Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 569/5835/26
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
11 березня 2026 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області у складі судді Балацької О.Р, ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до капрала поліції Управління патрульної поліції в Рівненській області Ткач Алли Володимирівни про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
встановив:
10 березня 2026 року до Рівненського міського суду Рівненської області надійшла на розгляд позовна заява ОСОБА_1 до капрала поліції Управління патрульної поліції в Рівненській області Ткач Алли Володимирівни про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, в якій позивач просить поновити строк на оскарження, скасувати постанову та закрити провадження у справі.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10 березня 2026 року справа передана для розгляду судді Балацькій О.Р.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Перевіривши адміністративний позов з доданими до нього матеріалами, судом встановлено наступне.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 4 частини п`ятої статті 160 КАС України, у позовній заяві обов`язково зазначається зміст позовних вимог та обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Однак подана позовна заява містить лише загальні твердження про порушення посадовою особою норм КУпАП та формальні посилання на принципи повноти й об`єктивності розгляду справи, без наведення конкретних фактичних даних, які б свідчили, зокрема: про відсутність події адміністративного правопорушення; про відсутність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП; про обставини, які спростовують висновки, викладені в оскаржуваній постанові.
Позивач обмежився загальними посиланнями на статті 287, 288 КУпАП, не зазначивши, у чому саме полягає неправильне застосування або тлумачення зазначених норм при винесенні постанови.
Позовна заява не містить аналізу складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП, а також не містить аргументів щодо відсутності хоча б одного з його обов`язкових елементів (об`єкта, об`єктивної сторони, суб`єкта чи суб`єктивної сторони), що не відповідає вимогам процесуального закону щодо обґрунтування позовних вимог.
Згідно з частиною четвертою статті 161 КАС України, до позовної заяви додаються докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, або зазначаються причини неможливості їх подання.
Окрім копії оскаржуваної постанови, позивачем не подано жодних доказів, які б підтверджували викладені у позовній заяві доводи.
Відповідно до ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п`ятої цієї статті стосовно представника.
Позивачем не зазначено, повне найменування відповідача, адресу місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача, поштові індекси, адреси електронної пошти, відомі номери зв`язку, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
На виконання вимог частини шостої статті 171 КАС України 11 березня 2026 року до Рівненського міського суду Рівненської області надійшла відповідь № 3862112890 з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання позивача. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з тим, у позовній заяві не зазначено місцезнаходження відповідача як суб`єкта владних повноважень, зокрема не вказано адресу органу, у якому відповідач проходить службу, а також інші відомості, передбачені статтею 160 КАС України.
Зареєстроване місце проживання позивача знаходиться на території Рівненського району Рівненської області, тоді як позов подано до Рівненського міського суду Рівненської області.
За таких обставин суд позбавлений можливості перевірити дотримання позивачем правил територіальної підсудності справи, визначених статтею 25 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
У позовній заяві представник позивача просить поновити строк для оскарження постанови, однак не вказує причини пропуску.
Суд зазначає, що поважними причинами пропуску строку на подання позову можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та повинні бути підтверджені належними доказами.
Матеріали справи не містять відомостей про наявність якихось об`єктивних перешкод, що унеможливили звернення позивача до суду в межах нормативно допустимого строку. На переконання суду, за обставин цієї справи звернення позивача до суду залежало виключно від волевиявлення та заінтересованості позивача.
Згідно з ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. У разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу. Суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову в паперовій формі зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій позовної заяви та доданих до неї документів. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позов подано позивачем через підсистему «Електронний суд» в електронній формі.
Разом з тим, всупереч вимогам статті 161 КАС України, до позовної заяви не додано доказів надсилання відповідачу копії позовної заяви та копій доданих до неї документів.
Відсутність доказів направлення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів позбавляє останнього можливості своєчасно ознайомитися зі змістом позовних вимог та підготувати свої заперечення, що суперечить принципам змагальності сторін та рівності учасників судового процесу.
Таким чином, позивачу необхідно надати суду належні докази надсилання відповідачу копії позовної заяви разом з доданими до неї документами, зокрема шляхом направлення через підсистему «Електронний суд» або іншим способом, передбаченим чинним законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
За статтями 1, 2 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено, що у 2026 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 01 січня 2026 року становить 3 328 грн. 00 коп.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп.
При подачі позову до Рівненського міського суду Рівненської області судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: ГУК у Рівн.обл/Рiвненськ.м.тг/22030101; код отримувача (ЄДРПУО): 38012494; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), номер рахунку (IBAN): UA458999980313191206000017527, код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За вказаних обставин позовну заяву слід залишити без руху із наданням п`ятиденного строку для усунення недоліків, а саме подати до суду уточнену позовну заяву, в якій викласти обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, із зазначенням конкретних фактичних даних та правових підстав, що свідчать про незаконність оскаржуваної постанови; надати докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, або зазначити причини неможливості їх подання; зазначити повне найменування відповідача, місцезнаходження органу, у якому відповідач проходить службу, поштовий індекс, відомі номери засобів зв`язку, адресу електронної пошти та інші відомості, передбачені статтею 160 КАС України; надати відомості, які дають можливість суду перевірити дотримання правил територіальної підсудності відповідно до статті 25 КАС України; належним чином обґрунтувати заяву про поновлення строку звернення до суду із зазначенням причин його пропуску та надати докази на підтвердження поважності таких причин; надати докази надсилання відповідачу копії позовної заяви разом із доданими до неї документами; подати документ про сплату судового збору у встановленому законом розмірі або документи, що підтверджують підстави звільнення від його сплати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 293, 294 КАС України, суд,
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до капрала поліції Управління патрульної поліції в Рівненській області Ткач Алли Володимирівни про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі залишити без руху.
Надати позивачу п`ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви визначених в ухвалі з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити, що в разі невиконання вказаних в ухвалі вимог, позовна заява буде вважатись неподаною та буде повернута позивачу, що не перешкоджає повторному зверненню із аналогічною заявою до суду
Копію ухвали надіслати позивачу.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/sud1715/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Ольга БАЛАЦЬКА