Ухвала суду № 134653143, 09.03.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2026
Номер справи
380/24369/25
Номер документу
134653143
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/24369/25

У Х В А Л А

з питань сплати судового збору

09 березня 2026 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич Андрій Зіновійович, перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Солонківської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, а саме: - невжиття своєчасних та ефективних заходів контролю за станом благоустрою, по факту багаторічного розміщення сміттєзвалища біля села Новосілка на території Солонківської сільської ради (орієнтовні геопросторові дані 49.644174,24.006257/49.643845,24.006456/49.643896,24.006930), про яке позивач повідомляв в заяві №МІ-12939378 від 12.08.2021 року; - невжиття належних та своєчасних заходів для забезпечення ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища щодо сміттєзвалища біля села Новосілка на території Солонківської сільської ради (орієнтовні геопросторові дані 49.644174,24.006257 / 49.643845,24.006456 / 49.643896,24.006930), про яке позивач повідомляв в заяві №МІ-12939378 від 12.08.2021 року;

- зобов`язати відповідача забезпечити повну ліквідацію сміттєзвалища біля села Новосілка на території Солонківської сільської ради (орієнтовні геопросторові дані 49.644174,24.006257/49.643845,24.006456/49.643896,24.006930), про яке позивач повідомляв в заяві №МІ-12939378 від 12.08.2021 року, та дотримання норм благоустрою щодо даної території.

Окрім того, подав клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI.

Вирішуючи клопотання, суд враховує наступне.

Умови, за яких суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору або відстрочити його сплату та перелік суб`єктів, до яких таке звільнення (відстрочення) застосовується, обумовлені ст.8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).

Відповідно до ст.ст.1 та 2 Закону №3674-VI, судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом; судовий збір включається до складу судових витрат; платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.

Таким чином, судові витрати це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи.

Згідно з ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

За приписами ст.8 Закону №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналіз вказаної норми дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

При цьому, саме на заявника покладається обов`язок щодо доведення фактів відповідно до його прохання про звільнення (відстрочення) від сплати судового збору.

Суд враховує, що в ухвалі від 10.05.2019 року у справі №9901/166/19 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що належним доказом, який може слугувати підставою для вирішення судом питання про звільнення від сплати судового збору, є, зокрема, довідка органу доходів і зборів про відсутність інших доходів за попередній календарний рік.

Так, на підтвердження свого майнового стану позивач надав до суду: витяг з реєстру територіальної громади від 18.06.2025 року, згідно якого адресою місця проживання позивача є: АДРЕСА_1 ; лист Синельниківської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості від 15.01.2025 року №5 про те, що ОСОБА_1 , станом на 15.01.2025 року не перебуває на обліку в центрах зайнятості; лист Синельниківської районної військової адміністрації Дніпропетровської області від 16.01.2025 року про те, що позивач не перебуває на обліку, як отримувач державних соціальних допомог, пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг; лист РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровський та Запорізькій областях від 28.07.2025 року про відсутність зареєстрованих за позивачем транспортних засобів; лист Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 29.07.2025 року про відсутність відомостей про рахунки, відкриті ОСОБА_1 в банківських (фінансових установах); лист Головного управління ДПС у Львівській області від 05.10.2022 року про включення ОСОБА_1 в реєстр волонтерів АТО; довідку про відкриття рахунка від 03.10.2022 року (як волонтером); відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору від 05.06.2025 року за період з січня 2024 року по квітень 2025 року; лист Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.01.2025 року про те, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку як отримувач пенсійних виплат.

Відтак, указаними документами підтверджено те, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік.

З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача та звільнення його від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст.133, 243, 248, 250, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в :

клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі №380/24369/25 за його позовом до Солонківської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Ланкевич А.З.