Ухвала суду № 134483164, 19.02.2026, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.02.2026
Номер справи
757/10132/26-к
Номер документу
134483164
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/10132/26-к

пр. 1-кс-16052/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора другого відділу першого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42021000000002627 від 17.12.2021,

ВСТАНОВИВ:

18.02.2026 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора другого відділу першого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 42021000000002627 від 17.12.2021, а саме, на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2585299532080, що належить ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 із забороною відчуження, розпорядження та користування.

Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

У судове засідання прокурор не з`явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином, до суду подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, вимоги підтримує та просить задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 172 КПК України, клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.

Частиною 1 статті 172 КПК України передбачено окрім іншого, що неприбуття слідчого, прокурора у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

За таких обставин, приймаючи до уваги те, що слідчий суддя, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, створив необхідні умови для реалізації особою, яка подала клопотання, її процесуальних прав на участь у розгляді цієї справи в суді, ураховуючи, що підстав для визнання явки сторони обвинувачення обов`язковою не має, вважаю за можливе розглянути клопотання у його відсутність.

Вивчивши клопотання, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів клопотання, Головним слідчим управлінням Національної поліції України (далі - ГСУ НПУ) здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42021000000002627 від 17.12.2021 за ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 368, ч. 3, 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 209 КК України.

Матеріали клопотання сторона обвинувачення обґрунтовує наступним.

У невстановлені досудовим розслідуванням час, дату та місці, але не пізніше 28.12.2021, у невстановлених осіб виник умисел на заволодіння земельними ділянками лісогосподарського призначення Ірпінського лісництва, які на підставі планово-картографічних матеріалів перебували у постійному користуванні Філії «Київське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» згідно з п. 5 Розділу VIIІ «Прикінцеві положення» Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021).

З цією метою невстановленими особами, які діяли з прямим умислом, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення за рахунок заволодіння земельними ділянками, був розроблений злочинний план, що передбачав наступні етапи його реалізації:

1. Підшукати громадян України, які погодяться на вчинення кримінальних правопорушень, реєстрацію на них права власності на земельні ділянки шляхом виготовлення підробленого державного акту на право власності на земельну ділянку та нададуть для цього свої персональні дані, особисті документи, зокрема паспорт громадянина України, документ про присвоєння індивідуального податкового номеру / реєстраційного номеру облікової картки платника податків, тощо.

2. Обрати земельні ділянки та виготовити на них підроблені державні акти на право власності.

3. Підшукати сертифікованого інженера-землевпорядника та / або геодезиста для виготовлення за підробленими державними актами технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

4. Здійснити державну реєстрацію земельних ділянок в Державному земельному кадастрі.

5. Здійснити реєстрацію речового права на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

6. Здійснити відчуження земельних ділянок на користь інших осіб шляхом укладення договорів купівлі-продажу або внесення земельних ділянок до статутного капіталу окремих суб`єктів господарської діяльності.

Реалізовуючи заздалегідь розроблений злочинний план, у невстановлені досудовим розслідуванням спосіб, час, дату та місці, але не пізніше 28.12.2021, невстановленими особами було підшукано ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, погодився на спільну участь у вчиненні кримінальних правопорушень та надав згоду на реєстрацію на своєї ім`я права власності на земельну ділянку на підставі підробленого державного акта на право власності на земельну ділянку для її подальшого відчуження (продажу).

У подальшому, в невстановлені в ході досудового розслідування місці, час, дату та спосіб, але не пізніше 28.12.2021, ОСОБА_5 передав невстановленим особам копії особистих документів, а саме: фотокопії паспорта громадянина України серія та номер: НОМЕР_2 , виданого 19.04.2002 Центрально-Міським РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області, та довідки від 13.08.2019 про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .

Отримавши від ОСОБА_5 його особисті документи та персональні дані, невстановлені особи, діючи з прямим умислом, у невстановлені дату, час, місці та спосіб, але не пізніше 28.12.2021, продовжуючи реалізацію злочинного плану, з використанням персональних даних та особистих документів ОСОБА_5 , за попередньою змовою з останнім, виготовили підроблений офіційний документ - Державний акт на право приватної власності на землю, серія та номер: ЯА № 495509, з датою видачі 08.06.2005, на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0057 площею 0,97 га, з цільовим призначенням «землі житлової забудови» на території м. Ірпінь Київської області, який в дійсності не видавався.

При цьому, зазначений державний акт за своїм змістом також містив неправдиві відомості про:

- його видачу на підставі договору купівлі-продажу від 01.02.2005 № 3573-1, який в дійсності ОСОБА_5 не укладався;

- посвідчення договору купівлі-продажу від 01.02.2005 Ірпінським міським нотаріальним округом, що в дійсності не відбувалося;

- суміжних користувачів, у тому числі Головне управління Національної поліції в Київській області, хоча Національна поліція України як центральний орган виконавчої влади утворена постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 641, відтак не могла бути відображена в акті, датованому 08.06.2005.

Більше того, у вказаному підробленому державному акті серія та номер: ЯА № 495509 невстановленими досудовим розслідуванням особами було проставлено підписи навпроти голови Ірпінської міської ради ОСОБА_6 та інженера-землевпорядника ОСОБА_7 , як осіб, що його видали, а також відтиски гербової печатки згаданого органу місцевого самоврядування та Ірпінського міського відділу земельних ресурсів. Водночас, ні ОСОБА_6 , ні ОСОБА_8 державний акт серія та номер: ЯА № 495509 на ім?я ОСОБА_5 не видавали та не підписували.

Після виготовлення підробленого державного акта серія та номер: ЯА № 495509 від 08.06.2005 на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0057, у невстановлені досудовим розслідуванням час, дату, спосіб та місці, але не пізніше 28.12.2021, невстановленими особами підшукано сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (кваліфікаційний сертифікат від 15.12.2020 № 014493), директора приватного підприємства «Закарпатський інститут землеустрою» (код за ЄДРПОУ 44002316), який погодився на виготовлення за таким документом технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою її реєстрації в Державному земельному кадастрі.

При цьому, ОСОБА_9 , володіючи спеціальними знаннями у сфері землеустрою та землевпорядкування, будучи обізнаним з вимогами Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про Державний земельний кадастр», Положення про порядок ведення Державного земельного кадастру, інших законів та підзаконних нормативно-правових актів у сфері земельних відносин, усвідомлював, що без реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі неможливо здійснити державну реєстрацію речового права, а наявні в його розпорядженні вихідні дані та документи не є достатніми для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

ОСОБА_9 , у невстановлені досудовим розслідуванням час, дату, спосіб та місці, але не пізніше 28.12.2021, невстановленими особами надано фотокопії особистих документів ОСОБА_5 : паспорта громадянина України серії номер НОМЕР_2 , що виданий 19.04.2002 Центрально-Міським РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області, довідки від 13.08.2019 про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , а також підроблений державний акт серія та номер: ЯА № 495509 від 08.06.2005 на ім?я ОСОБА_5 на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0057, який на цей час вже був присвоєний іншій земельній ділянці.

З використанням вказаних документів, ОСОБА_9 в невстановлені досудовим розслідуванням час та дату, однак не пізніше 10.01.2022, у приміщенні приватного підприємства «Закарпатський інститут землеустрою» (код за ЄДРПОУ 44002316), що за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Климпуша Дмитра, буд. 5, кв. 10, з використанням персонального комп`ютера, необхідного програмного забезпечення, виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Водночас, до Розділу 11 «Опис процедури виконання топографо-геодезичних робіт» аркуша 6 (шість) такої технічної документації із землеустрою ОСОБА_9 , будучи службовою особою юридичної особи приватного права, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи, що виїзд за місцем розташування земельної ділянки в місті Ірпінь Київської області ним не здійснювався, вніс неправдиві відомості про виконання робіт і дій, які в дійсності не виконувалися та не проводилися:

- проведення топографо-геодезичних вишукувань з метою визначення просторових даних щодо земельної ділянки, виконання рекогностування території та визначення території, на якій будуть проводитися топографо-геодезичні роботи;

- використання послуги мережі постійно діючих референтних GNSS-станцій мережі ZAKPOS в якості координатної основи при виконанні робіт із землеустрою;

- проведення топографо-геодезичних знімань інженером-геодезистом ОСОБА_10 (сертифікат №013998 від 25.04.2019 № 4);

- виконання робіт по визначенню координат точок земельної ділянки з використанням приймача приймача GNSS RTK Galaxy G1;

- здійснення спостереження в режимі реального часу (RTK) з використанням референтних GNSS-станцій мережі ZAKPOS;

- не перевищення максимального значення СКТІ 0,05, що задовольняє вимоги точності виконуваних робіт;

- здійснення доступу до серверу мережі через мобільний інтернет-зв?язок по стандарту GSM/GPSRS, використання послуг оператора мобільного зв`язку: ПрАТ «Київстар»;

- формування коригувальних поправок із застосуванням технології мережевого RTK Master Auxiliary Corrections (MAX).

Також ОСОБА_9 внесено неправдиві відомості до технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 про закріплення 28.12.2021 в натурі (на місцевості) межових знаків в кількості 12 шт. та їх передачу ОСОБА_5 у «Відомості про встановлені межові знаки 28.12.2021» на аркуші 17 (сімнадцять), що в дійсності не відбувалося.

Окрім цього, на аркушах 1 (один), 2 (два), аркуші 4 (чотири) «Пояснювальна записка», аркуші 10 «Завдання на виконання робіт», аркуші 15 (п`ятнадцять) «Викопіювання з публічної кадастрової карти із нанесеною земельною ділянкою ОСОБА_5 Київська область, м. Ірпінь», аркуші 16 (шістнадцять) «Кадастровий план» технічної документації із землеустрою ОСОБА_5 щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_9 вніс неправдиві відомості про вид цільового призначення земельної ділянки «для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку» без підтвердження відповідності функціональній зоні або вимогам містобудівної документації, а також без наведення джерел його визначення та без посилання на будь-які правовстановлюючі, містобудівні документи, що передбачено ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції від 19.12.2021), ч. 4 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції від 01.12.2021).

Поряд з цим, на аркуші 4 (чотири) «Пояснювальна записка», аркуші 9 (дев?ять) «19. Експлікація земельних угідь», аркуші 16 (шістнадцять) «Кадастровий план» ОСОБА_9 , незважаючи на те, що земельна ділянка повністю вкрита лісовими насадженням, вніс неправдиві відомості про її угіддя, зазначивши «007.02 Багатоповерхова забудова», що також не узгоджується зі ст. 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (в редакції від 10.12.2021), п. 66-67 додатку № 1, додатком № 4 (Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь) до Порядку ведення Державного земельного кадастру (в редакції від 10.11.2021).

Крім вищевказаного, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 , розроблена ОСОБА_9 , не відповідала вимогам земельного законодавства, іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, зокрема:

- в порушення вимог п. 5 ч. 5 ст. 186 Земельного кодексу України (в редакції від 19.12.2021) не затверджена власником;

- в порушення ст. ст. 29, 55 Закону України «Про землеустрій» (в редакції від 10.12.2021) встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснено за відсутності будь-яких первинних вихідних даних чи документів, які б підтверджували фактичне місце розташування земельної ділянки (чи надали б можливість його визначити);

- в порушення п. «б» ч. 2 ст. 198 Земельного кодексу України (в редакції від 19.12.2021) не погоджено межі земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами;

- в порушення ст. 1 Закону України «Про землеустрій» (в редакції від 10.12.2021) план земельної ділянки не містив відомостей про наявність на земельній ділянці природних ресурсів.

Усвідомлюючи, що виготовлена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 не відповідає вимогам земельного законодавства, іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, містить неправдиві відомості, а також передбачаючи можливість прийняття кадастровими реєстраторами рішень про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, ОСОБА_9 за допомогою власної електронної пошти « ІНФОРМАЦІЯ_3 » подав 5 (п?ять) заяв на реєстрацію земельної ділянки ОСОБА_5 : від 10.01.2022 № ЗВ-9700221062022, від 14.01.2022 № ЗВ-9700565702022, від 27.01.2022 № ЗВ-9701326062022, від 04.02.2022 № ЗВ-9701814412022, від 10.02.2022 № ЗВ-9702208682022, розраховуючи на формальний підхід кадастрових реєстраторів під час їх розгляду.

За результатами розгляду вказаних заяв з додатками, окрім за заявою від 10.02.2022 № ЗВ-9702208682022, державними кадастровими реєстраторами за екстериторіальним принципом прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру: від 14.02.2022 № РВ-5100093032022 (по заяві № ЗВ-9701814412022), від 31.01.2022 № РВ-3200065812022 (по заяві № ЗВ-9700221062022), від 16.02.2022 № РВ-4800036302022 (по заяві № ЗВ-9701326062022), від 01.02.2022 № РВ-1200054872022 (по заяві № ЗВ-9700565702022).

При цьому, у додатках до рішень від 31.01.2022 № РВ-3200065812022, від 01.02.2025 РВ-1200054872022 кадастровими реєстраторами, за результатами розгляду заяв зазначалося, що електронний документ не відповідає:

- наявним даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним індексних кадастрових карт (планів), відомостям про інші об`єкти Державного земельного кадастру, їх кількісним, якісним характеристикам та відомостям про значення оцінки земельної ділянки);

- установленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа;

- даним документації із землеустрою або оцінки земель.

При наявності двох не розглянутих заяв, а також рішень про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, без урахування цих фактів та надання належної оцінки викладеним у відмовах зауваженням, заяву про реєстрацію земельної ділянки від 10.02.2022 № ЗВ-9702208682022 ОСОБА_9 надіслав за допомогою власної електронної пошти « ІНФОРМАЦІЯ_3 », долучивши технічну документацію із землеустрою ОСОБА_5 в електронному вигляді, засвідчивши її, у тому числі достовірність вказаних у ній відомостей, шляхом накладення власного кваліфікованого електронного підпису 10.02.2022 о 17:18:51 год. згідно з ч. 4 ст. 25 Закону України «Про землеустрій» (в редакції від 10.12.2021).

Вказані документи шляхом автоматичного розподілу потрапили на розгляд до державного кадастрового реєстратора відділу № 1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_11 , який не був обізнаний зі злочинними намірами невстановлених осіб щодо заволодіння земельною ділянкою, вважаючи документи як правовстановлюючі, належні та достатні, 10.02.2022 о 17:18:56 з ІР адреси НОМЕР_4 здійснив реєстрацію земельної ділянки та вніс відомості до Державного земельного кадастру, в результаті чого земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 3210900000:03:005:0065, після чого 14.02.2022 о 10:19:19 з ІР адреси НОМЕР_4 відкрив поземельну книгу на земельну ділянку та сформував витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за № НВ-2600180242022.

Після державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, ОСОБА_9 у невстановлені час, дату, спосіб та місці, але не пізніше 16.02.2022 передав невстановленим особам розроблену ним технічну документацію із землеустрою ОСОБА_5 та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за № НВ-2600180242022 від 14.02.2022.

На цьому ОСОБА_9 , виготовивши технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 , яка містила неправдиві відомості, а також не відповідала вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, після формування, реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, отримання витягу про земельну ділянку, переданих невстановленим особами, виконав свою роль пособника (шляхом надання засобів вчинення кримінального правопорушення, усунення перешкод сприяв його вчиненню), що створило умови для реалізації наступного етапу злочинного плану - реєстрації речового права за ОСОБА_5 .

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції від 10.12.2021) визначено:

- під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру (п. 4 ч. 3 ст. 10);

- відомостями про земельну ділянку, що вносяться до Державного реєстру прав, є відомості про її кадастровий номер (п. 4 ч. 3 ст. 13);

- державна реєстрація прав передбачає перевірку перевірку документів та / або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень (п. 4 ч. 1 ст. 18);

- для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельні ділянки, що здійснюється з відкриттям розділу в Державному реєстрі прав, державний реєстратор обов`язково використовує відомості з Державного земельного кадастру про наявність/відсутність зареєстрованих речових прав щодо відповідної земельної ділянки до 1 січня 2013 року (ч. 4 ст. 18);

- державна реєстрація прав на земельну ділянку проводиться виключно за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку (ч. 4 ст. 18);

- державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року (п. 8 ч. 1 ст. 27).

Ураховуючи те, що в підробленому державному акті серія та номер: ЯА № 495509 від 08.06.2005 на ім?я ОСОБА_5 був зазначений кадастровий номер 3210900000:03:005:0057, вже присвоєний іншій земельній ділянці, що могло стати підставою для відмови державним реєстратором з урахуванням вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції від 10.12.2021) в державній реєстрації прав на земельну ділянку, невстановлені особи, використовуючи персональні дані та особисті документи ОСОБА_5 , за попередньою змовою з останнім, у невстановлені дату, час, місці та спосіб, але не пізніше 16.02.2022, діючи з прямим умислом, повторно, виготовили ще один підроблений офіційний документ - Державний акт на право приватної власності на землю, серія та номер: ЯА № 495509, з датою видачі 08.06.2005, на земельну ділянку вже з кадастровим номером 3210900000:03:005:0065 площею 0,97 га, з цільовим призначенням «землі житлової забудови» на території м. Ірпінь Київської області, який в дійсності не видавався.

При цьому, зазначений державний акт, як і попередній на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0057, містив за своїм змістом також неправдиві відомості про:

- його видачу на підставі договору купівлі-продажу від 01.02.2005 № 3573-1, який в дійсності ОСОБА_5 не укладався;

- посвідчення договору купівлі-продажу від 01.02.2005 Ірпінським міським нотаріальним округом, що в дійсності не відбувалося;

- суміжних користувачів, у тому числі Головне управління Національної поліції в Київській області, хоча Національна поліція України як центральний орган виконавчої влади утворена постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 641, відтак не могла бути відображена в акті, датованому 08.06.2005.

Також у вказаному підробленому державному акті серія та номер: ЯА № 495509 невстановленими досудовим розслідуванням особами було проставлено підписи навпроти голови Ірпінської міської ради ОСОБА_6 та інженера-землевпорядника ОСОБА_7 , як осіб, що його видали, а також відтиски гербової печатки згаданого органу місцевого самоврядування та Ірпінського міського відділу земельних ресурсів. Водночас, ні ОСОБА_6 , ні ОСОБА_8 державний акт серія та номер: ЯА № 495509 на ім?я ОСОБА_5 не видавали та не підписували.

У подальшому, невстановлені особи, діючи з прямим умислом, за попередньою змовою з ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що останньому будь-яка земельна ділянка у місті Ірпінь не належить, а державний акт серія та номер: ЯА № 495509 на його ім?я є підробленим, у невстановлені час та спосіб, 16.02.2022 о 09 годині 55 хв. за адресою: Київська область, м. Сквира, пров. Якушкіна, 3, подали державному реєстратору Сквирської міської ради Київської області ОСОБА_12 заяву від імені ОСОБА_5 , не підписану останнім, про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з метою реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065.

До вказаної заяви, якій був присвоєний реєстраційний номер № 51041778, невстановлені особи долучили: завідомо підроблений державний акт на право власності на земельну ділянку серія та номер: ЯА № 495509 від 08.06.2005 на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2600180242022 від 14.02.2022, отриманий від ОСОБА_9

18.02.2022 о 09:01:46 державний реєстратор ОСОБА_12 , не будучи обізнаною з злочинними намірами, розглянувши подані документи, вважаючи їх достовірними, належними та достатніми, прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 63535958. Унаслідок цього за ОСОБА_5 було зареєстровано право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065 площею 0,97 га з присвоєнням об`єкту нерухомого майна реєстраційного номера 2585299532080, а державним реєстратором сформовано та видано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 300229045 від 18.02.2022.

За викладених обставин ОСОБА_5 та невстановлені досудовим розслідуванням особи, діючи з прямим умислом, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, шляхом обману, з використанням підроблених документів, незаконно заволоділи земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 0,97 га вартістю 9 284 209,00 грн, розпорядником якої відповідно до ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції від 19.12.2021) була Київська обласна державна адміністрація, завдавши збитки державі на вказану суму, тобто в особливо великих розмірах згідно з приміткою до ст. 185 КК України.

При цьому, вказана земельна ділянка а кадастровим номером 3210900000:03:005:0065 повністю накладається на землі лісогосподарського призначення кварталу 52 виділу 24 Ірпінського лісництва, що перебували у постійному користуванні Філії «Київське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» згідно з пунктом 5 розділу VIII «Прикінцеві положення» Лісового кодексу України (в редакції від 08.08.2021) на підставі планово-картографічних матеріалів.

Після заволодіння земельною ділянкою за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065 площею 0,97 га, реєстрації права власності на неї за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній та невстановлені особи, діючи за попередньою змовою групою осіб, продовжили реалізацію злочинного плану в частині подальшого відчуження (продажу) такого нерухомого майна, тобто перейшли до завершальної стадії.

При цьому, як невстановлені досудовим розслідуванням особи, так і ОСОБА_5 , усвідомлювали, що останній не здійснював придбання 01.02.2005 земельної ділянки в м. Ірпінь Київської області, державний акт на право власності на землю серія та номер: ЯА № 495509 від 08.06.2005 не видавався, в результаті чого реєстрація права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3210900000:03:005:0065 здійснена на підставі підробленого офіційного документа.

У невстановлені досудовим розслідуванням дату, час, місці та спосіб, але не пізніше 14.07.2022, невстановлені особи підшукали ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , який виявив бажання стати власником земельної ділянки за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065.

14.07.2022 у невстановлений досудовим розслідуванням час, в денну пору доби ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , який діяв за попередньою змовою з невстановленими особами, прибули до офісу приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_13 (номер свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю № 7315) за адресою: АДРЕСА_1 .

Для укладення правочину ОСОБА_5 надав приватному нотаріусу ОСОБА_13 паспорт громадянина України НОМЕР_5 , виданий 22.02.2022 органом № 1443 та довідку про внесення відомостей до єдиного державного демографічного реєстру № 1066875-2022 від 30.06.2022, а також копію завідомо підробленого офіційного документу - державного акту на право приватної власності на землю від 08.06.2005 серії та номер: ЯА № 495509, витяг з Державного земельного кадастру № НВ-9900961332022 від 08.07.2022, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 300229045 від 18.02.2022, копію звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки № 00-220223-005 від 23.02.2022 проведену ТОВ «АТОС-ЦЕНТР», заяву про те, що не перебував і не перебуває в зареєстрованому шлюбі та у фактичних шлюбних відносинах не перебував від 14.07.2022, заяву про те, що впродовж податкового 2022 року продаж об`єкту нерухомості є першим у звітному періоді від 14.07.2022, заяву про те, що на земельній ділянці будь-які будівлі та споруди відсутні, заяву про те, що оригінал державного акту на право приватної власності на землю від 08.06.2005 серії та номер: ЯА № 495509 було втрачено, а ОСОБА_4 : паспорт громадянина України серія номер НОМЕР_6 виданий Святошинським РУ ГУ МВС України в місті Києві 13.12.2001, картку фізичної особи - платника податків від 18.06.2003, свідоцтво про розірвання шлюбу серія номер НОМЕР_7 від 20.07.1999, заяву про те, що на період укладення догвоору в зареєстрованому шлюбі та у фактичних шлюбних відносинах не перебував від 14.07.2022.

Цього ж дня, приватний нотаріус ОСОБА_13 , не будучи обізнаною про обставини набуття вказаної ділянки у власність ОСОБА_5 , підготувала договір купівлі-продажу, земельної ділянки за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065 площею 0,97 га, що розташована за адресою: м. Ірпінь, Київська область, відповідно до якого ОСОБА_5 як «Продавець», передає її у власність «Покупцю» ОСОБА_4 , а останній зобов`язується прийняти таке майно і сплачує за нього визначену сторонами грошову суму у розмірі 8 123 123 грн.

Надалі приватний нотаріус ОСОБА_13 роздрукувала три примірники договору купівлі-продажу земельної ділянки і надала їх для підпису продавцю - ОСОБА_5 та покупцю - ОСОБА_4 .

14.07.2022 ОСОБА_5 , реалізовуючи заздалегідь розроблений невстановленими особами злочинний план, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, за попередньою змовою з невстановленими особами, перебуваючи в офісі приватного нотаріуса ОСОБА_13 за адресою: АДРЕСА_1 , підписав договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 3210900000:03:005:0065, проставивши свій підпис у графі «Продавець», а ОСОБА_4 в свою чергу - у графі «Покупець». Підписуючи договір купівлі-продажу земельної ділянки, ОСОБА_5 засвідчив, що отримав від покупця кошти в сумі 8 123 123 грн у повному обсязі до підписання договору.

Приватний нотаріус ОСОБА_13 , не будучи обізнаною про злочинні наміри співучасників, 14.07.2022 використовуючи надані їй повноваження та особисту печатку, після підписання сторонами договору купівлі-продажу, посвідчила його та зареєструвала в реєстрі нотаріальних дій під № 396, в результаті чого ОСОБА_4 набув право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065.

30.01.2026 ОСОБА_9 на підставі та у порядку, передбаченому п. 3 ч. 1 ст. 277, ч. 1 ст. 278 КПК України вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 190 (у редакції Закону від 22.11.2018 № 2617-VIII), ч. 1 ст. 366 КК України.

Також 30.01.2026 повідомлено про підозру ОСОБА_5 за ч. 4 ст. 190 (у редакції Закону від 22.11.2018 № 2617-VIII), ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 209 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_9 та ОСОБА_14 повністю підтверджується зібраними у ході проведення досудового розслідування доказами, у т.ч.:

- засвідченими копіями планово-картографічних матеріалів Ірпінського лісництва лісовпорядкування 1993, 2003, 2014 років, копію плану лісонасаджень Ірпінського лісництва лісовпорядкування 2014 року, копії протоколів лісовпорядних нарад за 2003 та 2014 років, копію геодезичного журналу Ірпінського лісництва 1993 року;

- листом ДП «Науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» № 09-011-186/2-23 від 03.07.2023 про накладення земельних ділянок;

- технічною документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із кадастровим номером 3210900000:03:005:0057 в електронному вигляді, розробленою ОСОБА_9 ;

- заявами на реєстрацію земельної ділянки від імені ОСОБА_5 : від 10.01.2022 № ЗВ-9700221062022, від 14.01.2022 № ЗВ-9700565702022, від 27.01.2022 № ЗВ-9701326062022, від 04.02.2022 № ЗВ-9701814412022, від 10.02.2022 № ЗВ-9702208682022, виготовлені та направлені ОСОБА_9

- протоколом огляду земельної ділянки із кадастровим номером 3210900000:03:005:0065 від 23.09.2025 за участі спеціалістів сертифікованих інженерів-землевпорядників та лісничих Ірпінського лісництва, а також матеріалами виготовленими за результатами його проведення;

- висновком експерта Закарпатського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз № 2794-Е від 17.12.2025 за результатами проведення комплексної судової земельно-технічної, оціночно-земельної експертизи та експертизи з питань землеустрою;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 20.11.2025;

- протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_15 від 27.11.2025;

- листами Філії «Київське лісове господарство» ДП «Ліси України» від 17.05.2023 № 02-385 та від 07.07.2023 № 02-576.

В ході проведення досудового розслідування встановлено, що земельна ділянка за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2585299532080, наразі належить ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .

Згідно листа Ірпінського лісництва філії «Київське лісове господарство» ДП «Ліси України» ряд земельних ділянок, у тому числі за кадастровими номерами 3210900000:03:005:0065, відповідно до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування розташовані на землях лісогосподарського призначення Ірпінського лісництва. Натомість жодних погоджень на їх вилучення чи зміну цільового призначення постійним користувачем не надавались. Окрім цього, не видавалися спеціальні дозволи (лісорубні квитки) та не оформлялася будь-яка дозвільна документація пов`язана з проведенням будівельних чи інших робіт на вищевказаних ділянках.

У кримінальному провадженні проведено земельно-технічну експертизу, з питань землеустрою та оціночно-земельну, якою підтверджено, що земельна ділянка за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065 накладається на землі Ірпінського лісництва.

Вмотивованою постановою слідчого земельну ділянку визнано речовим доказом у кримінальному провадженні оскільки вона є об`єктами кримінально протиправних дій.

Відповідно до ч.5 ст.9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, а саме у рішенні по справі «Жушман проти України» зазначається - «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності».

Європейський суд з прав людини через призму своїх рішень неодноразово акцентував увагу на тому, що володіння майном повинно бути законним (див. рішення у справі "Іатрідіс проти Греції" [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-ІІ). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справі "Антріш проти Франції", від 22 вересня 1994 року, Series А N 296-А, п. 42, та "Кушоглу проти Болгарії", заява N 48191/99, пп. 49 - 62, від 10 травня 2007 року). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити "справедливий баланс" між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23 вересня 1982 року у справі "Спорронг та Льонрот проти Швеції", пп. 69 і 73, Series А N 52). Іншими словами, має існувати обгрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення від 21 лютого 1986 року у справі "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства", п. 50, Series А N 98).

Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Крім того, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій та набуті кримінально протиправним шляхом.

Згідно ч 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Так, слідчим суддею встановлено, що майно, на арешті якого наполягає сторона обвинувачення, відповідає критеріям визначеним ст. 98 КПК України, а тому за викладених обставин, враховуючи правове обґрунтування клопотання, яке відповідає положенням ст. ст. 170-173 КПК України, приходжу до переконання, що клопотання прокурора про накладення арешту на майно підлягає задоволенню з метою збереження речових доказів, задля забезпечення дієвості та об`єктивності розслідування у вказаному кримінальному провадженні.

Приходячи до такого висновку, слідчий суддя враховує й те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження та обставини кримінального провадження станом на час прийняття рішення вимагають вжиття такого методу державного регулювання як накладення арешту. При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 107, 117, 131, 132, 171-173, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Накласти арешт на земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2585299532080, що належить ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 із забороною відчуження, розпорядження та користування.

Заборонити відчуження, розпорядження та користування вищевказаним майном, а також проведення щодо нього будь-яких реєстраційних дій уповноваженими особами та органами.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.

Зобов`язати слідчого/прокурора у кримінальному провадженні передати ухвалу особі, на майно якої накладено арешт.

Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1