Рішення № 134489639, 26.02.2026, Запорізький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.02.2026
Номер справи
317/4494/24
Номер документу
134489639
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 317/4494/24

Провадження № 2/317/24/2026

26 лютого 2026 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Каряки Д.О.,

при секретарі Щербини В.Г.,

за участю представника позивача Грамчук М.О., відповідача ОСОБА_1 та його представника - адвоката Сугири В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 , про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (далі АТ «ОГС «Запоріжгаз»), в собі представника Грамчук М.О., звернулось до суду із вказаною позовною заявою, в якій просять стягнути з ОСОБА_2 на користь АТ «ОГС «Запоріжгаз» вартість донарахованого необлікованого об`єму природного газу в розмірі 150 178,91 гривень, а також понесені судові витрати.

За змістом позовної заяви, за приписами ЗУ «Про захист прав споживачів», ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи, врегульовано правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням).

У відповідності до п. 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатації на підставі відповідного договору з власником забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

За приписами пункту 5 глави 5 розділу X Кодексу ГРМ систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Згідно з п. 4-6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Обов`язком споживача є належне утримання та експлуатація ЗВТ, а за недотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових, зокрема несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ на нього покладається відповідальність у відповідності до Кодексу газорозподільних систем.

17 травня 2023 року представниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами вказаної перевірки працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ ХІ гл. 2 п. 1 п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), підозра про порушення у вихідному патрубку дирка. Лічильник газу марки Gallus 2000.№ U05019420.

За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено Акт про порушення № ZP 002474 від 17.05.2023 року, який у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» та споживачем ОСОБА_1 без заперечень та зауважень.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку визначеному цим розділом (п. 7 гл. 9 розділу X Кодексу ГРМ).

17.05.2023 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який підписано представником Оператора ГРМ та споживачем.

22 травня 2023 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт експертизи лічильника газу № 0350, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного парубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявні сторонній отвір (не передбачений конструкцією заводу-виробника, розташований на горизонтальній площині вихідного патрубка ЗВТ), внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R3668672, повернений споживачу.

Комісією AT «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP 002474 від 17.05.2023 року повністю, що відображено у протоколі № 1012 від 30.06.2023 року.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

На підставі вказаної правової норми, AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок необлікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості необлікованого об`єму природного газу у сумі 150 178,91 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення.

Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 150 178,91 грн. за окремим рахунком AT «ЗАПОРІЖГАЗ» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 526, 610, 611 ЦК України, умовами ЗУ «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем, ЦК України, представник позивача просить задовольнити позов у визначений спосіб (а.с.1-4).

25.12.2024 р. представником відповідача - адвокатом Сугирою В.С. за допомогою підсистеми «Електронний суд» на електронну адресу суду надіслано відзив на позовну заяву, який долучено до матеріалів справи. Просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування заперечень проти позову послався на те, що матеріали справи не містять доказів, які б прямо вказували, що саме ОСОБА_1 втрутився у роботу ЗВТ. При цьому послався на те, що власник лічильника ОСОБА_1 не був присутнім 16.03.2015 року при установленні побутового лічильника газу після виконання повірки та ремонту (заводський номер № ua 05019420) за адресою: АДРЕСА_1 та не приймав участь у складанні Акту №13576 установлення побутового лічильника. 17.05.2023 року представниками АТ «Запоріжгаз», газовий лічильник, установлений за адресою: АДРЕСА_1 , був демонтований. Пломби лічильнику, перед демонтажем, були без ознак пошкоджень та на експертизу не направлялись. 22.05.2023 року експертами ЗВТ складено Акт №0350, про пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника наявний сторонній отвір не передбачений конструкцією завода виробника ЗВТ. Лічильник не придатний для подальшої експлуатації. Відповідач ОСОБА_1 стверджує, що за адресою: АДРЕСА_1 лічильник газу заводський № ua 05019420, який мав дефект (не передбачений конструкцією завода виробника ЗВТ) без його відома та присутності встановили представники АТ «Запоріжгаз» 16.03.2015 року, при цьому підробили в Акті № 13576 підпис ОСОБА_1 (а.с.70-71).

26.12.2024 року представником позивача Грамчук М.О. за допомогою підсистеми «Електронний суд» на електронну адресу суду надіслано відповідь на відзив. Не погоджуючись з запереченнями відповідача послалась на те, що з метою санкціонованого відбору природного газу, на об`єкті споживання ОСОБА_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено лічильник газу типу G4 «Gallus 2000» зав.№ U05019420, 2010 року виготовлення, про що 16.03.2015 року представниками АТ «Запоріжгаз» в присутності ОСОБА_1 складено Акт встановлення побутового лічильника після повірки, ремонту, який засвідчений його особистим підписом. Посилання відповідача на не підписання ним Акту встановлення побутового лічильника газу після повірки, ремонту від 16.03.2015 року № 13576 потрібно доводити належними засобами доказування, а саме проведення почеркознавчої експертизи.

03.02.2025 відповідачем ОСОБА_1 подано до суду клопотання про призначення почеркознавчої експертизи, оскільки заперечує факт своєї причетності до зміни конструкції лічильника газу № u05019420, а також заперечує факт складання акту №13576 встановлення побутового лічильника газу від 16.03.2015 р., оскільки підпис від його імені в акті № 13576 є підробленим, виконаний не ним, а іншою невідомою йому особою (а.с.105-110).

Ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 04.02.2025 провадження у справі було зупинено, в зв`язку з призначенням судової почеркознавчої експертизи (а.с.115-116).

03.11.2025 р. на адресу суду надійшов висновок експерта Запорізького відділення Дніпровського НДІСЕ МЮУ № 880-25 від 26.09.2025 р., у зв`язку з чим провадження у справі поновлено, про що 07.11.2025 р. постановлено відповідну ухвалу (а.с.186).

В судовому засіданні представник позивача - адвокат Грамчук М.О. позовні вимоги підтримала з підстав викладених в ньому.

Відповідач та його представник адвокат Сугира С.Р. просили з задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві з урахуванням висновку експерта № 880-25 від 26.09.2025 р. При цьому зазначили, що матеріали справи не містять доказів, які б прямо вказували, що саме ОСОБА_1 втрутився у роботу ЗВТ, ймовірно порушення були допущені самими працівниками АТ «Запоріжгаз» під час встановлення лічильника.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, вислухавши пояснення сторін, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Згідно зі ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом (ч. 1 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).

Так, судом встановлено, Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРС), а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.

Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач ОСОБА_1 є абонентом та споживачем природного газу і споживачем послуг АТ «Запоріжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 .

01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VІІІ, яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України. У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу. У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

Згідно пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону, Кодекс ГРС це правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором. За приписами статті 40 Закону, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до вищевказаних вимог діючого законодавства з 01.07.2015 Публічне акціонерне товариство з газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. В розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» (перейменоване в АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз») серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.

Пунктом 1 та 2 гл. 1 розд. VI Кодексу ГРС передбачено, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Абзацом 2 п. 1 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРС передбачено, що Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

За п. 3 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРС).

Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором. Сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розмішена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Судом встановлено, що між АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» та відповідачем склалися відносини, що випливають з договору розподілу природного газу, в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем.

На підставі Акту № 13576 установки побутового лічильнику газу після виконання повірки, ремонту, у будинку АДРЕСА_1 , власником якого є відповідач ОСОБА_1 , 16.03.2015 р. було встановлено лічильник газу завод-виробник «Gallus», тип лічильника - № G4, рік виготовлення - 2010, заводський номер - №U05019420, особовий рахунок - № НОМЕР_1 . Лічильник опломбований пломбою - С19779308, пломбою бар`єр - № 7260564 (а.с.8).

Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.

За приписами пункту 5 глави 5 розділу X Кодексу ГРМ систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Згідно з п. 4-6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глави 7 та 8 цього розділу.

З вищезазначеного вбачається, що обов`язком споживача є належне утримання та експлуатація ЗВТ, а за недотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових, зокрема несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ на нього покладається відповідальність у відповідності до Кодексу газорозподільних систем.

Аналогічну позицію висловив Верховний Суд у постанові від 11 грудня 2019 року у справі № 321/1287/18 та постанові від 03 липня 2020 року у справі № 348/2641/17.

Відповідно до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРМ, контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/ лічильника газу, а несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Згідно з пунктами 1, 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Відповідно до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРМ визначено, що несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ (лічильника газу) - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку необліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.

Пошкодження пломб це відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильника газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля, або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ / лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеного в додатку 16 до цього Кодексу.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Відповідно до п. 6 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис.

Взаємовідносини оператора газорозподільної системи з оператором газотранспортної системи, у тому числі пов`язаних з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з газотранспортної системи до газорозподільної системи, зокрема щодо якості та обліку природного газу (у тому числі приладового), а також з обміном даних щодо прогнозів відборів/споживання природного газу по споживачах та фактичних обсягів споживання ними природного газу, взаємовідносини оператора газорозподільних системі з суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494.

Згідно п. 3 гл. 1 р. І Кодексу газорозподільних систем (далі КГС), дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Відповідно до п. 1 гл. 1 р. VI КГС, суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Абзацом 2 п. 1 гл. 3 р. VI КГС визначено, що споживачі, у тому числі побутові, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

У відповідності до п. 3 гл. 3 р. VI КГС, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 р.VI КГС).

Згідно абз. 2, 3 п. 1 гл. 4 р.VI КГС, визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (п. 4 гл. 1 р. I КГС).

Пошкодження ЗВТ/лічильника газу механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання (п. 4 гл. 1 р. I КГС).

Для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього порушення, а саме: дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); наслідки, тобто втрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 24.10.2018 у справі № 914/2384/17 вказано, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, наявності наскрізного отвору у корпусі лічильника споживача, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Висновок суду апеляційної інстанції про те, що самі по собі отвори є втручанням у роботу лічильника, які є аналогічними зриву пломби та не потребують проведення відповідної експертизи, не ґрунтуються на нормах права та здійснений внаслідок вільного помилкового тлумачення зазначених вище положень законодавства».

В постанові Верховного Суду від 26.05.2021 справа № 310/10313/18 зазначено, що для покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу вимагається встановлення фактів несанкціонованого втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника) та викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

17 травня 2023 року представниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами вказаної перевірки працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розділ ХІ гл. 2 п. 1 п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), внаслідок чого здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, частково чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ; пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода - виробника ЗВТ), внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою №R36686702, повернений споживачу. За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено Акт про порушення № ZP 002474 від 17.05.02023 року, який у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками AT «ЗАПОРІЖГАЗ» та споживачем ОСОБА_1 без заперечень та зауважень (а.с.9-10).

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку визначеному цим розділом (п. 7 гл. 9 розділу X Кодексу ГРМ).

17.05.2023 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи № 001909, який підписано представником Оператора ГРМ та споживачем (а.с.11).

22 травня 2023 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт експертизи лічильника газу № 0350, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, частково чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ; пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода - виробника ЗВТ), внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою №R36686702, повернений споживачу (а.с.12-13).

Протоколом повірки № 0350 від 22.05.2023 р. за результатами визначення основної відносної похибки на установці ТЕМПО 08 07, контроль відносної похибки лічильника перевищує допустиму (а.с.16), про що 22.05.2023 р. складено Довідку № 3-0301-23 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, згідно якої за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 (а.с.17).

Комісією AT «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP 002474 від 30.06.2023 року повністю, що відображено у протоколі засідання комісії № 1012 від 30.06.2023 року (а.с.18-19).

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості (а.с.20,21-22, 23,24).

На підставі вказаної правової норми, AT «ЗАПОРІЖГАЗ» 20.07.2023 на адресу відповідача ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок необлікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості необлікованого об`єму природного газу у сумі 150 178,91 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення (а.с.25,26).

При цьому суд зауважує, що для встановлення факту несанкціонованого втручання як порушення споживача, що кваліфікується як несанкціонований відбір (крадіжка) природного газу, з урахуванням обставин справи слід, зокрема, встановити: пошкодження пломб внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства).

Такі висновки викладено у постанові Верховного Суду від 11 жовтня 2023 року у справі № 646/4703/18 (провадження № 61-1017св23).

Не погоджуючись з позовними вимогами 03.02.2025 відповідачем ОСОБА_1 подано до суду клопотання про призначення почеркознавчої експертизи, оскільки заперечує факт своєї причетності до зміни конструкції лічильника газу № u05019420, а також заперечує факт складання акту №13576 встановлення побутового лічильника газу від 16.03.2015 р., оскільки підпис від його імені в акті № 13576 є підробленим, виконаний не ним, а іншою невідомою йому особою (а.с.105-110).

Ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 04.02.2025 провадження у справі було зупинено, в зв`язку з призначенням судової почеркознавчої експертизи (а.с.115-116).

Згідно висновку експерта Запорізького відділення Дніпровського НДІСЕ МЮУ № 880-25 від 26.09.2025 р., підпис в графі «підпис», розташований знизу з правої сторони навпроти графи « ОСОБА_3 » в Акт № 013576 встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки, ремонту, з датою складання Акту ПАТ «Запоріжгаз» - 16.03.2015 р., виконано не ОСОБА_1 , а іншою особою з наслідуванням справжнього підпису ОСОБА_1 (а.с.173-184).

За таких обставин власник ОСОБА_1 не був присутній 16.03.2015 при встановленні побутового лічильника газу після виконання повірки та ремонту (заводський номер № ua 05019420) за адресою: АДРЕСА_1 та не приймав участь у складанні Акту №13576 установлення побутового лічильника.

За загальними правилами доказування, визначеними статтями 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

За змістом частин першої-третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд звертає увагу що відповідно до правового висновку, викладеного Верховним Судом у змісті постанови від 11 жовтня 2023 року у справі № 646/4703/18 (провадження № 61-1017св23), для встановлення факту несанкціонованого втручання як порушення споживача, що кваліфікується як несанкціонований відбір (крадіжка) природного газу, з урахуванням обставин справи слід, зокрема, встановити: пошкодження пломб внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства).

Несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, пошкодження пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Таким чином, для покладення на споживача відповідальності у вигляді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу вимагається встановлення фактів несанкціонованого втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника) та викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду: від 17 березня 2021 року у справі № 509/2780/19 (провадження № 61-12321св20), від 07 квітня 2021 року у справі № 509/2781/19 (провадження № 61-8492св20), від 26 травня 2021 року у справі № 310/10313/18 (провадження № 61-14885св19).

Виходячи з вищевикладеного, зважаючи на зазначені обставини, позивачем АТ «Запоріжжягаз» не доведено обставин, які б підтверджували можливість та факт вчинення ОСОБА_1 таких дій, які б призвели до пошкодження лічильника, втручання у роботу ЗВТ, внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Наслідки втручання в роботу ЗВТ з боку споживача не підтверджені ні за результатами проведення експертизи ЗВТ, ні жодними іншими наявними у справі доказами, оскільки за встановлених у справі обставин втручання у механізм лічильника, без пошкодження пломб, демонтажу та порушення цілісності корпусу лічильника є неможливим, а тому суд приходить до висновку про відсутність порушення ОСОБА_1 договору постачання природного газу, які б спричинили несанкціоноване втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника) та викривлення даних обліку природного газу.

Отже, суд дійшов висновку про те, що наявність факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ з боку відповідача ОСОБА_1 належними та допустимими доказами не підтверджені, тому відсутні й підстави для покладання на ОСОБА_1 відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу. Вказане свідчить про відсутність будь-якого зовнішнього втручання в роботу лічильника з боку споживача.

Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про незаконність дій АТ «Запоріжгаз» щодо нарахування ОСОБА_1 суми необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу в розмірі 150 178 гривень 91 копійку за період з 17.05.2022 по 16.05.2023 на підставі Акту-розрахунку (без дати), за таких підстав позовні вимоги АТ «ОГС Запоріжгаз» задоволенню не підлягають.

Аналогічні правові позиції викладені у Постанові Верховного суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 03.09.2025 у справі № 335/4607/23 (провадження № 61-4902св25), Постанові Верховного суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17.09.2025 у справі № 317/585/24 (провадження № 61-5530св25).

Статтею 141 ЦПК України передбачено розподіл судових витрат між сторонами, зокрема п. 2 ч. 2 вказаної статті встановлено: у разі відмови в позові судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 10, 12-13, 76-81, 89, 133, 141, 229, 245, 247, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 353-355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу - залишити без задоволення.

Копію рішення надіслати сторонам в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня ухвалення рішення.

Суддя: Д.О. Каряка