Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2026 року Справа№200/8779/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,
У С Т А Н О В И В :
Головне управління ДПС у Донецькій області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), відповідно до якого просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до бюджету податковий борг з земельного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700), у розмірі суми податкового боргу 10 950,28 гривень.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на несплату відповідачем у строки, визначені податковим законодавством, узгодженої суми грошових зобов`язань у загальному розмірі 10 950,28 грн.
Ухвалою суду від 17.11.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі у справі № 200/8779/25, розгляд якої призначено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Відповідно до відомостей програми Діловодство спеціалізованого суду відповідачу направлено ухвалу від 17.11.2025 року на адресу електронної пошти та в Електронний кабінет- 17.11.2025 року та 19.11.2025 року відповідно.
Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 18.01.2002 року, номер державної реєстрації 0040047, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач перебуває на податковому обліку у відповідача, Краматорська ДПІ (м. Краматорськ), з 22.01.2002, номер взяття на облік 54.
Відповідно до письмових пояснень позивача, викладених у позовній заяві, за відповідачем обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 10 950,28 грн та виник з причини несплати грошових зобов`язань, нарахованих платником самостійно по земельному податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700) у сумі 10 950,28 грн, а саме:
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 30.03.2022, але у зв`язку з наявністю станом на 30.03.2022 в ІКП платника переплати у сумі 0,05 грн залишок грошових зобов`язань складає 995,44 грн;
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 03.05.2022;
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 30.05.2022;
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 30.06.2022;
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 01.08.2022;
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 30.08.2022;
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 30.09.2022;
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 31.10.2022;
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 30.11.2022;
- 995,49 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 30.12.2022;
- 995,43 грн нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022, термін сплати 30.01.2023.
Згідно з п.п. 16.1.3 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі ПК України), платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/ або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 56.11. ст. 56 ПК України, не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
У п. 57.1 ст. 57 ПК України зазначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом. Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усупереч наведеним нормам чинного законодавства платник податків не вжив жодних заходів для своєчасного погашення податкових зобов`язань.
Податковим боргом, згідно п. 14.1.175 ст. 14 ПК України, є сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п. 59.3 ст. 59 ПК України).
Відповідачем було сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 28.08.2025 № 0000716-1303-0599, яку 29.08.2025 року спрямовано на адресу платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист з вимогою повернуто поштою 15.09.2025 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до п. 42.5 ст. 42 ПК України та п.6 розділу IV «Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 30.06.2017 № 610, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за № 902/30770 (із змінами) податкова вимога від 28.08.2025 № 0000716-1303-0599 вважається врученою.
Вказана податкова вимога не була оскаржена та не відкликалась.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Суд зазначає, що податковий борг виник у зв`язку поданням позивачем Податкової декларація з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014151581 вiд 31.01.2022 року за звітний 2022 рік.
Відповідно до розділу 7 вказаної податкової декларації код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки за КОАТУУ є м. Костянтинівка (1412600000) відповідно до Кодифікатору адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, національний реєстр адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад України, введений 26 листопада 2020 року наказом Міністерства розвитку громад та територій України (Мінрегіону).
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
На час розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
У зв`язку з військовою агресією РФ проти України, Верховною Радою України 15.03.2022 був прийнятий Закон України №2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України був доповнений, зокрема, підпунктом 69.14 такого змісту: «Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 цього Закону Кабінету Міністрів України доручено невідкладно забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Таким чином, за змінами підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, не підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності): 1) за земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб та: розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації; 2) за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями, як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 06.12.2022 №1364 визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. До територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій виданий наказ від 22.12.2022 № 309 (зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 23.12.2022 №1668/39004, далі - Перелік територій), яким відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається.
Вказаним Наказом Костянтинівську міську територіальну громаду, окрім с. Біла Гора, с. Диліївка віднесено до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії (території можливих бойових дій) з 24.02.2022 року по 31.12.2022 року.
Таким чином, за нормами Податкового кодексу України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для ненарахування та несплати зазначених податкових зобов`язань було розташування відповідних об`єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.
Разом з тим, 11.04.2023 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" №3050-IX (набрав чинності 06.05.2023), яким підпункт 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладено в наступній редакції:
"69.14. За період з 01.01.2022 до 31.12.2022 не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01.03.2022 до 31.12.2022 - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 01.01.2023, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Тобто, відповідно до Закону України №2120-IX від 15.03.2022 року, який було прийнято Верховною Радою України, позивач мав пільгу щодо сплати з земельного податку з фізичних осіб за земельну ділянку, яка розташована в зоні бойових дій.
Законом № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», який набув чинності 06.03.2023 року, Верховна Рада України постановила внести до Податкового кодексу України такі зміни:…. У розділі XX "Перехідні положення": […]
у підпункті 69.13 слова "в районах проведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях збройними формуваннями Російської Федерації" замінити словами "на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;
підпункти 69.14- 69.16 та 69.22:
викласти в такій редакції:
"69.14. За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов`язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов`язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.[…].
Суд звертає увагу, що право осіб на звільнення від сплати податку відповідно до підпунктів 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України реалізується шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій із зменшенням відповідних податкових зобов`язань.
В матеріалах справи відсутні докази відкоригування позивачем самостійно нарахованих податкових зобов`язань з плати за землю, шляхом подання в порядку, визначеному Податковим кодексом, уточнюючих податкових декларацій.
Доказів оскарження вимоги форми «Ф» від 28.08.2025 року № 0000716-1303-0599 чи переривання заборгованості по ній сторонами не надано, а судом не встановлено.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Приписами пунктів 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Ураховуючи виставлення відповідачу податкової вимоги та несплату ним податкових зобов`язань станом на момент розгляду даної справи, наявні підстави для здійснення позивачем заходів щодо стягнення коштів відповідача в рахунок погашення податкового боргу, у заявленому розмірі позовних вимог.
На підставі наведеного, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 44070187) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення суми податкового боргу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до бюджету податковий борг з земельного податку з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010700), у розмірі суми податкового боргу 10 950,28 гривень.
Повне рішення суду складене 16 лютого 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч