Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/11967/25
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій просить:
- визнати протиправним рішення № 241670077669 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.02.2025 року про відмову йому у призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 з розрахунку один місяць служби за три місяці період проходження військової служби з 03.01.2023 по 23.06.2023, з 07.07.2023 по 18.07.2023, з 19.07.2023 по 18.03.2024, з 19.03.2024 по 07.07.2024, з 08.07.2024 по 25.09.2024;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 13.02.2025 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що має статус учасника бойових дій. Досягнувши 55-річного віку, він звернувся до територіального управління Пенсійного фонду України з письмовою заявою про призначення пенсії на умовах п. 4 ч. 1ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішенням відповідача йому відмовлено у задоволенні такої заяви, оскільки відсутній необхідний страховий стаж. На переконання позивача, вказана відмова є протиправною, оскільки відповідачем необґрунтовано відмовлено у призначенні пенсії та не зараховано періоди військової служби з 03.01.2023 по 23.06.2023, з 07.07.2023 по 18.07.2023, з 19.07.2023 по 18.03.2024, з 19.03.2024 по 07.07.2024, з 08.07.2024 по 25.09.2024 до страхового стажу у кратному розмірі, а саме один місяць за три місяці за безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, надіслано до суду відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Представник вказав, що за результатами розгляду заяви позивача прийнято рішення від 20.02.2025 №241670077669 про відмову в призначенні пенсії за віком в зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. В результаті розгляду документів позивача, доданих до заяви, встановлено, що за періоди підприємницької діяльності з 13.09.2005 по 30.06.2006, з 01.01.2011 по 30.09.2011, з 01.01.2012 по 30.09.2016, з 01.01.2022 по 28.02.2022, з 01.01.2025 по 31.01.2025 в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків. Тому Управлінням до страхового стажу позивача не зараховано вказані періоди підприємницької діяльності. Таким чином, підтверджений належними документами страховий стаж становить 21 рік 00 місяців 06 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), а також дослідивши подані сторонами документи, суд встановив таке.
Судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 17.11.2023 року.
13.02.2025 року позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням принципу екстериторіальності, зазначену заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області та 20.02.2025 прийнято рішення №241670077669 про відмову у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. У цьому рішенні вказано, що страховий стаж особи становить 21 рік 0 місяців 06 днів. Відповідно до Витягу з ЕРС для ФОП заявник здійснює підприємницьку діяльність з 04.03.2004. До страхового стажу не зараховано періоди підприємницької діяльності з 13.09.2005 по 30.06.2006, з 01.01.2011 по 30.09.2011, з 01.01.2012 по 30.09.2016, з 01.01.2022 по 28.02.2022, з 01.01.2025 по 31.01.2025, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості про сплату страхових внесків. Згідно реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності.
Згідно форми РС-право періоди військової служби ОСОБА_1 з 03.01.2023 по 23.06.2023, з 07.07.2023 по 18.07.2023, з 19.07.2023 по 18.03.2024, з 19.03.2024 по 07.07.2024, з 08.07.2024 по 25.09.2024 зараховані в «однократному розмірі».
Не погодившись із рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Суд наголошує, що позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що ГУ ПФУ в Житомирській області протиправно не зарахувало періоди військової служби (участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України) до страхового стажу з розрахунку один місяць за три місяці військової служби.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За змістом пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Отже, відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на дострокову пенсію мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.
За встановленими обставинами позивач досяг 57-річного віку.
Пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначає перелік документів, які подаються до заяви про призначення пенсії за віком. Підпункт 6 цього пункту вказує на документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, серед яких:
довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій), або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв`язку з військовою агресією російської федерації;
документи про проходження військової служби (служби);
посвідчення учасника бойових дій.
При зверненні з заявою про призначення пенсії позивач подав до пенсійного органу посвідчення серії НОМЕР_1 від 17.11.2023 року, що підтверджує статус учасника бойових дій.
Одночасно була подана довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, видана військовою частиною НОМЕР_2 від 25.09.2024 за №1508/1173, якою підтверджується факт, що ОСОБА_1 дійсно в періоди:
- з 03.01.2023 по 23.06.2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в складі сил та засобів оперативного тактичного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_3 обр СпП, н.п. Варварівка та АДРЕСА_1 ;
- з 07.07.2023 по 18.07.2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в складі сил та засобів оперативного тактичного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », АДРЕСА_2 ;
- з 19.07.2023 по 18.04.2024 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в складі сил та засобів оперативного тактичного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на території Дергачівської ОТГ н.п. Малі Проходи Харківської області;
- з 19.03.2024 по 07.07.2024 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в складі ТРГ «Суми» н.п. Білопілля Сумської обл.;
- з 08.07.2024 по 25.09.2024 року (дата видачі довідки) брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в складі ОУВ «Запоріжжя» н.п. Юрківка Запорізької обл.
З розрахунку стажу позивача (форма РС-право) судом встановлено, що військова служба позивача за зазначені періоди зарахована в одинарному розмірі.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) також установлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-ХІІ час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
За змістом статті 1 Закону України від 06.12.1991 №1932-XII «Про оборону України» під бойовими діями слід розуміти форму застосування з`єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 №1294/26071) затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
У постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 17.10.2022 у справі №340/395/17, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19 висловлена правова позиція у подібних правовідносинах, за змістом якої час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період (участь в антитерористичній операції), підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.
Таким чином, періоди проходження військової служби позивачем з 03.01.2023 по 23.06.2023, з 07.07.2023 по 18.07.2023, з 19.07.2023 по 18.03.2024, з 19.03.2024 по 07.07.2024, з 08.07.2024 по 25.09.2024 та участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, в н.п. Малі Проходи Харківської області, н.п. Часів Яр Донецької області, н.п. Караїчне Харківської області, н.п. Варварівка та н.п. Білопілля Сумської обл., н.п. Юрківка Запорізької обл. підлягає зарахуванню із розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
Як вже було зазначено, вказані періоди зараховано ГУ ПФУ в Житомирській області без застосування кратності - один місяць служби за три місяці. В той же час обґрунтованих мотивів незарахування вказаних періодів у пільговому обчисленні відповідачем не наведено.
При цьому, позивачем не оспорюється незарахування відповідачем періодів підприємницької діяльності з 13.09.2005 по 30.06.2006, з 01.01.2011 по 30.09.2011, з 01.01.2012 по 30.09.2016, з 01.01.2022 по 28.02.2022, з 01.01.2025 по 31.01.2025.
Відтак, рішення № 241670077669 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.02.2025 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу є протиправним в частині незарахування періодів проходження військової служби з 03.01.2023 по 23.06.2023, з 07.07.2023 по 18.07.2023, з 19.07.2023 по 18.03.2024, з 19.03.2024 по 07.07.2024, з 08.07.2024 по 25.09.2024 до страхового стажу у кратному розмірі з розрахунку один місяць служби за три місяці служби, зважаючи на що воно підлягає скасуванню.
Щодо зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком, суд зазначає таке.
Пенсійним органом в спірному рішенні не було здійснено зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 з розрахунку один місяць служби за три місяці періодів проходження військової служби з 03.01.2023 по 23.06.2023, з 07.07.2023 по 18.07.2023, з 19.07.2023 по 18.03.2024, з 19.03.2024 по 07.07.2024, з 08.07.2024 по 25.09.2024 та не здійснено відповідного обрахунку страхового стажу в контексті його достатності.
Як зазначено у частині 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкта владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Оскільки саме відповідач наділений повноваженнями щодо розрахунку стажу, віку та призначення пенсії, з метою ефективного захисту права позивача на належне пенсійне забезпечення, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково шляхом визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 з розрахунку один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби з 03.01.2023 по 23.06.2023, з 07.07.2023 по 18.07.2023, з 19.07.2023 по 18.03.2024, з 19.03.2024 по 07.07.2024, з 08.07.2024 по 25.09.2024; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву позивача від 13.02.2025 року про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, щодо зарахування спірних періодів до страхового стажу.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на наведене, суд вважає, що позов є частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.
Позивач на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору. Відтак, питання про розподіл судових витрат у вигляді судового збору судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.02.2025 року № 241670077669 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 з розрахунку один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби з 03.01.2023 по 23.06.2023, з 07.07.2023 по 18.07.2023, з 19.07.2023 по 18.03.2024, з 19.03.2024 по 07.07.2024, з 08.07.2024 по 25.09.2024.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.02.2025 року про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, щодо зарахування спірних періодів до страхового стажу.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко