Єдиний державний реєстр судових рішень Дата документу 25.02.2026Справа № 554/12749/25 Провадження № 3-в/554/9/2026
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«25» лютого 2026 року м. Полтава
Шевченківський районний суд міста Полтави у складі: головуючого - судді Сметаніної А.В., розглянувши подання провідного інспектора Київського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області Мацієвської Д.Є. про вирішення питань, пов?язаних з виконанням постанови Шевченківського районного суду міста Полтави від 26.09.2025 року у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Полтави, громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий,
В С Т А Н О В И В:
У провадження Шевченківського районного суду міста Полтави надійшло подання про вирішення питань, пов?язаних з виконанням постанови Шевченківського районного суду міста Полтави від 26 вересня 2025 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Подання мотивовано тим, що 13.01.2026 року на виконання до Київського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області надійшла постанова Шевченківського районного суду міста Полтави від 26.09.2025 відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 51 КУпАП. 13.01.2025 порушнику направлено виклик до Київського РВ на 21.01.2026 року. За викликом ОСОБА_1 не з?явився. 22.01.2026 року повторно направлено виклик до органу пробації на 29.01.2026 року, за яким порушник знову не з?явився. 28.01.2026 року здійснено вихід за місцем проживання ОСОБА_1 , в результаті перевірки встановлено, що останній дійсно проживає за вищевказаною адресою, але відмовився писати пояснення та не збирається до Київського РВ з`являтися для роз`яснення порядку та умов відбування стягнення у виді 40 годин громадських робіт. Враховуючи вимоги ст.321-1 КУпАП, інспектор Київського РВ просить розглянути питання про заміну ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом.
ОСОБА_1 в судове засідання не з?явився з невідомих суду причин, його неявка не перешкоджає розгляду подання.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Постановою Шевченківського районного суду міста Полтави від 26.09.2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 51 КУпАП. Призначено ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді 40 годин громадських робіт, а також стягнено на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
13.01.2026 року на виконання до Київського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області надійшла постанова Шевченківського районного суду міста Полтави від 26.09.2025 відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 51 КУпАП.
13.01.2026 порушнику направлено виклик до Київського РВ на 21.01.2026 року. За викликом ОСОБА_1 не з?явився.
22.01.2026 року повторно направлено виклик до органу пробації на 29.01.2026 року, за яким порушник знову не з?явився.
28.01.2026 року здійснено вихід за місцем проживання ОСОБА_1 , в результаті перевірки встановлено, що останній дійсно проживає за вищевказаною адресою, але відмовився писати пояснення та не збирається до Київського РВ з`являтися для роз`яснення порядку та умов відбування стягнення у виді 40 годин громадських робіт.
Відповідно до ст. 299 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ч. 1 ст.300 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, виконання постанови про накладення адміністративного стягнення є завершальною стадією провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Суть цієї стадії полягає в практичній реалізації адміністративного стягнення, призначеного правопорушнику юрисдикційним органом (посадовою особою). У процесі виконання постанови особа, що вчинила адміністративне правопорушення зазнає відповідних нестатків та обмеження особистого, морального або матеріального характеру.
Необхідною умовою виконання постанови про накладення адміністративного стягнення є вступ її в законну силу. Це означає, що постанова набула юридичного значення і є обов?язковою для виконання.
Обов?язковість зумовлюється важливістю доведення до логічного завершення провадження у справах про адміністративне правопорушення, досягненням мети адміністративного процесу - ефективної боротьби з адміністративними правопорушеннями, попередження адміністративних правопорушень шляхом накладення адміністративних стягнень на правопорушників, які вчинили адміністративні правопорушення, виховування законослухняних громадян.
Як передбачено ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є: обов?язковість судового рішення.
Судове рішення є обов?язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Нормативне регулювання порядку та умов виконання постанов про накладення адміністративного стягнення передбачено у Розділі V КУпАП.
Згідно ст. 304 КУпАП, питання, пов`язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді громадських робіт, передбачений статтею 321-1 КУпАП та детально регламентований Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19 березня 2013 року.
Згідно ч.1 ст. 321-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання нею законної сили.
Відповідно до п.1.1 вищевказаного Порядку, виконання постанови суду (судді) (далі - постанова суду) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.
Згідно п. 3.16 Порядку, якщо наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов`язаних з виконанням постанови.
З вимог п.5.1 Порядку вбачається, що виконання стягнення у вигляді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв`язку з заміною невідбутої частини громадських робіт штрафом або адміністративним арештом - за наявності постанови суду.
Статтею 321-4 КУпАП визначені наслідки ухилення особи від відбування громадських робіт.
Так, у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом. Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють п`ятьом неоподатковуваним мінімумам доходів громадян. Заміна громадських робіт арештом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, не передбачає можливості застосування штрафу. Строк арешту визначається із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п`яти годинам невідбутих громадських робіт, але не може перевищувати п`ятнадцять діб.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 до Київського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області жодного разу не з`явився, на зв`язок з представниками органу пробації не виходить, в результаті перевірки правопорушника за місцем проживання, повідомив, що не збирається до Київського РВ з`являтися для роз`яснення порядку та умов відбування стягнення у виді 40 годин громадських робіт.
Виходячи з аналізу вищенаведених норм закону, зважаючи на встановлені обставини справи, суд приходитьдо висновку, що ОСОБА_1 від відбування адмінітсратвиного стягнення у вигляді громадських робіт, а тому, враховуючи вимоги ст. 321-4 КУпАП, вважає за доцільне замінити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді 40 годин громадських робіт на адміністративне стягнення у виді штрафу з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян (40 : 4 = 10 х 17 = 170 грн.).
Керуючись ст. ст. 299, 300, 304, 321-1 КУпАП, Порядком виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді громадських робіт, передбачений статтею 321-1 КУпАП та детально регламентований Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19 березня 2013 року
П О С Т А Н О В И В:
Подання провідного інспектора Київського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області Мацієвської Д.Є. про вирішення питань, пов?язаних з виконанням постанови Шевченківського районного суду міста Полтави від 26 вересня 2025 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
Замінити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення, призначене постановою Шевченківського районного суду міста Полтави від 26 вересня 2025 року у вигляді 40 годин громадських робіт на адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 10 неоподатковуваних мінімум доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у Полтавській області/м. Полтаві/21081100; код отримувача (код ЄДРПОУ): 37959255; Банк: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку (IBAN): UA988999980313000106000016719; код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Копію постанови направити Київському РВ філії ДУ «Центра пробації» в Полтавській області для виконання, а ОСОБА_1 , до відома.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Полтави протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Шевченківського районного суду
міста Полтави Аліна СМЕТАНІНА