Рішення № 134469653, 27.02.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2026
Номер справи
320/7198/25
Номер документу
134469653
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2026 року м. Київ справа №320/7198/25

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у

м. Києві та Київській області

про визнання протиправним та скасування рішення № 80111500104482,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області № 80111500104482 про скасування ОСОБА_3 посвідки на тимчасове проживання від 05.11.2024 № 800328032.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно виніс оскаржуване рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання від 04.12.2024 № НОМЕР_1 , оскільки ним не надано жодних документів, що підтверджують підставу для прийняття вказаного рішення, у зв`язку з чим останнє є незаконним, протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволені позовних вимог та вказує, що відповідно до підпункту 2 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідчи на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322, посвідка скасовується у разі отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця або особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи. Наказом Київського національного університету імені Тараса Шевченка від 28.11.2024 № 7104-33 громадянина Республіки Туркменістан ОСОБА_1 відраховано зі складу студентів за невиконання умов контракту (несплату за навчання). Відповідач зазначає, що саме інформація, надана Київським національним університетом імені Тараса Шевченка стала підставою для прийняття стосовно позивача рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи, інші процесуальні дій у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.02.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

17.03.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Додаткових заяв чи клопотань до суду від сторін подано не було.

Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частиною другою статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів, судом встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_2 є громадянином Республіки Туркменістан, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_2 від 13.02.2015

У зв`язку із зарахуванням на навчання до Київського національного університету імені Тараса Шевченка, 05.11.2024 ОСОБА_3 видано посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_3 .

03.12.2024 на адресу Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області надійшов лист від Київського національного університету імені Тараса Шевченка від 29.11.2024 № 039/684-19, в якому заклад освіти просить скасувати посвідку № НОМЕР_3 , видану ОСОБА_3 відповідно до підпункту 2 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідчи на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322, у зв`язку з відрахуванням зі складу студентів за невиконання умов контракту (несплату за навчання). До зазначеного листа додано копію наказу від 28.11.2024 № 7104-33 про відрахування ОСОБА_1 зі складу студентів з 01.09.2024 за невиконання умов контракту (несплата за навчання).

На підставі зазначеного, рішенням Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області від 04.12.2024 № 80111500104482 на підставі підпункту 2 пункту 63 Порядку № 322 скасовано посвідку на тимчасове проживання № НОМЕР_3 .

Вказане рішення позивач отримав 11.02.202, цього ж дня позивач звернувся до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області шляхом подання повідомлення про повернення посвідки на тимчасове проживання в Україні у зв`язку з її скасуванням.

Не погоджуючись із спірним рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних інтересів із вказаним позовом до суду.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 26 Конституції України, іноземці та особи без громадянства, які знаходяться в Україні на законних підставах користуються тими ж правами та свободами, а також несуть такі ж самі обов`язки, що і громадяни України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 22.09.2011 № 3773-VI «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон № 3773-VI у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) іноземець - це особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Згідно зі статтею 3 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Пунктом 18 частини першої статті 1 Закону № 3773-VI встановлено, що посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Відповідно до частини тринадцятої статті 4 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.

Так, згідно з частиною тринадцятою статті 5 Закону № 3773-VI підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні, та зобов`язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, про відрахування з такого закладу.

Строк дії посвідки на тимчасове проживання для відповідних категорій іноземців та осіб без громадянства становить у випадку, визначеному частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, - період навчання, який зазначається в документі, що підтверджує факт навчання в Україні.

Механізм оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання передбачений Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 (далі - Порядок № 322 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 322 посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Посвідка оформляється іноземцям або особам без громадянства, які на законних підставах тимчасово перебувають на території України та які: 1) досягли 16-річного віку або не досягли 16-річного віку, але самостійно прибули в Україну з метою навчання, - на підставі заяв-анкет, поданих ними особисто; 2) не досягли 16-річного віку або визнані обмежено дієздатними чи недієздатними, - на підставі заяв-анкет осіб, зазначених у частинах другій - тринадцятій статті 4 Закону № 3773-VI, до яких вони прибули з метою возз`єднання сім`ї (пункт 3 Порядку № 322).

Пунктом 4 Порядку № 322 визначено, що посвідка видається на строк відповідно до поданих документів, але не більш як на один рік, крім випадків, визначених цим пунктом. Іноземцям та особам без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання, посвідка видається на період навчання, який визначається наказом закладу освіти про встановлення періодів навчання для іноземних студентів.

Згідно з підпунктом 2 пункту 63 Порядку № 322 посвідка скасовується ДМС або територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця або особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи.

Пунктами 64-65 Порядку № 322 встановлено, що рішення про скасування посвідки приймається Головою ДМС або уповноваженою ним особою, керівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п`яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування. Копія рішення про скасування посвідки надсилається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві або особі без громадянства рекомендованим листом не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня його прийняття.

Відповідно до пункту 68 Порядку № 322 іноземець або особа без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про скасування посвідки, повинні здати посвідку, зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України в семиденний строк з дня отримання копії такого рішення (крім випадку, визначеного підпунктом 6 пункту 63 цього Порядку).

Виходячи зі змісту наведених положень Порядку № 322, наявність вмотивованого клопотання приймаючої сторони є безальтернативною підставою для прийняття уповноваженою особою органу Державної міграційної служби рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання. При цьому, Порядок № 322 не наділяє зазначений державний орган (його посадових чи службових осіб) повноваженнями щодо здійснення перевірки клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки, виклику особи, якій така посвідка видана, витребування додаткових документів, тощо.

У даному випадку приймаючою стороною є Київський національний університет імені Тараса Шевченка, на підставі зобов`язань якого позивачу була оформлені посвідка на тимчасове проживання від 05.11.2024 № 800328032.

Отримавши від приймаючої сторони клопотання про скасування цієї посвідки, яке було мотивовано відрахуванням позивача зі складу студентів як такого, що порушив умови контракту (не здійснив оплату навчання), Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області зобов`язано було вчинити дії, передбачені пунктом 63, 64 Порядку № 322, а саме - прийняти рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання. І таке рішення від 04.12.2024 № 80111500104482 ним було прийнято у строк, встановлений пунктом 64 Порядку № 322.

Суд зазначає, що Центральним міжрегіональним управлінням ДМС у м. Києві та Київській області дотримано процедурні вимоги Порядку № 322, а саме рішення ухвалено протягом п`яти робочих днів з дня надходження відомостей.

Щодо посилань позивача про не надання під час вручення оспорюваного рішення жодних документів, що підтверджують підстави для прийняття вказаного рішення суд зазначає, що пунктом 65 Порядку № 322 встановлено вимогу про направлення лише рішення про скасування посвідки, вимога про надання додаткових підтверджуючих документів - відсутня.

Більше того суд вважає, що позивач як студент Київського національного університету імені Тараса Шевченка достеменно повинен бути обізнаним про неможливість свого навчання у зв`язку із відрахуванням зі складу студентів, оскільки у нього фізично відсутня можливість відвідувати заняття тощо.

Відповідно до частин першої, другої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Частиною першою статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За правилами частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

У відповідності до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Беручи до уваги наведене у своїй сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки оскаржуване рішення від 04.12.2024 № 80111500104482 про скасування ОСОБА_3 посвідки на тимчасове проживання від 05.11.2024 № 800328032 прийняте на підставі вмотивованого подання приймаючої сторони відповідно до підпункту 2 пункту 63 Порядку № 322.

Враховуючи викладене, на підставі оцінки поданих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.

VI. Судові витрати.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України, у зв`язку з відмовою у задоволенні позову, підстав для відшкодування позивачу понесених при подачі позову судових витрат немає.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жук Р.В.