Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа№462/700/26
пр.№ 3/464/505/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.02.2026 м.Львів
Суддя Сихівського районного суду м.Львова Шашуріна Г.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.ст.124, 122-4 КУпАП,
у с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 23 грудня 2025 року о 08:30 год, м. Львів, вул. Стрийська -Персенківка, керуючи автомобілем марки «БMВ» номерний знак НОМЕР_2 проявив неуважність, не дотримався безпечного інтервалу та здійснив наїзд на прибиральника ЛКП гр. ОСОБА_2 . У результаті дорожньо-транспортної пригоди автомобіль отримав механічні пошкодження, а потерпіла тілесні ушкодження. Окрім цього, ОСОБА_1 будучи причетним до вказаної дорожньо-транспортної пригоди залишив місце події та не повідомив про це підрозділ поліції. Своїми діями ОСОБА_3 порушив вимоги пунктів 2.10а, 13.1 Правил дорожнього руху України.
Оскільки до суду надійшли дві справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 КУпАП та ст.122-4 КУпАП, та такі розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), то відповідно до ст.36 КУпАП суддя об`єднує справи 462/700/26 та № 462/702/26 в одне провадження та присвоює № 462/700/26.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень стверджується зібраними по справі належними та допустимими доказами відповідно до ст.251 КУпАП, а саме: даними протоколів про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 570710 та серії ЕПР1 № 570722 від 20 січня 2026 року, що відповідають вимогам ст.256 КУпАП та якими зафіксовано час, місце та обставини вчинення правопорушення; даними схеми місця ДТП від 16 січня 2026 року; даними протоколу огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 23 грудня 2025 року з додатками (схемою ДТП та фототаблицями); даними консультативного висновку спеціаліста від 23 грудня 2025 року, яким визначено діагноз потерпілій ОСОБА_2 забій ділянки кульшового суглобу, забій правого кульшового суглобу, забій м`яких тканин правої кінцівки, що відноситься до легкого ступеня тяжкості ушкодження здоров`я; даними рапорта поліцейського від 25 грудня 2025 року; письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 25 січня 2026 року, яка додатково зазначила, що ОСОБА_1 хоч і компенсував їй кошти на лікування, проте за два місяці ні разу не прийшов та не подзвонив, щоб поцікавитись її здоров`ям; визнавальними по суті поясненнями правопорушника, наданими у суді.
Отже порушення ним вимог ПДР України є доведеним, його дії кваліфіковані правильно за ст.ст.124, 122-4 КУпАП, отже підлягає адміністративній відповідальності за вчинене.
За приписами ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність (ст.33 КУпАП).
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За ст.124 КУпАП передбачено відповідальність накладення штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Санкція ст.122-4 тягне за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п`ятнадцяти діб.
Як унормовано ст.30 КУпАП, позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, яке з урахуванням положень ст.ст.8,9 Конституції України, а також ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є частиною національного законодавства, будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі держави.
Пунктом 1.7 ПДР України визначено, що водії зобов`язані бути особливо уважними до таких категорій учасників дорожнього руху, як велосипедисти, особи, які рухаються в кріслах колісних, та пішоходи.
Ураховуючи те, що ОСОБА_1 хоч івину у вчиненому визнав, проте не усвідомив провину, його вина повністю підтверджується матеріалами справи, беручи до уваги обставини правопорушення на транспорті, а саме ОСОБА_1 будучи водієм та керуючи джерелом підвищеної небезпеки вчинив грубе порушення ПДР України, що безпосередньо впливає на безпеку дорожнього руху, а саме проявив неуважність, не дотримався безпечного інтервалу та здійснив наїзд на людину, у результаті чого остання отримала тілесні ушкодження. Після вчинення ДТП водій не виконав зобов`язання правил дорожнього руху, а саме не повідомив про дорожньо-транспортну пригоду уповноважений підрозділ Національної поліції та не зачекав на прибуття поліцейських, не вжив можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілій, не викликав швидку медичну допомогу, а самовільно покинув місце вчинення з метою уникнення від адміністративної відповідальності. Суд ставить під сумнів щире розкаяння особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки, як вбачається з пояснення потерпілої, після вчинення ДТП ОСОБА_1 взагалі не цікавився її станом здоров`я, у зв`язку із чим остання перебувала на лікарняному з 24 грудня 2025 року по 16 січня 2026 року.
Указане безумовно свідчить про грубе порушення порядку користування правом керування транспортними засобами, а тому правопорушнику необхідно обрати більш суворе стягнення за вчинене з передбаченої санкцією статті альтернативи стягнень, а саме позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки застосування більш м`якого стягнення у виді штрафу не досягне мети, визначеної ст.23 КУпАП та очевидно не буде перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю адміністративного правопорушення, обставинами скоєного, особою винного та не сприятиме запобіганню вчиненню нових правопорушень у майбутньому як особою, яка притягається до адміністративної відповідальності так і іншими особами, і не сприятиме його виправленню з усвідомленням суспільної небезпечності діянь. Обставин, які б перешкоджали застосуванню такого адміністративного стягнення як позбавлення права керування транспортними засобами, у даній справі не встановлено.
На підставі ст.40-1 КУпАП з правопорушника слід стягнути 665,60 грн судового збору на користь держави.
Керуючись ст.ст.40-1, 221, 283, 284 КУпАП,
п о с т а н о в и л а:
Об`єднати справи № 462/700/26 та № 462/702/26 в одне провадження та присвоїти № 462/700/26.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.124, 122-4 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 2 (два) роки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665,60 гривень судового збору.
Реквізити для оплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/ 22030106, код отримувача код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 (у порядку виконавчого провадження: стягувач Державна судова адміністрація України, адреса: 01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через місцевий суд. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред`являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя Галина ШАШУРІНА