Ухвала суду № 134636630, 26.02.2026, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
26.02.2026
Номер справи
490/1151/26
Номер документу
134636630
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ 02892528

490/1151/26

н\п 1-кс/490/859/2026

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого-криміналіста СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Цюрупинськ Херсонської області, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 5 ст. 111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні СВ Управління СБ України в Херсонській області перебувають матеріали кримінального провадження № 22026230000000108 від 12.02.2026 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

20.01.2026 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно вказаного повідомлення, ОСОБА_7 , являючись громадянином України, фактично проживаючи на території с. Тарасівка Херсонського району Херсонської області, будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення Великоко-панівської сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширю-ється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід`ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією Украї-ни та законами України, перебуваючи у невстановленому досудовим розсліду-ванням місці, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 23.08.2023, реалізуючи прямий умисел прийняв пропозицію та добровільно за-йняв посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністрати-вно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасо-во окупованій території Херсонської області, а саме: в окупаційній адміністрації держави-агресора, так званого «начальника територіального управління села Ве-ликі ОСОБА_8 -цивільної адміністрації Херсонської облас-ті», мовою оригіналу (російською) «начальника территориального управления села Великие Копани Алешкинской Военно-гражданской администрации Херсонской области»), яка у подальшому в процесі реорганізації, зміни структу-ри та штатного розпису вищевказаного незаконного органу влади була змінена на посаду так званого «начальника територіального відділу села Великі Копані та села Добросілля Адміністрації Олешківського муніципального округу Херсонсь-кої області», мовою оригіналу (російською) «начальника территориального отдела села Великие Копани и села Доброселье Администрации Алешкинского муниципального округа Херсонской области»), вищевказаний незаконний орган влади здійснює свою діяльність на території сіл Великі Копані та Добросілля Великокопанівської сільської територіальної громади Херсонського району Херсонської області.

У відповідності до вимог ст. 111, 112, ч. 8 ст. 135, 278 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 на 26.01.2026, 27.01.2026, 28.01.2026 опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур`єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, за посиланням:https://www.gp.gov.ua.

11.02.2026 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук, який доручено співробітникам Херсонського РВ УСБУ в Херсонській області.

Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотанням про застосування відносно ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. В обґрунтування клопотання вказав, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, є ризики того, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Запобігти вказаним ризикам та забезпечити належне виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків не зможе обрання більш м`якого запобіжного заходу.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.

Захисник проти задоволення клопотання заперечував посилаючись на необґрунтованість ризиків.

Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступного.

Згідно зі змістом ст.ст. 131-132 КПК України, запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.

Стаття 177 КПК України містить правові норми щодо мети та підстав застосування запобіжних заходів. Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно положень ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Згідно вимог п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про основоположні права та свободи та практику Європейського суду з прав людини, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:

- проколом огляду від 28.08.2023 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто інформацію з Телеграм-каналу «Администрация Алешкинского муниципального округа» в якій зазначено, що ОСОБА_6 є так званим «начальником територіального управління с. Великі Копані», також до вказаної публікації прикріплено фото із зображенням ОСОБА_6 , якого нагороджено почесною грамотою так званого «голови Олешківської Військово-цивільної адміністрації»;

- проколом огляду від 15.08.2024 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто інформацію з ресурсу «Херсонщина за день» в якій зазначено, що окупаційною владою призначено ОСОБА_6 на посаду так званого «начальника територіального управління с. Великі Копані»;

- проколом огляду від 10.05.2024 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто інформацію з Телеграм-каналу «Администрация Алешкинского муниципального округа» в якій зазначено, що ОСОБА_6 є так званим «начальником територіального відділу с. Великі Копані»;

- проколом огляду від 16.07.2024 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто інформацію з ресурсу «Алешкинский муниципальный округ» в якій зазначено, що «територіальний відділ Адміністрації Олешківського муніципального округу с. Великі Копані» є структурним підрозділом «Олешківського муніципального округу Херсонської області»;

- проколом огляду від 15.08.2024 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто інформацію з ресурсу «Центр журналистских расследований» в якій зазначено, що окупаційною владою призначено ОСОБА_6 на посаду так званого «начальника територіального управління с. Великі Копані»;

- проколом огляду від 15.08.2024 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто ресурс «Алешкинский муниципальный округ» на якому міститься документ в електронному вигляді під назвою «Постановление от 27.03.2024 № АМО-П-8» в якому зазначено, що ОСОБА_6 є одним із «начальників територіальних відділів Адміністрації Олешківського муніципального округу»;

- проколом огляду від 15.08.2024 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто інформацію з Телеграм-каналу «Смажений кацапчик» в якій зазначено, що окупаційною владою призначено ОСОБА_6 на посаду так званого «начальника територіального управління с. Великі Копані»;

- проколом огляду від 11.12.2024 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто інформацію з Телеграм-каналу «Территориальный отдел с. Великие Копани и с. Доброселье» в якій зазначено, що ОСОБА_6 є так званим «начальником територіального відділу с. Великі Копані та с. Добросілля», також до вказаної публікації прикріплено фото із зображенням ОСОБА_6 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 09.04.2025, яка є мешканкою с. Великі Копані Херсонського району Херсонської області, на підконтрольну Україні територію виїхала 16.08.2024, свідок зазначила, що їй особисто відомо про те, що у 2023 році окупаційною адміністрацією рф призначено ОСОБА_6 «начальником територіального відділу с. Великі Копані», крім того свідок бачила ОСОБА_6 приміщенні у кабінету голови сільської ради;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_9 від 09.04.2025, яка впізнала на фото № 3 ОСОБА_6 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 10.04.2025, яка є мешканкою с. Добросілля Херсонського району Херсонської області, свідок зазначила, що їй особисто відомо про те, що у 2023 році окупаційною адміністрацією рф призначено ОСОБА_6 «начальником територіального відділу с. Великі Копані та с. Добросілля»;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_10 від 10.04.2025, яка впізнала на фото № 3 ОСОБА_6 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 03.05.2025, який є мешканцем с. Великі Копані Херсонського району Херсонської області, на підконтрольну Україні територію виїхав приблизно у вересні-жовтні 2023 року, свідок зазначив, що йому особисто відомо про те, що у 2023 році окупаційною адміністрацією рф призначено ОСОБА_6 «начальником територіального відділу с. Великі Копані та Добросілля», крім того свідок бачив ОСОБА_6 біля будівлі сільської ради у супроводі військовослужбовців рф;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_11 від 03.05.2025, який впізнав на фото № 3 ОСОБА_6 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 21.05.2025, яка є мешканкою с. Великі Копані Херсонського району Херсонської області, на підконтрольну Україні територію виїхала 01.08.2022, свідок зазначила, що їй відомо про те, що у 2023 році окупаційною адміністрацією рф призначено ОСОБА_6 «начальником територіального відділу с. Великі Копані»;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_12 від 21.05.2025, яка впізнала на фото № 3 ОСОБА_6 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 03.04.2025, який є мешканцем с. Великі Копані Херсонського району Херсонської області, на підконтрольну Україні територію виїхав 04.03.2023 року, свідок зазначив, що йому особисто відомо про те, що у 2023 році окупаційною адміністрацією рф призначено ОСОБА_6 «начальником територіального відділу с. Великі Копані», крім того свідок зазначив, що приблизно у лютому 2023 ОСОБА_6 викликав свідка до свого робочого кабінету у приміщенні сільської ради та провів розмову зі свідком з питань робочої діяльності останнього;

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_11 від 03.04.2025, який впізнав на фото № 3 ОСОБА_6 ;

- проколом огляду від 09.07.2025 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто ресурс «Губернатор Херсонской области» на якому міститься документ в електронному вигляді під назвою «Проект Устава Алешкинского муниципального округа от 19.09.2023» згідно якого, до складу території так званого «Олешківського муніципального округу» входять села Великі Копані та Добросілля;

- проколом огляду від 09.07.2025 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто ресурс «Губернатор Херсонской области» на якому міститься документ в електронному вигляді під назвою «Решение от 02.11.2023 № 27 Об утверждении Положения о структуре Администрации Алешкинского муниципального округа Херсонской области», відповідно до якого «Великокопанський територіальний відділ» входить до структури «Адміністрації Олешківського муніципального округу Херсонської області»;

- проколом огляду від 10.07.2024 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто інформацію з ресурсу «egrul.nalog.ru» щодо так званої «Адміністрації Олешківської муніципального округу Херсонської області»;

- проколом огляду від 16.10.2025 мережі Інтернет, у ході якого оглянуто інформацію з ресурсів «rusprofile» та «egrul.nalog.ru» щодо так званої «Олешківської Військово-цивільної адміністрації Херсонської області».

З урахуванням викладеного, тяжкості покарання, яке загрожує ОСОБА_6 у разі визнання його винним в інкримінованому правопорушенні, того факту, що ОСОБА_6 знаходиться в державному розшуку, його фактичне місцезнаходження до цього часу не встановлено, вважаю доведеною наявність ризиків, передбачених п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме того, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Враховуючи викладене, оскільки прокурором доведено наявність мети та підстав застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а такождоведено, що підозрюваний оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання слідчого задовольнити.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 197 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання під вартою не може перевищувати шістдесяти днів, який у відповідності до ч. 2 цієї ж статті обчислюється з моменту взяття під варту, а якщо взяттю під варту передувало затримання підозрюваного, обвинуваченого, - з моменту затримання.

Керуючись ст.ст. 177, 183, 193, 194, 196, 197, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Питання про застосування ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу або його зміну на більш м`який запобіжний захід розглянути після його затримання і не пізніш як через 48 годин з часу доставки до місця кримінального провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.

Повний текст ухвали оголошено 02 березня 2026 року о 16 год. 20 хв.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_14