Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2010 р. № 2а-2968/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Кузьмича С.М.
при секретарі - Залуцькій І.І.
за участю представника позивача - Остимчук О.О.
представник відповідача Голод І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства Національної акціонерної Компанії «Надра України»«Західукргеологія»до Державної податкової інспекції у м. Львові, Державної податкової інспекції в Галицькому районі м.Львова, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд»про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Львові, Державної податкової інспекції в Галицькому районі м.Львова (далі-ДПІ), за участю третіх осіб Товариства з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд»про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Обґрунтовує позов тим, що за наслідком проведеної виїзної планової/позапланової перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року податковим органом прийнято податкові повідомлень-рішення від 28.07.2009 року №12573, від 14.10.2009 року №12573/1/17462, від 31.12.2009 року №12573/2/22777 та від 22.03.2010 року №12573/3/22777, щодо визначення податкового зобовязання по рентній платі за нафту на суму 761843,13 грн. З даними податковими повідомленями-рішеннями позивач не згідний, оскільки рентна плата за 2008 рік сплачена Товариством з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд» в повному обсязі до державного бюджету України по Договору простого товариства №680/06 про спільну інвестиційну діяльність, без утворення юридичної особи, укладеного між Дочірним підприємством Національної акціонерної Компанії «Надра України»«Західукргеологія»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд». Даним договором Товариство з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд» виступає оператором, а п.3.4.5. Договору передбачено, що оператор відповідає за ведення бухгалтерського обліку і встановленої звітності Спільної діяльності згідно діючого законодавства.
В судовому засіданні представники позивача неодноразово уточнювали позовні вимоги. Згідно останнього уточнення просять суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Львові, ДПІ в Галицькому районі м.Львова від 28.07.2009 року №12573, від 14.10.2009 року №12573/1/17462, від 31.12.2009 року №12573/2/22777, від 22.03.2010 року №12573/3/22777 в частині визначення податкового зобовязання по рентній платі за нафту.
Представник відповідача ДПІ у м. Львові в судовому засіданні позов та уточнення до нього не визнав з підстав, викладених у запереченні та пояснив, що користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудженя та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюється лише за наявності спеціальних дозволів. Діяльність, повязана з користуванням нафтогазоносними надрами, повинна здійснюватись на умовах договору про спільну діяльність, лише власником такого дозволу. Інший учасник спільної діяльності, який не має спецдозволу не може здійснювати діяльність повязану з користуванням нафтогазоносними надрами. Податкові зобовязання щодо податків, повязаних з використанням природних ресурсів надр, мають виконуватися власником спеціальних дозволів. Виходячи з цього, податковим органом встановлено заниження позивачем, як власником спеціального дозволу податкові зобовязання з рентної плати за видобутий природний газ та нафту за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року про що складено акт. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Співвідповідач ДПІ в Галицькому районі м.Львова та третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд», повноважних представників до суду не забезпечили, хоча були належним чином повідомлені про розгляд справи, що підтверджується відповідними повідомленнями про вручення.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з наступних підстав.Як вбачається з матеріалів справи, 17 листопада 2006 року Дочірним підприємством Національної акціонерної Компанії «Надра України»«Західукргеологія»укладено з Товариством з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд»договір простого товариства №680/06 про спільну інвестиційну діяльність (далі Договір СД), без утворення юридичної особи. Предметом даного договору є геологічне вивчення, в тому числі дослідно промислової розробки надр і видобування нафти і газу з метою отримання прибутку. Власник ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами №1891 від 14 травня 2002 року на Страшевицьке родовище є ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія». Згідно даного договору СД Товариство з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд»веде бухгалтерський та податковий облік спільної діяльності.Укладення та умови Договорів СД передбачено главою 77 Цивільного кодексу України, Законом України «Про нафту і газ» від 12.07.2001 року №2665 з наступними змінами та доповненнями (далі-Закон №2665), Кодексом України про надра, Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94 від 28.12.1994 року, із змінами та доповненнями (далі-Закон №334), Порядком обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природній газ і газовий конденсат, який затверджений Постановою Кабінетом Міністрів України від 22.03.2001 р. №256 (далі-Постанова №256), Порядком ведення податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, затвердженого Наказом ДПА України від 30.09.2004 р. №571 (далі-Наказ №571).
Державною податковою інспекцією у м. Львові на підставі направлення від 30.04.2009 року №38/23-2 та від 02.06.2009 року №48/23-2 проведено виїзну планову/позапланову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р.
За результатами перевірки відповідачем складено акт №242/23-2/01432606 від 14.07.2009 р. та на підставі даного акта прийнято податкові повідомлення-рішення від 28.07.2009 року №12573. На дані дії податкової позивачем було подано до ДПІ у м. Львові скаргу №22/309 від 06.08.2009 р. В задоволенні даної скарги було відмовлено та видано податкове повідомлення-рішення №12573/1/17462 від 14.10.2009 року. В результаті чого Дочірнім підприємством Національної акціонерної Компанії «Надра України»«Західукргеологія» було подано скаргу 22/424 від 22.10.2009 року до ДПА у Львівській області на вищезазначені повідомлення-рішення та рішення ДПІ у м. Львові про результати розгляду скарги. По даній скарзі ДПА у Львівській області відмовлено. 31.12.2009 року ДПІ у м. Львові видала податкове повідомлення-рішення №12573/2/22777. Не погоджуючись з рішенням про результати розгляду скарги 22/424 від 22.10.2009 року позивач подав до ДПА України скаргу №22/582 від 31.12.2009 року в задоволенні якої позивачу відмовлено. 22.03.2010 року ДПІ у Галицькому районі м. Львова прийнято податкове повідомлення-рішення №12573/3/22777.
Даними податковими повідомленнями-рішеннями визначено податкове зобовязання по рентній платі за нафту, що видобута в Україні у сумі 761843,13 грн. з яких основний платіж 507555,42 грн. та штрафні (фінансові) санкції 254287,71 грн.
Згідно з ст. 1130 ЦК України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобовязуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі обєднання вкладів учасників (просте товариство) або без обєднання вкладів учасників.
Відповідно до п.7.7.1. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», спільна діяльність без створення юридичної особи провадиться на підставі договору про спільну діяльність, що передбачає обєднання коштів або майна учасників для досягнення спільної мети.
Статтею 1 Закону України «Про нафту і газ» передбачено, що користувач нафтогазоносними надрами це юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами з метою пошуку та розвідки родовищ нафти і газу, видобутку нафти і газу або їх зберігання, повернення (захоронення) супутніх і стічних вод, інших відходів, що видобуваються в процесі розвідки і розробки родовищ нафти і газу.
Згідно вимог Закону України «Про нафту і газ»(далі Закон), діяльність пов'язана з користуванням нафтогазоносними надрами на умовах договору про спільну діяльність, виробничу кооперацію може мати місце виключно у випадку, якщо навіть один із учасників договору про спільну діяльність має отриманий в установленому законодавством порядку відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами.
При цьому, ч. 4 ст. 14 Закону визначає, що для власників спеціальних дозволів на користуванням нафтогазоносними надрами чітко встановлено обмеження стосовно неможливості дарувати, продавати або відчужувати права надані їм спеціальним дозволом надрокористування нафтогазоносними надрами, будь-якій іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних фондів, створюваних за їх участю суб'єктів господарської діяльності, а також: до майна спільної діяльності.
Враховуючи вищезазначене, при реалізації договору про спільну діяльність власники спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами не можуть передавати на майно спільної діяльності такі права: виконання геологічного вивчення родовищ корисних копалин, здійснення розробки родовищ, власності на видобуті корисні копалин, розпорядження корисними копалинами.
Статтею 153 ГК України до обов'язків суб'єктів господарювання щодо використання природних ресурсів віднесено також своєчасне внесення відповідної плати за використання природних ресурсів та здійснення господарської діяльності без порушення прав інших власників та користувачів природних ресурсів.
Як вбачається з податкових розрахунків рентної плати за видобуті нафту, природний газ та газовий конденсат за січень, лютий, березень 2008 р. та копій виписок з банківського рахунку про сплату рентної плати, рентна плата за 2008 рік була сплачена Товариством з обмеженою відповідальністю «Західенергобуд».
Пунктом 7.5 ст. 7 Закону України від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», забороняється будь-яка переуступка податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків третім особам.
Механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати на нафту, природний газ і газовий конденсат визначено п.1 Постанови КМУ від 22.03.2001 року №256. Відповідно до пункту 2. Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затверджено постановою КМУ від 22.03.2001 року № 256, платниками рентної плати визначено суб'єктів господарювання, які добувають вуглеводневу сировину на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, виданих у встановленому законодавством порядку.
Об'єктом оподаткування рентною платою є обсяг видобутої вуглеводневої сировини. Сума рентної плати визначається платниками відповідно до обсягу видобутої ними вуглеводневої сировини та встановлених законом ставок рентної плати.
Для визначення результатів господарської діяльності та сплати податку на прибуток підприємств, власники спеціальних дозволів на право користування нафтогазоносними надрами повинні відповідно до пп. 5.2.5 п.5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»відносити суми сплачених податків, які обумовлені реалізацію прав користування надрами (платежі за користування надрами, збір за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету, рентна плата), до власних валових витрат.
Зважаючи на встановлені ч. 4 статті 14 Закону, обмеження прав власників спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами у створенні спільної діяльності шляхом передачі до спільного майна прав, що виникають на підставі спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, а також на визначення спільної діяльності передбаченої Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», суд приходить до висновку, що договір про спільну діяльність в нафтогазовидобуванні не може передбачати геологічноговивчення та видобутку з родовищ нафти, природного газу та газового конденсату.
Отже, наведене свідчить, що податкові зобов'язання щодо податків, пов'язаних з використанням природних ресурсів надр, мають виконуватися власниками спеціальних дозволів на право користування нафтогазоносними надрами, в даному випадку ДП НАК «Надра України»«Західукргеологія».
З врахуванням вищезазначеного, суд приходить до висновку про правомірність прийняття податкових повідомлень-рішень від 28.07.2009 року №12573, від 14.10.2009 року №12573/1/17462, від 31.12.2009 року №12573/2/22777, від 22.03.2010 року №12573/3/22777.
Керуючись ст.ст. 7 - 14, 18, 19, 70, 71, 86, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
В позові відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання повного тексту рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 27.12.2010 року.
Суддя Кузьмич С.М.