Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залучення третіх осіб
03 березня 2026 року справа № 320/44584/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Франковської А.Р., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Державної регуляторної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство "Науково-виробнича фірма "Скала", про визнання протиправними дій, скасування рішень,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» звернувся Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з позовом до Державної регуляторної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ДРС в частині видачі наказу № 112 від 17.06.2025 про проведення позапланової перевірки діяльності Департаменту та скасувати останній;
- визнати протиправними дії ДРС в частині складання акту позапланової перевірки додержання Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності від 24.06.2025 № 10/112-Д-2025, невід`ємною частиною якого є припис про усунення порушень Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності, та скасувати останні.
24.09.2025 представником позивача засобами електронного зв`язку через підсистему «Електронний суд» подано заяву про забезпечення позову, в якому останній просить суд:
- задовольнити заяву Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про забезпечення позову;
- зупинити до вирішення питання по суті справи дію припису про усунення порушень, який є невід`ємною частиною акту від 24.06.2025 № 10/112-Д-2025 позапланової перевірки ДРС додержання Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позову шляхом надання уточненої позовної заяви, в якій у прохальній частині позову необхідно було чітко зазначити всі реквізити оскаржуваного припису про усунення порушень Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності; надання доказів сплати судового збору у сумі 7267,20 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 у задоволенні заяви Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24.09.2025 про забезпечення позову в адміністративній справі №320/44584/25 - відмовлено.
13.10.2025 через підсистему «Електронний суд» представником позивача подано заяву про усунення недоліків, до якої додано уточнену позовну заяву із доказами направлення відповідачу та докази сплати судового збору у сумі 7267,20 грн.
Так, в уточненій позовній заяві від 13.10.2025 Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звертається до суду із позовом до Державної регуляторної служби України та просить суд:
- визнати протиправними дії ДРС в частині видачі наказу № 112 від 17.06.2025 про проведення позапланової перевірки діяльності Департаменту та скасувати останній;
- визнати протиправними дії ДРС в частині складання Припису № 10/112-Д-2025 від 24.06.2025 про усунення порушень Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності, який є невід`ємною частиною акта позапланової перевірки додержання Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності від 24.06.2025 № 10/112-Д-2025, та скасувати останні.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.12.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання на 22.01.2026. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство "Науково-виробнича фірма "Скала" (адреса місцезнаходження: 02002, м. Київ, вул. Митрополита Андрея Шептицького, буд. 24; ідентифікаційний код 19024291)
29.12.2025 через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
30.12.2025 через підсистему "Електронний суд" третьою особою подано письмові пояснення щодо суті спору.
31.12.2025 через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
06.01.2026 через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
22.01.2026 підготовче засідання знято з розгляду у зв`язку із оголошенням сигналу повітряної тривоги по м. Києву. Призначено наступне підготовче засідання на 26.02.2026.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.02.2026 підготовче засідання відкладено у зв`язку із клопотанням представника відповідача на 03.03.2026.
У підготовче засідання, призначене на 03.03.2026, з`явились представники сторін.
Суд зазначає, що 01.03.2026 через підсистему "Електронний суд" представником третьої особи ПП «НВФ» «СКАЛА» подано клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, в якому просить суд:
- залучити до розгляду справи №320/44584/25 Київську міську раду (ЄДРПОУ 22883141), (вул.Хрещатик,36 м.Києв,01044) та Київську міську державну адміністрацію (ЄДРПОУ 00022527) (вул.Хрещатик,36 м.Києв,01044) так-як рішення у справі №320/44584/25 може вплинути на права, законні інтереси та обов`язки Київради та КМДА;
- зобов`язати Київську міську раду (ЄДРПОУ 22883141), (вул.Хрещатик,36 .Києв,01044) письмово повідомити суд та учасників розгляду справи №320/44584/25 про вжиті Київською міською радою заходи на виконання Подання Державної регуляторної служби України від 30.08.2025 №6 «Про необхідність внесення на розгляд сесії питання про скасування рішення Київської міської ради II сесії VI скликання від 25 грудня 2008року №1051/1051 «Про Правила благоустрою міста Києва;
- зобов`язати Київську міську раду (ЄДРПОУ 22883141), (вул.Хрещатик, 36 м.Києв, 01044) та Київську міську державну адміністрацію ( ЄДРПОУ 00022527) (вул.Хрещатик,36 м.Києв,01044) письмово повідомити суд та учасників розгляду справи №320/44584/25 про вжиті Київською міською радою та Київською міською державною адміністрацією заходи пов`язані з невиконанням Департаментом територіального контролю міста Києва вимог Припису, викладеного в Акті Державної регуляторної служби України від 24.06.2025 позапланової перевірки додержання Департаментом територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності;
- зобов`язати Київську міську раду (ЄДРПОУ 22883141), (вул.Хрещатик,36 м.Києв, 01044) та Київську міську державну адміністрацію (ЄДРПОУ 00022527) (вул.Хрещатик,36 м.Києв,01044) письмово повідомити суд та учасників розгляду справи №320/44584/25 про причину порушення Київської міською радою вимог ст.19 Конституції України, ст.24, п.44 ч.1ст.26, п.17ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, ст.26-1,ч.1ст.34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005р. №2807-VI, при ухваленні рішення Київської міської ради від 22.09.2011р. №35/6251 «Про внесення змін і доповнень до деяких рішень Київської міської ради», в частині заміни та скасування «Дозвіл (ордер) на порушення благоустрою» та затвердження нового документу - «контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою»;
- зобов`язати Київську міську раду (ЄДРПОУ 22883141), (вул.Хрещатик,36 м.Києв, 01044) та Київську міську державну адміністрацію ( ЄДРПОУ 00022527) (вул.Хрещатик,36 м.Києв,01044) письмово повідомити суд та учасників розгляду справи №320/44584/25 про причину порушення Київської міською радою вимог ст.19 Конституції України, ст.24,п.44 ч.1ст.26, п.17ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Закону України «Про прискорений перегляд регуляторних актів, прийнятих посадовими особами місцевого самоврядування, ст.26-1,ч.1ст.34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-VI, при ухваленні рішення Київської міської ради від 25.12.2012 №680/8964 «Про внесення змін і доповнень до рішення Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 «Про правила благоустрою міста Києва», та не приведенні рішення Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 «Про правила благоустрою міста Києва» до вимог ст.19 Конституції України, ст.24,п.44 ч.1ст.26, п.17ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Закону України «Про прискорений перегляд регуляторних актів, прийнятих посадовими особами місцевого самоврядування», ст.26-1,ч.1ст.34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005р. №2807 та не скасуванні контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою» та затвердження нового документу - «Дозвіл (ордер) на порушення благоустрою»;
- зобов`язати Київську міську раду (ЄДРПОУ 22883141), (вул.Хрещатик,36 м.Києв, 01044) та Київську міську державну адміністрацію (ЄДРПОУ 00022527) (вул.Хрещатик,36 м.Києв,01044) письмово повідомити суд та учасників розгляду справи №320/44584/25 про причину порушення Київської міською радою вимог ст.19 Конституції України, ст.24, п.44 ч.1ст.26, п.17ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, п.4,п.5, п.6,п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №870 «Про затвердження Типового порядку видачі дозволів на порушення об`єктів благоустрою» та причину чому протягом тривалого часу з 2013 року по 2026 роки (13 років!!) не застосовані у місті Києві Департаментом територіального контролю міста Києва п.4, п.5, п.6, п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №870 «Про затвердження Типового порядку видачі дозволів на порушення об`єктів благоустрою» та чому дозволи на порушення благоустрою у місті Києві Департаментом територіального контролю міста Києва не видаються;
- врахувати, дати належну правову оцінки при розгляді справи №320/44584/25 протиправні дії та бездіяльності Київської міської ради, Київської міської державної адміністрації, Департаменту територіального контролю міста Києва в неналежному виконанні рішення Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 «Про правила благоустрою міста Києва», рішення Київської міської ради від 22.09.2011 №35/6251 «Про внесення змін і доповнень до деяких рішень Київської міської ради», рішення Київської міської ради від 25.12.2012 №680/8964 «Про внесення змін і доповнень до рішення Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 «Про правила благоустрою міста Києва», грубе порушення позивачем та його сторонами ст.19 Конституції України, ст.24, п.44 ч.1 ст.26, п.17 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, п.4, п.5, п.6, п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №870 «Про затвердження Типового порядку видачі дозволів на порушення об`єктів благоустрою», не видачі Дозволів на порушення благоустрою у м.Києві з 2013 року по 2026 роки, включно з невидачею ПП «НВФ» «СКАЛА» Дозволу на порушення благоустрою по вул. Митрополита Андрея Шептицького 24, не виконання законних вимог ДРС України, викладених в Акті та Припису ДРС України від 24.06.2025 №10/112-Д-2025, Поданні ДРС України від 30.08.2025 №6.
В обґрунтування вказаного клопотання представником третьої особи зазначено, що зважаючи на те, що позивач є виконавчим органом Київської міської ради (ЄДРПОУ 22883141) та виконавчим органом Київської міської державної адміністрації (ЄДРПОУ 00022527) рішення у справі №320/44584/25 може вплинути на права та законні інтереси як Київради так і КМДА, оскільки Актом позапланової перевірки позивача ДРС України від 24.06.2025 №10/112-Д-2015, встановлені чисельні факти порушення позивачем вимог чинного законодавства України, зокрема, окрім іншого, ст.19 Конституції України, ст.26-1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів», постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №870 «Про затвердження типового порядку видачі дозволів на порушення об`єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів», тощо та позивач, всупереч вимог чинного законодавства, Дозволи на порушення благоустрою не видає, а видає, всупереч Акту та припису відповідача від 24.06.2025 №10/112-Д-2015, контрольні картки на тимчасове порушення благоустрою, чим вчиняє, окрім іншого, адміністративні правопорушення.
Представник третьої особи, зокрема, вказує, що станом на 28.02.2026 позивач, Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація порушують права та законні інтереси ПП «НВФ» «СКАЛА», не виконують вимоги ст.ст.26,30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.26-1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», постанову Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №870 «Про затвердження Типового порядку видачі дозволів на порушення об`єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів», іншого Законодавства та Дозвіл на порушення благоустрою протягом 2021р.-2026р.р. ПП «НВФ» «СКАЛА» - не видають.
Також представник ПП «НВФ» «СКАЛА» вказує, що Припис Державної регуляторної служби України від 24.06.2025 № 10/112-Д-2025, викладений в Акті від 24.06.2025 № 10/112-Д-2025 позапланової перевірки позивача та зупинення незаконної видачі контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою, позивачем не виконується, а контрольні картки на тимчасове порушення благоустрою, на думку третьої особи, позивачем видаються незаконно та ще перед видачею контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою, КП «Київблагоустрій», яке безпосередньо підпорядковане позивачеві, змушують суб`єктів господарювання міста Києва укладати з КП «Київблагоустрій» договори про надання платних послуг з опрацювання проектно-дозвільної документації, необхідної для видачі контрольних карток та змушують позивача надавати додаткові документи, не передбачені ані Законом, ані Правилами, в іншому разі контрольна картка не видається.
У підготовчому засіданні 03.03.2026 представник Приватного підприємства "Науково-виробнича фірма "Скала" підтримав клопотання про залучення третіх осіб від 01.03.2026. Позивач проти задоволення вказаного клопотання заперечував. Представник відповідача не заперечував проти задоволення вказаного клопотання.
Розглянувши клопотання ПП «НВФ» «СКАЛА» про залучення третіх осіб, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч.ч. 2 та 4 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Згідно з частиною п`ятою цієї статті про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Спір у цій справі виник у зв`язку із оскарженням наказу Державної регуляторної служби України № 112 від 17.06.2025 про проведення позапланової перевірки діяльності Департаменту та Припису Державної регуляторної служби України № 10/112-Д-2025 від 24.06.2025 про усунення порушень Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності, який є невід`ємною частиною акта позапланової перевірки додержання Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності від 24.06.2025 № 10/112-Д-2025.
Так, пунктом 1 Припису Державної регуляторної служби України № 10/112-Д-2025 від 24.06.2025 про усунення порушень Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності, який є невід`ємною частиною акта позапланової перевірки додержання Департаментом вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності від 24.06.2025 № 10/112-Д-2025, зазначено, що керівнику Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) необхідно усунути порушення вимог законодавства про дозвільну систему у сфері господарської діяльності, виявлених під час проведення перевірки, а саме: забезпечити виконання вимог частини третьої статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та вжити заходів щодо внесення змін до Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради ІІ сесія VІ скликання від 25 грудня 2008 року №1051/1051 (зі змінами) в частині виключення обов`язку фізичних і юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, зокрема контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою.
На підставі даного припису № 10/112-Д-2025 від 24.06.2025 Державною регуляторною службою України винесено подання №6 від 30.08.2025 "Про необхідність внесення на розгляд сесії питання про скасування рішення Київської міської ради ІІ сесія VІ скликання від 25 грудня 2008 року №1051/1051 "Про правила благоустрою міста Києва"".
Результати розгляду подання №6 від 30.08.2025 "Про необхідність внесення на розгляд сесії питання про скасування рішення Київської міської ради ІІ сесія VІ скликання від 25 грудня 2008 року №1051/1051 "Про правила благоустрою міста Києва"" учасникам справи станом на день розгляду справи не відомі. За повідомленням третьої особи розгляд на сесії КМР подання Державної регуляторної служби України №6 від 30.08.2025 не здійснювався.
Враховуючи, що позивач є виконавчим органом Київської міської ради та виконавчим органом Київської міської державної адміністрації, то суд вважає, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки як Київської міської ради, яка має розглянути подання Державної регуляторної служби України №6 від 30.08.2025, так і Київської міської державної адміністрації, якій підпорядкований позивач у справі, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне, для повного та всебічного розгляду справи по суті, залучити Київську міську раду та Київську міську державну адміністрацію до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
У той же час, клопотання представника третьої особи в зобов`язальній частині задоволенню не підлягає, адже не узгоджується із положеннями КАС України.
Згідно із п.3 ч.2 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи залучення третіх осіб, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання на іншу дату.
Частиною сьомою статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що ухвали, постановлені судом без оформлення окремого документа, зазначаються у протоколі судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.
На підставі цієї норми суд вважає за доцільне оформити ухвалу окремим документом після закінчення судового засідання.
Керуючись ст.ст. 49, 181, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Клопотання Приватного підприємства "Науково-виробнича фірма "Скала" від 17.02.2026 про залучення третіх осіб - задовольнити частково.
2. Залучити до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:
- Київську міську раду (ідентифікаційний код 22883141, місцезнаходження: 01044, місто Київ, вул. Хрещатик, буд. 36);
- Київську міську державну адміністрацію (ідентифікаційний код 00022527, місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 31, корпус 2).
3. Зобов`язати позивача не пізніше двох днів з дня вручення копії цієї ухвали направити третім особам копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду.
4. Запропонувати третім особам подати пояснення щодо позову у 10-денний строк з моменту отримання копії позовної заяви з додатками, з доказами направлення копій пояснень іншим учасникам справи.
5. Відкласти підготовче засідання на 26.03.2026 об 11:00 год.
6. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.