ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.10.10Справа №2а-6318/10/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренко Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В.,
розглянув у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Ялта АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноінвест»
про стягнення заборгованості в сумі 130924,43 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в м. Ялта АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноінвест» 130924,43 грн.з орендної плати за земельні ділянки, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно провадиться сплата узгоджених податкових зобовязань.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.05.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання, яке відбулось 26.10.2010 року, позивач не зявився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника та підтримання позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач заперечення на позовну заяву до суду не надав, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Так, на адресу відповідача (98635, АР Крим, м. Ялта, вул. Таврійська,2), зазначену у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 281458 від 27.08.2002 року, довідці з ЄДРПОУ № 05.3-06-01/277 від 02.08.2005 року, була направлена повістка з зазначенням часу, дати та місця судового засідання. Проте, вказані документи повернулись до суду з відміткою Укрпошти: «за зазначеною адресою не знаходиться».
Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про дату, час та місце судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити, враховуючи наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Техноінвест» 27.08.2002 року зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією у м. Севастополі у якості юридичної особи, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 281458 від 27.08.2002 року.
Згідно з довідкою № 3834/9/29-0 від 26.04.2010 року відповідач з 20.12.2005 року перебуває на податковому обліку.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є, зокрема, юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ (далі по тексту Закон).
Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ в м. Ялта АР Крим були надані податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності:
№ 1151 від 21.01.2009 року за 2009 рік, відповідно до якої сума орендної плати, що підлягає сплаті у звітному році становить 223148,15 грн., у тому числі 18595,68 грн. щомісячно, починаючи з січня по листопад 2009 року та 18595,67 грн. у грудні 2009 року.
№ 42351 від 19.05.2009 року (уточнююча), відповідно до якої сума, що підлягає сплаті у звітному році становить 335190,00 грн., у тому числі 18595,68 грн. щомісячно у період з січня по квітень 2009 року та 32600,00 грн. щомісячно у період з травня по грудень 2009 року;
№ 5228 від 01.02.2010 року, відповідно до якого сума, що підлягає сплаті у звітному році становить 414303,00 грн., у тому числі 34525,26 грн. щомісячно.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем сума узгоджених зобовязань з орендної плати за 2009-2010 роки у повному обсязі сплачена не була, у звязку з чим за ним утворилась заборгованість у розмірі 108600,62 грн., з них 65201,80 грн. за 4 місяці 2009 року та 43398,82 грн. за один місяць 2010 року.
Крім того, судом встановлено, що 01.12.2009 року посадовими особами ДПІ в м. Ялта АР Крим було проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства, за результатами якої складено акт № 3227/15-3/32140989 від 01.12.2009 року. В акті перевірки зазначено про порушення відповідачем ст. 17 Закону України «Про плату за землю» в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми зобовязань з орендної плати. У звязку з чим, до відповідача на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» були застосовані штрафні (фінансові) санкції.
Так, 18.12.2009 року позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення № 0008801503 про застосування до відповідача 1763,34 грн. штрафних (фінансових) санкцій, № 0008811503 про застосування до відповідача 17300,38 грн. штрафних (фінансових) санкцій та № 0008821503 про застосування до відповідача 3260,09 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 23.12.2009 року, що підтверджується підписом представника відповідача на корінцях цих рішень.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. У звязку з чим позивачем на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога № 1/785 від 08.12.2009 року та друга податкова вимога № 2/129 від 15.02.2010 року, які однак, не були отримані останнім, у звязку з незнаходження відповідача за місцем реєстрації. На підставі зазначеного вище та підпункту 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», підпункту 4.9. пункту 4 «Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 були прийняті рішення про розміщення податкових вимог на дошці податкових оголошень (повідомлень).
Так, згідно з актом № 44/24-0 від 13.01.2010 року перша податкова вимога № 1/785 від 08.12.2009 року розміщена на дошці оголошень з 13.01.2010 року, згідно з актом № 302/243-0 від 23.02.2010 року друга податкова вимога № 2/129 від 15.02.2010 року розміщена на дошці оголошень з 23.02.2010 року.
Оскільки в такому випадку юридично день розміщення вважається днем вручення, то підлягає застосуванню підпункт 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який наголошує, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Оскільки податкове зобовязання було визначено на підставі пункту 4.2. Закону № 2181-III, суд дійшов висновку, що в даному випадку день розміщення податкової вимоги на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважатиметься не тільки днем її вручення, а й днем узгодження.
Відповідачем в порядку ст. 71 КАС України не було надано доказів сплати у повному обсязі заборгованості з орендної плати за 2009-2010 роки, у звязку з чим станом на день розгляду справи сума заборгованості відповідача з орендної плати становить 130924,43 грн.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача 130924,43 грн. заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноінвест» (98635, АР Крим, м. Ялта, вул. Таврійська, 2; ЄДРПОУ 32140989; р/р № 26002515436031 в КРФ АКБ «УСБ», м. Сімферополь) на користь місцевого бюджету м. Ялта АР Крим (р/р № 33217812700039 в УДК м. Ялта ГУДКУ в АР Крим, МФО 824026; МФО 824026) 130924,43 грн. заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сидоренко Д.В.