Ухвала суду № 134757701, 05.03.2026, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
05.03.2026
Номер справи
308/2498/26
Номер документу
134757701
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 308/2498/26

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2026 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород клопотання начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області підполковник поліції ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12025070000000464, відомості про яке внесено в ЄРДР 29.10.2025 року про відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області строком на 2 місяці,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч. 1 ст. 366 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Старший групи слідчих у кримінальному провадженні №12025070000000464 - начальник відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області підполковник поліції ОСОБА_6 за погодженням з прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12025070000000464, відомості про яке внесено в ЄРДР 29.10.2025 року звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області строком на 2 місяці, підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч. 1 ст. 366 КК України.

В обґрунтування клопотання посилається на те, що 29.10.2025 процесуальним прокурором виділено із матеріалів кримінального провадження №12025070000000396 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України та за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, матеріали досудового розслідування стосовно службових осіб Служби автомобільних доріг в Закарпатській області за правовою кваліфікацією кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, відомості про які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025070000000464.

В рамках здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження 13.02.2026 повідомлено про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, а саме:

- розтрата чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена в особливо великих розмірах;

- внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.

Слідчий зазначає, що ОСОБА_4 , обіймаючи з 07.04.2020 посаду заступника начальника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, будучи службовою особою, уповноваженою згідно розподілу функціональних повноважень між в.о. начальника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, заступником начальника з розвитку доріг, заступником начальника з експлуатаційного утримання автомобільних доріг і заступником начальника з фінансових питань, затвердженого наказом в.о. начальника Служби від 03.01.2020 за №1 за контролем якості і фактичної вартості виконуваних робіт з реконструкції, капітального, поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування державного значення, мостів та штучних споруд в порушення вимог чинного законодавства, умисно, з корисливих мотивів, шляхом зловживання службовим становищем, діючи в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ПБС» в період з 16.07.2020 по 24.12.2020 став на шлях вчинення корупційного кримінального правопорушення, пов`язаного з вчиненням розтрати бюджетних коштів в особливо великих розмірах при таких обставинах.

Так, 02.05.2018 Службою автомобільних доріг у Закарпатській області оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2018-05 02 001357 b на закупівлю послу по об`єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина Хуст на ділянці км 44+983 км 76+900 Закарпатської області», очікуваною вартістю 618 993 000 гривень.

Для участі у проведенні процедури даної закупівлі допущено два суб`єкти господарської діяльності, а саме:

- приватне підприємство «ПОЛТАВАБУДЦЕНТР», із остаточною ціновою пропозицією 595 000 000 гривень;

- товариство з обмеженою відповідальністю «ПБС», із остаточною ціновою пропозицією 584 800 000 гривень.

03.09.2018 Службою автомобільних доріг у Закарпатській області оприлюднено повідомлення про намір укласти договір із ТОВ «ПБС» на закупівлю послуги по об`єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина Хуст на ділянці км 44+983 км 76+900 Закарпатської області» за ціною 584 800 000 гривень.

03.09.2018 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області» (замовник) в особі начальника ОСОБА_9 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПБС» (підрядник) в особі директора ОСОБА_7 , укладено договір № 28 на закупівлю послуг з Поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина Хуст на ділянці км 44+983 км 76+900 Закарпатської області, відповідно до умов якого Товариство з обмеженою відповідальністю «ПБС» зобов`язалось у порядку та на умовах визначених Договором, своїми силами і засобами, на власний ризик надати послуги з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина Хуст на ділянці км 44+983 км 76+900 Закарпатської області, згідно технічного завдання. Замовник зобов`язався прийняти надані згідно з цим договором та чинним законодавством України належним чином послуги після перевірки фізичних та вартісних показників та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів передбачених на ці цілі, на його рахунок.

Пунктом 3.1 Договору визначено, що ціна договору становить 584 800 000 гривень в тому числі ПДВ. Вартість робіт на 2018 рік складає 100000 гривень, на 2019 рік складає 584 700 000 гривень.

Пунктом 3.2. Договору передбачено, що договірна ціна є твердою і може бути переглянута за наступних умов: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; узгодження зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг) за ініціативи Підрядника; зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок; зміна тарифів, що встановлюється на законодавчому рівні ( в тому числі державними регуляторами); покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення до збільшення суми, визначеної в договорі або зменшення обсягів робіт що виконуються.

Пунктом 3.4. Договору визначено, що договірна ціна послуг обґрунтовується відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», СОУ 42.1-37641918-050:2012 «Порядок визначення вартості капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг загального користування (державного та місцевого значення) з усіма змінами і доповненнями та згідно інших діючих нормативно-кошторисних документів.

Пунктом 4.1. Договору передбачено, що розрахунки проводяться замовником виключно підряднику після підписання сторонами «Актів приймання виконаних будівельних робіт» (форм КБ-2в) і «довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат» (форма КБ-3), складених у відповідності з положеннями чинних ДСТУ та СОУ, які складаються підрядником і подаються для підписання замовнику не пізніше як за 5 робочих днів до кінця звітного місяця.

Одночасно з формою КБ-2в і формою КБ-3 підрядник надає замовнику розрахунок фактичних витрат по експлуатації машин та механізмів, довідку про вартість матеріалів за підписом керівника та головного бухгалтера.

26.12.2018 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області в особі начальника ОСОБА_9 та ТОВ «ПБС в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду № 28/1 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1 основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 584 779 582 гривень.

21.12.2019 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області в особі в.о. начальника ОСОБА_10 та ТОВ «ПБС в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду № 28/2 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1 основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік 584 779 582 гривень.

26.12.2018 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області в особі в.о. начальника ОСОБА_11 та ТОВ «ПБС в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду № 28/3 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 5.1 основного договору внесені зміни, за якими термін надання послуг продовжено до 30.06.2021.

13.05.2020 між вказаними вище суб`єктами укладено додаткову угоду № 43/4 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них: на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік - 199 500 000 гривень (з яких 199 500 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів, на 2021 рік 383 879 582 гривень.

22.05.2020 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області в особі в.о. начальника ОСОБА_11 та ТОВ «ПБС в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду № 28/5 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої сторони внесли зміни у банківські реквізити.

14.07.2020 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області в особі в.о. начальника ОСОБА_11 та ТОВ «ПБС в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду № 28/6 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої на виконання п.3 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» сторони погодили покращити предмет закупівлі та внести зміни і викласти додаток №1 (Договірна ціна) у новій редакції.

25.08.2020 між вказаними вище суб`єктами укладено додаткову угоду № 28/7 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них: на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік - складає 296 772 378 гривень за рахунок залучених кредитних коштів, на 2021 рік 287 867 753 гривень.

28.08.2020 між вказаними вище суб`єктами укладено додаткову угоду № 28/8 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них: на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік 287 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів, на 2021 рік 297 640 131 гривень.

13.10.2020 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області в особі в.о. начальника ОСОБА_11 та ТОВ «ПБС в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду № 28/9 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них: на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік - складає 504 867 753 гривень (з них 287 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 217 867 753 гривень за рахунок Загального фонду державного бюджету), на 2021 рік 79 772 378 гривень.

24.11.2020 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області в особі в.о. начальника ОСОБА_11 та ТОВ «ПБС в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду № 28/10 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них: на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік - складає 413543175,24 гривень (з них: 297 755 934,38 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 115 787 240,86 гривень за рахунок Загального фонду державного бюджету), на 2021 рік 171 096 955,76 гривень.

07.12.2020 між вказаними суб`єктами укладено додаткову угоду № 28/11 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них: на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік - складає 424 236 310,60 гривень (з них: 308 449 069,74 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 115 787 240,86 гривень за рахунок Загального фонду державного бюджету), на 2021 рік 160 403 820,4 гривень.

15.12.2020 між вказаними суб`єктами укладено додаткову угоду № 28/12 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них: на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік - складає 430 746 346,84 гривень (з них: 314 959 105,98 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 115 787 240,86 гривень за рахунок Загального фонду державного бюджету), на 2021 рік 153 893 784,16 гривень.

21.12.2020 між вказаними суб`єктами укладено додаткову угоду № 28/13 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них: на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік - складає 449 029 527,05 гривень (з них: 333 242 286,19 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 115 787 240,86 гривень за рахунок Загального фонду державного бюджету), на 2021 рік 135 610 603,95 гривень.

23.12.2020 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області в особі начальника ОСОБА_11 та ТОВ «ПБС в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду № 28/14 до Договору № 28 від 03.09.2018, згідно умов якої в п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 584 800 000 гривень з ПДВ, із них: на 2018 рік складає 20418 гривень, на 2019 рік 0 гривень, на 2020 рік - складає 479 979 117, 19 гривень (з них: 364 191 876,33 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 115 787 240, 86 гривень за рахунок Загального фонду державного бюджету), на 2021 рік 104 661 013,81 гривень.

Проте, в період з 16.07.2020 по 24.12.2020 ОСОБА_4 , обіймаючи посаду заступника начальника Служби автомобільних робіт в Закарпатській області, будучи службовою особою уповноваженою за контролем якості і фактичної вартості виконуваних робіт з реконструкції, капітального, поточного середнього ремонтів автомобільних доріг загального користування державного значення, мостів та штучних споруд, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і те, що розмір середньої кошторисної заробітної плати у 2020 році для кошторисної документації на стадії проектування на території Закарпатської області становить 9954,78 гривень, знаходячись в адмінбудинку Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, розташованому за адресою м. Ужгород, вул. Собранецька, 39, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах умисно, з корисливих мотивів власноручно підписав від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області чотирнадцять актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в по об`єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 44+983 км 76+900 Закарпатської області», де в пункті ІХ «кошти на покриття додаткових витрат пов`язаних з інфляційними процесами» як базу для обрахунку інфляцій взято середньою кошторисну заробітну в розмірі 14568,07 гривень, тоді як фактичний середній розмір кошторисної заробітної плати відповідно до наказу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області №6 від 30.01.2020 та вихідних даних для розробки проекту по даному об`єкту, у 2020 році становив 9954, 78 гривень, внаслідок чого відбулось завищення загальної вартості виконаних робіт по даному об`єкту на суму 3 186 392,15 гривень, зокрема:

- 16.07.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №1 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за липень 2020 року на суму 59000000 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 956 798, 30 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 416354, 65 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 540443,65 гривень з врахуванням ПДВ;

- 20.07.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за липень 2020 року на суму 48 140 398,94 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 952590,13 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено 414 526,76 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 538 063,37 гривень з врахуванням ПДВ;

- 03.08.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №1 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за серпень 2020 року на суму 41 555 644,13 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 685507, 59 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено 298300,35 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 387 207,24 гривень з врахуванням ПДВ;

- 13.10.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №1 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за жовтень 2020 року на суму 33 734 750,88 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 307877,91 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 133972,71 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 173905,20 гривень з врахуванням ПДВ;

- 13.10.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за жовтень 2020 року на суму 20 275 035,05 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 235 574,84 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 102 510,47 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 133 064, 37 гривень з врахуванням ПДВ;

- 20.10.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №3 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за жовтень 2020 року на суму 14 328 770, 98 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 175289,06 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 76275,47гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 99013,59 гривень з врахуванням ПДВ;

- 18.11.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №1 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за листопад 2020 року на суму 4 132 925,63 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 26241,96 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 11418,79 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 14823,17 гривень з врахуванням ПДВ;

- 18.11.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за листопад 2020 року на суму 15 719 099, 23 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 99815,28 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 43433,07 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 56382,21 гривень з врахуванням ПДВ;

- 24.11.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №3 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за листопад 2020 року на суму 14 888 860,01 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 94542,95 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 41138,90 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 53404,05 гривень з врахуванням ПДВ;

- 15.12.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2020 року на суму 2 645 159,52 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 622 588,86 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 270936,87 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 351 651,99 гривень з врахуванням ПДВ;

- 15.12.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №3 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2020 року на суму 3 864 876,72 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 947 247,11 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 41226,45 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 535 020,66 гривень з врахуванням ПДВ;

- 21.12.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №4 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2020 року на суму 18 283 180,21 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 249356,37 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 108 512,75 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 140843,62 гривень з врахуванням ПДВ;

- 24.12.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №5 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2020 року на суму 18 795 613, 66 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 182 886,83 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 79585,93 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 103300,90 гривень з врахуванням ПДВ;

- 24.12.2020 ОСОБА_4 від імені Служби автомобільних доріг у Закарпатській області підписав акт №6 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за грудень 2020 року на суму 12 153 976, 48 гривень, де в пункті «кошти на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами» зазначено суму 104927,17 гривень, тоді як фактично повинно було зазначено суму 45659,04 гривень, як наслідок завищено загальну вартість робіт на суму 167772,38 гривень з врахуванням ПДВ.

Слідчий зазначає, що умисне підписання ОСОБА_4 зі сторони Служби автомобільних робіт в Закарпатській області вказаних чотирнадцяти актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в із завищеними розрахунком коштів на покриття додаткових витрат, пов`язаних із інфляцією на виконання умов договору № 28 від 03.09.2018 з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 44+983 км 76+900 Закарпатської області, стало правовою підставою до виставленням Товариством з обмеженою відповідальністю «ПБС» рахунків на оплату вартості виконаних робіт по даному об`єкту на загальну суму 307 158 291,44 гривень, в тому числі 3 186 392,15 гривень як завищений розмір розрахунків коштів на покриття додаткових витрат пов`язаних із інфляційними процесами.

Надалі, на підставі підписаних ОСОБА_4 наведених вище офіційних документів Службою автомобільних доріг у Закарпатській області у декілька етапів проведено оплату виконаних робіт в сумі 307 158 291,44 гривень, в тому числі 3 186 392,15 гривень як завищений розмір розрахунків коштів на покриття додаткових витрат пов`язаних із інфляційними процесами, шляхом перерахування грошових коштів через ГУДКУ у Закарпатській області з рахунків НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 на розрахунковий рахунок ТОВ «ПБС» НОМЕР_4 , відкритий в ПАТ «МТБ» МФО 328168.

Внаслідок вчинення таких протиправних дій ОСОБА_4 із державного бюджету незаконно, як оплату за завищеного розміру коштів на покриття додаткових витрат, пов`язаних із інфляцією вилучено на користь ТОВ «ПБС» бюджетні кошти в сумі 3 186 392,15 гривень, чим завдано державі матеріальних збитків в особливо великому розмірі, так як вказана сума в 600 разів і більше перевищує встановлений на 2020 рік неоподаткований мінімум доходів громадян.

Слідчий зазначає, що обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у інкримінованих йому злочинах підтверджується комплексом зібраних у кримінальному проваджені доказів, зокрема: оригіналами первинно звітної документації (акти Кб-2в та довідки КБ-3) по об`єкту поточного ремонту, згідно із якими ряд документи від імені Служби автомобільних доргі у Закарпатській області підписані ОСОБА_4 ; висновком експерта від 21.01.2026 за №СЕ-10/107-26/351-ЕК судової економічної експертизи, де згідно з яким встановлено різницю в обрахунку коштів на покриття додаткових витрат повязазаних з інфляційними процесами, всього за підписаними ОСОБА_4 актами на суму 3186392,15 гривень.

Вказані докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях.

Відповідно до наказу в.о.начальника Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Закарпатській області від 16.02.2026 за №12-п ОСОБА_4 переведено на посаду начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області.

Слідчий зазначає, що на думку сторони обвинувачення, перебування ОСОБА_4 на посаді начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області дає підстави вважати, що, він може продовжити свою протиправну діяльність, оскільки по роду своєї діяльності буде займатись організацією здійснення технічного нагляду за проведення робіт з поточного та капітального ремонту доріг державного значення на території Закарпатської області

Крім того, підозрюваний ОСОБА_4 , працюючи досить тривалий час на керівних посадах Служби відновлення та розвитку інфраструри у Закарпатській області (попередня назва Служба автомобільних доріг у Закарпатській області) та маючи таким чином певного роду авторитет серед посадових та службових осіб в державних та правоохоронних органах Закарпатської області, перебуваючи на посаді та використовуючи своє службове становище може скористатися своїми професійними та соціальними зв`язками з метою вплинути на хід досудового розслідування у кримінальному провадженні.

Слідчий зазначає, що у кримінальному провадженні на даний час ще не встановлені всі та не допитані як свідки працівники Служби відновлення та розвитку інфораструктури у Закарпатській області, та інші особи щодо обставин, що мають доказове значення у даному провадженні, а також витребовуються документи, що можуть мати доказове значення, а тому сторона обвинувачення, враховуючи службове становише відповідно до займаної посади підозрюваного ОСОБА_4 не виключає можливості вчинення ним безпосередньо чи за посередництва інших осіб з метою уникнення кримінальної відповідальності спроб незаконного впливу на вказаних осіб, та інших учасників кримінального провадження, з метою переконати їх не надавати відносно нього викривальні покази, а також може вчинити спроби знищення, спотворення чи підроблення документів, що можуть мати доказове значення.

Вказує, що ОСОБА_4 може вживати заходів до знищення чи спотворення вже існуючих документів, які можуть бути доказами вчинення кримінального правопорушення, що розслідується у провадженні. Так, для з`ясування всіх обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, вчиняються слідчі (розшукові) дії. Окремі із них спрямовані на отримання та вивчення документів, які, зокрема, пов`язані із виконання робіт на обєкті поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина- Хуст на ділянці км 44+983 км 76+900 Закарпатської області. Відтак, перебування підозрюваного ОСОБА_4 на робочому місці, при виконанні обов`язків начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області може негативно вплинути на досягнення завдань кримінального провадження (підозрюваний буде обізнаним у зборі цих доказів).

Так, у відповідності до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Слідчий зазначає, що потреби досудового розслідування щодо повного, всебічного і неупередженого досудового розслідування та прийняття законних та справедливих процесуальних рішень, виправдовують такий ступінь втручання у права та законні інтереси підозрюваного як застосування заходу забезпечення кримінального провадження відсторонення ОСОБА_4 від посади, який є обгрунтовано необхідним та в повній мірі відповідає меті його застосування та завданням кримінального провадження.

Незастосування такого заходу забезпечення досудового розслідувнаня як відсторонення ОСОБА_4 від посади, враховуючи наявні ризики його неналежної процесуальної поведінки та виконання процесуальних обов`язків, може негативно вплинути бути виконання завдання досудового розслідування щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування та судового розгляду.

З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення ним злочинів, слідчий просить відсторонити підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - від посади начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, строком на 2 місяці.

Позиція сторони обвинувачення в суді

У судовому засіданні прокурор подане клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав та мотивів викладених у клопотанні. Надав пояснення аналогічні викладеним у клопотанні.

Позиція сторони захисту в суді

Захисник ОСОБА_4 , адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечила, подала до суду письмові заперечення на клопотання про відсторонення підозрюваного від посади.

Вказує, що з даним клопотанням ОСОБА_12 не погоджується, вважає, що викладені обставини не підкріплені жодними доказами та суперечать тим, на яких грунтується підозра та вже зроблений експертний висновок. Крім того вважає, що пред?явлена йому підозра не обгрунтована та не містить достатність доказів, які вказують на вчинення ним кримінального правопорушення.

Зазначає, що у ОСОБА_4 відсутня мета впливати на хід досудового розслідування, оскільки кримінального правопорушення в якому його підозрюють він не вчиняв, а з пред?явленою підозрою він не погоджується, тому саме в його інтересах не чинити перешкод слідству.

Вказує, що події висвітлені в підозрі стосуються виконання робіт на об?єкті поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина - Хуст на ділянці км 44+983 - км 76+900 Закарпатської області, які на даний час завершені. Акти виконаних робіт ним підписані та не містять підробки, тому його теперішня професійна діяльність жодним чином не вплине на події того часу.

Зазначає, що ризик, що ОСОБА_4 зможе знищити, сховати документи нічим не підтверджений, всі необхідні документи для слідства вже вилучені, на підставі тих документів проведена експертиза, яка в свою чергу, як зазначено в клопотанні і підтверджує пред?явлену йому підозру. Про жодних встановлених досудовим розслідуванням свідків які б були у даному кримінальному провадженні йому не відомо, ризик можливого впливу нічим не підтверджений. Вказує, що займана на даний час ОСОБА_4 посада не передбачає виконання обов?язків по перевірці вартості виконаних робіт, а передбачає тільки організаційні функції, що в свою чергу суперечить викладеній у клопотанні позиції сторони обвинувачення щодо можливості ОСОБА_4 продовжити свою протиправну діяльність.

Вказує, що відсторонення його від посади також позбавить його права на працю, що негативно відобразиться на ньому та на членах його сім?ї, спричинить скрутне матеріальне становище. ОСОБА_4 є одруженим, на утриманні має малолітню дитину 3,5 років та постійне місце проживання. Його дружина знаходиться у декретній відпустці по догляду за дитиною, тому інших членів сім?ї які б могли працювати немає. У зв?язку з наведеним він та його родина потребує матеріального забезпечення, а заробітна плата є єдиним джерелом його доходу, таким чином відсторонення його від посади спричинить негативні наслідки для інших осіб.

З посиланням на викладене просила слідчого суддю відмовити в задоволенні клопотання.

Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав доводи захисника.

Дослідивши матеріали додані до клопотання, заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.

Витягом з кримінального провадження №12025070000000464 від 29.10.2025 року, підтверджено, що органом досудового розслідування ГУНП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч.5 ст.191 КК України.

13.02.2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 366, ч.5 ст.191 КК України.

Слідчим суддею встановлено, що згідно наказу в.о. начальника, першого заступника начальника ОСОБА_13 «Про переведення ОСОБА_4 » від 16.02.2026 року №12-п ОСОБА_4 , заступника начальника з фінансових питань Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області переведено на посаду начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, з окладом згідно штатного розпису з 17 лютого 2026 року.

Згідно зі статтею 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до положень ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Згідно ч.5 ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Частиною 2 статті 157 КПК України визначено, що при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (ч.1 ст.157 КПК України).

За змістом конституційних норм та наведених вище положень кримінального процесуального законодавства тягар доведеності обґрунтованості тверджень клопотань про необхідність відсторонення особи від посади покладений на органи досудового слідства - ініціаторів клопотань, і, зокрема , прокурора.

З матеріалів клопотання слідує, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч.5 ст.191 КК України.

При цьому, обставини вчинення підозрюваним конкретних діянь та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування та можливого судового розгляду.

Враховуючи, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на приведені у клопотанні органу досудового розслідування докази, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав вважати, що підозра у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованих йому кримінальних правопорушень є обґрунтованою.

Для застосування відсторонення від посади слідчий, прокурор повинен довести, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Окрім цього, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати, зокрема, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Водночас слідчий суддя вважає, що у клопотанні не наведено обставин, що дають підстави вважати, що на даному етапі досудового розслідування підозрюваний ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Слідчий суддя зазначає, що обставини про які повідомлено про підозру ОСОБА_4 , мали місце в 2020 році під час перебування ним на посаді заступника начальника з фінансових питань Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області.

Водночас слідчий суддя враховує, що на час розгляду клопотання підозрюваний ОСОБА_4 на підставі наказу в.о. начальника, першого заступника начальника ОСОБА_13 «Про переведення ОСОБА_4 » від 16.02.2026 року №12-п ОСОБА_4 , був переведений з посади заступника начальника з фінансових питань Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області переведено на посаду начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, з окладом згідно штатного розпису з 17 лютого 2026 року.

Висновки прокурора та слідчого, зазначені у клопотанні, що авторитет підозрюваного ОСОБА_4 та службове становише відповідно до займаної посади не виключає можливості вчинення ним безпосередньо чи за посередництва інших осіб з метою уникнення кримінальної відповідальності спроб незаконного впливу на вказаних осіб, та інших учасників кримінального провадження, з метою переконати їх не надавати відносно нього викривальні покази, а також може вчинити спроби знищення, спотворення чи підроблення документів, що можуть мати доказове значення, не є належним обґрунтуванням наявності ризиків/можливості впливу на свідків.

Слідчий суддя зазначає, що під час проведення досудового розслідування, працівниками правоохоронних органів було вилучено документи по об`єкту "Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 44+983-км 76-900", які було надано на експертне дослідження та на підставі яких 21.01.2026 року було виготтовлено висновок експерта Закарпатського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру №СЕ-19/107-26/351-ЕК, що в свою чергу спростовує доводи слідчого та прокурора про те, що ОСОБА_4 може вживати заходів до знищення чи спотворення вже існуючих документів, які можуть бути доказами вчинення кримінального правопорушення.

До підозрюваного ОСОБА_4 не застосовувалися запобіжні заходи, які б недопускали можливість його спілкування із особами із його оточення, колегами, підлеглими, зокрема свідками у цьому кримінальному провадженні, а також на нього не поклалися обов`язки не спілкуватися із такими свідками. Обставин щодо спроб незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином - слідством не встановлено. Прокурором у судовому засіданні не зазначено, скільки та яких саме свідків потрібно допитати в інтересах слідства.

ОСОБА_4 покладених на нього обов`язків не порушував, жодним чином не перешкоджає досудовому розслідуванню, має міцні соціальні зв`язки, доказів зворотнього слідчому судді не надано. Оплата за виконання трудових обов`язків ОСОБА_4 на посаді начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області є його основним джерелом доходів, з яких, зокрема: утримує дружину та дитину; підозрюваний раніше не судимий.

Таким чином, наявність достатніх доказів, які вказують на вчинення особою кримінальних правопорушень не є самостійною достатньою підставою для відсторонення особи від посади, а доводи клопотання, що ґрунтуються лише на припущеннях про існування можливості вчинення підозрюваною впливу на свідків і які не підтверджені належними доказами, - не можуть бути переконливим обґрунтуванням для обмеження права особи на працю в даному випадку, гарантованого ст. 43 Конституції України

На думку слідчого судді, потреби досудового розслідування у даному кримінальному провадженні не виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи ОСОБА_4 , про який ідеться в клопотанні слідчого та прокурора, оскільки органом досудового розслідування не доведено, що без відсторонення підозрюваного від займаної посади неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, і що такі потреби досудового розслідування виправдовують обмеження гарантованого ст. 43 Конституції України права на працю підозрюваного.

Щодо покликань прокурора на вимоги абз. 1 ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», слідчий суддя зазначає наступне.

Так, за вказаними приписами підозрюваний відсторонюється від посади в порядку, визначеному законом, а відтак застосування цього засобу забезпечення кримінального провадження без врахування положень глави 14 КПК України не допускається.

Автоматичне відсторонення підозрюваного від посади на підставі абз. 1 ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» на підставі тільки наявності факту повідомлення особі про підозру порушує принцип рівності усіх учасників судового процесу, принцип незалежності та безсторонності суду, оскільки за таких обставин суд стає на сторону обвинувачення, звільняючи її від необхідності доводити існування обставин, передбачених ч. 3 ст. 132, ст. 157, 158 КПК України, а також принцип законності, відповідно до якого при здійсненні кримінального провадження закони та інші нормативно-правові акти України, положення яких стосуються кримінального провадження, повинні відповідати цьому Кодексу; при здійсненні кримінального провадження не може застосовуватися закон, який суперечить цьому Кодексу.

До аналогічних висновків дійшов Київський апеляційний суд (ухвала від 26.12.2024 у справі № 758/14376/24).

Отже, оцінивши в сукупності тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 за інкримінованими статтями, конкретні обставини вчинення правопорушення, вищенаведені дані про особу підозрюваного, із урахуванням встановлених в ході розгляду даного клопотання обставин, приходжу до висновку, що підстав для задоволення клопотання про відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області - немає.

Керуючись ст.ст. 131, 154 - 157, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області підполковник поліції ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12025070000000464, відомості про яке внесено в ЄРДР 29.10.2025 року про відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області строком на 2 місяці відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали оголошено 09.03.2026 року о 09 год.25 хв.

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду ОСОБА_1