Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/7930/25
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу з питань ветеранської політики Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Відділу з питань ветеранської політики Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Відділу з питань ветеранської політики Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в наданні статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни;
- зобов`язати Відділ з питань ветеранської політики Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області встановити ОСОБА_1 статус члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати посвідчення члена сім`ї загиблого згідно з п.1 ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що вона перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_2 , який мав статус особи з інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та мав статус ветерана військової служби, а тому має право на встановлення їй статусу та отримання посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У зв`язку з чим, позивач звернулась з відповідною заявою до відповідача, проте листом від 27.02.2025 отримала відмову в задоволенні вимог її звернення, що слугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03.04.2025 внесено виправлення до ухвали суду від 31.03.2025.
15.04.2025 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву вх. №29189/25 відповідно до змісту якого відповідач заперечує проти заявлених вимог та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказав, що визнання членами сімей загиблих (померлих) ветеранів війни згідно з абзацом першим пункту 1 частини і статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» членів родини осіб, які померли внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не передбачено.
Відповідно до листа Міністерства у справах ветеранів України від 18.02.2025 №3530/1.3/3.1-25 згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон) до сімей загиблих (померлих) ветеранів війни належать сім`ї осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є вдовою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_2 , який мав 2 групу інвалідності внаслідок захворювання пов`язанного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та мав статус ветерана військової служби, після смерті ОСОБА_2 04.10.2024 згідно свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 , який мав захворювання, пов`язане з виконанням службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.13, 17, 19-21).
Висновком центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 19.12.2024 №3236 по встановленню причинного зв`язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, встановлено що захворювання ОСОБА_2 внаслідок якого настала інвалідність пов`язана з виконанням службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.18).
ОСОБА_2 мав статус особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, що підтверджується відповідним посвідченням серія НОМЕР_2 від 20.05.2019 (а.с.12).
У січні 2025 року позивач звернулася із заявою до Відділу з питань ветеранської політики Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області щодо надання їй статусу члена сім ї загиблого, як дружині особі з інвалідністю та видачі посвідчення передбаченого Постановою КМУ №303 з написом «Посвідчення члена сім`ї загиблого».
Листом від 27.02.2025 за №01-16/77 відповідач повідомив, що правові підстави для встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до пункту 1 частини 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відсутні (а.с.9-10).
Позивач, вважаючи зазначену відмову відповідача протиправною, звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначений Законом України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-XII).
Відповідно до статті 1 Закону №3551-XII закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.
Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-XII до інвалідів війни, крім інших категорій громадян, належать також особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з копії експертного висновку від 19.12.2024 №3236 ОСОБА_2 здобув захворюваність (інвалідність) у зв`язку з ліквідацією наслідків Чорнобильської АЕС (а.с.18).
Отже, наведені документи є доказом участі позивача у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та отримання ОСОБА_2 інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов`язаного із виконанням службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни встановлені Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302.
Згідно з пунктом 2 Положення №302 посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Пунктом 3 Положення №302 передбачено, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Інвалідам війни (стаття 7 Закону №3551-XII) видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни - інвалід».
Абзацом другим пункту 7 Положення №302 встановлено, що «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім`ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Згідно з п.10 Положення №302 «Посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Інвалідам війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.
Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини 1 статті 10 Закону №3551-XII положення цього Закону поширюється на: сім`ї осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва), одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів.
До членів сімей загиблих (тих які пропали безвісті) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону №3551-XII, належать, зокрема, один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.
Статус сім`ям цих осіб надається у разі загибелі (смерті) внаслідок:
- поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків);
- захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби (у тому числі на території інших держав) під час воєнних дій та конфліктів.
Отже, статус надається лише якщо захворювання, пов`язане з перебуванням на фронті або одержане в період проходження військової служби під час воєнних дій та конфліктів.
Надання статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни згідно з абзацом першим пункту 1 частини 1 статті 10 Закону №3551-XII дружинам осіб, які померли внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Законом №3551-XII не передбачено.
Як вже зазначалося судом раніше, померлому ОСОБА_2 20.05.2019 видано посвідчення серії НОМЕР_2 .
Під час огляду вказаного посвідчення встановлено, що ОСОБА_2 , є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. Посвідчення безтермінове і дійсне на всій території України.
Таким чином, дане посвідчення підтверджує факт надання пільг, встановлених законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, саме для ОСОБА_2 .
Оскільки судом встановлено, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю 2 групи, здобув захворювання, пов`язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, факт надання пільг, встановлених законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, підтверджується посвідченням, виданим Управлінням праці та соціального захисту населення серії НОМЕР_2 , яким надано право на вказані пільги саме ОСОБА_2 проте абзацом першим пункту 1 статті 10 Закону №3551-XII чітко визначено перелік осіб, яких віднесено до членів сімей загиблих, та на яких поширюються підстави для встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, але даною статтею не передбачено підстав для встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни для осіб, що є членом сім`ї померлого ліквідатора аварії на ЧАЕС, тому відповідачем правомірно відмовлено позивачці у встановленні вказаного статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, а відтак у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору та не поніс судових витрат та у зв`язку із відмовою в задоволенні позову, суд не стягує судові витрати із відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Відділу з питань ветеранської політики Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області (вул.Грушевського, 60/2, м.Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 45388604) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
04.03.26