Вирок № 134592005, 05.03.2026, Кегичівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
05.03.2026
Номер справи
624/103/26
Номер документу
134592005
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Кегичівський районний суд Харківської області

Справа № 624/103/26

провадження № 1-кп/624/39/26

ВИРОК

іменем України

селище Кегичівка 05 березня 2026 року

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ще Кегичівка, Харківської області кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025221090000815 стосовно якого:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Губельці Славутського району Хмельницької області, українець, громадянин України, військовозобов`язаний, освіта середня, одружений, на утриманні має одну неповнолітню дитину, не працює, інвалідності не має, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не засуджений,

- у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченому ч. 1 ст. 269 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» неправомірна вигода це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи не грошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Згідно із ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до примітки 1 статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 КК України є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Так, Наказом начальника Головного управління національної поліції в Харківській області № 14 о/с від 13 січня 2025 року ОСОБА_5 , призначено на посаду інспектора з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності №1 відділення поліції № 1 Берестинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області. Разом з тим, наказом начальника Головного управління національної поліції в Харківській області № 14 о/с від 13 січня 2025 року ОСОБА_6 , призначено на посаду поліцейського з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності №1 відділення поліції № 1 Берестинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області.

Законом України «Про Національну поліцію» визначено, що Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Згідно положень п. п. 1, 2, 3, 4, 5, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Відповідно до функціональних обов`язків інспектор з РПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області майор поліції ОСОБА_5 - здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; виявляє причини та умови, що призводять до вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень та вживає заходів, у межах компетенції, щодо їх усунення; уживає заходів щодо виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; уживає заходів щодо припинення виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, а також притягнення до відповідальності осіб, які їх вчинили; уживає заходів щодо усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і загроз публічній безпеці, що виникають внаслідок вчинення кримінальних, адміністративних правопорушень та інших подій (надзвичайних ситуацій, стихійного лиха тощо); здійснює розшук осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання, зникли безвісти та інших осіб, у випадках, передбачених законодавством, в тому числі шляхом проведення перевірок осіб за обліками системи ІНІ; у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, оформлює матеріали про адміністративні правопорушення та вживає заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснює перевірку осіб, транспортних засобів, документів, речей за обліками системи ІПНІ та базами (банками) даних МВС України на предмет перебування їх у розшуку, під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення здійснює перевірку осіб, транспортних засобів та документів за обліками системи ІГНІ та базами (банками) даних МВС України на предмет перевірки відсутності обмежень осіб в правах, передбачених чинним законодавством, перебування їх у розшуку та, з метою встановлення інших обставин, які мають значення для правильної кваліфікації вчиненого адміністративного правопорушення. доставляє у випадках і в порядку, передбачених чинним законодавством, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення, регулює дорожній руху та здійснює контроль за дотримання Правил дорожнього руху України його учасниками, та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі, здійснює нагляд до утриманням вулично-дорожньої мережі (дорожнього покриття доріг та вулиць, дорожніх споруд на них, технічних засобів регулювання дорожнього руху, транспортних та пішохідних огороджень, дорожньої розмітки, дорожніх знаків, зовнішнього освітлення тощо) в належному стані, у відповідності до вимог чинного законодавства, під час патрулювання, вживає заходів щодо забезпечення публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування, залізничних переїздах, вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах та інших публічних місцях, здійснює супроводження транспортних засобів у випадках, визначених законодавством, вживає заходів щодо виявлення фактів неправомірної експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі, щодо яких Митним кодексом України встановлено обмеження, вживає всіх можливих заходів для надання невідкладеної, зокрема домедичної та медичної допомоги особам, які постраждали внаслідок вчинення кримінальних чи адміністративних правопорушень, та інших подій (нещасного випадку, стихійного лиха, надзвичайної ситуації, техногенної аварій, обстрілу тощо), а також особам, які через складні життєві обставини опинились в ситуації, небезпечній для їхнього життя або здоров`я, взаємодіє з іншими підрозділами поліції, що беруть участь у забезпеченні публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху, а також з громадськими формуваннями з охорони громадського порядку, вживає заходів в межах компетенції щодо усунення перешкод та ускладнень у дорожньому русі, виявлених під час патрулювання, у передбачених чинним законодавством випадках здійснює обмеження або перекриття дорожнього руху (як транспортних засобів так і велосипедистів та пішоходів), з метою забезпечення безпеки громадян, збереження їх життя та здоров`я, використовує інформаційні ресурси МВС України, Національної поліції України та інших органів державної влади з обов`язковим дотриманням законодавства у сфері захисту персональних даних, особисто відповідає за достовірність внесення даних до бланків матеріалів про адміністративні правопорушення та збереження відповідних бланків.

Відповідно до функціональних обов`язків поліцейський з РПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області старший сержант поліції ОСОБА_6 - здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; виявляє причини та умови, що призводять до вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень та вживає заходів, у межах компетенції, щодо їх усунення; уживає заходів щодо виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; уживає заходів щодо припинення виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, а також притягнення до відповідальності осіб, які їх вчинили; уживає заходів щодо усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і загроз публічній безпеці, що виникають внаслідок вчинення кримінальних, адміністративних правопорушень та інших подій (надзвичайних ситуацій, стихійного лиха тощо); здійснює розшук осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання, зникли безвісти та інших осіб, у випадках, передбачених законодавством, в тому числі шляхом проведення перевірок осіб за обліками системи ІНІ; у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, оформлює матеріали про адміністративні правопорушення та вживає заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснює перевірку осіб, транспортних засобів, документів, речей за обліками системи ІПНІ та базами (банками) даних МВС України на предмет перебування їх у розшуку, під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення здійснює перевірку осіб, транспортних засобів та документів за обліками системи ІГНІ та базами (банками) даних МВС України на предмет перевірки відсутності обмежень осіб в правах, передбачених чинним законодавством, перебування їх у розшуку та, з метою встановлення інших обставин, які мають значення для правильної кваліфікації вчиненого адміністративного правопорушення. доставляє у випадках і в порядку, передбачених чинним законодавством, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення, регулює дорожній руху та здійснює контроль за дотримання Правил дорожнього руху України його учасниками, та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі, здійснює нагляд до утриманням вулично-дорожньої мережі (дорожнього покриття доріг та вулиць, дорожніх споруд на них, технічних засобів регулювання дорожнього руху, транспортних та пішохідних огороджень, дорожньої розмітки, дорожніх знаків, зовнішнього освітлення тощо) в належному стані, у відповідності до вимог чинного законодавства, під час патрулювання, вживає заходів щодо забезпечення публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування, залізничних переїздах, вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах та інших публічних місцях, здійснює супроводження транспортних засобів у випадках, визначених законодавством, вживає заходів щодо виявлення фактів неправомірної експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі, щодо яких Митним кодексом України встановлено обмеження, вживає всіх можливих заходів для надання невідкладеної, зокрема домедичної та медичної допомоги особам, які постраждали внаслідок вчинення кримінальних чи адміністративних правопорушень, та інших подій (нещасного випадку, стихійного лиха, надзвичайної ситуації, техногенної аварій, обстрілу тощо), а також особам, які через складні життєві обставини опинились в ситуації, небезпечній для їхнього життя або здоров`я, взаємодіє з іншими підрозділами поліції, що беруть участь у забезпеченні публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху, а також з громадськими формуваннями з охорони громадського порядку, вживає заходів в межах компетенції щодо усунення перешкод та ускладнень у дорожньому русі, виявлених під час патрулювання, у передбачених чинним законодавством випадках здійснює обмеження або перекриття дорожнього руху (як транспортних засобів так і велосипедистів та пішоходів), з метою забезпечення безпеки громадян, збереження їх життя та здоров`я, використовує інформаційні ресурси МВС України, Національної поліції України та інших органів державної влади з обов`язковим дотриманням законодавства у сфері захисту персональних даних, особисто відповідає за достовірність внесення даних до бланків матеріалів про адміністративні правопорушення та збереження відповідних бланків.

Тобто, майор поліції ОСОБА_5 , та старший сержант поліції ОСОБА_6 є службовими особами.

Відповідно до розстановки особового складу, задіяного на добове чергування та графіку чергувань ГРПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області, затвердженого начальником СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області, з 15 серпня 2025 року по 16 серпня 2025 року заступили на службу для виконання покладених обов`язків інспектор з РПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області майор поліції ОСОБА_5 , поліцейський з РПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області старший сержант поліції ОСОБА_6 .

Встановлено, що 15 серпня 2025 року о 19 год 36 хв, на службовий планшетний пристрій, через оператора «102» надійшло повідомлення про те, що 14 серпня 2025 року сталося ДТП за участю ОСОБА_4 .

З метою відпрацювання вказаного виклику майор поліції ОСОБА_5 та старший сержант поліції ОСОБА_6 , здійснили виїзд за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якого встановлено, що ОСОБА_4 , керуючи своїм автомобілем TOYOTA р.н. НОМЕР_1 , допустив зіткнення з автомобілем OPEL р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_7 та в подальшому поїхав з місця ДТП, в зв`язку з чим, в діях ОСОБА_4 вбачаються ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ч. 4 ст.126 КУпАП. У зв`язку з чим, відносно останнього розпочато процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Під час складання адміністративних матеріалів ОСОБА_4 знаходячись поблизу домоволодіння, за адресою: АДРЕСА_1 , розуміючи, що допустив порушення Правил дорожнього руху, відповідальність за які передбачена ст.122-4, ч.4 ст.126 КУпАП, усвідомлюючи, що працівники поліції є службовими особами, уповноваженими на складання протоколів та постанов про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та розгляду справ про адміністративні правопорушення, розуміючи незаконність своїх дій та будучи попередженим про кримінальну відповідальність за пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі, в момент виконання покладених на майора поліції ОСОБА_5 , та старшого сержанта поліції ОСОБА_6 , службових обов`язків, діючи умисно, з метою уникнення вищевказаної адміністративної відповідальності, запропонував працівникам поліції грошові кошти в сумі 10000 гривень.

Про вказані протиправні дії ОСОБА_4 , а саме про пропозицію неправомірної вигоди, майор поліції ОСОБА_5 та старший сержант поліції ОСОБА_6 , відразу повідомили правоохоронні органи.

Таким чином, ОСОБА_4 , вчинив кримінальне правопорушення (злочин), передбачений ч. 1 ст. 369 КК України, тобто пропозиція службовій особі надати їй неправомірну вигоду за невчинення службовою особою в інтересах того, хто пропонує таку вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища.

Обвинувачений ОСОБА_4 в судовому засіданні винним себе визнав, щиро розкаявся, запевнив про недопущення подібного у майбутньому.

Визначаючи обсяг досліджуваних доказів, з`ясувавши думку учасників та відсутність заперечень, суд, відповідно до ст. 349 КПК України, визнав недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються та обмежитись допитом обвинуваченого, дослідженням документів про дані щодо його особи та щодо процесуальних витрат. При цьому з`ясовано, що учасники провадження правильно розуміють зміст цих обставин і не мають сумнівів у добровільності своєї позиції, а також їм зрозуміло, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.

У судовому засіданні, згідно з визначеним обсягом, досліджені документи кримінального провадження: копії паспорта, з підтвердження анкетних даних обвинуваченого, довідки про склад його сім`ї, до якої входить дружина та дитина, довідка про перебування на обліку військовозобов`язаних, довідки про те, що ОСОБА_8 не перебуває на обліках у наркологічному та психіатричному кабінетах Кегичівської ЦРЛ та в РС №2 філії ДУ «Центр пробації», вимога про відсутність судимостей у останнього.

У судовому засіданні досліджені довідка про витрати на залучення експерта для проведення експертизи у кримінальному провадженні, що складають 21204 грн.

У судовому засіданні досліджена досудова доповідь відносно обвинуваченого, відповідно до якої ризик вчинення повторного кримінального правопорушення оцінюється, як середній, ризик небезпеки для суспільства, у тому числі для окремих осіб оцінюється, як середній, орган пробації вважає можливим виправлення особи без ізоляції від суспільства.

Зазначені документи сумнівів у їх достовірності не викликали, викладені чи посвідчені в них відомості є такими, що мають значення для встановлення фактів і обставин кримінального провадження.

Кожний з доказів визнається і оцінюється судом як належний та допустимий, а всі вони у сукупності достатніми та взаємозв`язаними для прийняття процесуального рішення.

Заслухавши усі показання, дослідивши докази, суд вважає, що пред`явлене обвинувачення у судовому засіданні доведене повністю.

Суд вважає доведеним, що викладені в обвинуваченні діяння мали місце і містять склад кримінального правопорушення.

Встановлено, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» неправомірна вигода це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи не грошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Згідно із ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до примітки 1 статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 КК України є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Так, Наказом начальника Головного управління національної поліції в Харківській області № 14 о/с від 13 січня 2025 року ОСОБА_5 , призначено на посаду інспектора з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності №1 відділення поліції № 1 Берестинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області. Разом з тим, наказом начальника Головного управління національної поліції в Харківській області № 14 о/с від 13 січня 2025 року ОСОБА_6 , призначено на посаду поліцейського з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності №1 відділення поліції № 1 Берестинського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області.

Законом України «Про Національну поліцію» визначено, що Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Згідно положень п. п. 1, 2, 3, 4, 5, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Відповідно до функціональних обов`язків інспектор з РПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області майор поліції ОСОБА_5 - здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; виявляє причини та умови, що призводять до вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень та вживає заходів, у межах компетенції, щодо їх усунення; уживає заходів щодо виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; уживає заходів щодо припинення виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, а також притягнення до відповідальності осіб, які їх вчинили; уживає заходів щодо усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і загроз публічній безпеці, що виникають внаслідок вчинення кримінальних, адміністративних правопорушень та інших подій (надзвичайних ситуацій, стихійного лиха тощо); здійснює розшук осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання, зникли безвісти та інших осіб, у випадках, передбачених законодавством, в тому числі шляхом проведення перевірок осіб за обліками системи ІНІ; у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, оформлює матеріали про адміністративні правопорушення та вживає заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснює перевірку осіб, транспортних засобів, документів, речей за обліками системи ІПНІ та базами (банками) даних МВС України на предмет перебування їх у розшуку, під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення здійснює перевірку осіб, транспортних засобів та документів за обліками системи ІГНІ та базами (банками) даних МВС України на предмет перевірки відсутності обмежень осіб в правах, передбачених чинним законодавством, перебування їх у розшуку та, з метою встановлення інших обставин, які мають значення для правильної кваліфікації вчиненого адміністративного правопорушення. доставляє у випадках і в порядку, передбачених чинним законодавством, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення, регулює дорожній руху та здійснює контроль за дотримання Правил дорожнього руху України його учасниками, та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі, здійснює нагляд до утриманням вулично-дорожньої мережі (дорожнього покриття доріг та вулиць, дорожніх споруд на них, технічних засобів регулювання дорожнього руху, транспортних та пішохідних огороджень, дорожньої розмітки, дорожніх знаків, зовнішнього освітлення тощо) в належному стані, у відповідності до вимог чинного законодавства, під час патрулювання, вживає заходів щодо забезпечення публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування, залізничних переїздах, вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах та інших публічних місцях, здійснює супроводження транспортних засобів у випадках, визначених законодавством, вживає заходів щодо виявлення фактів неправомірної експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі, щодо яких Митним кодексом України встановлено обмеження, вживає всіх можливих заходів для надання невідкладеної, зокрема домедичної та медичної допомоги особам, які постраждали внаслідок вчинення кримінальних чи адміністративних правопорушень, та інших подій (нещасного випадку, стихійного лиха, надзвичайної ситуації, техногенної аварій, обстрілу тощо), а також особам, які через складні життєві обставини опинились в ситуації, небезпечній для їхнього життя або здоров`я, взаємодіє з іншими підрозділами поліції, що беруть участь у забезпеченні публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху, а також з громадськими формуваннями з охорони громадського порядку, вживає заходів в межах компетенції щодо усунення перешкод та ускладнень у дорожньому русі, виявлених під час патрулювання, у передбачених чинним законодавством випадках здійснює обмеження або перекриття дорожнього руху (як транспортних засобів так і велосипедистів та пішоходів), з метою забезпечення безпеки громадян, збереження їх життя та здоров`я, використовує інформаційні ресурси МВС України, Національної поліції України та інших органів державної влади з обов`язковим дотриманням законодавства у сфері захисту персональних даних, особисто відповідає за достовірність внесення даних до бланків матеріалів про адміністративні правопорушення та збереження відповідних бланків.

Відповідно до функціональних обов`язків поліцейський з РПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області старший сержант поліції ОСОБА_6 - здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; виявляє причини та умови, що призводять до вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень та вживає заходів, у межах компетенції, щодо їх усунення; уживає заходів щодо виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; уживає заходів щодо припинення виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, а також притягнення до відповідальності осіб, які їх вчинили; уживає заходів щодо усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і загроз публічній безпеці, що виникають внаслідок вчинення кримінальних, адміністративних правопорушень та інших подій (надзвичайних ситуацій, стихійного лиха тощо); здійснює розшук осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання, зникли безвісти та інших осіб, у випадках, передбачених законодавством, в тому числі шляхом проведення перевірок осіб за обліками системи ІНІ; у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, оформлює матеріали про адміністративні правопорушення та вживає заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснює перевірку осіб, транспортних засобів, документів, речей за обліками системи ІПНІ та базами (банками) даних МВС України на предмет перебування їх у розшуку, під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення здійснює перевірку осіб, транспортних засобів та документів за обліками системи ІГНІ та базами (банками) даних МВС України на предмет перевірки відсутності обмежень осіб в правах, передбачених чинним законодавством, перебування їх у розшуку та, з метою встановлення інших обставин, які мають значення для правильної кваліфікації вчиненого адміністративного правопорушення. доставляє у випадках і в порядку, передбачених чинним законодавством, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення, регулює дорожній руху та здійснює контроль за дотримання Правил дорожнього руху України його учасниками, та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі, здійснює нагляд до утриманням вулично-дорожньої мережі (дорожнього покриття доріг та вулиць, дорожніх споруд на них, технічних засобів регулювання дорожнього руху, транспортних та пішохідних огороджень, дорожньої розмітки, дорожніх знаків, зовнішнього освітлення тощо) в належному стані, у відповідності до вимог чинного законодавства, під час патрулювання, вживає заходів щодо забезпечення публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування, залізничних переїздах, вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах та інших публічних місцях, здійснює супроводження транспортних засобів у випадках, визначених законодавством, вживає заходів щодо виявлення фактів неправомірної експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі, щодо яких Митним кодексом України встановлено обмеження, вживає всіх можливих заходів для надання невідкладеної, зокрема домедичної та медичної допомоги особам, які постраждали внаслідок вчинення кримінальних чи адміністративних правопорушень, та інших подій (нещасного випадку, стихійного лиха, надзвичайної ситуації, техногенної аварій, обстрілу тощо), а також особам, які через складні життєві обставини опинились в ситуації, небезпечній для їхнього життя або здоров`я, взаємодіє з іншими підрозділами поліції, що беруть участь у забезпеченні публічної безпеки і порядку, безпеки дорожнього руху, а також з громадськими формуваннями з охорони громадського порядку, вживає заходів в межах компетенції щодо усунення перешкод та ускладнень у дорожньому русі, виявлених під час патрулювання, у передбачених чинним законодавством випадках здійснює обмеження або перекриття дорожнього руху (як транспортних засобів так і велосипедистів та пішоходів), з метою забезпечення безпеки громадян, збереження їх життя та здоров`я, використовує інформаційні ресурси МВС України, Національної поліції України та інших органів державної влади з обов`язковим дотриманням законодавства у сфері захисту персональних даних, особисто відповідає за достовірність внесення даних до бланків матеріалів про адміністративні правопорушення та збереження відповідних бланків.

Тобто, майор поліції ОСОБА_5 , та старший сержант поліції ОСОБА_6 є службовими особами.

Відповідно до розстановки особового складу, задіяного на добове чергування та графіку чергувань ГРПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області, затвердженого начальником СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області, з 15 серпня 2025 року по 16 серпня 2025 року заступили на службу для виконання покладених обов`язків інспектор з РПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області майор поліції ОСОБА_5 , поліцейський з РПП СПД №1 ВП №1 Берестинського РВП ГУНП в Харківській області старший сержант поліції ОСОБА_6 .

Встановлено, що 15 серпня 2025 року о 19 год 36 хв, на службовий планшетний пристрій, через оператора «102» надійшло повідомлення про те, що 14 серпня 2025 року сталося ДТП за участю ОСОБА_4 .

З метою відпрацювання вказаного виклику майор поліції ОСОБА_5 та старший сержант поліції ОСОБА_6 , здійснили виїзд за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якого встановлено, що ОСОБА_4 , керуючи своїм автомобілем TOYOTA р.н. НОМЕР_1 , допустив зіткнення з автомобілем OPEL р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_7 та в подальшому поїхав з місця ДТП, в зв`язку з чим, в діях ОСОБА_4 вбачаються ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ч.4 ст.126 КУпАП. У зв`язку з чим, відносно останнього розпочато процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Під час складання адміністративних матеріалів ОСОБА_4 знаходячись поблизу домоволодіння, за адресою: АДРЕСА_1 , розуміючи, що допустив порушення Правил дорожнього руху, відповідальність за які передбачена ст.122-4, ч.4 ст.126 КУпАП, усвідомлюючи, що працівники поліції є службовими особами, уповноваженими на складання протоколів та постанов про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та розгляду справ про адміністративні правопорушення, розуміючи незаконність своїх дій та будучи попередженим про кримінальну відповідальність за пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі, в момент виконання покладених на майора поліції ОСОБА_5 , та старшого сержанта поліції ОСОБА_6 , службових обов`язків, діючи умисно, з метою уникнення вищевказаної адміністративної відповідальності, запропонував працівникам поліції грошові кошти в сумі 10000 гривень.

Про вказані протиправні дії ОСОБА_4 , а саме про пропозицію неправомірної вигоди, майор поліції ОСОБА_5 та старший сержант поліції ОСОБА_6 , відразу повідомили правоохоронні органи.

Таким чином, ОСОБА_4 , вчинив кримінальне правопорушення (злочин), передбачений ч. 1 ст. 369 КК України, тобто пропозиція службовій особі надати їй неправомірну вигоду за невчинення службовою особою в інтересах того, хто пропонує таку вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища.

Обвинувачений винний у скоєнні інкримінованому йому злочині і підлягає покаранню.

Призначаючи покарання обвинуваченому, у відповідності зі ст. 65 КК України та постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику призначення судами кримінального покарання» від 24 жовтня 2003 року № 7 (із наступними змінами та доповненнями), суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.

Окрім того, метою призначення покарання, виходячи із положень ч. 2 ст. 50 КК України є не лише кара, а й виправлення засудженого та запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень.

Відповідно до ст. 12 КК України обвинувачений вчинив кримінальне правопорушення, яке відносяться до нетяжких злочинів.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 66 КК України обставини, які пом`якшують покарання обвинуваченому є щире каяття, сприяння розкриттю кримінального правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 67 КК України обставин, які обтяжують покарання, судом не встановлено.

Підстав для застосування ст. 69, 69-1 КК України, суд не знаходить, оскільки вказані пом`якшуючі обставини істотно не знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення.

Із врахуванням ступеня тяжкості кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 369 КК України, особи обвинуваченого, його відношення до скоєного, який щиро розкаявся, запевнив про недопущення подібного у майбутньому, відсутність обставин, які обтяжують покарання, суд дійшов висновку про необхідність та достатність призначення обвинуваченому покарання у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 369 КК України, у розмірі запропонованому прокурором.

Суд вважає за можливе призначити покарання, що запропоноване прокурором.

Це покарання сприятиме виправленню обвинуваченого, оскільки саме таке покарання, на думку суду, є справедливим та достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нового кримінального правопорушення. Таке покарання відповідатиме гуманності й справедливості та не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між охоронюваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягається до кримінальної відповідальності, забезпечуватиме співрозмірність діяння та кари, відповідатиме таким принципам Європейської конвенції захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.

Запобіжний захід обвинуваченому під час досудового розслідування не обирався.

Речові докази відсутні.

Арешт на майно не накладався.

Процесуальні витрати на проведення експертизи, відповідно до ст. 124 КПК України, підлягають стягненню з обвинуваченого.

Керуючись ст. 373, 374 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Визнати ОСОБА_4 винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України та призначити покарання у виді штрафу у розмірі 1000 (тисяча) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Штраф перерахувати на розрахунковий рахунок: UA978999980313070106000020609, отримувач коштів ГУК Харків обл/СТГ Кегичiвка /21081100, Код класифікації доходів бюджету 21081100, код отримувача ЄДРПОУ 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).

Запобіжний захід стосовно ОСОБА_4 не обирати.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави витрати за проведення експертизи в сумі 21204 (двадцять одна тисяча двісті чотири) грн 00 коп.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому, прокурору.

Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених ст. 394 КПК України до Харківського апеляційного суду через Кегичівський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги за відсутності такої скарги, а при оскарженні вироку - після постановлення ухвали апеляційним судом.

Суддя ОСОБА_1