Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2026 р. № 400/9294/25 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про:
- визнання протиправними дії щодо оголошення в розшук і внесення відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 ;
-зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити відомості з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомостей про його розшук.
Позивач обґрунтовує позов тим, що дії відповідача, які полягають у внесенні відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (електронної системи «Оберіг») про порушення позивачем правил військового обліку та оголошення його в розшук без притягнення до адміністративної відповідальності у встановленому законодавством порядку, були вчинені всупереч вимог законодавства, а відтак такі дії відповідача підлягають визнанню судом протиправними. Інформація, викладена у відповіді на адвокатський запит, не містить правової кваліфікації норм/вимог, які начебто були порушені ОСОБА_1 . До того ж, відповідь на адвокатський запит не містить інформації щодо складання протоколів/постанов про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. До того ж адреса позивача, на яку начебто було направлено повістку, є відмінною від його місця проживання та реєстрації. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки, згідно з Конституцією України, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Порядок притягнення до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення, і відповідач зобов`язаний діяти лише на підставі та в межах повноважень, передбачених законом.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки Позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_3 була направлена Повістка №2792088 з прибуттям 13.03.2025 року о 09:00 для уточнення даних, яка була повернута АТ «Укрпошта», у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою. Оскільки ОСОБА_1 не прибув по повістці він порушив ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв`язку з чим 24.03.2025 року був поставлений у розшук.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
17.07.2025 року ОСОБА_1 через свого представника Ткачук Г.М. звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з адвокатським
запитом.
З відповіді на адвокатський запит вбачається, що « ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 з 17.11.2015 року. З 24.03.2025 року громадянин ОСОБА_1 знаходиться в розшуку, на підставі неявки до ІНФОРМАЦІЯ_6 по електронній повістці №2792088, яка була сформована Укрпоштою 01.03.2025.
Повістка надсилалася з прибуттям на 13.03.2025 на 09:00 год за адресою, яка вказана в базі ЄДРВ «Оберіг»: АДРЕСА_3 .
Згідно бази ЄДРВ «Оберіг» комісією від 17.11.2015 року ОСОБА_1 визнаний «непридатним в мирний час, обмежено придатним в військовий час». На підставі Наказу МОУ № 402 гр-н ОСОБА_1 повинен був пройти влк для визначення ступеня придатності до 05.06.2025 року.»
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані:
прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов`язаний з`явитися у зазначені у ній місце та строк (ч.3 ст.22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов`язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 « Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:
п.15. Керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_7 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов`язаних:
звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;
27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:
1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:
взяття на військовий облік;
проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;
28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
30. Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов`язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є:
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв`язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
У повістці зазначено про необхідність позивачу з`явитись до РТЦК . Отже, неявка по повістці є порушенням правил військового обліку, а повістка, яка надсилалась на адресу проживання військовозобов`язаного, але неотримання ним вважається належним підтвердженням оповіщення військовозобов`язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до норм постанови КМУ № 560, які в спірних правовідносинах є спеціальними.
Відповідно до ч.10 статті 1 Закону № 2232-XII, ч.1 ст.22 Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» позивач зобов`язаний був з`явитись до ТЦК.
Позивач до позову надав витяг з реєстру територіальної громади від 10.08.2023, в якому зазначено адреса реєстрації АДРЕСА_4 .
Відповідач у відзив зазначив, що ОСОБА_1 через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного та резервіста «Резерв+» оновив свої облікові дані, зазначивши фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 .
Повістка була направлена за адресою: АДРЕСА_3 , яка повернулась без вручення адресату з вказівкою пошти «адресат відсутній за вказаною адресаю».
В ухвалі суду від 09.09.2025 про відкриття провадження у справі суд зобов`язав позивача надати суду витяг з Резерв+ та зазначити коли позивач зареєструвався за адресою, зазначеною у витязі.
Позивач ухвалу суду не виконав. Не надав суду витребовуваних документів.
Позивач не надав суду доказів проходження ВЛК до 05.06.2025.
Витяг з Резерву+ позивач суду не надав, тому позивач всупереч ст.77 КАС України не довів суду фактичні підстави цього позову.
Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.
Позивач доказів порушення його прав та законних інтересів суду не надав, не надав суду доказів на спростування доводів відповідача щодо порушення ним правил військового обліку, тому позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко