Рішення № 134549980, 03.03.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2026
Номер справи
420/32974/25
Номер документу
134549980
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/32974/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2026 року м. Одеса

Одеський кружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить суд:

ІНФОРМАЦІЯ_1 (09935548) невнесення вірних даних, інформації/відомостей в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо позивача та з позивача тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 від 17.08.2022 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) від 17.08.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі статті 61 А графи ІІ розладу хвороб визнаний непридатним до військової служби, що підтверджується протоколом № 8 від 17.08.2022, довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 (09935548) від 17.08.2022 № 9/349, засвідченою особистим підписом голови, особистою печаткою лікаря, особистим підписом секретаря ВЛК та круглою гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_3 ); від 17.08.2022 знято та виключено з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 про що у тимчасовому посвідчені НОМЕР_1 від 17.08.2022 в обов`язкових реквізитах 7., 9., 10, 12., 13., 14. у сукупності та нерозривному зв`язку окреслено: « 17.08.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний неприд. до в/сл. з виключенням з в/обліку за ст. 61 А Нак. МОУ №402-2008. Повторному медичному пересвідченню не підлягає. Тимчасове посвідчення видано з виключенням з військового обліку. Не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (ред. Від 17.08.2022). Знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 . Виключений з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за ст. 37 ЗУ «Про ВО і ВС», підтверджується особистим підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , полковника та круглою гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_3 ), визнати протиправною.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_3 ) внести вірні дані, інформацію/відомості в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо позивача та з позивача тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 від 17.08.2022 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) від 17.08.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі статті 61 А графи ІІ розладу хвороб визнаний непридатним до військової служби, що підтверджується протоколом № 8 від 17.08.2022, довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 (09935548) від 17.08.2022 № 9/349, засвідченою особистим підписом голови, особистою печаткою лікаря, особистим підписом секретаря ВЛК та круглою гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_3 ); від 17.08.2022 знято та виключено з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 про що у тимчасовому посвідчені НОМЕР_1 від 17.08.2022 в обов`язкових реквізитах 7., 9., 10, 12., 13., 14 у сукупності та нерозривному зв`язку окреслено: « 17.08.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний неприд. до в/сл. з виключенням з в/обліку за ст. 61 А Нак. МОУ №402-2008. Повторному медичному пересвідченню не підлягає. Тимчасове посвідчення видано з виключенням з військового обліку. Не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (ред. Від 17.08.2022). Знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 . Виключений з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за ст. 37 ЗУ «Про ВО і ВС», підтверджується особистим підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , полковника та круглою гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_3 ), окреслити (самостійна вимога): Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів та обов`язкових реквізитах мого військово-облікового документа в електронній формі («Категорія обліку: військовозобов`язаний») як недостовірні видалити. У реквізитах «Відстрочка до», «Тип відстрочки» дані/відомості не окреслювати, оскільки до ІНФОРМАЦІЯ_7 ( НОМЕР_3 ) про відстрочку у спосіб окреслений п. п. 58-68 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 16.05.2024 № 560 не звертався та з 17.08.2022 військовозобов`язаним не є та, відповідно, втратив формальне право заявляти про відстрочку з моменту мене виключення з військового обліку військовозобов`язаних від 17.08.2022.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач має багаторічне нездоров`я. 17.08.2022 прибув та у ІНФОРМАЦІЯ_8 особисто отримав тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 від 17.08.2022. Цього ж дня позивача було взято на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 . У той же день щодо позивача був проведений медичний огляд та ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 постановлено на підставі статті 61 А графи ІІ розладу хвороб визнаний непридатним до військової служби, що підтверджується протоколом № 8 від 17.08.2022 та довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.08.2022 № 9/349.

Того ж дня - 17.08.2022 позивача було знято та виключено з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що у тимчасовому посвідчені НОМЕР_1 від 17.08.2022 зазначено: « 17.08.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний неприд. до в/сл. з виключенням з в/обліку за ст. 61 А Нак. МОУ №402-2008. Повторному медичному пересвідченню не підлягає. Тимчасове посвідчення видано з виключенням з військового обліку. Не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 . Виключений з військового обліку військовозобов`язаних за ст. 37 ЗУ «Про ВО і ВС».

В той же час, 22.07.2025 через застосунок Резерв + позивач генерував військово-обліковий документ в електронній формі від 22.07.2025 та дізнався, що у період з 29.04.2025 та до тепер службова особа ІНФОРМАЦІЯ_7 в обов`язкові реквізити військово-облікового документа позивача в електронній формі («Категорія обліку: не військовозобов`язаний», «Підстава зняття\виключення: п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, «Постанова ВЛК: ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , протокол №8», «Дата ВЛК: 17.08.2022») достовірні дані/відомості не внесла.

Водночас, в обов`язкові реквізити документу в електронній формі («Категорія обліку: військовозобов`язаний») внесла недостовірні дані/відомості. У реквізити «Відстрочка до», «Тип відстрочки» внесені дані, хоча, як зауважує позивач, до ІНФОРМАЦІЯ_7 про відстрочку у спосіб окреслений п. п. 58-68 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 16.05.2024 № 560 не звертався, оскільки з 17.08.2022 військовозобов`язаним не є та, відповідно, втратив формальне право заявляти про відстрочку з моменту виключення з військового обліку військовозобов`язаних від 17.08.2022.

Позивач вважаючи, що своїми діями/бездіяльністю відповідачем порушено його права, оскільки не внесено до Реєстру актуальних відомостей про виключення його з обліку військовозобов`язаних та зняття з військового обліку, звертався з відповідними скаргами до уповноважених органів. Однак, відповідач, як суб`єкт, на якого нормами чинного законодавства покладено обов`язок забезпечувати актуалізацію даних його баз, так і не вчинив дій, направлених на внесення до реєстру актуальних даних щодо позивача, як такого, що знятий з військового обліку, що порушує права позивача, оскільки призводить до їх незаконного обмеження.

Ухвалою суду від 03.10.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.

Також, вказаною ухвалою судом було витребувано у відповідача додаткові письмові докази по справі за клопотанням представника позивача.

Ухвалу суду від 03.10.2025 відповідач отримав в електронному вигляді 04.10.2025.

Однак, витребувані документи відповідач не надав.

30.01.2026 відповідач подав до суду із пропуском, встановленого судом в ухвалі від 03.10.2025, строку відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 . У своїх доводах вказував, що згідно з даними Оберігу ОСОБА_1 стоїть на обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 , користується правом на відстрочку. Однак, у реєстрі відсутні дані, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 проходив ВЛК у 2022 році. Більш того, в ІНФОРМАЦІЯ_9 відсутні документальні підтвердження цього. Також, звертав увагу, що в розділі 13 «Відмітки про військовий облік» тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_4 вказано, що позивача ЗНЯТО з військового обліку військовозобов`язаних. Зазначене протирічить відомостям внесеним в інші розділи, де вказано, що він виключений з обліку. Виключений та знятий з обліку це не тотожні поняття, що разом з іншими обставинами ставить під сумнів факт проходження позивачем ВЛК. Таким чином, вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Від представника позивача надійшла заява щодо відзиву після спливу строку та заява про застосування до відповідача заходів процесуального примусу за невиконання ухвали суду від 03.10.2025 в частині надання витребуваних документів.

Ухвалою суду від 27.02.2026 відзив повернуто відповідачу без розгляду.

Ухвалою суду від 27.02.2026 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про накладення на відповідача штрафу за неподання витребуваних судом доказів по справі.

Від третьої особи пояснень по справі до суду не надійшло. Ухвалу суду від 03.10.2025 третя особа отримала 04.10.2025.

Справу розглянуто на підставі наявних у ній документів.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 17.08.2022 видано довідку військово-лікарської комісії, згідно якої ОСОБА_1 на підставі ст.61А графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби (протокол №2 від 17.08.2022).

17.08.2022 ІНФОРМАЦІЯ_4 було оформлено та видано позивачу тимчасове посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 від 17.08.2022.

Згідно даних указаного паперового тимчасового посвідчення військовозобов`язаного (далі - ТПВ), 17.08.2022 позивача взято на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Також, згідно графи 7 ТПВ, 17.08.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач визнаний непридатним до в/сл з виключенням з в/обліку за ст. 61 А Наказу МОУ №402-2008.

Згідно граф 8-10 ТПВ, Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 17.08.2022 позивача зараховано у запас за ст.37 ч.1 п.2 пп.3 ЗУ Про військовий облік і військову службу. Повторному медичному переосвідченню не підлягає. Тимчасове посвідчення видано з виключенням з військового обліку.

За інформацією графи 12 ТПВ Особливі відмітки - не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз.3 ч.1 ст.23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію 17.08.2022.

Відповідно до графи 13 ТПВ Відмітки про військовий облік:

-взято на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 17.08.2022;

-знято з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 за ст.23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію 17.08.2022.

Також, судом встановлено, що з військово-облікового документу, сформованого через мобільний застосунок «Резерв+» 22.07.2025 вбачається, що категорія обліку позивача «військовозобов`язаний»; перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ВОС 956647; звання солдат.

При цьому, у цьому ж ВОД в електронному вигляді містяться дані про відстрочку до завершення мобілізації, тип відстрочки п.1 ч. 3 ст.23.

Водночас, у військово-обліковому документі, сформованому через мобільний застосунок «Резерв+» 11.07.2025 міститься інформація про відстрочку позивача до 07.08.2025, тип відстрочки - відстрочка від мобілізації до 07.08.2025, студент, аспірант.

За даними військово-облікового документу, сформованого через мобільний застосунок «Резерв+» 23.04.2025 інформація про відстрочку позивача відсутня.

У зв`язку із встановленими розбіжностями, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 зі скаргою від 31.07.2025 у якій просив перевірити обставини, викладені у скарзі, внести відомості до Реєстру про зняття та виключення позивача з обліку та інші відомості, згідно тимчасового посвідчення військовозобов`язаного.

Відповіді на звернення позивача відповідач не надав та в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів зміни не вніс, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду із даним позовом.

Також, як свідчать матеріали справи, 08.02.2026 через електронний кабінет в підсистемі Електронний суд ЄСІТС представник позивача до суду подав заяву, у якій додатково вказав, що відповідач у паперовій формі докази розгляду звернення на виконання п. 4 порядку, затвердженого постановою КМ України від 16.05.2024 № 559, до тепер не надав. При цьому, відповідач в електронній формі позивачу у застосунок адресував повідомлення: « 08.09.2025 15:15 Запит на виправлення даних відправлено. Скоро дізнаєтесь чи доставлено ваш запит. 09.09.2025 10:16 Обробили ваш запит. Оновіть документ для перегляду змін. 09.09.2025 10:35 Запит на інформацію з реєстру відправлено. Очікуйте сповіщення про результат обробки запиту. 09.09.2025 10:38 Дані з реєстру Оберіг отримано. Військово-обліковий документ вже доступний. Обробили ваш запит. Ваші дані успішно виправлено. Оновіть документ, щоб вони відобразились».

При цьому, як зауважує представник позивача, ОСОБА_1 до відповідача про відстрочку не звертався, оскільки з 17.08.2022 не є військовозобов`язаним та виключений з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідач про недійсність паперового тимчасового посвідчення військового зобов`язаного НОМЕР_1 не стверджує. У застосунку Резерв+ вказано: « 09.09.2025 10:38 Дані з реєстру Оберіг отримано. Військово-обліковий документ вже доступний. Обробили ваш запит. Ваші дані успішно виправлено. Оновіть документ, щоб вони відобразились». Разом з цим, 19.01.2026 позивач оновив військово-обліковий документ в електронній формі, однак відповідачем не виправлені дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Вказане, на думку сторони позивача, свідчить про формальний розгляд та нібито задоволення звернень позивача, та фактичне вчинення позивачем бездіяльності, що слугувала підставою для подання цього позову.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 65 Конституції України визначає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов`язком громадян України.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.

Також Указом Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 року (далі Закон №2232-XII).

Відповідно до ч.2 ст.1 Закону №2232-XII військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до частини 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов`язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Частиною 9 ст.1 Закону №2232-XII, серед іншого, визначено, що стосується військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно із пунктом 1 частини 10 статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані:

прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

При цьому, частина 13 статті 2 Закону № 2232-XII передбачає, що громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.

Відповідно до ст. 33 Закону № 2232-XII, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.1 ст. 34 Закону № 2232-XII, персонально-якісний облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч.5, 6 ст.37 Закону України «Про військовий облік і військову службу» у реакції, чинній на час видачі позивачу ТПВ:

Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України:

1) з військового обліку призовників (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України):

які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;

які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України;

які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов`язаних;

які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;

які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";

які виконали обов`язки служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів;

2) з військового обліку військовозобов`язаних:

які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;

які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;

які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;

в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України;

3) з військового обліку резервістів:

які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України на нове місце проживання;

які прийняті на службу до Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, податкової міліції, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;

які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;

які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;

в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.

Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Діюча на даний час редакція частин 5, 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ передбачає наступне:

Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України: 2) з військового обліку військовозобов`язаних:

які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;

які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

які зараховані до військового оперативного резерву;

в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.

Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;

6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п`ятої статті 26 цього Закону.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Суд звертає увагу, що у зв`язку з введенням Указом Президента України №65/2022 від 24.02.2022 в Україні воєнного стану, з метою запровадженням та виконанням заходів вказаного правового режиму, направлених на забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та на виконання Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» здійснюється призов військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ).

У статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно із абзацом 2 частини 1статті 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, регулювання відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов`язані та резервісти) визначені в Законі України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів».

Відповідно до ст.1 Закону №1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до ст. 5 Закону №1951-VIII, органами ведення Реєстру, зокрема, є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Згідно ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно зі ст. 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до ст. 13 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов`язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Згідно зі ст. 14 Закону № 1951-VIII, надання громадянам України інформації, відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), відповідно до пункту 2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Пунктом 20 Порядку №1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Згідно з п. 79 Порядку №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов`язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов`язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Відповідно до п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року (далі Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів, відповідно до п.1 якого військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов`язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов`язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів і форми такого документа.

Відповідно до п.2 Порядку №559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

- в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

- у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Приписами п.4 Порядку № 559 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Пунктами 5, 6 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковим документом призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу, в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами: Електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка; Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

Відповідно до п.8 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (за наявності), зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов`язку; відомості про виконання військового обов`язку (категорія обліку); відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку).

Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов`язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов`язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов`язаними, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.

Згідно з наданою позивачем Довідкою військово-лікарської комісії від 17.08.2022 №9/349, ОСОБА_1 , 1979 року народження, 17.08.2022 проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Діагноз та постанова ВЛК згідно вказаної довідки: «Посттравматичний вивих лівої плечової кістки. Посттравматичний ДОА лівого плечового суглоба ІІ ст. з порушенням функції. На підставі статті 61 А графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Протокол № 8 від 17.08.2022».

Також позивачем надано до суду тимчасове посвідчення військовозобов`язаного серії НОМЕР_1 від 17.08.2022, органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В означеному тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, зокрема, містяться наступні дані:

- у графі «Видано» - ОСОБА_1 ;

- у графі 1. Дата народження» - ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- у графі 7. Придатність до проходження військової служби за станом здоров`я» - 17.08.22р. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний неприд. до в/сл. з виключенням з в/обліку pа ст. 61А Нак. МОУ 402-2008 р»;

- у графі 8. «Призовною комісією» ІНФОРМАЦІЯ_3 17.08.2022р. «зарахований у запас» за ст.37 ч.1 п.2 пп.3 ЗУ «Про ВО і ВС»;

- у графі 9. Підлягає повторному медичному пересвідченню» - не підлягає;

- у графі 10. Тимчасове посвідчення видано» - з виключенням з військового обліку;

-у графі 12. «Особливі відмітки» - не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 17.08.2022р.;

- у графі 13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК»: в розділі «Взято на військовий облік» - міститься штамп «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 17.08.2022р»; в розділі «Знято з військового обліку» - міститься штамп «ЗНЯТО з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 » за ст.23 ЗУ «Про «МП та М» 17.08.2022р.

- у графі 14. вказано, що 17.08.2022 виключений з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 за ст. 37 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу».

Вказані записи засвідчені печатками та підписами відповідальних осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Разом з цим, з аналізу вказаних вище норм слідує, що в Законі №2232-ХІІ відокремлено поняття "зняття з військового обліку" та "виключення з військового обліку", та підстави для "зняття з військового обліку" (ч.5 ст.37 Закону №2232-ХІІ) і для "виключення з військового обліку" (ч.6 ст.37 Закону №2232-ХІІ) є різними.

Крім того, взяттю на військовий облік військовозобов`язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які були зняті з військового обліку (абзац 7 пункту 2 частини першої статті 37 Закону №2232-XII).

Водночас, всі редакції частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ протягом дії спірних правовідносин передбачали в якості однієї з підстав для виключення військовозобов`язаного з військового обліку визнання такого військовозобов`язаного непридатними до військової служби.

Відтак, відмітки тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 від 17.08.2022 ОСОБА_1 щодо зняття та виключення позивача з військового обліку є суперечливими, що не дозволяє достеменно встановити статус особи як знятого чи виключеного з військового обліку. Зі змісту Закону №2232-ХІІ не вбачається можливість особи одночасно бути знятою та виключеною з військового обліку

Суд також критично оцінює довідку ВЛК від 17.08.2022 №9/349, з огляду на таке.

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України (частина 5статті 22 Закону №3543-ХІІ).

Статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» від 19.11.1992 № 2801-ХІІ передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі Положення № 402).

Згідно п. 1.1 та п. 1.2 Розділу 1 Положення №402 (в редакції чинній на час видачі довідки ВЛК) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Згідно п. 2.1 Розділу 1 Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Згідно п. 1.1. та п. 1.2 Розділу 2 Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Як уже вище неодноразово судом було зазначено, відповідно до указаної довідки ВЛК №9/349, ОСОБА_3 , 1979 р.н. було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.61А гр. II розкладу хвороб.

Водночас, суд звертає увагу, що Додатком 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі Наказ №402, у редакції, чинній на 17.08.2022) викладені Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі Пояснення).

Зокрема, щодо застосування хвороб, передбачених ст.61, зазначено, що постанова про придатність до військової служби в разі захворювань кісток та суглобів приймається після стаціонарного обстеження та лікування. При цьому слід ураховувати схильність захворювання до рецидивів або прогресування, стійкість ремісії та особливості військової служби. При незадовільних результатах лікування або відмові від нього постанова про придатність до військової служби приймається за пунктами "а", "б" чи "в" залежно від ступеня порушень функцій на період медичного огляду.

До пункту "а" належать:

кістковий або фіброзний анкілоз великого суглоба у хибному положенні;

патологічна рухливість або стійка контрактура суглоба зі значним обмеженням обсягу рухів;

асептичний некроз головки стегнової кістки;

стани після ендопротезування великих суглобів (особи, що оглядаються за графою III Розкладу хвороб, при задовільних результатах протезування оглядаються за пунктом "б");

деформуючий артроз в одному з великих суглобів III-IV стадій (наявність грубих кісткових розростань суглобових країв не менше 2 мм, руйнування суглобового хряща - ширина суглобової щілини менше 2 мм) з частими (2 та більше разів на рік) рецидивами загострень, з больовим синдромом та деформацією вісі кінцівки;

дефект кісток більше 1 см з нестабільністю кінцівки;

остеомієліт за наявності секвестрів, секвестральних порожнин, свищів, які довго не загоюються або часто (2 та більше разів на рік) відкриваються.

При анкілозах великих суглобів у функціонально вигідному положенні або за належної компенсації придатність до військової служби осіб, що оглядаються за графами II, III Розкладу хвороб, визначається за пунктом "б".

Cуд критично оцінює довідку ВЛК №9/349 від 17.08.2022 як доказ непридатності позивач до військової служби та зауважує, що позивач не надав документів, зокрема витяги з медичної документації у підтвердження діагнозу, історії хвороби, результатів оглядів та аналізів, тощо як на момент визнання його непридатним до військової служби 17.08.2022, так і на час розгляду справи. Наявність захворювання, визначеного у довідці ВЛК, не підтверджено первинними медичними документами. Поза розумним сумнівом, захворювання позивача, відображене у довідці ВЛК №9/349 від 17.08.2022 не могло вперше бути виявлене 17.08.2022. Однак, жодної медичної документації, яка б свідчила про дату виявлення захворювання, проходження позивачем лікування тощо позивач не надає.

Як зазначав в свою чергу відповідач, у ІНФОРМАЦІЯ_9 відсутні дані про проходження позивачем ВЛК, відповідний протокол ВЛК, який вказаний у довідці ВЛК №9/349. Незважаючи на те, що судом повернуто без розгляду відзив на позовну заяву, таку обставину суд не може не врахувати.

Крім того, за приписами п.3.2. глави 3 розділу ІІ Наказу №402, кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Військовозобов`язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов`язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб (п.3.3. глави 3 розділу ІІ Наказу №402).

До початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов`язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, - витяг з історії хвороби), на осіб, що визнані інвалідами, - дані з органів соціального забезпечення, також медичну картку амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України № 025) з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.

Зазначені документи з відомостями із вищевказаних диспансерів (закладів), а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи військовий комісаріат до початку огляду подає для вивчення у ВЛК (п.3.5 глави 3 розділу ІІ Наказу №402).

Отже, враховуючи надані позивачем дані щодо взяття його на облік ІНФОРМАЦІЯ_4 -17.08.2022 та в цей же день - 17.08.2022 проходження ВЛК із встановлення наявності такого розладу здоров`я, яке передбачає виключення з військового обліку через визнання ВЛК непридатним до військової служби, на переконання суду, свідчить про порушення процедури проходження ВЛК, передбаченого Наказом №402, та поставлення діагнозів, на підставі яких позивач визнаний непридатним, без необхідних досліджень, в тому числі стаціонарних.

До того ж, як уже зазначалось вище, наявність штампу у ТПВ про зняття позивача з військового обліку окремо свідчить на користь того, що відповідні відомості до цього ТПВ позивача були внесені з порушеннями відповідних процедур та без наявності на те належних підстав. Оскільки, як уже зазначалось вище, підстави для зняття з військового обліку та для виключення з військового обліку є різними, та за приписами ст.37 Закону №2232-ХІІ, у редакції чинній на даний час, підлягають взяттю на облік особи, які були з нього зняті.

За таких обставин, суд критично оцінює надані позивачем докази щодо визнання останнього непридатним до військової служби, з виключенням з військового обліку в якості підстав для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей, як на час звернення позивача до відповідача із відповідною заявою, так і на розгляду справи, згідно заявлених вимог.

Окрім того, суд враховує і те, що у графі 12 ТПВ Особливі відмітки вказано, що позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз.3 ч.1 ст.23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію 17.08.2022.

В той же час, відповідно до абз.3 ч.1 ст.23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Втім, наявна у позивача довідка ВЛК не містить висновку військово-лікарської комісії про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров`я на термін до шести місяців. Відсутні докази проведення наступного проходження військово-лікарської комісії.

Суд також зауважує, що реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб`єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з`ясування об`єктивної істини у справі, що відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду у постанові від 25.06.2020р. по справі №520/2261/19.

Отже, визначений у ст.77 КАС України обов`язок відповідача - суб`єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов`язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Проаналізувавши встановлені обставини справи, оцінивши доводи позивача, наявні у справі письмові докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність обґрунтованих сумнівів щодо проходження ОСОБА_3 ВЛК у ІНФОРМАЦІЯ_10 , та визнання його непридатним до військової служби. Досліджені судом докази достовірно не підтверджують неприданість позивача до військової служби, а також наявність підстав для його виключення чи зняття з військової служби.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення даного позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА