТОВ «ПАК Імпекс» та ЗАТ «Трест № 86»розпочата та завершена до 1 вересня 2007 (дати набрання чинності норм п. 10. ст. 17-3 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»), вимоги відповідача, викладені у листах від 27.08.2007 № 491/08/13-пз, № 491/08/14-пз, № 491/08/15-пз щодо включення її учасників до тематичного каталогу учасників процедур закупівель, який видається Тендерною палатою України, є неправомірними.

З огляду на викладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому судом також враховується, що ч. 5 ст. 4 ГПК України господарський суд вирішує господарські спори у сфері державних закупівель з урахуванням особливостей визначених Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти». Оскільки відповідно до ч. 12 ст. 17-3 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»діяльність Тендерної палати України, а також результати такої діяльності, у тому числі висновки, інші документи Тендерної палати України можуть бути оскаржені виключно у судовому порядку, то за таких обставин позивач вправі вимагати судового захисту своїх прав у будь-якій формі, яка передбачена чинним законодавством.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Правомірність вимог, викладений у листах від 27.08.2007 № 491/08/13-пз, № 491/08/14-пз, № 491/08/15-пз відповідачем не доведена, вимоги та доводи позивача не спростовані.

Державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними рішення Тендерної палати України, викладені у листах від 27.08.2007 № 491/08/13-пз, № 491/08/14-пз, № 491/08/15-пз, пов’язані з вимогою до Харківської митниці змінити проведену у 2007 році процедуру закупівлі у одного учасника послуг з оренди службових приміщень, де Харківська митниця виступала як замовник зазначених послуг, а Відкрите акціонерне товариство «Коннектор», Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАК Імпекс»та Закрите акціонерне товариство «Трест № 86»як учасники даної процедури закупівель, в частині включення її учасників до тематичного каталогу учасників процедур закупівель, який видається Тендерною палатою України.

Стягнути з Тендерної палати України (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 6, код 33498176) на користь Харківської митниці (61003, м. Харків, вул. Кололенка, 16-б, код 24663001) 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя О.О. Хрипун

Дата підписання рішення: 16.01.2007