Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2026 р. Справа № 520/33508/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬТРАЕНЕРДЖИ" про стягнення суми
У С Т А Н О В И В :
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ТОВ «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» 1 824 169 грн (один мільйон вісімсот двадцять чотири тисячі сто шістдесят дев`ять) грн та 86 копійок в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем не сплачено у добровільному порядку штраф, накладений постановою НКРЕКП від 12.08.2025 №1225 «Про накладення штрафу на ТОВ «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу» та пеню.
Ухвалою судді від 05.01.2026 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана позивачу до електронного кабінету через підсистему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку до електронного кабінету ЄСІТС, відповідачу - засобами поштового зв`язку, однак на адресу суду повернувся конверт, у зв`язку із тим, що адресат відсутній за вказаною адресою, що підтверджується довідкою про причини повернення.
Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
При цьому, згідно з ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Отже, відповідач уважається таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи.
Відповідач правом надати відзив на позов не скористався, у встановлений судом строк документи до суду не надходили.
Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом установлено такі обставини.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 12.08.2025 №1225 «Про накладення штрафу на ТОВ «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» на ТОВ «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу було накладено штраф у сумі 1700000 грн (а.с.21-22).
Указана постанова надіслана відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення за №0601183381052 (а.с.23).
За доводами позивача, рекомендований лист №0601183381052 був надісланий регулятором на адресу ліцензіата, яка була зазначена ним у його заяві про отримання ліцензії, а саме: 61153, Україна, Харківська обл., місто Харків, проспект Ювілейний, будинок 56. Указаної заяви матеріали справи не містять.
Указана адреса є офіційним місцезнаходженням юридичної особи ТОВ «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (а.с.25).
Відповідно до трекінгу рекомендований лист №0601183381052 прибув до відділення одержувача 23.08.2025, а тому, зважаючи на вимоги пункту 10.5 Порядку № 428, постанова №1225 відповідачем отримана 28.08.2025.
Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу, до НКРЕКП не надходили.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (у редакції від 09.02.2025) регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб`єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії", законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина перша статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг").
Відповідно до положень частини п`ятої статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту, щодо якого здійснювалася перевірка, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту, щодо якого здійснювалася перевірка, рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт, щодо якого здійснювалася перевірка, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Статтею 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб`єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Суб`єкти, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня, крім випадків накладення штрафів, передбачених пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" та пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 59 Закону України "Про ринок природного газу". Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт, на якого рішенням Регулятора накладено штраф, зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Як уже встановлено судом, визначена постановою НКРЕКП від 12.08.2025 №1225 «Про накладення штрафу на ТОВ «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» на ТОВ «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» сума штрафу відповідачем сплачена не була, доказів на підтвердження вказаної обставини відповідачем не надано.
Відповідно до частини 3 статті 5 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.
Доказів оскарження вказаної постанови матеріали справи не містять. Судом таких обставин не встановлено.
Відповідно до п. 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов №428 від 14.06.2018 (далі - Порядок №428, у редакції від 14.08.2025) рішення НКРЕКП про застереження, накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, припинення дії (анулювання) ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі суб`єкта, щодо якого здійснюється перевірка (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП), або надсилається суб`єкту, щодо якого здійснюється перевірка, рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п`яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого рішення буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або п`ятий календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
Указана постанова надіслана відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення за №0601183381052 (а.с.23).
Відповідно до трекінгу рекомендований лист №0601183381052 прибув до відділення одержувача 23.08.2025, а тому, зважаючи на вимоги пункту 10.5 Порядку № 428, постанова №1225 відповідачем отримана 28.08.2025.
Доводи представника позивача про прибуття постанови до відділення 24.08.2025 спростовуються наданим представником позивача трекінгом АТ "Укрпошта".
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" строк, пеня станом на момент подання позовної заяви (24.12.2025) заявлена позивачем у сумі 124169,86 грн, яка розрахована таким чином:
Період, за який нарахована пеня: з 30.09.2025 по 24.12.2025 - 86 днів.
Розрахункова ставка = 15,500% (облікова ставка НБУ) х 2 = 31,000%.
Пеня = 1 700 000,00 грн (сума боргу) х 31,000% (розрахункова ставка) / 100% х 86 (кількість днів) / 365 (днів у році) = 124169,86 грн.
Таким чином, станом на 24.12.2025 пеня за несвоєчасну сплату штрафу, накладеного постановою №1225, становить 124169,00 грн.
Отже, загальна сума заборгованості становить: 1700000,00 грн. + 124169,86 грн. = 1824169,86 грн.
Ураховуючи норму статті 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, суд зазначає, що сума пені, яка становить 124169,00 грн, не перевищує розміру штрафу.
Беручи до уваги те, що відповідачем штраф у добровільному порядку не сплачено, постанова НКРЕКП від 12.08.2025 №1225 «Про накладення штрафу на ТОВ «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» на ТОВ «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» є чинною, обов`язок сплати відповідачем суми штрафних санкцій разом із пенею підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Такі судові витрати позивачем не понесені.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім`ї Бродських, буд. 19, м. Київ, 03057, ЄДРПОУ 39369133) до Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬТРАЕНЕРДЖИ" (просп. Ювілейний, буд. 56, м. Харків, 61153, ЄДРПОУ 44925853) про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УЛЬТРАЕНЕРДЖИ» 1824169,86 грн (один мільйон вісімсот двадцять чотири тисячі сто шістдесят дев`ять гривень 86 копійок) у дохід Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН