Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 282/1190/25
Провадження № 2-р/282/1/26
У Х В А Л А
Іменем України
10 березня 2026 року селище Любар
Любарський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді: В.В. Вальчука
при секретарі судових засідань: В.І.Демчук
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Романівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про роз`яснення судового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , інтереси якого представляє Лавренюк Б.О. до Романівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача -Тростянецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту належності особі свідоцтва, про встановлення неправильності записів в актах цивільного стану та про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України звернувся до суду з заявою про роз`яснення судового рішення та встановлення порядку виконання рішення Любарського районного суду від 03.02.2026 по справі № 282/1190/25 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту належності особі свідоцтва, встановлення неправильності записів в актах цивільного стану та зобов`язання вчинити дії.
Також просить зазначити у рішенні суду (додатковій ухвалі), що необхідно зобов`язати Тростянецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України внести необхідні зміни до актових записів.
В обґрунтування вимог заявник зазначає, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актового запису складається у двох примірниках, один із яких разом із зібраними документами не пізніше наступного робочого дня надсилається до відділу ДРАЦС за місцем зберігання першого примірника актового запису, який і здійснює внесення відповідних змін.
Оскільки актові записи, до яких просить внести зміни ОСОБА_1 , зберігаються в архіві Тростянецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, зобов`язати Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України внести зміни до цих актових записів неможливо.
Учасники судового процесу на розгляд справи не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином.
Представник Романівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у судове засідання не з`явився. У листі від 05.03.2026, що надійшов на адресу суду, вказали, що просять зазначити у рішенні суду (додатковій ухвалі), що необхідно зобов`язати Тростянецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України внести необхідні зміни до відповідних актових записів.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Лавренюк Б.О. подав до суду заперечення на заяву щодо роз`яснення рішення суду, в якій вказав, що аргументація заяви щодо роз`яснення рішення суду від 03.02.2026 р. по справі №282/1190/25 Романівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України не знаходить свого підтвердження відповідно до чинного законодавства України. Просив у задоволенні заяви щодо роз`яснення рішення суду від 03.02.2026 р. по справі № 282/1190/25 відмовити. Розгляд заяви просив проводити за відсутності позивача та його представника.
В зв`язку із неприбуттям в судове засідання учасників судового процесу суд розглядає справу за наявними матеріалами справи.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.3 ст.271 ЦПК України, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може викликати учасників справи, державного чи приватного виконавця в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розглядові заяви про роз`яснення рішення.
Суд дослідивши матеріали справи приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1 ст.271 ЦПК України - за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.
Згідно ч.2 ст.271 ЦПК України - подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до примусового виконання.
Згідно ч.3 ст.271 ЦПК України - суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Отже, за змістом ст. 271 ЦПК України роз`яснення рішення - це більш повний, ясний та зрозумілий виклад тих пунктів рішення, які підлягають виконанню та розуміння яких викликає труднощі, без зміни його змісту.
Згідно роз`яснень, які викладені у пункті 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі», роз`яснення рішення суду можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію.
Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
В ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 06 жовтня 2020 року в справі №233/3676/19 (провадження № 14-65цс20) вказано, що необхідність роз`яснення судового рішення може бути зумовлена його нечіткістю в резолютивній частині, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, або які будуть здійснювати його виконання. Тобто це стосується випадків, коли рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання. Отже, в ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суті рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Водночас суд, роз`яснюючи рішення, не вносить зміни в існуюче рішення.
Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 08 лютого 2023 року у справі №201/6544/20 зазначила, що роз`яснення судового рішення - це засіб виправлення недоліків судового документа, який полягає в усуненні неясності судового акта. Тобто йдеться про викладення судового рішення у більш ясній і зрозумілій формі. Необхідність такого роз`яснення виникає у зв`язку з тим, що рішення суду неоднозначно розуміється та з метою уможливлення його виконання, якщо таке не можливе через незрозумілість резолютивної частини судового рішення. Здійснюючи роз`яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз`яснення мотивів прийняття рішення, або фактично про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення, суд відмовляє в роз`ясненні рішення.
За своєю правовою суттю роз`яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, які будуть здійснювати його виконання. Незрозумілим є рішення суду, в якому припускається кілька варіантів тлумачення; роз`яснюються не висновки, яких дійшов суд, а ухвалене судове рішення; підставою для роз`яснення рішення суду є утруднення чи неможливість його виконання. Зрозумілість судового рішення полягає у тому, що його резолютивна частина не припускає кілька варіантів тлумачення. Роз`яснення інших частин рішення (крім резолютивної) не має правового значення, оскільки вони не мають обов`язкового характеру для примусового виконання.
Судом встановлено, що резолютивна частина рішення Любарського районного суду від 03.02.2026 у справі № 282/1190/25 є чіткою, зрозумілою та не допускає кількох варіантів тлумачення.
Представник заявника звернулась до суду із заявою про роз`яснення судового рішення від 03.02.2026 року та просить суд зобов`язати Тростянецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України внести відповідні зміни до актових записів. Мотивує вказану заяву тим, що неможливо зобов`язати внести зміни до цих актових записів Романівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.
Разом із тим із поданої заяви вбачається, що заявник фактично просить суд визначити інший орган державної реєстрації актів цивільного стану, на який має бути покладено обов`язок виконання рішення суду.
Таким чином, заявник фактично порушує питання не про роз`яснення судового рішення, а про зміну порядку та суб`єкта виконання судового рішення, що виходить за межі інституту роз`яснення судового рішення, передбаченого ст. 271 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Беручи до уваги офіційне роз`яснення порядку, застосовуваного на підставі Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, зазначено, що в умовах воєнного стану, запровадженого в Україні з 24 лютого 2022 року, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану, розташованого на підконтрольній українській владі території.
Згідно з пунктом 2.13 розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, підставами для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Згідно з пунктом 2.2, 2.3 та пунктом 4 розділу ІІІ Типового положення про відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11 квітня 2016 року № 1079/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 квітня 2016 року за № 536/28666, відділ державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до покладених на нього завдань здійснює внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомостей про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть, а також відомостей про внесені зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії, розглядає заяви та готує матеріали щодо зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичних осіб - громадян України, а також під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями з питань, що належать до його компетенції.
Згідно роз`яснень Міністерства Юстиції України від 25.07.2024 щодо внесення змін до актового запису встановлео, що якщо підставою для внесення змін до актових записів цивільного стану, є рішення суду або якщо певне рішення суду є необхідним для внесення змін, внесення змін до актових записів цивільного стану за зверненням заявника проводиться виключно на підставі примірника рішення суду в електронній формі, отриманого у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Державним реєстром актів цивільного стану громадян.
Відповдіно до п.п.2-3 п.2 Розділу ІІІ наказу МЮ від 11.04.2016 №1079/5 "Про затвердження Типового положення про відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України", відділ відповідно до поккладених на нього завдань, вносить до Реєстру відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть, а також про внесені зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року № 1064 (зі змінами);розглядає заяви та готує матеріали про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичних осіб - громадян України.
Згідно з п.4 Розділу ІІІ наказу МЮ від 11.04.2016 №1079/5 "Про затвердження Типового положення про відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України", відділ під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм їх власності з питань, що належать до його компетенції.
Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Відтак, проаналізувавши наведені норми законодавства у їх сукупності, приймаючи до уваги той факт, що рішенням суду є чітким та зрозумілим, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні заяви представника заявника про роз`яснення судового рішення.
Керуючись ст.ст. 13, 247, 260, 271, 353 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви Романівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про роз`яснення судового рішення по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , інтереси якого представляє Лавренюк Б.О. до Романівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача -Тростянецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту належності особі свідоцтва, про встановлення неправильності записів в актах цивільного стану та про зобов`язання вчинити дії.
Ухвала суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя В. В. Вальчук