Рішення № 134432579, 25.02.2026, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2026
Номер справи
340/201/26
Номер документу
134432579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/201/26

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 15 серпня 2025 року №935250825771 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 06.08.2025 року про переведення на пенсію за Законом України Про державну службу;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перевести ОСОБА_1 з 06.08.2025 року на пенсію відповідно до п.10 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про державну службу від 10.12.2015 року №889-VІІІ та ст.37 Закону України Про державну службу від 16.12.1993 №3723, із визначенням її розміру відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Міністерством соціальної політики України 18 липня 2025 року № 1592/0/196-25 та № 1593/0/196-25 та виплатити, після перерахунку пенсії, недоплачений розмір з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилався на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як отримувач пенсії та з 01.12.1997 року йому призначено пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони України за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після звільнення з військової служби, ОСОБА_1 працював на посадах державної служби. З 23.05.2017 року пенсію позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У травні 2024 року позивач подав Міністерству соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики) заяву про надання довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, за останнім місцем роботи. Мінсоцполітики листом № 996/0/196-24 від 06.06.2024 року ОСОБА_1 відмовлено в оформленні довідок для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Проте, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.11.2024 року у справі № 340/5514/24 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково та зобов`язано Міністерство соціальної політики України оформити на надати позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. На виконання судового рішення Міністерством соціальної політики надано ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18 липня 2025 року № 1593/0/196-25. Також, позивачу надано довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 18 липня 2025 року №1592/0/196-25. Позивач 06 серпня 2025 року подав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області заяву про перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». До заяви позивач надав довідки Міністерства соціальної політики від 18 липня 2025 року. У вересні 2025 року позивач отримав рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 15 серпня 2025 року № 935250825771 про відмову у призначенні пенсії, оскільки, станом на 01.05.2016 року ОСОБА_1 не працював на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, а стаж роботи на посадах віднесених до категорії державних службовців становить 07 років 07 місяців 19 днів (при необхідних 20 років стажу державної служби). Вважає, що рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області є протиправним та таким, що порушує права позивача, на належне пенсійне забезпечення. Звертав увагу, що у рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду 06.11.2024 року у справі № 340/5514/24, суд дійшов висновку, що період проходження позивачем військової служби у Збройних Силах з 12.05.1976 по 30.11.1997, зараховується до стажу державної служби та виснував, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ - 01.05.2016, становив більше 20 років, що дає йому право на призначення (переведення) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.01.2026 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). (аюсю36

У встановлений судом строк відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.40-42), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Вказує, що 06.08.2025 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення його з пенсії по віку призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». За результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийняло рішення №935250825771 від 15.08.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону №889-VIII. Зазначає, що із набранням чинності Закону №889-VIII державні службовці втратили право на призначення спеціальних пенсії та отримали право на призначення пенсій на загальних підставах, тобто відповідно до положень Закону №1058-IV. Разом із тим, законодавцем передбачено виключення для тих осіб, які станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом №889-VIII) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, або які мають не менш як 20 років стажу на таких посадах. Для такої категорії осіб збережено право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок (страхові внески). При визначенні права особи на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 за записами трудової книжки або на підставі інших документів встановлюється відповідність займаної посади, посадам, визначеним статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993. При цьому зауважує, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Оскільки станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не працював на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, а стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, становить 07 років 7 місяців 19 днів (необхідно 20 років стажу державної служби), підстав для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 1593/0/196-25, № 1592/0/196-25від 18.07.2025, виданих Міністерством соціальної політики України, немає. Таким чином, вважає, що у діях Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відсутні будь-які ознаки порушення прав позивача на соціальне забезпечення.

Ухвалою суду від 19.02.2026 витребувано докази. (а.с.46-47)

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградської області та з 1997 року отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а з 23.05.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». (а.с.53)

Позивач звертався до Міністерства соціальної політики України із заявою про видачу довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, за останнім місцем роботи. Проте, ОСОБА_1 було відмовлено. Не погоджуючись з такою відмовою позивач звертався до суду та рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.11.2024 року у справі №340/5514/24, яке постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.02.2025 залишено без змін, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства соціальної політики України, які полягають у відмові видати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Зобов`язано Міністерство соціальної політики України оформити на надати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. (а.с.12-20)

На виконання судового рішення Міністерством соціальної політики України надано позивачу довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 01 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18 липня 2025 року № 1593/0/196-25 та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 18 липня 2025 року №

06.08.2025 позивачем подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області заяву про перехід на інший вид пенсії за нормами Закону України «Про державну службу». Вказана заява зареєстрована в ГУ ПФУ в Кіровоградській області 06.08.2025 за №9385.

До заяви ОСОБА_1 додав документи, зокрема довідки про складові заробітної плати, видані 18.07.2025 Міністерством соціальної політики України.

Заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийнято рішення №935250825771 від 15.08.2025 про відмову в переведенні його на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Рішення мотивовано тим, оскільки станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не працював на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, а стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, становить 07 років 7 місяців 19 днів (необхідно 20 років стажу державної служби), підстав для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 1593/0/196-25, № 1592/0/196-25 від 18.07.2025, виданих Міністерством соціальної політики України, немає.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, представник в інтересах позивача, звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), Законом України Про державну службу від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), Законом України Про державну службу від 10.12.2015 р. №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №1788-ХІІ громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п.а ч.1 ст.3 Закону №1788-ХІІ право на трудову пенсію мають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів*, гіг-спеціалісти, які залучені резидентами Дія Сіті за гіг-контрактами відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно з частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до ст.90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 2 розділу XI Закону №889-VIII передбачено, визнати таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно пунктів 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частин 7, 8 ст.37 Закону №3723-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18).

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №591/6970/16-а.

Спірні правовідносини у цій справі стосуються переведення позивача на пенсію державного службовця за умов, визначених у Законі №889-VIII, при цьому на момент звернення із відповідною заявою останній отримував пенсію за віком за нормами Закону №1058-IV.

Верховний Суд у постанові від 25.05.2023 у справі №580/3805/22 вказав, що відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Перерахунок пенсії за своїм змістом є зміною розміру одного і того ж виду пенсії у зв`язку із зміною показника, що був базою для визначення розміру пенсії (заробітної плати, грошового забезпечення тощо), чи з інших підстав, передбачених чинним законодавством. Вказані види пенсії відрізняються підставами їх призначення та механізмами визначення їх розміру, а наявність правових підстав для переведення позивачки на пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ пов`язана виключно з дотриманням вимог, визначених пунктами 10 та 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII.

Верховний Суд також виснував, що для правильного вирішення спору необхідно встановити, чи займала позивачка станом на 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VІІІ) посаду державної служби та який стаж державної служби вона мала станом на зазначену дату, оскільки норми розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VІІІ пов`язують збереження в особи права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №3723-XII з наявністю в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як вбачається з матеріалів справи та констатовано у судовому рішенні по справі №340/5514/24 у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 10.11.1975 наявні записи про періоди роботи, які зараховуються до стажу державної служби:

- запис № 7 (стор. 4-5) 12.05.1976 30.11.1997 Служба в Збройних Силах України (21 рік 6 місяців 18 днів);

- запис № 10 (стор. 6-7) 07.06.1999 - призначений на посаду заступника завідуючого відділом субсидій Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області, як такий, що пройшов конкурсний відбір.

Прийнята присяга державного службовця (розпорядження № 40- к від 07.06.1999 року);

- запис № 11 (стор. 8-9) 16.07.1999 - присвоєно 13 ранг державного службовця згідно ст. 17 Закону України Про державну службу (наказ № 07-3 від 16.07.1999 року);

- запис № 12 (стор.8-9) 27.03.2000 - прийнятий заступником завідуючого відділом субсидій управління праці та соціального захисту населення по переводу з райдержадміністрації (наказ № 7-3 від 27.03.2000 року);

- запис № 13 (стор. 8-9) 01.12.2000 - вважати заступником начальника відділу субсидій (наказ № 27-385 від 04.12.2000 року);

- запис № 14 (стор. 8-9) 02.04.2001 звільнений по переведенню у відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаському районі згідно ст. 36 п. 5 КЗпП України (наказ № 4-2 § 1 від 02.04.2001 року);

- запис № 15 (стор. 10-11) 02.04.2001 призначений по переведенню із правління праці та соціального захисту Черкаської РДА на посаду начальника виконавчої дирекції Фонду у Черкаському районі згідно ст. 36 п. 5 КЗпП України (наказ № УФСНВ № 14-к від 02.04.2001 року);

- запис № 16 (стор. 12-13) 01.06.2001 - начальник ВВДФ у Черкаському районі (наказ УФСНВ № 78 к від 11.06.2001 року);

- запис № 17 (стор. 12-13) 20.09.2002 в.о. заступника начальника Управління ВД ФСНВ у Черкаській області (наказ № 127 -к від 24.09.2002 року);

- запис № 18 (стор. 12-13) 30.09.2002 заступник начальника Управління ВД ФСНВ у Черкаській області (наказ № 128-к від 30.09.2002 року);

- запис № 19 (стор. 12-13) 22.04.2005 звільнений по переведенню в Територіальну державну інспекцію праці у Кіровоградській області Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю Міністерства праці та соціальної політики України згідно ст. 36 п. 5 КЗпП України (наказ № 72 від 22.04.2005 року);

- запис № 20 (стор. 14-15) 23.04.2005 призначений на посаду першого заступника ТДІП заступника Головного державного інспектора праці у Кіровоградській області (наказ № 27-к від 25.04.2005 року);

- присвоєно 11 ранг державного службовця (стор 16-17);

- запис № 21 (стор. 16-17) 23.01.2007 призначений на посаду начальника територіальної державної інспекції праці Головним державним інспектором праці Кіровоградської області (наказ № 27-к від 23.01.2007 року);

- запис № 22 (стор. 16-17) 23.01.2007 присвоєно 9 ранг державного службовця (наказ № 04 від 24.01.2007 року);

- запис № 23 (стор 42-43) 30.01.2009 звільнений в порядку переведення до центрального апарату Державного департаменту нагляду за додержання законодавства про працю відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України (наказ № 2-к від 30.01.2009 року);

- запис № 24 (стор. 44-45) 02.02.2009 відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 69-р призначений на посаду першого заступника директора Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю заступника Головного державного інспектора праці України (наказ № 04-к від 02.02.2009 року);

- присвоєно 7 ранг державного службовця;

- запис № 25 (стор. 44-45) 02.2011 присвоєно 6 ранг державного службовця (наказ № 10-к від 14.02.2011 року);

- запис № 26 (стор. 46-47) 16.02.2011 відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.02.2011 року № 103-р та наказу Мінпраці від 15.02.2011 № 77 к звільнений з посади за власним бажанням ст. 38 КЗпП України (наказ № 12-к від 16.02.2011 року).

Відповідно до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, який діяв до 2016 року, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом від 10.12.2015 №889-VIII обчислюється відповідно до п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII.

До 2016 року діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок № 283) (постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229), яким визначалися посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

При не зарахуванні до стажу державної служби позивача періоду проходження ним військової служби у Збройних Силах з 12.05.1976 по 30.11.1997, доводи відповідача зводяться до того, що на час звернення позивача із заявою про видачу довідки до стажу державної служби, який дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, зараховуються, зокрема, періоди роботи в органах і на посадах, та інші періоди, передбачені Постановою № 283, у тому числі періоди проходження військової служби. До 10-ти річного і 20-ти річного стажу, який дає право на призначення пенсії державного службовця, зараховуються тільки періоди роботи на посадах, віднесених до категорій державних службовців, перелічених у статті 25 Закону № 3723, та на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідних категорій посад державних службовців, стосовно чого суд зазначає наступне.

Так, у відповідності до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі Порядок №229), стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII.

Приписами п.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, встановлених на той час законодавством.

Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 (до набрання чинності Законом України № 889-VIII) здійснюється згідно з Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі Порядок №283), який слід застосовувати у даному спорі.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26.06.2018 року у справі № 735/939/17.

Відповідно до п.1 Порядку №283, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно із п.3 Порядку №283 до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно ч.1 ст.8 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, суд у рішенні дійшов висновку, що період проходження позивачем військової служби у Збройних Силах з 12.05.1976 по 30.11.1997, зараховується до стажу державної служби.

Таким чином, відповідно до трудової книжки позивача, строк військової служби в Збройних Силах України з 12.05.1976 по 30.11.1997 становить 21 рік 6 місяців 18 днів, стаж роботи на посадах віднесених до посад державної служби - з 07.06.1999 по 01.04.2001, з 23.04.2005 по 16.02.2011 становить 7 років 7 місяців 19 днів.

Отже, позивач досяг пенсійного віку (на момент звернення 68 років) та станом на 01.05.2016 року, на день набуття чинності Законом № 889-VIII, ОСОБА_1 мав більше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, а тому зберіг право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII.

За таких обставин позивач має право на пенсію державного службовця згідно із пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII та відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, а відтак відмова у переведенні його на вказаний вид пенсії є протиправною.

З врахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 15.08.2025 №935250825771 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України Про державну службу від 10.12.2015 №889-VІІІ, як такого, що прийнято з порушенням вимог законодавства щодо всебічного, повного і об`єктивного розгляду цього питання.

Що стосується вимоги позивача про зобов`язання відповідача перевести його з 06.08.2025 року на пенсію відповідно до Закону України Про державну службу, із визначенням її розміру відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Міністерством соціальної політики та виплатити пенсію, то суд зазначає, що задоволення позовної заяви в такий спосіб порушить принцип дискреційних повноважень суб`єкта владних повноважень щодо розгляду зави позивача про переведення з пенсії по Закону №11058-IV на пенсію по Закону №889-VІІІ, та саме переведення на іншу пенсію та її виплата, тому у задоволенні цієї позовної вимоги необхідно відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи те, що відповідачем прийнято протиправне рішення, тому суд вважає, що належним способом захисту прав позивача буде зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу, та прийняти відповідне рішення з урахуванням обставин, що були встановлені при розгляді даної справи.

У відповідності до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 1331,20 грн. (а.с.34) слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.132, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, ЄДРПОУ 14035769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №935250825771 від 15 серпня 2025 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.08.2025 про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-ІV на пенсію за віком згідно із Законом України Про державну службу 10.12.2015 № 889-VIII, та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) здійснені судові витрати на оплату судового збору в сумі 1331,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, м. Тернопіль, Майдан Волі, 3, ЄДРПОУ 14035769).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА