Рішення № 134691320, 09.03.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2026
Номер справи
380/19053/25
Номер документу
134691320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2026 рокусправа № 380/19053/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі відповідач-2) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.

Підставою позову є протиправність, на думку позивача, рішення відповідача від 18 липня 2025 року за №057250006166 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах громадянину ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач-2 протиправно не зарахував до пільгового стажу окремі періоди роботи, у зв`язку з чим прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Незгода позивача із таким рішенням зумовила звернення до суду із цим позовом.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.

Ухвалою судді від 23.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач-1 подав відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечує. Вказує, що за результатами розгляду поданих документів до страхового стажу зараховано усі періоди. Однак, до пільгового стажу не зараховано період роботи з 22.03.2004 по 31.03.2004 згідно архівної довідки №97 від 04.04.2023, виданої ТОВ «Регіональний міжгалузевий архів» (зараховано з 01.04.2004 по 06.01.2006 згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування). Оскільки документ не підтверджує роботу у важких і шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня, а пільгова довідка №1-48 від 04.04.2023 не відповідає додатку 5.

Відповідач-2 проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Вказує, що до пільгового стажу не зараховано період роботи з 22.03.2004 по 31.03.2004, згідно архівної довідки № 97 від 04.04.2023, виданої ТОВ «Регіональний міжгалузевий архів» (зараховано з 01.04.2004 по 06.01.2006 згідно даних, наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування), оскільки документ не підтверджує роботу у важких і шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня, а пільгова довідка № 1 - 48 від 04.04.2023, не відповідає додатку 5 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 12.08.1993 №637.

В спростування наведених відповідачем-2 доводів позивач подав відповідь на відзив.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач 09.06.2025 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області 18.06.2025 прийняло рішення №057250006166 про відмову у призначенні пенсії.

Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Позивач 09.06.2025 звернувся до відповідача-1 із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

Розглянувши заяву позивача, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії №05720006166 від 18.06.2025.

З рішення вбачається, що за результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди.

Водночас, до пільгового стажу не зараховано період роботи з 22.03.2024 по 31.03.2004 згідно архівної довідки №97 від 04.04.2023, виданої ТОВ «Регіональний міжгалузевий архів» (зараховано з 01.04.2004 по 06.01.2006 згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування), оскільки документ не підтверджує роботу у важких і шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня, а пільгова довідка №1-48 від 04.04.2023 не відповідає додатку 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Згідно із статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон №1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1193 №58 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок (далі Інструкція №58).

Також, згідно статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, пунктом 1 якого передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості про видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (пункт 3 Порядку №637).

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, відомості якої підлягають врахуванню при визначенні стажу роботи особи.

У трудовій книжці міститься запис №22 про прийняття позивача 22.03.2004 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею.

Відтак, записи трудової книжки як основного документу, що підтверджує стаж роботи, підтверджують зайнятість позивача в шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня.

Зазначений факт також підтверджується довідкою, яка уточнює особливий характер чи умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, №1-48 від 04.04.2023.

Твердження відповідача-1 про невідповідність даної довідки формі, затвердженій Порядком №637, суд відхиляє, адже зазначене не може бути підставою для неврахування такої довідки, за умови наявності у ній необхідних відомостей, реквізитів та видання уповноваженим суб`єктом.

Отже, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а спірний період зарахуванню до пільгового страхового стажу позивача.

Відтак, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Також позивач у межах цієї справи оскаржує дії щодо неправильного зарахування пільгового страхового стажу за період роботи з 23.01.2006 по 04.08.2006, а також неправильного відображення цього періоду у формі РС-право.

Як вбачається з форми РС-право, зазначений період зараховано до страхового стажу позивача і такий загалом становить 6 місяців 12 днів.

Водночас, із оскаржуваного рішення вбачається, що до пільгового стажу такий період зараховано у кратному обчисленні 4 місяці 24 дні.

Відповідно до Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України Про пенсійне забезпечення № 1788 - ХІІ від 05.11.1991, але не відпрацювали повного стажу, зазначеного статтею 14, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та у металургії із зарахуванням до стажу: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виймальних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату за 1 рік 3 місяці. Робота за Списком №1 враховується так: за 1 відпрацьований рік до стажу враховується 9 місяців.

Відтак, дії пенсійного органу в цій частині є правомірними, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до правил ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов містив декілька вимог немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.

Отже, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 на користь позивача підлягає сума у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 293, КАС України, суд

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №05720006166 від 18.06.2025.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу період роботи з 22.03.2004 по 31.03.2004.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.06.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з врахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211(одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом безпосередньо до суду апеляційної інстанції тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач-1 - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).

Відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010).

СуддяСидор Наталія Теодозіївна