Рішення № 134549704, 04.03.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2026
Номер справи
380/676/26
Номер документу
134549704
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 березня 2026 рокусправа № 380/676/26Львівський окружний адміністративний суд, у складі судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка 3, код ЄДРПОУ 40108833), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати терміновий заборонний припис серії АА №341773 складений 20.11.2025 старшим сержантом СРПП відділення поліції №1 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області поліції Котом Романом Ігоровичем.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що коли відповідач складав терміновий заборонний припис, то він не переконався, що безпосередньої загрози повторного вчинення домашнього насильства постраждалої особи не було. Також позивач наголосив, що він поводив себе спокійно, врівноважено, агресивних дій, погроз чи іншої насильницької поведінки не виявляв. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 19.01.2026 суд постановив відкрити провадження у справі та розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 05.02.2026 суд постановив залучити ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позивач вчинив домашнє насильство щодо своєї дружини, що стало підставою для винесення термінового заборонного припису. Оцінка ризиків при цьому відноситься до виключної компетенції поліцейського. Відповідач вважає, що поліцейський ВнП № 1 ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області при складанні термінового заборонного припису діяв виключно у межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством, а рішення прийнято з урахуванням усіх фактичних обставин, що були встановлені станом на момент фіксації порушення. Просить у позові відмовити.

Від представника третьої особи надійшли пояснення від 24.02.2026 та додаткові пояснення від 03.03.2026, у яких стверджено про системність вчинення позивачем домашнього насильства стосовно третьої особи, ОСОБА_2 , з якою позивач перебував у шлюбі. Вважає терміновий припис правомірним. Просить у позові відмовити.

Суд встановив такі обставини.

20.11.2025 о 19:56 год надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що за адресою АДРЕСА_3 «зять дебоширить, в слухавці чути крики, більше інформації не надали, кинули слухавку».

Працівники підрозділ протидії домашнього насильства ВнП № 1 ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області прибули за вказаною адресою та підтвердили факт домашнього насильства.

Заявниця, ОСОБА_2 , з якою позивач перебував у зареєстрованому шлюбі, звернулась із письмовою заявою та пояснила що стосовно неї вчинено домашнє насильство її колишнім чоловіком, ОСОБА_1 , з яким на цей час проживає спільно. Домашнє насильство проявлялось у словесних погрозах, фізичною розправою, штовханням та шарпаниною.

Так, на відеозаписах « 01142@2025112021512010», 01142@2025112020395510», « 01142@2025112020245510», « 01103@2025112023100110» зафіксовано прибуття працівників поліції на виклик за фактом домашнього насильства. Після прибуття працівників поліції між учасниками події видно словесна перепалку між матір`ю заявниці та колишнім чоловіком заявниці (позивачем); на сходовому майданчику зафіксовано заявницю, яка перебувала у нестабільному фізичному стані. Зі слів заявниці, причиною погіршення її самопочуття є нещодавно перенесене оперативне втручання, а також, за її твердженням, перед приїздом поліції колишній чоловік навмисно наніс їй удар у ділянку грудей, де проводилась операція.

На відеозаписі також зафіксовано пояснення заявниці щодо конфліктних відносин із колишнім чоловіком, у яких вона повідомляє про словесні погрози, перешкоджання доступу до житла, відсутність матеріальної підтримки сім`ї та неналежне виконання ним батьківських обов`язків. Крім того, заявниця висловлює припущення про можливий сторонній вплив третіх осіб на перебіг справи.

Відтак, за результатом виклику, поліцейським ВнП № 1 ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області Котом Р.П. складено терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА № 341773 від 20.11.2025 року у зв`язку із вчиненням ОСОБА_1 домашнього насильства.

Не погоджуючись із зазначеним приписом позивач звернувся до суду з цим позовом.

Оцінюючи обставини цієї справи та надаючи їм правову кваліфікацію, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 №2229-VIII (далі також Закон №2229-VIII), визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.

Відповідно до п.3, 6, 7, 8, 9 ч.1 ст.1 Закону №2229-VIII домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Кривдник - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.

Обмежувальний припис стосовно кривдника - встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов`язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.

Особа, яка постраждала від домашнього насильства (далі - постраждала особа), - особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі.

Оцінка ризиків - оцінювання вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи.

Відповідно до ст.25 Закону №2229-VIII терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров`ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Терміновий заборонний припис може містити такі заходи: 1) зобов`язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; 2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; 3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Під час вирішення питання про винесення термінового заборонного припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи. Зазначена вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення.

Працівники уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України можуть у встановленому законом порядку застосовувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення кривдника, якщо терміновий заборонний припис передбачає зобов`язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, а кривдник відмовляється добровільно його залишити.

Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків.

Терміновий заборонний припис виноситься строком до 10 діб.

Терміновий заборонний припис вручається кривднику, а його копія - постраждалій особі або її представнику.

Дія термінового заборонного припису припиняється у разі застосування до кривдника судом адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту або обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні.

Кривдник, стосовно якого винесено терміновий заборонний припис, згідно з яким він повинен залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, зобов`язаний повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ органів Національної поліції України за місцем вчинення домашнього насильства.

Особа, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, може оскаржити його до суду в загальному порядку, передбаченому для оскарження рішень, дій або бездіяльності працівників уповноважених підрозділів органів Національної поліції України.

Терміновий заборонний припис не може містити заходів, передбачених пунктами 1 і 2 частини другої цієї статті, якщо кривдником є особа, яка на день винесення припису не досягла вісімнадцятирічного віку та має спільне місце проживання (перебування) з постраждалою особою.

Терміновий заборонний припис виноситься в порядку, затвердженому Міністерством внутрішніх справ України.

Порядок проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, затверджений спільним наказом Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України від 13 березня 2019 р. №369/180, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2019 р. №333/33304 (далі Порядок №369/180), визначає процедуру проведення оцінки вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи, з метою визначення ефективних заходів реагування, спрямованих на припинення такого насильства та попередження його повторного вчинення.

Цим Порядком передбачено, що оцінка ризиків проводиться за факторами небезпеки/ризиків щодо вчинення домашнього насильства, передбачених у формі оцінки ризиків вчинення домашнього насильства згідно з додатком до цього Порядку, шляхом спілкування/бесіди з постраждалою від такого насильства особою або її представником, з`ясування обставин конфлікту та виявлення чинників і умов, які створюють або можуть створювати небезпеку для цієї особи (пункт 1 розділу ІІ).

За результатами заповнення форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства поліцейський уповноваженого підрозділу поліції визначає рівень небезпеки, який ураховується під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення, надання допомоги постраждалим особам (пункт 2 розділу ІІ).

Фактори небезпеки/ризику щодо вчинення домашнього насильства визначаються за результатами оцінки дій кривдника, які свідчать про ймовірність настання летальних наслідків у разі вчинення домашнього насильства, і представлені у формі оцінки ризиків вчинення домашнього насильства у вигляді питань, на які відповідає поліцейський уповноваженого підрозділу поліції за результатами спілкування з постраждалою особою, та загальної оцінки ситуації вчинення домашнього насильства з метою виявлення вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті такої особи (пункт 3 розділу ІІ).

У разі виявлення будь-яких інших чинників/обставин за результатами оцінки ситуації, які можуть вплинути на рівень небезпеки (ризику) вчинення домашнього насильства, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції у позиції «Зауваження поліцейського уповноваженого підрозділу поліції щодо будь-яких інших чинників/обставин, які підвищують/знижують рівень загрози життю та здоров`ю постраждалої особи» форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства робить запис про наявність таких чинників/обставин, їхні можливі наслідки та надає інші зауваження щодо них (пункт 4 розділу ІІ).

У зв`язку з тим, що кожна окрема ситуація може мати унікальні чинники/обставини, які впливають на рівень небезпеки та ризик летального випадку, пов`язаного з насильством, не передбачені формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції на власний розсуд може оцінити рівень небезпеки як високий, якщо він/вона вважає, що постраждала особа перебуває в потенційно небезпечній ситуації або яка може спричинити смерть особи або інші тяжкі наслідки.

Про наявність та можливі наслідки дії таких чинників/обставин поліцейський уповноваженого підрозділу поліції робить запис у відповідній позиції форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства (пункт 5 розділу ІІ).

Відповідь «Так» на одне запитання з № 1-6 та на щонайменше сім і більше запитань з № 7-27 або жодної відповіді на запитання з № 1-6, але не менше чотирнадцяти позитивних відповідей на запитання з № 7-27 форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства оцінюється як середній рівень небезпеки (абзац 2 пункту 6 розділу ІІ).

Залежно від визначеного рівня небезпеки, яка загрожує постраждалій особі, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції приймає рішення щодо необхідності винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника та застосування заходів, передбачених частиною другою статті 25 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Якщо рівень небезпеки оцінюється як низький або середній, а інші чинники/обставини, що можуть вплинути на рівень небезпеки, відсутні, терміновий заборонний припис стосовно кривдника виноситься на розсуд поліцейського уповноваженого підрозділу поліції.

У разі високого рівня небезпеки поліцейський уповноваженого підрозділу поліції обов`язково виносить терміновий заборонний припис стосовно кривдника (пункт 7 розділу ІІ).

Якщо поліцейський уповноваженого підрозділу поліції вважає, що постраждала особа потребує медичної, соціальної, психологічної, правової або іншої допомоги, він інформує у встановленому законодавством порядку про це відповідний уповноважений орган (установу) у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (пункт 8 розділу ІІ).

Процедуру винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника визначає Порядок винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника від 01.08.2018 № 654 затверджений Наказом МВС, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 серпня 2018 року за № 965/32417 (далі також Порядок №654 ).

Норми цього Порядку кореспондуються із нормами Закону №2229-VIII.

Застосовуючи вказані норми, суд висновує, що оцінку ризиків надає безпосередньо поліцейський, керуючись власним переконанням з урахуванням встановлених обставин конфлікту та виявлення чинників і умов, які створюють або можуть створювати небезпеку для постраждалої особи.

Як встановив суд, під час здійснення перевірки по факту вчинення позивачем домашнього насильства, працівниками поліції складено форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, з урахуванням якої складено спірний припис.

Результати оцінки ризиків є обов`язковими для поліцейського уповноваженого підрозділу поліції під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення та надання допомоги постраждалим особам у порядку, визначеному законодавством.

За результатами складення працівником поліції форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства встановлено середній рівень небезпеки.

У зв`язку з тим, що кожна окрема ситуація може мати унікальні чинники/ обставини, які впливають на рівень небезпеки та ризик летального випадку, пов`язаного з насильством, не передбачені формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції на власний розсуд оцінює рівень небезпеки як високий, якщо він/вона вважає, що постраждала особа перебуває в потенційно небезпечній ситуації або яка може спричинити смерть особи або інші тяжкі наслідки.

Інакше кажучи дії поліцейського мають дискреційний характер і вчиняються на підставі здобутої інформації про оцінку ризиків вчинення домашнього насильства.

При цьому суд також наголошує про відсутність порушення процедури винесення спірного припису. До того ж позивач не покликається на порушення процедури і порядку складення спірного припису як на підставу позову.

З огляду на встановлені обставини вчинення домашнього насильства, суд дійшов висновку про правомірність як дій поліцейського уповноваженого підрозділу поліції щодо встановлення рівня небезпеки за результатами оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, а відтак і винесення спірного припису.

Ураховуючи встановлені під час судового розгляду адміністративної справи обставини, їх оцінку та застосовані норми, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтовані, з огляду на що у задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати, понесені позивачем, - не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

в и р і ш и в:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка 3, код ЄДРПОУ 40108833), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування припису відмовити повністю.

Судові витрати, понесені позивачем, не розподіляти.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 04.03.2026.

Суддя Лунь З.І.