Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2026 року Справа № 520/1663/26
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Садової М. І.,
за участю секретаря судових засідань Гурець Ю.Д.,
представника позивача Сидоренко Ю. В.,
представника відповідача Красноруцької Т. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в місті Харкові в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватної фірми "ПРОМЕНЕРГО" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
у с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2025 №13373126/30357156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 18.12.2024 №46 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.12.2024 №46, подану приватною фірмою «ПРОМЕНЕРГО», датою фактичного подання 06.01.2025;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2025 №13373127/30357156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.12.2024 №53 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 19.12.2024 №53, подану приватною фірмою «ПРОМЕНЕРГО», датою фактичного подання 07.01.2025;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2025 №13373128/30357156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.12.2024 №54 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 19.12.2024 №54, подану приватною фірмою «ПРОМЕНЕРГО», датою фактичного подання 07.01.2025;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2025 №13373129/30357156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.12.2024 №55 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 19.12.2024 №55, подану приватною фірмою «ПРОМЕНЕРГО», датою фактичного подання 07.01.2025.
В обґрунтування позову покликається на те, що реєстрацію податкових накладних зупинено за п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 до Порядку № 1165). У квитанціях містилася загальна пропозиція надати пояснення та документи. Позивач двічі (01.10.2025 та 13.10.2025) надав вичерпні пояснення та документи, підтверджуючи реальність операцій за договором поставки № 1 від 12.12.2024 з ТОВ «Науково-виробнича компанія «СФЕРА»» (видаткові накладні, рахунки-фактури, платіжні інструкції, виписки, договір оренди транспорту, інвентарні картки основних засобів тощо). Транспортування не здійснювалося сторонніми перевізниками, оскільки підприємства розташовані в одній промисловій зоні (м. Мерефа, вул. Довженка, 187-Г); навантаження/розвантаження власними силами з використанням орендованого автотранспорту та козлового крана. Складський облік підтверджено інвентарними картками форми № ОЗ-6. Рішення комісії регіонального рівня від 17.10.2025 та рішення комісії центрального рівня від 30.10.2025 про залишення скарг без задоволення є протиправними, оскільки: не містять чіткої, конкретної підстави відмови та оцінки наданих документів; вимагають документів (товаро-транспортні накладні від постачальників до позивача, акти навантаження/розвантаження), які не підтверджують інформацію, зазначену у спірних ПН, та не були прямо передбачені у Повідомленнях; ігнорують об`єктивні пояснення щодо відсутності потреби в таких документах (п. 4.1 4.2 Договору поставки № 1). Позивач вважає дії відповідача протиправними, у зв`язку із чим просить скасувати рішень комісії щодо відмови в реєстрації податкових накладних та зобов`язати ДПС України зареєструвати відповідні накладні. У відповідності до ст. 139 КАС України здійснити розподіл судових витрат.
Відповідачем ГУ ДПС та ДПС України, подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що позовні вимоги безпідставні, а рішення про зупинення реєстрації податкових накладних відповідають законодавству, просив відмовити в позові, посилаючись на часткове надання документів та відсутність первинних документів щодо транспортування та складського обліку. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.02.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги повністю з підстав викладених у заяві по суті.
У судовому засіданні представники відповідача заперечили проти позову повністю з підстав викладених у заяві по суті.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов наступного з огляду на таке.
Суд установив, приватною фірмою «ПРОМЕНЕРГО» було складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні:
- податкову накладну №46 від 18.12.2024 (складена на ТОВ «Науково-виробнича компанія «СФЕРА»», дата подання на реєстрацію 06.01.2025);
- податкову накладну №53 від 19.12.2024 (складена на ТОВ «Науково-виробнича компанія «СФЕРА»», дата подання на реєстрацію 07.01.2025);
- податкову накладну №54 від 19.12.2024 (складена на ТОВ «Науково-виробнича компанія «СФЕРА»», дата подання на реєстрацію 07.01.2025);
- податкову накладну №55 від 19.12.2024 (складена на ТОВ «Науково-виробнича компанія «СФЕРА»», дата подання на реєстрацію 07.01.2025).
Надалі, приватна фірма «ПРОМЕНЕРГО» від контролюючого органу отримала квитанцію про прийняття податкових накладних, однак реєстрацію зупинено. В квитанціях зазначено, що такий документ складено та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Будь-які додаткові дані відсутні.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
З огляду на викладене вище квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не містила передбачених Порядком №1165 умов.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до правової позиції Верхового Суду викладеної у постанові від 10 квітня 2020 року (справа № 819/330/18) для кожного критерію передбачений самостійний список документів, за умови подання якого, приймається рішення про реєстрацію податкової накладної. При цьому загальне посилання на вичерпний перелік документів контролюючим органом не є достатнім, а перелік документів, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення контролюючим органом, повинен бути конкретизований та чіткий. Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів. Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим необмеженої дискреції. Вказане, на думку суду, призвело до прояву суб`єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов`язки, мета яких - реєстрація податкової накладної. Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічна правова позиція також викладена Верховним Судом в постановах від 23 жовтня 2018 року по справі № 822/1817/18, від 21 травня 2019 року по справі № 0940/1240/18, від 25 листопада 2022 року по справі № 320/3484/21, від 15 березня 2023 року по справі № 620/4227/20, від 22 травня 2024 року по справі № 640/26298/21.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Виходячи зі змісту вказаних норм, суд приходить висновку, що рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.
У зв`язку з наведеним позивачем було направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та відповідні документи, які підтвердження інформацію, зазначену у податкових накладних та наявність підстав для реєстрації податкової накладної.
На повідомлення контролюючого органу позивачем направлено повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня для ухвалення рішення про реєстрацію податкових накладних податкової накладної.
Щодо податкової накладної №46 від 18.12.2024 р. На виконання умов договору поставки №1 від 12.12.2024 згідно з Специфікації №22 від 18.12.2024, після здійснення поставки обладнання (Електростанція дизельна автоматизована комплектна АС-630м, Дизельна електростанція ДЕС-100 ). Сторонами була підписана видаткова накладна №46 від 18.12.2024, якою зафіксовано, що постачальник передав, а покупець прийняв вироби на загальну суму 327 740,28 грн з ПДВ. Також 18.12.2024 ПФ «ПРОМЕНЕРГО» було складено рахунок-фактуру №46 на оплату товару. Покупець здійснив повну оплату рахунку, що підтверджується платіжною інструкцією №66 від 07.02.2025 року. Ннадано виписку від 07.02.2025 з особового рахунку ПФ «ПРОМЕНЕРГО», яка підтверджує надходження грошових коштів від покупця.
Стосовно податкової накладної №53 від 19.12.2024 р. На виконання умов договору поставки №1 від 12.12.2024 згідно з Специфікації №29 від 19.12.2024, після здійснення поставки обладнання (Генератор бензиновий РТ-13000 EDON, Генератор бензиновий DNIPRO-V, Генератор дизельний Konner&Sohnen KS, Генератор бензиновий DNIPRO-M, Теплогенератор ДР5С) сторонами була підписана видаткова накладна №53 від 19.12.2024 року, якою зафіксовано, що постачальник передав, а покупець прийняв вироби на загальну суму 417 299,40 грн з ПДВ. 19.12.2024 ПФ «ПРОМЕНЕРГО» було складено рахунок-фактуру №53 на оплату товару. Покупець здійснив повну оплату рахунку, що підтверджується платіжною інструкцією №77 від 12.02.2025. Надано виписку від 12.02.2025 з особового рахунку ПФ «ПРОМЕНЕРГО», яка підтверджує надходження грошових коштів від Покупця.
Щодо податкової накладної №54 від 19.12.2024. На виконання умов договору поставки №1 від 12.12.2024 згідно з Специфікації №30 від 19.12.2024, після здійснення поставки обладнання (Апарат для аргонодугового зварювання-500Р, Апарат лазерної гравіровки, Апарат для повітряноплазмової різки JASIC CUT 100, Апарат лазерної гравіровки 50ВТ, Апарат для аргоно-дугового зварювання TIG-500P) сторонами була підписана видаткова накладна №54 від 19.12.2024, якою зафіксовано, що постачальник передав, а покупець прийняв вироби на загальну суму 497 606,70 грн з ПДВ. 19.12.2024 ПФ «ПРОМЕНЕРГО» було складено рахунок-фактуру №54 на оплату товару. Покупець здійснив повну оплату рахунку, що підтверджується платіжною інструкцією №76 від 12.02.2025. Надано виписку від 12.02.2025 з особового рахунку ПФ «ПРОМЕНЕРГО», яка підтверджує надходження грошових коштів від покупця.
Щодо податкової накладної №55 від 19.12.2024. На виконання умов договору поставки №1 від 12.12.2024 року згідно з Специфікації №31 від 19.12.2024 року, після здійснення поставки обладнання (Апарат лазерної гравіровки POLYSTAR LASER PL-50 у кількості чотирьох одиниць) сторонами була підписана видаткова накладна №55 від 19.12.2024, якою зафіксовано, що постачальник передав, а покупець прийняв вироби на загальну суму 719 457,60 грн з ПДВ. 19.12.2024 ПФ «ПРОМЕНЕРГО» було складено рахунок-фактуру №55 на оплату товару. Покупець здійснив повну оплату рахунку, що підтверджується платіжною інструкцією №74 від 12.02.2025. Надано виписку від 12.02.2025 з особового рахунку ПФ «ПРОМЕНЕРГО», яка підтверджує надходження грошових коштів від покупця.
Попри те, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головного управління ДПС у Харківській області було прийнято рішення від 17.10.2025 №13373126/30357156, №13373127/30357156, №13373128/30357156, №13373129/30357156 про відмову в реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі рішення).
Суд установив, за результатами розгляду поданих пояснень та документів позивачем щодо зупинення реєстрації податкової накладної, комісія ГУ ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних прийнято рішенням про відмову у реєстрації поданої податкової накладної. Рішення мотивоване ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Згідно вищевказаного повідомлення відповідача ГУ ДПС в Харківській області, позивачу запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів; первинних документів щодо транспортування продукції, складських документів.
Отже аналізуючи додаткове повідомлення відповідача про необхідність надання додаткових документів не зазначено документів, з урахуванням специфіки господарських операцій, які слід надати позивачу задля розгляду питання про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Комісія, яка прийняла рішення про реєстрацію податкових накладних, не врахувала що відсутність ТТН та актів навантаження/розвантаження, обґрунтована постачання в межах однієї промислової зони силами позивача (орендований транспорт та козловий кран). Таке пояснення відповідає п. 4.1 Договору поставки № 1 та є об`єктивним. Складський облік підтверджено інвентарними картками.
Згідно з п. 11 Порядку № 1165 квитанція має містити пропозицію надати документи.
Повідомлення від 07.10.2025 конкретизували вимогу щодо транспортування та складських документів.
Рішення комісії регіонального рівня від 17.10.2025 та комісії центрального рівня від 30.10.2025 містять лише загальне формулювання «ненадання/часткове надання документів щодо транспортування та навантаження/розвантаження» без оцінки наданих пояснень і документів.
У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що додатковим повідомленнях запропонували позивачу надати первинні документи щодо послуг транспортування від постачальника до покупця (ТТН), навантажувально-розвантажувальні роботи, а також ТТН щод закупівлі продукції для виготовлення товару позивачем.
У судовому засіданні представник позивача пояснила, що позивачем надано усі документи, які стосувались господарської операції у довільні формі, будь-яких конкретизованих даних щодо надання певних документів такі повідомлення не містили. Складські документи були надані до додаткових пояснень. Транспортування та навантажувально-розвантажувальні роботи по договору поставки здійснювалось за рахунок покупця та місцезнаходження двох суб`єктів господарювання у межах однієї промислової зони, а тому ТТН немає. Кран придбаний позивачем у 2006 року та документи на нього до цього часу не збереглись. ТТН щодо закупівлі продукції позивачем для виготовлення надалі товару контролюючим органом не вимагались і повідомлення не містили деталізації таких даних. Приватна фірма «ПРОМЕНЕРГО» надано усі документи, що підтверджують господарські операції.
З положень норм чинного законодавства України чітко та однозначно слідує, що прийняття контролюючим органом рішення про відповідність невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку змінює правовий режим моніторингу реєстрації податкових накладних в ЄРПН, з абсолютною невідворотністю призводить до зупинення реєстрації будь-якої складеної цією особою податкової накладної в ЄРПН.
При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.
Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, у постановах від 21.05.2019 року по справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 року по справі № 819/330/18, від 18.06.2020 року по справі № 824/245/19-а, від 03.10.2023 року по справі № 380/4146/22.
Суд установив, платником податків надано до податкового органу первинні документи, які на його переконання є належними та достатніми для підтвердження здійснення товариством господарських операцій.
Доказів наявності ознак фіктивності в діяльності контрагенту/контрагентів позивача, нікчемності або недійсності угоди / угод, укладеної (их) позивачем або відсутності реального характеру операції матеріали справи не містять та такі не подані відповідачами.
Суд звертає увагу, що разом з позовною заявою позивачем також надано до суду копії первинних документів на підтвердження здійснення господарських операцій, в результаті чого, керуючись вимогами п. 201.10 ст. 201 ПК України, позивачем подано податкову накладну для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Попри те, незважаючи на подані документи, податковим органом регіонального рівня прийнято оскаржуване рішення про відмову у реєстрації вказаної податкової накладної.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, надані позивачем до контролюючого органу, а також до суду, первинні бухгалтерські документи, зокрема підтверджують вчинення господарської операції та настання обставин, з якими закон пов`язує виникнення податкових зобов`язань та права виписки податкових накладних позивачем.
Слід відмітити, що при вирішенні питання про реєстрацію податкових накладних адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання суду полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій. Необхідність підтвердження реальності господарських операцій переслідує публічно-правові цілі - встановлення належності виконання платниками податків визначених законодавством податкових обов`язків.
Суд також зазначає, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції (ях) про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Суд повторно відмічає, що у квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, в квитанції про зупинення реєстрації ПН не зазначено переліку документів, які потрібно надати позивачу до контролюючого органу, які б були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до отриманих платником податку квитанцій про зупинення реєстрації спірної податкової накладної операції, які в них відображені, відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Критерії ризиковості платника податку визначені у Додатку №1 до Порядку №1165.
Аналіз пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку свідчить про те, що для встановлення відповідності платника зазначеному критерію контролюючий орган зобов`язаний навести обґрунтований розрахунок показників, на підставі яких платника визнано ризиковим, із зазначенням конкретних числових значень за кожним показником відповідно до пп. 2 п. 11 Порядку №1165.
Натомість у квитанції контролюючий орган фактично обмежився зазначенням показників критерію ризиковості платника податку D=4,9798% та Рпоточ=0 без будь-якого обґрунтування методики їх розрахунку та без конкретизації документів, подання яких є необхідним для спростування відповідних ризиків.
Вживання податковим органом загального посилання на пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку без наведення відповідного обґрунтування і розрахованих показників за кожним критерієм є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної.
Слід зазначити, що загальне зазначення в квитанції про зупинення реєстрації ПН щодо надання документів призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію (їв) зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Таким чином, недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкових накладних щодо оформлення квитанцій прямо вказує на те, що рішення, які прийнято на наступному етапі, тобто рішення комісії про відмову у реєстрації податкової (них) накладної (них), теж не є законним.
Аналогічні правові позиції викладено у постановах Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року (справа №822/1817/18), від 21 травня 2019 року (справа №0940/1240/18), від 10 квітня 2020 року (справа №819/330/18), яка враховується судом при вирішенні даної справи відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.
Суд також звертає увагу на те, що у випадку загальної вказівки щодо необхідності подати документи у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний саме в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття необґрунтованого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Верховний Суд у постанові від 3 листопада 2021 року у справі №360/2460/20 за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Вказане також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 16 лютого 2023 року (справа № 380/7648/22).
Суд також зазначає, що суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму.
Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Відтак, суд прийшов висновку про недоведеність відповідачем як суб`єктом владних повноважень наявності достатніх правових підстав для зупинення реєстрації поданої позивачем податкової накладної.
З огляду на викладене вище, суд прийшов переконання, що зупинення реєстрації податкових накладних відбулося протиправно, адже відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішень, а відтак суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкової накладної, суд зазначає наступне.
Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, окрім іншого, визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням. (пункт 20 Порядку № 1246).
У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейським судом з прав людини зазначено, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
Водночас, у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів" зазначено, що ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).
Аналогічний висновок викладений у рішенні ЄСПЛ від 20.10.2022 року "Рисовський проти України".
У відповідності з пунктів 2, 10 частини 2 статті 245 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення, а також прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
З метою ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд прийшов висновку про зобов`язання ДПС України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних від 18.12.2024 № 46, від 18.12.2024 № 53, від 19.12.2024 № 54, №55.
З огляду на викладене суд прийшов переконання про те, що позов необхідно задовольнити повністю.
У відповідності о ст. 139 КАС України з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань стягнути судовий збір на користь позивача у розмірі по 6656,00 грн з кожного.
Керуючись статтями 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд,
у х в а л и в :
Адміністративний позов приватної фірми "ПРОМЕНЕРГО" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2025 №13373126/30357156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 18.12.2024 №46 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.12.2024 №46, подану приватною фірмою «ПРОМЕНЕРГО», датою фактичного подання 06.01.2025.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2025 №13373127/30357156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.12.2024 №53 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 19.12.2024 №53, подану приватною фірмою «ПРОМЕНЕРГО», датою фактичного подання 07.01.2025.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2025 №13373128/30357156 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.12.2024 №54 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 19.12.2024 №54, подану приватною фірмою «ПРОМЕНЕРГО», датою фактичного подання 07.01.2025.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13373129/30357156 від 17.10.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №55 від 19.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 19.12.2024 №55, подану приватною фірмою «ПРОМЕНЕРГО», датою фактичного подання 07.01.2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної податкової служби у Харківській області на користь приватної фірми «ПРОМЕНЕРГО» судовий збір у розмірі 6656,00 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної податкової служби України на користь приватної фірми «ПРОМЕНЕРГО» судовий збір у розмірі 6656,00 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач приватна фірма «ПРОМЕНЕРГО», місцезнаходження місто Мерефа, вулиця Олександра Довженка, будинок № 187-Г, код ЄДРПОУ 30357156;
відповідач Головне управління Державної податкової служби у Харківській області, місцезнаходження місто Харків, вулиця Григорія Сковороди, будинок № 46, код ЄДРПОУ 43983495;
відповідач Державна податкова служба України, місцезнаходження місто Київ, площа Львівська, будинок № 8, код ЄДРПОУ 43005393.
Повне судове рішення складено та підписано суддею 09.03.2026.
Суддя М. І. Садова