Постанова № 13455765, 17.01.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2011
Номер справи
2а-10009/10/1270
Номер документу
13455765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія № 6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 січня 2011 року Справа № 2а-10009/10/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П., розглянувши в м. Луганську в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юг» про стягнення податкового боргу в сумі 1162213 грн. за рахунок активів,

В С Т А Н О В И В:

20 грудня 2010 року Краснодонська ОДПІ Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «Юг», в якому зазначила наступне. ТОВ «Юг» зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності державним реєстратором Краснодонської міської ради 15.11.2002 та внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України за № 32025513. Відповідач має податкові зобовязання з податку на прибуток підприємств. Податкові зобовязання були визначені в акті від 08.04.2010 № 521/23/32025513 про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ «Юг» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2007 по 31.12.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 31.12.2009. На підставі акту було прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування фінансових санкцій з податку на прибуток від 22.04.2010 № 0000172340/0 у сумі 193702 грн. та за основним платежем 968511 грн. Станом на 15.10.2010 у відповідача існує податковий борг на загальну суму 1162213 грн. У звязку з неможливістю вручення податкового повідомлення-рішення позивачем було складено акт від 28.04.2010 № 69 про розміщення зазначеного податкового повідомлення-рішення на дошці оголошень. Рішення позивача відповідачем не оскаржувалося. У звязку з тим, що відповідач не сплатив узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, податковим органом відповідно до ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога від 27.04.2010 № 1/124 та друга податкова вимога від 05.07.2010 № 2/179. Позивач просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 1162213 грн. на користь державного бюджету шляхом звернення стягнення на активи.

Відповідно до ч. 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Судова повістка, надіслана відповідачеві за зареєстрованою у встановленому порядку адресою, повернута суду з відміткою про вибуття організації. У встановлений судом строк відповідачем не подано ні заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції, серед інших, виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів); контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.

Згідно положень ст. 11 Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:

1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);

2) здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (далі Закон № 2181) визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Згідно п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181, контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі якщо:

а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;

б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, заявлених у податкових деклараціях.

Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Абзацом 1 пункту 5.1. ст. 5 Закону № 2181 визначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону № 2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Судом установлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Юг» зареєстроване в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 15.11.2002 (а.с. 5, 16-19).

Фахівцями Краснодонської ОДПІ Луганської області у відповідності до норм чинного законодавства було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Юг» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007 по 31.12.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 31.12.2009. За результатами перевірки складено акт від 08.04.2010 № 521/23/32025513 (а.с. 5-13).

Перевіркою встановлено порушення відповідачем положень Законів України «Про оподаткування прибутку підприємств», «Про податок на додану вартість», «Про податок з доходів фізичних осіб», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі акту було прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування фінансових санкцій з податку на прибуток від 22.04.2010 № 0000172340/0 у сумі 193702 грн. та за основним платежем 968511 грн. (а.с. 23).

У звязку з неможливістю вручення податкового повідомлення-рішення позивачем було складено акт від 28.04.2010 № 69 про розміщення зазначеного податкового повідомлення-рішення на дошці оголошень (а.с. 22).

Рішення позивача відповідачем не оскаржувалося.

У звязку з тим, що відповідач не сплатив узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, податковим органом відповідно до ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога від 27.04.2010 № 1/124 та друга податкова вимога від 05.07.2010 № 2/179. У звязку з неможливістю вручення податкових вимог їх було розміщено на дошці податкових оголошень (а.с. 20, 21).

До Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено запис від 09.06.2010 про податкову заставу активів ТОВ «Юг» згідно з актом опису від 09.06.2010 № 10222/24-009 (а.с. 15).

Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону № 2181 активи платника податку це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.

На підставі наведеного суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юг» про стягнення податкового боргу в сумі 1162213 грн. за рахунок активів задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юг», код ЄДРПОУ 32025513, в дохід Державного бюджету України (код платежу 11021000, р/р 31115009700028, одержувач Краснодонське УДК, код одержувача 24048922, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013) податковий борг у сумі 1162213 грн. (один мільйон сто шістдесят дві тисячі двісті тринадцять грн.) шляхом звернення стягнення на активи боржника.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяО.П. Островська