Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2026 рокусправа № 380/23922/25м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов`язання вчинити дії,
Обставини справи
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, які полягають у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення від 16 жовтня 2025 року №11/25417-суд;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вчинити дії щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2023 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового забезпечення від 16 жовтня 2025 року №11/25417-суд.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що вона є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Позивач вказує, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 380/4750/25, яке набрало законної сили, уповноваженим органом Адміністрацією Державної прикордонної служби України було підготовлено та направлено до пенсійного органу оновлену довідку від 16.10.2025 №11/25417-суд про розмір її грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення відповідного перерахунку пенсії.
Однак, листом від 27.11.2025 відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку. Позивач вважає таку відмову Головного управління ПФУ у Львівській області формальною, необґрунтованою та протиправною. На переконання позивача, починаючи з 29.01.2020 (з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18, яким скасовано п. 6 постанови КМУ № 103), відновила свою дію первинна редакція п. 4 постанови КМУ № 704. Це безумовно дає право на обчислення складових грошового забезпечення (посадового окладу та окладу за військовим званням) з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року (в даному випадку 2023 року). Позивач наголошує, що наявність належним чином оформленої довідки уповноваженого державного органу є імперативною та безумовною підставою для здійснення перерахунку пенсії, а пенсійний орган не наділений повноваженнями ставити під сумнів таку довідку.
Ухвалою від 12 грудня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач скористався своїм процесуальним правом та подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечив у повному обсязі. Свою правову позицію суб`єкт владних повноважень мотивує тим, що відповідно до вимог Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться виключно у разі прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідач зазначає, що після 01.03.2018 Уряд не приймав жодних нових рішень, які б призвели до збільшення розміру посадових окладів відповідної категорії осіб.
На думку пенсійного органу, саме по собі скасування п. 6 постанови КМУ № 103 не створює автоматичних підстав для перерахунку пенсії. Крім того, відповідач стверджує, що застосування первинної редакції постанови КМУ № 704 є юридично неможливим через існуючі обмеження, встановлені Законом України № 1774-VIII щодо заборони використання мінімальної заробітної плати як розрахункової величини. Відтак, оскільки офіційних повідомлень про проведення масового перерахунку пенсій від центрального апарату Пенсійного фонду України не надходило, відповідач вважає, що правові підстави для індивідуального перерахунку пенсії позивача на підставі наданої довідки відсутні.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно, повно та об`єктивно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, суд
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року у справі № 380/4750/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України задоволено.
Вказаним судовим рішенням, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2025 року та набрало законної сили, зобов`язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року.
У рішенні суду чітко вказано, що довідка має бути сформована відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт. Також суд зобов`язав обов`язково зазначити відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, спеціально для проведення перерахунку з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
На виконання вказаного судового рішення, Адміністрацією Державної прикордонної служби України складено та направлено до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку від 16 жовтня 2025 року №11/25417-суд про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.
З метою реалізації свого права на перерахунок пенсії, 17 листопада 2025 року представник позивача (адвокат) додатково звернувся до відповідача з адвокатським запитом № 921, до якого також долучив примірник вказаної довідки від 16.10.2025 №11/25417-суд, з вимогою здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії.
Однак, листом від 27.11.2025 за № 1300-5802-8/160498 Головне управління ПФУ у Львівській області відмовило у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі підготовлених уповноваженим органом матеріалів. Свою відмову пенсійний орган мотивував тим, що після 2018 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативно-правових актів щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, централізованих вказівок від ПФУ не надходило, а отже, на думку відповідача, законні підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні.
Не погоджуючись із такою відмовою суб`єкта владних повноважень та вважаючи свої соціальні права порушеними, позивач звернулася за їх захистом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, перевіряючи правомірність дій відповідача, суд виходить із такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ імперативно передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018.
Пункт 4 Постанови № 704 у первинній редакції передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Надалі, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (пункт 6) внесено зміни до п. 4 Постанови № 704, якими розрахункову величину було "заморожено" та визначено як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року.
Однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Крім того, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.
Суд наголошує, що наслідком скасування пункту 6 Постанови № 103 стало відновлення дії пункту 4 Постанови № 704 у первинній редакції.
Отже, як неодноразово та послідовно зазначав Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (зокрема, у постановах від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21, від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 16.11.2022 у справі № 200/10041/20-а), починаючи з 29.01.2020 (дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18) розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військовим званням є саме прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного (поточного) календарного року.
Таким чином, динамічне зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року (порівняно з 2018 роком), зумовлює об`єктивне збільшення розміру грошового забезпечення діючих військовослужбовців. Це, своєю чергою, в розумінні статті 63 Закону № 2262-ХІІ, є безумовною та самостійною правовою підставою для виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частин другої та третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки прожитковий мінімум змінився з 01.01.2023, право на перерахунок виникло з 01.02.2023.
Оцінюючи доводи відповідача про те, що Уряд не приймав окремих рішень щодо підвищення грошового забезпечення військовослужбовців після 2018 року, а Пенсійний фонд України не повідомляв про необхідність проведення масового перерахунку, суд відхиляє їх як такі, що ґрунтуються на хибному тлумаченні норм права.
Суд зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є як відповідне рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і збільшення розміру грошового забезпечення, яке відбулося в силу прямої дії закону (про Державний бюджет України на відповідний рік) у поєднанні з відновленням дії первинної редакції підзаконного акта (п. 4 Постанови № 704).
Відсутність відомчого повідомлення від центрального апарату ПФУ не може позбавляти пенсіонера конституційного права на належне пенсійне забезпечення за наявності індивідуальної довідки уповноваженого органу.
Крім того, суд критично оцінює посилання ГУ ПФУ у Львівській області на положення Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо заборони застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини. Зазначена норма забороняє використовувати для розрахунків мінімальну заробітну плату, проте жодним чином не обмежує використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який і є базовою величиною згідно з п. 4 Постанови № 704.
Як беззаперечно встановлено матеріалами справи, на виконання судового рішення у справі № 380/4750/25 (яке набрало законної сили), Адміністрацією Державної прикордонної служби України було підготовлено та видано позивачу оновлену довідку від 16.10.2025 №11/25417-суд про розмір її грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Вказану довідку було належним чином надано до ГУ ПФУ у Львівській області.
Суд наголошує на тому, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців. ПФУ здійснює перерахунок виключно на підставі наданих уповноваженими органами довідок (в даному випадку Адміністрацією ДПСУ). Відповідач не має компетенції ставити під сумнів достовірність чи законність довідки, виданої державним органом, тим паче виданої на виконання імперативних вимог судового рішення.
Отже, отримавши від уповноваженого органу довідку від 16.10.2025 №11/25417-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що включає оновлені розміри окладів та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії), ГУ ПФУ у Львівській області мало обов`язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023.
Дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови (викладеної у листі від 27.11.2025 № 1300-5802-8/160498) у проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі вказаної довідки є протиправними, такими, що порушують право особи на належне пенсійне забезпечення та нівелюють сутність судового контролю (виконання попереднього рішення суду).
З метою ефективного та повного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне обрати спосіб захисту шляхом зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.10.2025 №11/25417-суд, з урахуванням раніше виплачених сум. Цей спосіб захисту є достатнім та гарантує неможливість подальшого ухилення відповідача від виконання своїх обов`язків.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.
Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, вказана сума судового збору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 262, 263 КАС України, суд
у х в а л и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 жовтня 2025 року №11/25417-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 жовтня 2025 року №11/25417-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, зазначених у довідці, та з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 02 березня 2026 року.
Суддя Коморний О.І.