Постанова № 13448187, 17.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2010
Номер справи
2а-26120/10/0570
Номер документу
13448187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2010 р. справа № 2а-26120/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15-50 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чекменьова Г.А.

при секретаріТокмаковій Є.А.

за участю представника позивачаЗаїка О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 43038, 55 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 43038, 55 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 28.09.2010 р. відповідач має податкову заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 43038,55 грн. (в тому числі основний платіж - 40581, 53 грн., штрафні санкції - 1819,02 грн., пеня - 638 грн.).

Просили стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з орендної плати за землю.

Крім того, позивачем надано суду клопотання про поновлення строку звернення до суду за мотивами внесення відповідних змін у законодавство.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов.

Відповідач у судове засідання не зявилася, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомила. Заяв про відкладення розгляду справи від неї не надходило. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач була належним чином повідомлена про дату і місце судового засідання, в звязку з чим вважає за можливе розглянути справу за її відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Клопотання позивача про поновлення строку суд вважає таким, що підлягає задоволенню з огляду на те, що сума боргу, визначена відповідачкою у декларації № 1100 від 28.01.2009 р., складається з платежів по орендній платі за землю, починаючи з суми, термін сплати якої 30.10.2009р. Пеня нарахована починаючи з періоду 31.07.2009 р. 30.10.2009 р. Частиною 2 ст. 99 КАС України в редакції, яка діяла на час виникнення заборгованості та подачі декларації № 1100, було визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позов по цій справі поданий позивачем 16.11.2010р., про що свідчить відмітка на позовній заяві. Отже, з моменту, коли позивач дізнався про порушення строків сплати податкових зобовязань позивачкою, позивач звернувся до суду у межах річного строку, встановленого законом, діючим у той час. З моменту внесення змін у ст. 99 КАС України стосовно скорочення зазначених строків до шести місяців, до звернення позивача до суду з цим позовом, такий строк не сплинув. На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для поновлення строку звернення до позивача суду з цим позовом.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.

Преамбулою Закону України «Про плату за землю» визначено, що цей Закон визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції.

Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справлення земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа підприємець виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії В01 НОМЕР_4 (а.с.15), перебуває на обліку в ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 05.02.2003 року за № НОМЕР_5 як платник податків (а.с.12), зокрема є платником земельного податку.

22 вересня 2008 року між Маріупольською міською радою, в особі начальника юридичного відділу Маріупольської міської ради Темір Іриною Костянтинівною та громадянкою ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки. Згідно зазначеного договору орендодавець на підставі рішення Маріупольської міської ради від 20 травня 2008 року № 5/21-3821 надає, а орендар приймає в строкове (строком на 10 років до 25.08.2018 року) в платне користування земельну ділянку площею 0,2298 га, яка знаходиться по АДРЕСА_2 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя (а.с.21-23).

Відповідно до п. 4.1 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки (без урахування коефіцієнту індексації на 2008 рік) становить 429, 67 грн./мІ.

Відповідно до п. 4.3 договору орендна плата за землю (платіж) сплачується орендарем у грошовій формі у розмірі 4% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік).

Договір зареєстрований у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії - Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 13 жовтня 2008 року № 04.08.162.610.

Відповідно до акту приймання передачі земельної ділянки, згідно договору оренди № 04.08.162.610 від 13 жовтня 2008 року Маріупольська міська рада передала, а ОСОБА_2 прийняла у користування земельну ділянку площею: 0,2298 га, кадастровий номер 1412300000:01:006:0145, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя (а.с.27).

Відповідачем 28.01.2009 року до податкового органу подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1110 відповідно до якої платником земельного податку самостійно нараховано розмір орендної плати на 2009 рік у загальному розмірі 46772, 57 грн. з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями по 3897, 71 грн. та за січень 2009 року 3897,76 грн. (а.с.18-20).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.11.2009 року по справі № 2а- 12176/09/0570 з ОСОБА_2 стягнуто заборгованість перед бюджетом по орендній платі за землю та донарахованих штрафних санкцій за несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобовязання по орендній платі за землю на загальну суму 16154,11 грн. за період з 30.04.2009 року по 19.10.2009 року (а.с. 34-36).

30.10.2009 року 24.11.2009 року відповідачем було сплачено оренду плату за землю у загальному розмірі 3903,00 грн. Таким чином, борг за 2009 рік складає 11687, 84 грн.

Також 29.01.2010 року відповідачем до податкового органу подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1149 відповідно до якої платником земельного податку самостійно нараховано розмір орендної плати на 2010 рік у загальному розмірі 49532,01 грн. з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями по 4127,67 грн. та за грудень 2010 року 4127,64 грн. (а.с.16-17).

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати орендної плати за землю, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.

Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем були порушені вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ч. 1 ст. 17 Закону України „Про плату за землю” в частині несвоєчасної сплати орендної плати за землю. Такі порушення податкового законодавства є підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Позивачем на відповідача були накладені штрафні санкції за порушення граничного строку сплати орендної плати за землю згідно податкових повідомлень-рішень 0012421700 від 12.11.2009 року та № 0014121700 від 02.12.2009 року у загальному розмірі 1 819,02 грн.

Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу по податковому зобовязанню нараховується пеня.

Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив орендну плату за землю, позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 638 грн.

Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 43038,55 грн. (в тому числі основний платіж 40581,53 грн., штрафні санкції 1819,02 грн., пеня 638 грн.).

Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/451 від 12.05.2009 р. і № 2/585 від 11.06.2009 р., але станом на 28.09.2010 р. погашення податкового боргу не здійснено.

У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив орендну плату за землю, суд задовольняє позовні вимоги Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 43038, 55 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167,186,254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити позов Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у сумі 43038, 55 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 (87550, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, р/р НОМЕР_1 у філії Орджонікідзевського відділення Промінвестбанку в м. Маріуполі Донецької області, МФО 334389) на користь місцевого бюджету України заборгованість з орендної плати за землю в сумі 43038 (сорок три тисячі тридцять вісім) грн. 55 грн. на р/р 33211815700054, код ЗКПО 34686694, код виду платежу 13050500, одержувач місцевий бюджет Орджонікідзевського району м. Маріуполя, назва установи банку ГУДКУ у Донецькій області, код інспекції: 0583, МФО банку 834016, призначення платежу: орендна плата за землю з фізичних осіб.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 17 грудня 2010 року.

Повний текст постанови складений 21 грудня 2010 року.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.