Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 346/1063/26
Провадження № 2-о/346/151/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2026 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі головуючого-судді Васильковського В.В.,
з участю секретаря Максим`юк М.А.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Коломия цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позицій сторін.
04.03.2026 року ОСОБА_1 , звернувшись до суду із даною заявою, посилається на те, що вона є внутрішньо переміщеною особою з с. Чулаківка, Скадовського району, Херсонської області. Також, заявниця зазначає, що є донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Чулаківка, Херсонської області. На підтвердження факту смерті заявниця отримала свідоцтво про смерть НОМЕР_1 . Свідоцтво про смерть НОМЕР_2 - отримане на тимчасово окупованій території, не створює правових наслідків, що є перешкодою реєстрації смерті матері заявниці та для оформлення спадкових прав в подальшому. Для проведення реєстрації смерті матері, заявниця звернулася до Коломийського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, однак їй відмовлено у здійсненні реєстраційних дій у зв?язку з тим, що пред?явлені документи не є підставою для державної реєстрації смерті. Це і стало причиною звернення ОСОБА_1 до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території. Тому, просить встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка: с. Долматівка, Скадовського району, Херсонської області, громадянки України, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Чулаківка, Скадовського району, Херсонської області, на тимчасово окупованій території.
Від представника заявниці надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.
Від заінтересованої особи надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника Коломийського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Коломийського міськрайонного суду від 04.03.2026 року відкрито провадження по даній справі.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІІ. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_3 від 21.06.2026 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 9).
Вказане свідоцтво видане на тимчасово окупованій території.
Відповідно до копії Довідки № 2616-5002103008 від 08.09.2022 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 6).
Згідно з копією паспорта громадянина України Серія НОМЕР_4 від 25.09.1997 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, та зареєстровано в с. Чулаківка, Скадовського району, Херсонської області (а.с. 7-8).
Відповідно до копії свідоцтва про народження , яке видане повторно Серія НОМЕР_5 від 30.01.2026 року, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зазначені: ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , про що складено відповідний актовий запис № 36 (а.с. 10).
Згідно з копією Витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00056230029 від 30.01.2026 року, між ОСОБА_5 та ОСОБА_3 зареєстровано шлюб, після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на « ОСОБА_6 », про що 27.09.1997 року складено відповідний актовий запис № 120. Також, встановлено, що даний шлюб розірвано, про що 21.09.2006 року складено відповідний актовий запис № 165 (а.с. 11).
ІV. Норми права, якими регулюються правовідносини сторін.
Відповідно до ч. 7 ст. 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як врегульовано п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
За приписами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.
Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої наказом МОЗ України № 258 від 03.07.2001 року (далі - Інструкція).
Відповідно до положень Інструкції лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і запису в медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації та результатів розтину.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як передбачено ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Як передбачено ч.5 ст. 317 ЦПК України копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації, Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в України», який затверджено Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року, введено в Україні воєнний стан, який продовжувався відповідними Указами Президента України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За змістом ч. ч. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», вбачається, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Підрозділом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 (зі змінами) передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
Згідно з положенням п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану. Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до ст. ст. 26, 27, 31 Віденської конвенції про право міжнародних договорів кожен чинний договір є обов`язковим для його учасників і повинен добросовісно виконуватись; учасник не може посилатись на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору; договір повинен тлумачитись добросовісно відповідно до звичайного значення, яке слід надавати термінам договору в їхньому контексті, а також у світлі об`єкта і цілей договору та з урахуванням будь-яких відповідних норм міжнародного права, які застосовуються у відносинах між учасниками.
Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
V. Оцінка суду.
Суд дійшов висновку про те, що обставини, повідомлені заявником, знайшли своє підтвердження під час судового розгляду справи, наявні підстави для задоволення заяви.
Отже, судом встановлено, що заявниця не має можливості отримати оригінал лікарського свідоцтва про смерть та довідку про причину смерті, оскільки вказані документи видані установою, яка перебуває на тимчасово окупованій території.
Заявниця не може у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію смерті громадянки ОСОБА_2 , що створює перешкоди для заявниці в отриманні свідоцтва про смерть.
Виходячи з викладеного, оцінивши докази з врахуванням вищенаведених обставин у їх сукупності з огляду на міжнародну практику, суд вважає заявлені заявником вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд вважає за можливе в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих установою, що знаходиться на окупованій території, як доказів, оскільки суд виходить з того, що можливості збору доказів смерті на окупованій території можуть бути істотно обмеженими.
Керуючись ст. ст. 12-13, 19, 76-80, 95, 223, 247, 258-259, 263-265, 272-273, 293, 315, 317-319 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки: с. Долматівка, Скадовського району, Херсонської області, громадянки України, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Чулаківка, Скадовського району, Херсонської області, на тимчасово окупованій території.
У відповідності до ст.430 ЦПК України, рішення суду допустити до негайного виконання.
Оскарження не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського Апеляційного суду.
Суддя: Васильковський В. В.