Постанова № 134703030, 10.03.2026, Острозький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
10.03.2026
Номер справи
567/199/26
Номер документу
134703030
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 567/199/26

Провадження №3/567/135/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2026 року м. Острог

Суддя Острозького районного суду Рівненської області Василевич О.В., з участю секретаря ОСОБА_1 , прокурора Самолюка Я.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, неодруженого, директора КП «Відродження» Острозької міської ради, зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП (3 епізоди),

(права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП та ст.63 Конституції України ОСОБА_3 роз`яснені),

встановив:

ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді директора КП «Відроження» Острозької міської ради та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи посадовою особою юридичної особи публічного права - суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов`язкового подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді директора КП «Відроження» Острозької міської ради та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи посадовою особою юридичної особи публічного права - суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов`язкового подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП

Також, ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді директора КП «Відроження» Острозької міської ради та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи посадовою особою юридичної особи публічного права - суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов`язкового подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_3 підтвердив обставини, викладені у складених відносно нього протоколах, визнав свою вину у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП. Пояснив, що з 2015 року він перебуває на посаді директора КП «Відродження» та йому було відомо про необхідність щороку подавати в електроному вигляді декларацію до НАЗК. Несвоєчасне подання декларацій за 2021, 2022, 2023 роки пояснив своєю неуважністю і недосконалим знанням антикорупційного законодавства, та він забув про необхідність подання таких декларацій. Вказав, що декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки він подав 05.04.2024 року. Пояснив, що з 01.01.2024 р. по дату подання декларації він на лікуванні чи у відрядженні не перебував та за кордон не виїзджав.

Прокурор Самолюк Я.В. у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією у повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Суд, заслухавши особу, яка притягується до відповідальності, прокурора, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, при вирішенні питання про наявність підстав для притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 28.05.2021 року працює на посаді директора КП «Відродження» Острозької міської ради, що підтверджується розпорядженнями міського голови Острозької міської ради № 335-к від 28.05.2021 р. (про призначення ОСОБА_3 на посаду директора КП «Відродження»), № 85-к від 02.03.2022 р. (про укладення контракту з директором КП «Відродження» ОСОБА_3 у новій редакції), №42к від 13.02.2023 р. (про внесення змін до контракту між Острозькою міською радою та директором КП «Відродження», укладеного 02.03.2022 р. та продовження терміну його дії), №72к від 12.02.2025 р. (про внесення змін до контракту між Острозькою міською радою та директором КП «Відродження», укладеного 02.03.2022 р. та продовження терміну його дії).

Положеннями статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону є, зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права.

Згідно ч.2 ст.81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом, зокрема, органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.2 ст.169 ЦК України територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Відповідно до п.1.1, 1.2 статуту КП «Відродження» Острозької міської ради (у новій редакції) комунальне підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов`язків КП «Відродження» Могилянівської сільської ради Острозького району Рівненської області, яке відповідно до рішення Острозької міської ради №99 від 26.02.2021 року було перейменовано у КП «Відродження» Острозької міської ради. Власником підприємства є міська територіальна громада в особі Острозької міської ради.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» - «г» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 цьго Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осоіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осоіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023 року.

Таким чином, у ОСОБА_3 виник обов`язок подати до НАЗК декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та 2022 рік - в термін не пізніше 31.01.2024 року, та за 2023 рік - в термін не пізніше 31.03.2024 року.

Згідно «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом НАЗК 23.07.2021 року №448/21 та зареєстрованого в Мін`юсті України 29.07.2021 р. за №986/36608 суб`єкти декларування подають до Реєстру декларації шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб`єкти декларування подають документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в реєстрі. Суб`єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа.

Під час реєстрації у Реєстрі суб`єкт декларування повинен зазначити адресу особистої електронної пошти, що використовуватиметься для надсилання йому повідомлень, та контактний номер телефону. Зареєстровані в Реєстрі суб`єкти декларування мають право, зокрема, створювати, змінювати, зберігати та видаляти чернетки документів у персональному електронному кабінеті; подавати документи у разі їх відповідності технічним вимогам до форми і проходження контролю щодо правильності заповнення, переглядати подані ними документи; подавати виправлені документи у строки та в порядку, визначені Законом; отримувати в персональному електронному кабінеті та на адресу особистої електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, електронні повідомлення про підтвердження подання документів, попередження про необхідність подання документів до Реєстру, інші повідомлення. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті "nazk.gov.ua" встановлено, що ОСОБА_3 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік 05.04.2024 року о 15:31 год., за 2022 рік 05.04.2024 року о 15:44 год., за 2023 рік 05.04.2024 року о 16:46 год.

Як вбачається з матеріалів справи повідомлені ОСОБА_3 причини несвоєчасного подання декларації не є поважними та непереборними, та з пояснень ОСОБА_3 судом встановлено відсутність у нього поважних причин чи непереборних обставин, які перешкоджали йому своєчасно у встановлений законодавством термін подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки.

Відповідно до ч.2 ст.68 Конституції Українинезнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Отже незнання або неповне розуміння ОСОБА_3 вимог антикорупційного законодавства, не звільняє його від відповідальності, яка встановлена законом.

ОСОБА_3 не надав суду будь-яких доказів на підтвердження наявності у нього інших поважних причин несвоєчасного подання декларації, що унеможливлювали подання ним декларацій.

З матеріалів справи та пояснень ОСОБА_3 судом встановлено, що в період з січня по березень 2024 року ОСОБА_3 за кордоном, у відпустці чи на лікуванні не перебував, а відтак був спроможний подати вищевказані щорічні декларації у встановлений законом термін.

Таким чином, ОСОБА_3 , будучи суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин несвоєчасно подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно ст.33 КУпАП при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, а також обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність. При накладенні адміністративного стягнення судом взято до уваги, що ОСОБА_3 свою провину визнав повністю, обставин, що обтяжують його відповідальність судом не встановлено, він вперше притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи всі обставини справи та особу порушника, беручи до уваги, що ОСОБА_3 вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним та достатнім для попередження вчинення ним нових правопорушень.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у зв`язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_3 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. ст.ст.23, 24, 40-1, 172-6, 221, 247, 276, 283, 284 КУпАП, -

постановив:

Визнати ОСОБА_3 таким, що вчинив правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП та із застосуванням ст.36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 60 (шістдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 020 (одна тисяча двадцять) грн.

Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп.

У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню в порядку ст.308 КУпАП у подвійному розмірі, а саме у сумі 2 040 (дві тисячі сорок) грн.

Реквізити для сплати штрафу:

Отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Острозька м.тг/21081100. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA658999980313090106000017469. Код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Реквізити для сплати судового збору:

Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДПРОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Повний текст постанови складено 10.03.2026 року.

Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.