Рішення № 134470242, 27.02.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2026
Номер справи
380/8841/25
Номер документу
134470242
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2026 рокусправа № 380/8841/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НА ЛАНАХ» до Виконавчого комітету Стрийської міської ради, про визнання протиправними та скасування рішень, Постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при Виконавчому комітеті Стрийської міської ради, зобов`язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НА ЛАНАХ» (далі позивач, ОСББ «НА ЛАНАХ») з позовом до Виконавчого комітету Стрийської міської ради (далі відповідач 1), Постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при Виконавчому комітеті Стрийської міської ради (далі відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при виконкомі Стрийської міської ради від 07.11.2024 про відмову ОСББ «НА ЛАНАХ» у від`єднанні багатоквартирного житлового будинку по вул. Коссака, 4б від мереж централізованого опалення, яке оформлене протоколом №27 від 07.11.2024 та рішення виконавчого комітету Стрийської міської ради №551 від 05.12.2024, яким відмовлено голові ОСББ «НА ЛАНАХ» в наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати відповідача надати дозвіл на від`єднання багатоквартирного житлового будинку по вул. Коссака, 4б від мереж централізованого опалення.

Ухвалою суду від 09.05.2025 позовну заяву залишено без руху. Суддя вказав, що позовна заява не містить всіх обов`язкових реквізитів сторін, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України, а також, що у разі подання позовної заяви представником, у ній має зазначатись інформація про представника відповідно до вимог згаданого пункту.

Ухвалою суду від 19.05.2025 позивачу продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений строк позивач недоліки позовної заяви усунув належним чином.

Ухвалою суду від 30.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 19.01.2026 залучено до участі у справі співвідповідача - Постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при Виконавчому комітеті Стрийської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог значено, що позивач з метою відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання багатоквартирного житлового будинку по вул. Коссака, 4б. м. Стрий неодноразово звертався до відповідача із усіма необхідними документами. Однак відповідачем на засідання фактично розглянуто лише останнє звернення, за результатами розгляду якого прийнято рішення про відмову в наданні дозволу на від`єднання від мереж централізованого опалення.

Відповідач 1 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що ОСББ «НА ЛАНАХ» не надало заяви всіх власників квартир на відключення будинку від центрального опалення, так-як частина власників квартир не хочуть від`єднуватись. Запрошена на комісію мешканка квартири АДРЕСА_2 стверджувала, що голова ОСББ «НА ЛАНАХ» не довів до відома про процедуру відключення будинку від центрального опалення, і те, що кожен мешканець повинен надати заяву про відключення. Також, відповідача вказав, що схема теплопостачання включає: розробку комплексних заходів щодо зростання енергоефективності теплопостачання міста, переведення у резерв або ліквідація найбільш неефективних джерел тепла, визначення районів чи окремих адміністративних будівель та житлових будинків теплопостачання яких доцільно здійснювати від денцентралізованих джерел, визначення резервів теплової потужності і так далі. Згідно до статей 6; 13; 26 Закону України «Про теплопостачання», передбачено затвердження схем теплопостачання органом місцевого самоврядування. Згідно схеми теплопостачання м. Стрий, затвердженої рішенням ХХХVIII сесії VI демократичного скликання Стрийської міської ради №278 від 18.12.2012, не передбачено переведення будинку АДРЕСА_1 на автономне опалення. Керуючись схемою теплопостачання м. Стрий, КП «Стрийтеплоенерго» проклало від котельні по АДРЕСА_3 сучасну теплову мережу діаметр якої розраховувався з врахуванням теплового навантаження даного будинку, аналогічно були підібрані сучасні циркуляційні насоси і котли на опалення. Від`єднання даного будинку призведе до розбалансування роботи даної котельні. Комісія при розгляді питання, щодо від`єднання будинку від центрального опалення, зобов`язана керуватись схемою теплопостачання м. Стрий. Відповідач вважає, що комісія з розгляду питань щодо відключення споживачів від централізованого опалення прийняла правильне рекомендаційне рішення і Виконавчий комітет Стрийської міської ради законно відмовив голові ОСББ «НА ЛАНАХ» в наданні дозволу на від`єднання від мереж центрального опалення багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 .

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій позовні вимоги підтримав впоєному обсязі. Також, вказав, що вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників та відповідно рішення установчих зборів оформлюється протоколом. Отже рішення власника (співвласників) будівлі приймаються загальними зборами та оформлюються протоколом. Витяг з якого було надано разом із заявами до виконавчого комітету Стрийської міської ради як це вимагає розділу II пунктом 2 Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води протягом 2021-2024 років. Також згідно схеми теплопостачання м. Стрий, затвердженої рішенням XXXVIII сесії VI демократичного скликання Стрийської міської ради №278 від 18.12.2012, не вказано про неможливість переведення будинку АДРЕСА_1 на автономне опалення, а також КП «Стрийтеплоенерго» вказало в рекомендаціях тільки те, що даний будинок не стоїть в черзі на відключення та не надало жодного доказу неможливості відключення будинку від мережі теплопостачання. Зауважив, що згідно розділу I пункту 4 Порядку рішення Комісії має рекомендаційний характер. У жодній із рекомендацій від Стрийського УЕГГ Львівської філії ТОВ «Газорозподільчі мережі України», КП «Стрийводоканал», КП «Стрийтеплоенерго» не зазначено про неможливість відключення будинку відключення від теплопостачання. Заяви ОСББ «НА ЛАНАХ» щодо відключення від мереж теплопостачання Стрийська міська рада почала розглядати тільки після подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо звернення мешканців ОСББ «НА ЛАНАХ», що підтверджується протоколом №25 від 09.09.2024 та залишення заяви без розгляду згідно протоколу виконавчого комітету від 23.06.2021.

Відповідач 2 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що ОСББ «НА ЛАНАХ» не надало заяви всіх власників квартир на відключення будинку від центрального опалення, так-як частина власників квартир не хочуть від`єднуватись. Запрошена на комісію мешканка квартири АДРЕСА_2 стверджувала, що голова ОСББ «НА ЛАНАХ» не довів до відома про процедуру відключення будинку від центрального опалення, і те, що кожен мешканець повинен надати заяву про відключення. Також, відповідача вказав, що під час прийняття рішення необхідно враховувати схему теплопостачання. Власники квартир у багатоквартирному будинку мають право на відключення, якщо не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку вже відключені. На момент звернення у будинку за адресою АДРЕСА_1 відсоток відключених квартир становив 35%, що менше встановленого законом.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзивів, відповіді на відзив, а також долучених письмових доказів,-

в с т а н о в и в :

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НА ЛАНАХ» з 02.03.2020 зареєстроване юридичною особою (запис №14171020000002976). Основний вид діяльності: 81.10 Комплексне обслуговування об`єктів.

Відповідно до витягу з протоколу №3 від 21.01.2023 зборами власників, співвласників та уповноважених осіб багатоквартирного житлового будинку №4 «Б» «НА ЛАНАХ» на вул. Коссака в м. Стрий прийнято рішення про відключення багатоквартирного будинку за адресою м. Стрий, вул. Коссака, 4Б, від мережі (системи) центрального опалення (теплопостачання) та влаштувати в квартирах (хто ще не має) систему індивідуального теплопостачання, та призначити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 особами уповноваженими представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку від мережі (системи) централізованого опалення (теплопостачання). У зборах взяли участь 38 осіб з 44, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 2304,3 кв.м., що становить 87,46% від загальної площі всіх житлових і нежитлових приміщень будинку.

Згідно з витягами з протоколів засідань міської постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання №24 від 18.06.2024, №25 від 09.09.2024 комісія вирішила рекомендувати мешканцям ОСББ «НА ЛАНАХ» оформити документи відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води та надати мешканцям ОСББ «НА ЛАНАХ» рекомендації від КП «Стрийтеплоенерго», Стрийського УЕГГ Львівської філії ТОВ «Газорозподільчі мережі України», КП «Стрийводоканал».

Відповідно до протоколу засідання міської постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання №27 від 07.11.2024 під час засідання комісія заслухала мешканку квартири АДРЕСА_2 , та вирішила відмовити ОСББ «НА ЛАНАХ» у від`єднанні багатоквартирного житлового будинку по вул. Коссака, 4Б від мережі централізованого опалення.

Рішенням Виконавчого комітету Стрийської міської ради від 05.12.2024 №551 голові ОСББ «НА ЛАНАХ» відмовлено в наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання багатоквартирного житлового будинку. Рекомендовано надати повний пакет документів та заяви кожного мешканця багатоквартирного будинку для відключення багатоквартирного житлового будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 47 Конституції України гарантує право власності на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг врегульовані Житловим кодексом України від 30.06.1983 №5464-X (далі ЖК України), а також прийнятими відповідно до Конституції України іншими актами законодавства України.

Відповідно до статті 1 ЖК України відповідно до Конституції України громадяни мають право на житло. Це право забезпечується розвитком і охороною житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, яка надається в міру здійснення програми будівництва благоустроєних жител, наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, а також невисокою платою за квартиру і комунальні послуги.

Згідно з статтею 67 ЖК плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Статтею 12 ЖК України передбачено, що держава у сфері житлових відносин забезпечує, зокрема, встановлення порядку і строків внесення квартирної плати та плати за комунальні послуги; встановлення розміру пільг з оплати жилих приміщень та комунальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII (далі Закон №2189-VIII) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Внутрішньобудинкові системи багатоквартирного будинку - механічне, електричне, газове, сантехнічне та інше обладнання в будинку, яке обслуговує більше одного житлового та/або нежитлового приміщення, у тому числі комунікації до обладнання споживача, системи автономного теплопостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, обладнання ліфтів, центральних розподільних щитів електропостачання від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення (для систем газопостачання - від запірного пристрою на вводі в будинок до запірних пристроїв включно перед місцями підключення газових приладів, газоспоживального обладнання, теплових агрегатів тощо).

Виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору

Споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.

Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги

Колективний споживач - юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону №2189-VIII до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належать, зокрема, встановлення порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води.

Згідно з статтею 5 Закону №2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2005 №2633-IV «Про теплопостачання» (далі - Закон №2633-IV) система централізованого теплопостачання - сукупність джерел теплової енергії, магістральних та місцевих (розподільчих) теплових мереж, що об`єднані між собою та використовуються для теплозабезпечення споживача, населеного пункту, яка включає системи децентралізованого та помірно-централізованого теплопостачання.

Споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.

До основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, регулювання діяльності суб`єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад; погодження на розміщення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці нових або реконструкцію діючих об`єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території.

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 4 Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» та пункту 8 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №197, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169 затверджений «Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води» (далі Порядок №169).

Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно з пунктом 4 розділу І Порядку №169 орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.

Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.

Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п`яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.

Рішення Комісії оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».

Порядок відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків від ЦО та/або ГВП врегульовано розділом ІІ Порядку №169.

Рішення щодо відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, від ЦО та/або ГВП приймається органом місцевого самоврядування відповідно до законодавства за письмовою заявою власника (співвласників) такої будівлі, в тому числі житлового будинку, з урахуванням рішення Комісії.

Рішення органів місцевого самоврядування можуть бути оскаржені в судовому порядку (пункт 1).

Рішення власника (співвласників) будівлі, в тому числі житлового будинку, про відключення від ЦО та/або ГВП приймається відповідно до вимог Цивільного кодексу України, законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (пункт 2).

Власник (співвласники) будівлі, в тому числі житлового будинку, подає (подають) до органу місцевого самоврядування заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП, яка складається в довільній формі, із зазначенням причини відключення, а також інформацію про намір влаштування в будівлі систем індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання). Для багатоквартирного будинку до заяви додатково додається протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку (витяг із протоколу) про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП та зазначаються особи, уповноважені представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку (пункт 3).

Орган місцевого самоврядування відповідно до законодавства розглядає подані документи за наявності затвердженої ним схеми теплопостачання відповідного населеного пункту (пункт 4).

Згідно з пунктами 5-9 заява про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП передається на розгляд Комісії.

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП за участю заявника чи його уповноваженого представника.

Комісія приймає рішення щодо відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП та надає пропозиції щодо типу системи індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання), яку можна встановити в будівлі після відключення.

Під час прийняття рішення Комісія враховує технічні можливості наявних мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання населеного пункту чи окремого кварталу (мікрорайону) щодо забезпечення живлення запропонованої власником (співвласниками) будівлі системи, та за потреби надає пропозиції органу місцевого самоврядування щодо збільшення потужностей, а також заміни систем внутрішньоквартальних, магістральних мереж електро-, газо-, водо-, теплопостачання, потрібних для встановлення в будівлі системи індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) та пропозиції щодо фінансування таких заходів.

Комісія передає рішення до органу місцевого самоврядування протягом п`яти робочих днів із дня його прийняття. Копія рішення Комісії надається заявникові.

Орган місцевого самоврядування на найближчому засіданні за участі заявника чи його уповноваженого представника приймає відповідно до законодавства рішення щодо відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП з урахуванням рекомендацій Комісії. Копія рішення органу місцевого самоврядування надається заявникові.

Для відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, власник (співвласники) забезпечує розроблення проєкту відключення будівлі від ЦО та/або ГВП, який має відповідати вимогам чинних державних будівельних норм та правил, і проєкту системи індивідуального чи автономного теплопостачання будівлі, який розробляється з урахуванням схеми теплопостачання населеного пункту та має відповідати вимогам чинних державних будівельних норм та правил.

Обрана система має забезпечити:

опалення місць загального користування та допоміжних приміщень у будинку;

ізоляцію та/або перенесення транзитних стояків (у разі потреби) тощо;

заміну (у разі потреби) внутрішньобудинкових систем газо- та/або електропостачання (залежно від типу нагрівачів).

З викладених приписів законодавства суд висновує, що у разі виявлення власником (співвласником) бажання відключити будівлю, в тому числі житловий будинок, такий власник (співвласники) подає (подають) до органу місцевого самоврядування заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП у довільній формі. Така заява передається на розгляд відповідної комісії, яка на засіданні приймає рішення щодо відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП та надає пропозиції щодо типу системи індивідуального чи автономного теплопостачання. Розгляд заяви здійснюється на засіданні комісії за участю заявника чи його уповноваженого представника. Під час розгляду заяви комісія враховує технічні можливості наявних мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання населеного пункту чи окремого кварталу (мікрорайону) та за потреби надає пропозиції органу місцевого самоврядування.

Надалі комісія передає рішення до органу місцевого самоврядування, який на найближчому засіданні за участі заявника чи його уповноваженого представника приймає відповідно до законодавства рішення щодо відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП з урахуванням рекомендацій Комісії.

При цьому, з позиції суду орган місцевого самоврядування у відносинах, що склалися, лише перевіряє технічні можливості відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від систем ЦО та/або ГВП та забезпечує дотримання вимогам чинних державних будівельних норм та правил, тоді як рішення про відключення від ЦО та/або ГВП приймається безпосередньо власником (співвласником) будівлі (житлового будинку).

Приписами статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Із доказів у справі суд встановив, що 21.01.2023 зборами власників, співвласників та уповноважених осіб багатоквартирного житлового будинку №4 «Б» «НА ЛАНАХ» на АДРЕСА_1 прийнято рішення про відключення багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 , від мережі (системи) центрального опалення (теплопостачання) та влаштувати в квартирах (хто ще не має) систему індивідуального теплопостачання. Рішення прийнято 38 особами з 44 (86,36%), які є власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку загальною площею 2304,3 кв.м., що становить 87,46% від загальної площі всіх житлових і нежитлових приміщень будинку.

Також, зборами власників, співвласників ОСББ «НА ЛАНАХ» визначено осіб, уповноважених представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку від мережі (системи) централізованого опалення (теплопостачання) - ОСОБА_1 , Кмошика І.І., ОСОБА_3 .

Надалі міська постійно діюча міжвідомча комісія з розгляду питань, пов`язаних з відключенням від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання здійснила розгляд заяв позивача на засіданні від 18.06.2024 та 09.09.2024.

Згідно з витягами з протоколів засідань комісії №24 від 18.06.2024, №25 від 09.09.2024 комісія вирішила рекомендувати мешканцям ОСББ «НА ЛАНАХ» оформити документи відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води та надати мешканцям ОСББ «НА ЛАНАХ» рекомендації від КП «Стрийтеплоенерго», Стрийського УЕГГ Львівської філії ТОВ «Газорозподільчі мережі України», КП «Стрийводоканал».

Також, заяву позивача від 17.10.2024 розглянуто на засіданні міської постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання 07.11.2024.

Відповідно до протоколу комісії №27 від 07.11.2024 під час засідання комісія заслухала мешканку квартири №35 по вул. Коссака, 4Б, та вирішила відмовити ОСББ «НА ЛАНАХ» у від`єднанні багатоквартирного житлового будинку по вул. Коссака, 4Б від мережі централізованого опалення.

Рішенням Виконавчого комітету Стрийської міської ради від 05.12.2024 №551 голові ОСББ «НА ЛАНАХ» відмовлено в наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання багатоквартирного житлового будинку. Рекомендовано надати повний пакет документів та заяви кожного мешканця багатоквартирного будинку для відключення багатоквартирного житлового будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

З позиції відповідача ОСББ «НА ЛАНАХ» надало не повний пакет документів для отримання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання багатоквартирного житлового будинку, оскільки до заяви не долучено заяви кожного мешканця багатоквартирного будинку для відключення багатоквартирного житлового будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Однак такі доводи відповідача суд оцінює критично та звертає увагу відповідача, що управління багатоквартирним будинком за адресою вул. Коссака, 4Б, м. Стрий здійснюється об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку.

Пунктом 2 розділу ІІ Порядку №169 встановлено, що рішення власника (співвласників) будівлі, в тому числі житлового будинку, про відключення від ЦО та/або ГВП приймається відповідно до вимог Цивільного кодексу України, законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Статтею 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на квартири та нежитлові приміщення, загальна площа яких становить більше половини загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.

Для створення об`єднання скликаються установчі збори.

Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання, визначення особи, уповноваженої на підписання та подання документів для проведення державної реєстрації об`єднання як юридичної особи, а також затверджують його статут. Установчі збори уповноважені приймати й інші рішення, віднесені цим Законом до повноважень загальних зборів об`єднання. Перший склад правління та голова правління обираються за рішенням установчих зборів. Зміна та відкликання членів і голови правління здійснюються у порядку, передбаченому статутом об`єднання.

Статтею 10 вказаного Закону встановлено, що органами управління об`єднання є загальні збори об`єднання, правління, ревізійна комісія об`єднання.

Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

Загальні збори скликаються та проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів з урахуванням положень цієї статті. Ініціатором загальних зборів є правління об`єднання або ініціативна група, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежитлових приміщень.

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Рішення загальних зборів об`єднання про відключення будинку від мереж (систем) централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами вважаються прийнятими, якщо за них проголосували співвласники, які разом мають більше ніж 75 відсотків загальної кількості голосів усіх співвласників.

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку №169 власник (співвласники) будівлі, в тому числі житлового будинку, подає (подають) до органу місцевого самоврядування заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП, яка складається в довільній формі, із зазначенням причини відключення, а також інформацію про намір влаштування в будівлі систем індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання). Для багатоквартирного будинку до заяви додатково додається протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку (витяг із протоколу) про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП та зазначаються особи, уповноважені представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку.

Із доказів у справі суд встановив, що до заяви від 17.10.2024 про відключення від ЦО та ГВП позивач долучав рішення про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання багатоквартирного житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 , яке прийнято на зборах власників, співвласників та уповноважених осіб багатоквартирного житлового будинку.

Відповідно до витягу з протоколу №3 від 21.01.2023 рішення прийнято 38 особами з 44 (86,36%), які є власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку загальною площею 2304,3 кв.м., що становить 87,46% від загальної площі всіх житлових і нежитлових приміщень будинку.

Також, зборами власників, співвласників ОСББ «НА ЛАНАХ» визначено осіб, уповноважених представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку від мережі (системи) централізованого опалення (теплопостачання) - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Отже, ОСББ «НА ЛАНАХ» відповідно до вимог законодавство провело збори співвласників та прийняло рішення про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання багатоквартирного житлового будинку. Рішення зборів прийнято відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласниками, які разом мають 86,36% загальної кількості голосів усіх співвласників. Також, ОСББ «НА ЛАНАХ» визначено осіб, уповноважених представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку від мережі (системи) централізованого опалення (теплопостачання).

Вказане рішення, оформлене витягом з протоколу, долучалося позивачем до заяв, що не заперечується відповідачем.

Таким чином, покликання відповідача про необхідність подання ОСББ «НА ЛАНАХ» разом із заявою про відключення від мереж кожного мешканця багатоквартирного будинку для відключення не відповідає приписам чинного законодавства.

Також, слід врахувати і той факт, що засідання комісії 07.11.2024 проведено за відсутності уповноважених осіб ОСББ «НА ЛАНАХ» представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку від мережі (системи) централізованого опалення (теплопостачання) - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Відповідно до протоколу комісії №27 від 07.11.2024 під час засідання комісія заслухала мешканку квартири АДРЕСА_2 І.Кукляк.

Однак така особа не визначалася ОСББ «НА ЛАНАХ» в законному порядку уповноваженою представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку від мережі (системи) централізованого опалення (теплопостачання).

При цьому, відповідачем не надано до суду жодних належних та допустимих доказів повідомлення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про проведення засідання комісії щодо розгляду заяви позивача.

Отже, ОСББ «НА ЛАНАХ» виявило бажання відключити багатоквартирний житловий будинок від ЦО та ГВП, у зв`язку із чим провело збори співвласників, під час яких співвласниками, які разом мають 86,36% загальної кількості голосів усіх співвласників, прийнято рішення про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання багатоквартирного житлового будинку та визначено уповноважених представників.

ОСББ «НА ЛАНАХ» подало 17.10.2024 відповідну заяву, до якої долучило рішення зборів співвласників та довідку про кількість квартир відключених від ЦО.

Суд зауважує, що Порядок №169 не передбачає ніяких умов, при яких комісія має право не розглядати заяву власника квартири чи нежитлового приміщення про відокремлення від мережі централізованого опалення або не надавати заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) і витяг із протоколу.

Закон не надає комісії можливість при розгляді заяви на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, кожне з яких є правомірним, що узгоджується з положеннями пунктів 36 розділу ІІІ Порядку №169.

Аналогічні висновки містяться в постанові Верховного Суду від 09.11.2023 у справі №640/298/21, від 27.03.2024 у справі №620/3330/21.

Однак комісія розглянула заяву позивача із порушенням приписів Порядку №169 та за відсутності законодавчо визначених підстав прийняла рішення про відмову в наданні дозволу на відключення від ЦО та ГВП.

Вказане свідчить про протиправність рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Виконавчого комітету Стрисйької міської ради, оформлене протоколом №27 від 17.11.2024.

Рішення, оформлене протоколом №27 від 17.11.2024, комісія передала до Виконавчого комітету Стрийської міської ради, який безпідставно прийняв рішення про відмову голові ОСББ «НА ЛАНАХ» в наданні дозволу на відключення від ЦО та ГВП.

Отже, рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Виконавчого комітету Стрисйької міської ради, оформлене протоколом №27 від 17.11.2024, та рішення Виконавчого комітету Стрийської міської ради №551 від 05.12.2024 є протиправними та їх належить скасувати.

Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2); визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3); визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З практики Європейського суду слід виснувати, що в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Відповідно до Закону України «Про теплопостачання» та Порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води розгляд звернення про відключення від ЦО та/або ГВП та прийняття відповідного рішення здійснюється органами місцевого самоврядування, тобто, в даному випадку відповідачі мають виключну компетенцію щодо прийняття рішення про відключення від ЦО та ГВП.

Так, питання прийняття рішення про відключення від ЦО та ГВП є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноважених органів.

Дискреційні повноваження це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

З огляду на викладене, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язати відповідачів повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на від`єднання багатоквартирного будинку від мережі централізованого опалення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивача, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог. Отже, позов слід задовольнити частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 2, 8-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при виконкомі Стрийської міської ради, оформлене протоколом №27 від 17.11.2024, про відмову Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «НА ЛАНАХ» у наданні дозволу на відключення багатоквартирного будинку від мережі централізованого опалення.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Стрийської міської ради №551 від 05.12.2024 про відмову Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «НА ЛАНАХ» у наданні дозволу на відключення багатоквартирного будинку від мережі централізованого опалення.

4. Зобов`язати Постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при виконкомі Стрийської міської ради (82400, вул. Шевченка, 71 м. Стрий Львівська область) та Виконавчий комітет Стрийської міської ради (82400, вул. Шевченка, 71 м. Стрий Львівська область; ЄДРПОУ 04055943) розглянути повторно заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НА ЛАНАХ» (82400, вул. Коссака, 4Б, м. Стрий, Львівська область; ЄДРПОУ 43540386) про надання дозволу на відключення багатоквартирного будинку від мережі централізованого опалення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

5. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Стрийської міської ради (82400, вул. Шевченка, 71 м. Стрий Львівська область; ЄДРПОУ 04055943) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НА ЛАНАХ» (82400, вул. Коссака, 4Б, м. Стрий, Львівська область; ЄДРПОУ 43540386) судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог, у сумі 1514 (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяКравців Олег Романович