Постанова № 134662189, 09.03.2026, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
09.03.2026
Номер справи
639/1235/26
Номер документу
134662189
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 639/1235/26

Провадження № 3/639/348/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року м. Харків

Суддя Новобаварського районного суду міста Харкова Мілов Д. В., за участю секретаря Полковник Г. В., прокурора Пономарьової О. В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань матеріал про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка працювала головним спеціалістом організаційно-контрольного відділу Департаменту з інспекційної роботи Харківської міської ради, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи 18.09.2023 звільненою з посади головного спеціаліста організаційно-контрольного відділу Департаменту з інспекційної роботи Харківської міської ради, являючись відповідно до п. п. «В» П. 1 ч. 1 ст. 3 Закону№1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 10.09.2024 о 15.02, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік (далі - щорічна декларація за 2023 рік), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172 КУпАП.

Відповідно до ст. 2, ч. 2 ст. 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги.

Згідно з абз. 5 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Розпорядженням Харківського міського голови від 28.12.2021№1981/2к ОСОБА_1 призначено з 04.01.2022 на посаду головного спеціаліста організаційно-контрольного відділу Департаменту з інспекційної роботи Харківської міської ради з посадовим окладом згідно зі штатним розписом зі збереженням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування.

Зазначена посада віднесена до категорії «В» посад органів місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 15.10.2019 склала присягу посадової особи органів місцевого самоврядування.

Абзацом 3 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону№1700-VII посадові особи місцевого самоврядування є суб?єктами, на яких поширюється дія Закону №1700- VII.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Розпорядженням Харківського міського голови від 12.09.2023 №1185-2 ОСОБА_1 18.09.2023 звільнено з посади головного спеціаліста організаційно-контрольного відділу Департаменту з інспекційної роботи Харківської міської ради.

Статтею 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що посадові особи місцевого самоврядування зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону№1700-VII суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст.172-6 КУпАП встановлено, що суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону№1700-VII особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"" пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Так, ОСОБА_1 10.09.2024 о 15.02 подала щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/e293bd63-153c-4d81-ba69-bc8e694f34ef.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2023 рік (яку відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону№1700-VII повинна була подати до 01.04.2024) подала 10.09.2024, тобто несвоєчасно.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у зв?язку з чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор Пономарьова О. В. у судовому засіданні зазначала про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та необхідність накладення на неї стягнення у виді штрафу.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнала зазначала, що не мала умислу на несвоєчасне подання без поважних причин декларації, а тому просила справу закрити у зв`язку з відсутністю в її діях складу відповідного адміністративного правопорушення.

Несвоєчасне подання декларації ОСОБА_1 обґрунтовує її важким психологічним станом, викликаним накопиченням стресу через події, пов`язані з повномасштабним вторгненням рф на територію України, а також подіями в особистому житті, погіршенням стану здоров`я її матері, ОСОБА_2 , 1950 р.н., та необхідність здійснення за нею постійного нагляду, її вступом на нову посаду експерта-лінгвіста ННЦ ім. проф. М. С. Бокаріуса, вступ до лав ЗСУ її зятя, ОСОБА_3 , 1990 р.н., пригніченим станом її доньки. Через усі ці події в житті ОСОБА_1 вона забула своєчасно подати декларацію.

Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновків про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується сукупністю зібраних та досліджених під час судового розгляду доказів, а саме:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення №119 від 16.02.2026 року, який складено стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;

- наданими у судовому засіданні поясненнями ОСОБА_1 ;

- даними копії трудової книжки ОСОБА_1

- копією присяги Меренкової В. В. як посадової особи органів місцевого самоврядування від 15.10.2019;

- розпорядженням Харківського міського голови від 28.12.2021№1981/2к, відповідно до якого ОСОБА_1 призначено з 04.01.2022 на посаду головного спеціаліста організаційно-контрольного відділу Департаменту з інспекційної роботи Харківської міської ради з посадовим окладом згідно зі штатним розписом зі збереженням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування.

- даними копії положення про організаційно-контрольний відділ Департаменту з інспекційної роботи Харківської міської ради, затвердженого директором Депортаменту з інспективної роботи Харківської міської ради 04.01.2022;

- розпорядженням Харківського міського голови від 12.09.2023 №1185-2, відповідно до якого ОСОБА_1 18.09.2023 звільнено з посади головного спеціаліста організаційно-контрольного відділу Департаменту з інспекційної роботи Харківської міської ради;

- даними щорічної декларації за 2023 рік, поданої ОСОБА_1 10.09.2024 о 15.02 на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції (покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/e293bd63-153c-4d81-ba69-bc8e694f34ef).

Суд вважає безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та визнання її винуватості.

Доводи ОСОБА_1 про недоведеність наявності в її діях умислу на несвоєчасне подання без поважних причин декларації, та необхідність закриття справи у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є безпідставними з огляду на таке.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону№1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов?язкового елементу об?єктивної сторони, в той час як обов?язковим елементом об?єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

При цьому умисел суб?єкта, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, полягає в тому, що, маючи обов?язки, обмеження та заборони, встановлені вказаним Законом, він не виконуючи такі вимоги, навмисно протиправно поводиться, їх порушуючи.

Частиною 1 ст. 65' Закону№1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Посилання ОСОБА_1 на несвоєчасне подання декларації через важкий психологічний станом, викликаний накопиченням стресу через події, пов`язані з повномасштабним вторгненням рф на територію України, а також події в особистому житті, погіршення стану здоров`я її матері, ОСОБА_2 , 1950 р.н., та необхідність здійснення за нею постійного нагляду, її вступ на нову посаду експерта-лінгвіста ННЦ ім. проф. М. С. Бокаріуса, вступ до лав ЗСУ її зятя, ОСОБА_3 , 1990 р.н., пригнічений станом її доньки, внаслідок чого ОСОБА_1 забула своєчасно подати декларацію не спростовують доведеність вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки за встановленими фактичними обставинами справи ОСОБА_1 , будучи звільненою 18.09.2023 з відповідної посади, повинна була подати щорічну декларацію за 2023 рік до 01.04.2024, а подала 10.09.2024, тобто більш ніж через 5 місяців.

У відповідності до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушниці, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, наявність на утриманні матері, ОСОБА_2 , 1950 р.н., відсутність обставин, що обтяжують або пом`якшують відповідальність, у зв`язку з чим суд вважає можливим накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є необхідним та достатнім стягненням для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Окрім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665, 60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 172-6, 268, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадянин, що дорівнює 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок (отримувач коштів ГУК Харків обл/МТГ Харкiв/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA558999980313030106000020649, код класифікації доходів бюджету 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення штрафу.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Новобаварський районний суд міста Харкова протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Д. В. Мілов