Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про залучення третьої особи
05 березня 2026 року 320/63981/25
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючої судді Кочанової П.В., суддів: Білоноженко М.А., Лиски І.Г., за участю секретаря судового засідання Хадєєвої А.Є., розглянувши заяву відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови, зобов`язання вчинити певні дії,-
за участю представників сторін:
від позивача - не з`явився
від відповідача - Борискевич Ю.В.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить суд:
- визнати протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 486 від 29.04.2025 р. у частині встановлення розміру разової грошової допомоги учасникам війни у сумі 450 грн.,
- зобов`язати Кабінет Міністрів України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , недоплачену суму щорічної разової допомоги за 2025 рік у розмірі 6633 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження колегією суддів під головуванням судді Кочанової П.В., призначено підготовче засідання на 3 лютого 2026 року о 13:00 год.
Підготовче засідання, призначене на 3 лютого 2026 року о 13:00 год. відкладено до 3 березня 2026 року о 13:00 годині.
У зв`язку з технічною неможливістю проведення судового засідання, призначеного на 3 березня 2026 року о 13:00 годині, розгляд справи відкладено до 5 березня 2026 року о 13:50 годині.
У підготовче засідання, призначене на 5 березня 2026 року з`явився представник відповідача, позивач та представник позивача не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Разом з тим, 4 березня 2026 року представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи 05.03.2026 року за відсутності позивача та представника позивача.
Представником відповідача надано до суду клопотання про залучення Міністерства соціальної політики, сім`ї та єдності України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі № 320/63981/25.
При вирішенні питання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
За приписами частини п`ятої статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Статтею 21 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
Згідно із частинами другою, третьою статті 50 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» передбачено що проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України Секретаріатом Кабінету Міністрів України, міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями.
Отже, відповідальність, як за розроблення так і за виконання певного нормативно-правового акту після набрання ним чинності, як правило, несе міністерство, що виступало його головним розробником та до відання якого належить управління сферою, регулювання якої стосується такий акт.
Положенням про Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2025 № 904 визначено, що Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, внутрішньо переміщених осіб, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, ветеранів праці, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України в частині організації виплати їм до Дня Незалежності України разової грошової виплати, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги) та за дотриманням прав дітей, а також забезпечує формування та реалізує державну політику щодо здійснення державного нагляду у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності в частині забезпечення відповідності законодавству рішень уповноваженого органу управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку, державного регулювання та нагляду за дотриманням норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі, у сфері гуманітарної допомоги, державну політику з питань національної єдності України та спільного розвитку, української національної самосвідомості, інформаційної політики єдності України та стратегічних комунікацій (у частині повноважень з питань національної єдності України), громадян України, які покинули своє місце проживання на території України, в тому числі внаслідок або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту та/або тимчасової окупації частини території України, та виїхали за кордон, сприяння реалізації їх прав та інтересів і створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Відповідно до пункту 4 Положення, Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та в установленому порядку вносить їх Кабінетові Міністрів України; розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.
Розробником Постанови №486 є Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення у справі № 320/63981/25, може вплинути на права та обов`язки Міністерства соціальної політики, сім`ї та єдності України, як органу, на якого покладені функції щодо приведення у відповідність нормативно-правових актів Уряду, шляхом розроблення проектів актів КМУ про внесення до них змін.
З огляду на зміст позовних вимог, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
У зв`язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про необхідність відкладення розгляду справи на іншу дату.
Керуючись статтями 49, 50, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Кабінету Міністрів України про залучення до участі у справі Міністерства соціальної політики, сім`ї та єдності України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - задовольнити.
Залучити Міністерство соціальної політики, сім`ї та єдності України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, код ЄДРПОУ 37567866) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Зобов`язати позивача направити третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору копію позовної заяви, а відповідачу - відзив на позовну заяву. Вказані заяви по суті спору позивачу та відповідачу необхідно направити третій особі протягом 2 днів з дня отримання цієї ухвали.
Запропонувати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору подати письмові пояснення щодо позову або відзиву протягом п`яти днів з дня отримання позову та відзиву відповідно.
Відкласти розгляд справи до 16 квітня 2026 року о 12:00 годині.
Повний текст ухвали складено та підписано 10 березня 2026 року.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу суду можуть бути включені до апеляційною скарги на рішення суду, ухвалене за результатами розгляду справи.
Головуючий суддя Кочанова П.В.
Судді Білоноженко М.А.
Лиска І.Г.