Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2026 року справа №640/15481/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Суть спору: до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 28.04.2017 №1925556-1305; від 05.02.2018 №91604-1305-2658; від 15.04.2019 №81062-13052615; від 24.02.2020 №318556-3313-2615.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що оскільки розрахунок суми земельного податку з фізичних осіб для позивача здійснено відповідачем за відсутності відомостей, обов?язкова наявність яких обумовлена нормами Податкового кодексу України, спірні податкові повідомлення-рішення, якими визначено суму податкового зобов?язання за платежем - Земельний податок з фізичних осіб за 2017, 2018, 2019 та 2020 роки підлягають скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.07.2020 відкрито в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
04.08.2020 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволені позовних вимог. Стверджує, що розрахунок суми земельного податку з фізичних осіб для позивача здійснено у відповідності до приписів податкового законодавства.
18.08.2020 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій позивач виклав доводи на спростування позиції відповідача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.12.2021 здійснено заміну первинного відповідача Головне управління ДПС у м. Києві на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/10 м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ: 44116011).
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті «Голос України» №254 та набрав чинності 15.12.2022.
18.04.2024 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 17.01.2023 №03-19/3275/23 «Про скерування за належністю справи» надійшли матеріали адміністративної справи №640/15481/20.
18.04.2024 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 прийнято адміністративну справу №640/15481/20 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О. Продовжено розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
У травні 2020 року позивачем було отримано податкове повідомлення-рішення від 24.02.2020 № 318556-3313-2615, винесене Головним управлінням ДПС у м.Києві, відповідно до якого позивачу було визначено суму податкового зобов?язання за платежем: «Земельний податок з фізичних осіб 18010700» за податковий період - 2020 у сумі 54 348,61 грн.
Крім того, в долученій до податкового повідомлення-рішення квитанції вказано про наявність боргу у розмірі 149 880,51 грн.
З метою з`ясування виникнення вищезазначеного податкового боргу, адвокатом позивача було подано до ГУ ДПС у м. Києві адвокатський запит, що містив також прохання надати розрахунки податкових зобов`язань за платежем «Земельний податок з фізичних осіб».
Головне управління ДПС у м. Києві, розглянувши адвокатський запит від 18.06.2020 б/н (вх. Головного управління ДПС у м. Києві від 18.06.2020 № 3156/АДВ), щодо податку на майно в частині плати за землю з фізичних осіб, та в межах своєї компетенції, надало відповідь вих.№ 1933/АДВ/26-15-33-13-19 від 22.06.2020 та повідомило наступне:
«Відповідно даних ІТС «Податковий Блок» за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) обліковуються земельна ділянка, під нежитловим приміщенням, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , площею - 0,0224 га та земельна ділянка (цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлових будівель, господарських будівель і споруд), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , площею - 0,0746 га.
Строки нарахування податкового зобов?язання по платі за землю з фізичних осіб передбачено п. 287.10 ст. 287 ПКУ, а саме: податкове зобов`язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене надаємо детальний розрахунок нарахованої суми по платі за землю з фізичних осіб за 2017 - 2020 роки.
1) Розрахунок за 2017 рік:
Нормативно грошова оцінка в 2017 році за земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Київ, проспект Червонозоряний, 48, площею - 0,0224 га становить:
947,31x224x2x1,5x1, 249x 1,433x1,06 = 1207746,78 грн, де:
947,31 грн - грошова оцінка за 1 кв. м.
224 кв. м. - площа земельної ділянки під нежитловим приміщенням;
2 - функціональний коефіцієнт на місцезнаходження земельної ділянки;
1,5 - узагальнюючий локальний коефіцієнт.
Дані коефіцієнти використано відповідно до рішення Київської міської ради від 03.07.2014 року № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва», рішення вводиться в дію з 01.07.2015 (згідно з рішенням Київської міської ради від 10.12.2014 № 565/565) із змінами і доповненнями, внесеними рішенням Київської міської ради від 10.03.2016 № 217/217), та з врахуванням вимог наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 із змінами та доповненнями;
1,249 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, відповідно до листа Держземагенства від 14.01.2015 № 6-28-0 22-215/2-15;
1,433 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 №6-28-0.22-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель»;
1,5 - коефіцієнт індексації грошової оцінки (відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого витягом з листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2017 № 22-28-0.22-443/2-17 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель»).
Ставка земельного податку в 2017 році обраховується відповідно до п.5 додатку з «Положення про плату за землю в місті Києві» до рішення Київської міської Ради від 23.06.2011 № 242/5629 зі змінами та доповненнями, та становить - 3%.
Відповідно, сума земельного податку за 2017 рік розрахована ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Київ, проспект Червонозоряний, 48, площею - 0,0224 га становить: 1207746,78х3% = 36232,40 грн.
3 огляду на викладене, ГУ ДФС у м. Києві в автоматичному режимі було сформоване податкове повідомлення-рішення від 28.04.2017 № 1925556-1305 про визначення податкового зобов?язання на 2017 рік по земельному податку з фізичних в сумі 36232,40 грн.
2) Розрахунок за 2018 рік:
Нормативно грошова оцінка в 2018 році за земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Київ, проспект Червонозоряний, 48, площею - 0,0224 га становить:
947,31x224x2x1,5x1, 249x 1, 433х1,06x1 = 1207746,78 грн, де:
224 кв. м. - площа земельної ділянки під нежитловим приміщенням;
1- коефіцієнт індексації грошової оцінки (відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого витягом з листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2018р. № 6-28-0.22-244/2-18 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель»).
* - величина (розмір) інших коефіцієнтів, використано аналогічно попереднього розрахунку.
Відповідно, сума земельного податку за 2018 рік розрахована ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Київ, проспект
Червонозоряний, 48, площею - 0,0224 га становить: 1207746, 78х3% = 36232,40 грн.
3 огляду на викладене, ГУ ДФС у м. Києві в автоматичному режимі було сформоване податкове повідомлення-рішення від 05.02.2018 року № 91604- 1305-2658 про визначення податкового зобов?язання на 2018 рік по земельному податку з фізичних в сумі 36232,40 грн.
3) Розрахунок за 2019 рік:
Нормативно грошова оцінка в 2019 році за земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Київ, проспект Червонозоряний, 48, площею - 0,0224 га становить:
947,3 1x224x3x1,5x1, 249x1, 433x1,06x 1 = 1811620,17 грн, де:
224 кв. м. - площа земельної ділянки під нежитловим приміщенням;
3 - функціональний коефіцієнт на місцезнаходження земельної ділянки;
1- коефіцієнт індексації грошової оцінки (відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого витягом з листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2018 № 6-28-0.22-244/2-18 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель»).
* - величина (розмір) інших коефіцієнтів, використано аналогічно попереднього розрахунку.
Відповідно сума земельного податку за 2019 рік розрахована ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площею - 0,0224 га становить- 1811620,17х3% = 54348,61 грн.
3 огляду на викладене, ГУ ДФС у м. Києві в автоматичному режимі було сформоване податкове повідомлення-рішення від 15.04.2019 № 81062-1305-2615 про визначення податкового зобов?язання на 2019 рік по земельному податку з фізичних в сумі 54348,61 грн.
4) Розрахунок за 2020 рік:
Нормативно грошова оцінка в 2020 році за земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площею - 0,0224 га становить:
947,31x224x3x1,5x1, 249x 1,433x1,06x1 = 1811620,17 грн, де:
224 кв. м. площа земельної ділянки під нежитловим приміщенням;
1- коефіцієнт індексації грошової оцінки (відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого витягом з листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2018р. № 6-28-0.22-244/2-18 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель»).
* - величина (розмір) інших коефіцієнтів, використано аналогічно попереднього розрахунку.
Відповідно, сума земельного податку за 2020 рік розрахована ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площею - 0,0224 га становить:
1811620,17x3% = 54348,61 грн.
З огляду на викладене, ГУ ДПС у м. Києві в автоматичному режимі було сформоване податкове повідомлення-рішення від 24.02.2020 № 318556-3313-2615 про визначення податкового зобов?язання на 2020 рік по земельному податку з фізичних в сумі 54348,61 грн».
Вважаючи вищевказані податкові повідомлення-рішення від 28.04.2017 № 1925556-1305, від 05.02.2018 №91604-1305-2658, від 15.04.2019 №81062-1305-2615 та від 24.02.2020 №318556-3313-2615, якими визначено суму податкового зобов`язання за платежем - Земельний податок з фізичних осіб за 2017, 2018, 2019 та 2020 роки протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначено нормами Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
За змістом пунктів 14.1.72, 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельним податком визнається обов?язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Землекористувачами можуть бути юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до підпунктів 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно з пунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України об?єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Пунктом 287.1 ст. 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з п. 287.8 ст. 287 ПК України власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Відповідно до п. 286.6 ст. 286 ПК України на земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб: 1) у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; 2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; 3) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.
Згідно з п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному ст. 58 ПК України.
Згідно з ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У статті 126 Земельного кодексу України вказано, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Пунктом 271.1 статті 271 Податкового кодексу України визначено, що оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (пункт 274.1 статті 274 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі є платним. Об?єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Водночас, відповідно до пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 1 ст. 193 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів
України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками користувачами.
Призначенням державного земельного кадастру, відповідно до ст. 194 Земельного кодексу України, є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Порядок користування відомостями Державного земельного кадастру регламентований ст. 38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), згідно якої відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі:
- витягів з Державного земельного кадастру про об?єкт Державного земельного кадастру;
- довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території) за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру;
- викопіювань з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру.
Користування відомостями Державного земельного кадастру може також здійснюватися у формі надання доступу до нього в режимі читання.
Доступ до Державного земельного кадастру надається банкам, центральному органу виконавчої влади, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, та особам, які в установленому законом порядку включені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників та Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів.
Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку містить усі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги.
Отримання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку є обов?язковим при вчиненні правочинів щодо земельної ділянки (крім складення заповітів).
Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку видається заявнику в день надходження заяви.
Для здійснення повноважень, визначених законом, органи державної влади та органи місцевого самоврядування користуються відомостями і документами
Державного земельного кадастру щодо земель та земельних ділянок, розташованих на відповідній території, на безоплатній основі.
На отримання відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку мають право, зокрема, органи державної влади та органи місцевого самоврядування для реалізації своїх повноважень, визначених законом.
Витяг з Державного земельного кадастру підписується Державним кадастровим реєстратором та посвідчується його печаткою.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр», відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), відповідно до п.1 Положення про зазначений орган, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15.
Згідно з п.21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Таким чином, належним джерелом даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки є витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який виданий територіальним органом Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки, або в силу норми ст.15 Закону України «Про Державний земельний кадастр», - відомості з Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку станом на відповідну дату. При цьому, безпосередньо контролюючий орган не наділений повноваженнями на встановлення та зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок самостійно (в тому числі окремих її складових).
Відповідно до підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Витягу №HB-8001114342020 від 05.06.2020 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:72:227:0006 за адресою АДРЕСА_1 , площа земельної ділянки складає 0,10 га.
Нормативна грошова оцінка станом на 19.02.2020 складає 5 876 982,11 грн.
Вказана земельна ділянка перебуває у спільній власності чотирьох осіб, а саме:
1) ОСОБА_2 є власником 1/3 земельної ділянки;
2) ОСОБА_3 є власником 1/3 земельної ділянки;
3) ОСОБА_4 є власником 1/6 земельної ділянки;
4) ОСОБА_1 є власником 1/6 земельної ділянки.
Таким чином, шляхом математичних обрахунків від загальної площі земельної ділянки (0,10 га), позивач не може бути власником земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площею - 0,0224 га, оскільки у його власності перебуває лише 0,0167 га.
Відповідач, не надаючи жодного доказу, безпідставно стверджує про обліковування за позивачем земельної ділянки більшого розміру, ніж є насправді та підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача, що фізичні особи, які не оформили відповідно до законодавства право власності або право користування землею під належним їм на праві власності нежитловими приміщеннями, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п.5.2 ст.5 ПК України, сплачують земельний податок з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно на загальних підставах, оскільки позивачем відповідно до законодавства оформлене право власності на земельну ділянку, про що зазначено у Витягу №HB-8001114342020 від 05.06.2020 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:72:227:0006, а саме право власності підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №048001 від 24 вересня 2007 року.
Відповідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вих.№4125/86-20 від 10 червня 2020 року, наданого Головним управлінням Держгеокадастру, нормативна грошова оцінка всієї земельної ділянки, площею 0,10 га станом на 2020 рік складає 5 876 982,11 грн, а відповідно 1/6, що перебуває у власності позивача - 979 497,02 грн.
При цьому відповідачем нормативна грошова оцінка, яка покладена в основу нарахувань земельного податку, зокрема за 2019 та 2020 рік складає - 1 811 620,17 грн, що є вдвічі більшою, ніж та, яка підтверджується даними Державного земельного кадастру.
Відповідачем, відповідно, безпідставно обраховано нормативно грошову оцінку земельної ділянки за 2017 та 2018 рік, так як остання базується не на даних Державного земельного кадастру, а на відомостях, джерело походження яких не відоме.
З технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданої позивачем, вбачається, що середня (базова) вартість земель населеного пункту становить 686,46 грн за 1 кв.м.
Відповідачем безпідставно використано для розрахунку за 2017, 2018, 2019 та 2020 роки грошову оцінку за 1 кв.м. на рівні 947,31 грн, так як остання не базується на відомостях з Державного земельного кадастру.
Також, відповідачем неправомірно обчислено ставку земельного податку щодо всіх оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, оскільки податковим органом зазначено, що ставка земельного податку в 2017 році обраховується відповідно до п.5 додатку 3 «Положення про плату за землю в місті Києві» до рішення Київської міської Ради від 23.06.2011 №242/5629 зі змінами та доповненнями, та становить - 3%, однак відповідно до п.5.1 додатку 3 «Положення про плату за землю в місті Києві» до рішення Київської міської Ради від 23.06.2011 № 242/5629 зі змінами та доповненнями в редакції станом на 2017 та 2018 роки - ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено та які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб та у постійному користування юридичних осіб державної та комунальної форми власності, коло яких визначено ст. 92 Земельного кодексу України, встановлюється в розмірі 1 відсотка від їх нормативно грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у пунктах 5.3. та 5.4. цього Положення.
Відповідно до п.5.1 додатку 3 «Положення про плату за землю в місті Києві» до рішення Київської міської Ради від 23.06.2011 № 242/5629 зі змінами та доповненнями в редакції станом на 2019 та 2020 роки - ставка податку за земельні ділянки для фізичних та юридичних осіб, нормативно грошову оцінку яких проведено, встановлюється залежно від цільового призначення землі у відсотках від їх нормативно грошової оцінки відповідно до таблиці №1 цього Положення, відповідно до якої, такий відсоток також встановлено на рівні 1 %.
Також відповідачем при розрахунку нормативно грошової оцінки безпідставно використано коефіцієнти, на які було здійснено перемноження грошової оцінки 1 м.кв., а саме: відповідач зазначив, що коефіцієнти використано відповідно до рішення Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва», рішення вводиться в дію з 01.07.2015 (згідно з рішенням Київської міської ради від 10.12.2014 № 565/565) із змінами і доповненнями, внесеними рішенням Київської міської ради від 10.03.2016 № 217/217), та з врахуванням вимог наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 із змінами та доповненнями.
Разом із тим, даним рішенням Київської міської ради не визначено таке поняття, як узагальнюючий локальний коефіцієнт. В додатку №3 до рішення закріплені локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що наведений контролюючим органом розрахунок містить складові, правильність визначення яких не підтверджена жодним належним, достатнім і достовірним доказом.
Враховуючи, що розрахунок суми земельного податку з фізичних осіб для позивача здійснено відповідачем за відсутності відомостей, обов?язкова наявність яких обумовлена нормами Податкового кодексу України, спірні податкові повідомлення-рішення від 28.04.2017 №1925556-1305; від 05.02.2018 №91604-1305-2658; від 15.04.2019 №81062-13052615; від 24.02.2020 №318556-3313-2615 є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а тому позов слід задовольнити.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем під час розгляду справи було сплачено судовий збір у розмірі 1811,62 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.1758852942.1 від 06.07.2020 (а.с.11).
Враховуючи задоволення позовних вимог, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1811,62 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у м. Києві.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 28.04.2017 №1925556-1305, від 05.02.2018 №91604-1305-2658, від 15.04.2019 №81062-13052615, від 24.02.2020 №318556-3313-2615.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1811,62 грн (одна тисяча вісімсот одинадцять грн 62 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19; ідентифікаційний код ВП 44116011).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.