Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2010 р. справа № 2а-23345/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Голуб В.А.
при секретаріПітель В.М.
за участю:
представника позивача Дояр О.В.,
представника відповідача Носова С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської 17, адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області про скасування припису № 000129 20 вересня 2010 року, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до суду з адміністративним позовом до Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області про скасування припису № 000129 20 вересня 2010 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що за результатами планової перевірки Донецького регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» з питання дотримання вимог земельного законодавства відділом Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області складено акт 20.09.2010 року, яким встановлено порушення позивачем вимог ст. 125, 126 Земельного Кодексу України, а саме, що земельна ділянка площею 3,0 га для розподілу води на території Мар'янівської сільської ради використовується без правовстановлюючих документів.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем видано припис 20.09.2010 року № 000129, на підставі якого Донецьке РВУ (яке відокремленим підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу» та не юридичною особою) зобов'язано укласти договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальної громади, у тому числі надання у користування, належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Як зазначено у ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної цих прав.
Згідно з ч. 3 ст. 126 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Державним актом на право постійного користування землею 1992 року серія Б № 080671 підтверджується, що Донецькому районному управлінню виробничого об'єднання «Укрпромводчормет» надано в постійне, безстрокове користування 45,76 га землі.
Підставами для припинення права позивача на користування земельною ділянкою випадки, зазначені у ст. 141 Земельного кодексу України. Зокрема, підставою може бути припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.
Як зазначає позивач, ВО «Укрпромводчормет», якому було надано право постійного користування землею, не припиняло діяльності.
Так, згідно з наказом Міністерства промисловості України 01.08.1996 року № 142 виробниче об'єднання «Укрпромводчормет» перейменоване в державне виробниче підприємство по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» та правонаступником усіх майнових та не майнових прав обов'язків. Рішенням Донецької обласної ради 28.12.2004 року № 4/24-557 цілісний майновий комплекс ДВП «Укрпромводчормет» прийнятий з державної в спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні обласної ради; рішенням 23.03.2007 року № 5/8-181 «Про внесення змін у рішення обласної ради 28.12.2004 року № 4/24-557» ДВП «Укрпромводчормет» перетворено в комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу».
Відповідно до п. 1.2 Статуту позивача - КП «Компанія «Вода Донбасу» правонаступником прав та обов'язків ДВП "Укрпромводчормет", у тому числі за всіма отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, мають юридичну силу до переоформлення на КП «Компанія «Вода Донбасу». Терміни з переоформлення документів на землю діючим законодавством не встановлені.
Враховуючи наведене, позивач вважає, що немає підстав вважати, що земельна ділянка використовується ним без правовстановлюючих документів, як зазначено у припису. Тому позивач просить скасувати припис Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області № 000129 20 вересня 2010 року.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача позовні вимоги у судовому засіданні не визнав, зазначив, що припис видано без порушення нормативно-правових актів, тому вважає припис законним.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України N 2768-III 25.10.2001 року, Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» № 963-ІV 19.06.2003 року, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
У відповідності до ст. 14 Конституції України земля основним національним багатством, що знаходиться особливою охороною держави. У ст.1 Земельного Кодексу України також зазначено, що земля основним національним багатством, що перебуває особливою охороною держави.
Статтею 2 Земельного Кодексу України встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Як вбачається з матеріалів справи, державний акт на право користування землею Б за № 080671, був виданий Донецькому районному управлінню виробничого обєднання «Укпромводчермет» (а.с.12-15).
Відповідно до п. 1.2 Статуту «Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» підприємство, правонаступником прав та обов'язків Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет», у тому числі за раніше укладеними договорами, всіма отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, мають юридичну силу до переоформлення на Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу".
Статтею 92 Земельного кодексу України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної або комунальної власності, а також громадські організації України, підприємства (об'єднання), установи та організації. Однак, ця норма не обмежує не скасовує наявне право постійного користування земельними ділянками, набуте особами в установлених законодавством випадках станом на 01.01.2002 року до його переоформлення.
Рішенням Конституційного суду України N 5-рп/2005 22 вересня 2005 року у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 92, пункту 6 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками) були визнані такими, що не відповідають Конституції України неконституційними), положення: пункту 6 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення; пункту 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" 18 грудня 1990 року N 563-XII з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого права користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету України "Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" 2 квітня 2002 року N 449 раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними підлягають в разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Згідно з ч. 5 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та обмежень" право власності та речові права на нерухоме майно, набуті згідно з чинними нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою. Відповідно до цього Закону реєстрація речових прав на нерухомість, обмежень здійснюється лише в разі вчинення правочинів щодо нерухомого майна, а також за заявою власника (володільця) нерухомого майна.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету України «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою» 02.04.2002 року № 449 встановлено, що видані раніше державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними підлягають у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Положення п. 6 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди рішенням Конституційного суду України 22.09.2005 року № 5-рп/2005 визнано неконституційними.
Як встановлено ст. 69 Закону України «Про Конституційний суд України» 16.10.1996 року № 422/96-ВР, рішення висновки Конституційного Суду України рівною мірою обов'язковими до виконання.
Відповідно до п. 3 ст. 126 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Таким чином, суд зазначає, що Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» не зобов'язане переоформляти право власності на земельну ділянку, яка була в його постійному користуванні до реорганізації, а державний акт на право постійного користування землею Б за № 080671, у відповідністю ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, документом, який посвідчує право постійного користування земельною ділянкою.
Пунктом 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що припис це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
В порушення вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач не довів правомірність прийнятого припису № 000129 20 вересня 2010 року, оскільки переоформлення права користування земельними ділянками, користування якими згідно державних актів Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» здійснює як правонаступник Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет», процедурою добровільною, а не примусовою та ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, на посилається відповідач, не містять відповідальності юридичної особи за не переоформлення земельної ділянки, на яку не визнаний нечинним державний акт.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не субєктом владних повноважень, суд присуджує здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області про скасування припису № 000129 20 вересня 2010 року задовольнити повністю.
Скасувати припис Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області № 000129 20 вересня 2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України (код бюджетної класифікації доходів 22090200, р/р 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп. (три гривні сорок копійок).
Постанова прийнята у нарадчій та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 24 грудня 2010 року. Постанову у повному обсязі виготовлено 29 грудня 2010 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної через суд першої який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка подає, до суду апеляційної Апеляційна скарга на постанову суду першої подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання постанови суду.
Суддя Голуб В. А.