Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2026 року Справа № 480/2999/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Сумській області звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , і просить суд стягнути з відповідача податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб загальною сумою 15033,18 грн, отримувач ГУК Сум.обл/ЛебединськаМТГ/18050400 на р/р UA378999980314070699000018554, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є платником податків та зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом. Внаслідок несплати відповідачем у повному обсязі узгоджених податкових зобов`язань, у нього утворився податковий борг, який на момент звернення до суду залишається несплаченим.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України платники єдиного податку - фізичні особи першої та другої груп - мають право не сплачувати єдиний податок у період з 01.04.2022 до припинення або скасування воєнного чи надзвичайного стану на території України.
У відповіді на відзив позивач зауважив, що з 01 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30 червня 2023 року №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».
Згідно з цього Закону особливості оподаткування, встановлені п.9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України застосовуються з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 01 серпня 2023 року.
Відтак нараховані відповідачу суми авансових внесків з єдиного податку за період з 01.04.2022 до 31.07.2023 були анульовані, а єдиний податок за зазначений період не нараховувався.
Щодо нарахування пені у розмірі 533,18 грн позивач зазначив, що за відповідачем за спірний період обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску. У зв`язку з цим кошти, сплачені відповідачем у період з 30.04.2024 по 23.07.2024, були зараховані в рахунок погашення податкової заборгованості відповідно до встановленої законом черговості її погашення.
Таким чином, позивачем нараховано пеню у розмірі 533,18 грн за несвоєчасну сплату єдиного податку.
Від відповідача надійшли докази направлення відзиву на адміністративний позов позивачу.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб. Витребувано у позивача додаткові пояснення щодо нарахування пені та у відповідача докази направлення відзиву позивачу.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором і є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до розрахунку податкової заборгованості, сформованого на підставі ІКПП ITC Податковий блок, у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 15033,18 грн, а саме з єдиного податку з фізичних осіб за період з 20.11.2023 до 20.09.2024: основний платіж - 14500,00 грн та пеня- 533,18 грн.
Відповідач перебуває на спрощеній системі оподаткування по єдиному податку з фізичних осіб (2 група).
Податковим органом було сформовано податкову вимогу форми Ф від 22.11.2023 №005742-1303-1828 , яка була надіслана за податковою адресою відповідача, вважається врученою платнику податків.
Згідно з п. 20.1.34 ст. 20 Податкового Кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 175 ч. 1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановленому Податковим кодексом України строк, не погашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному даним кодексом.
Згідно п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно із п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У відповідності до п. 20.1.34 ст. 20 ПК України, контролюючі органам мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини. Згідно із п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Щодо посилань відповідача на те, що платники єдиного податку - фізичні особи першої та другої груп - мають право не сплачувати єдиний податок у період з 01.04.2022 до припинення або скасування воєнного чи надзвичайного стану на території України, суд зазначає наступне.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України №2102-ІХ від 24.02.2022, постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який діє на даний час.
15.03.2022 Верховною Радою України був прийнятий Закон України №2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період воєнного стану», яким пункт 9.1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України був доповнений, таким змістом: "Установити, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Податкового кодексу України застосовуються з урахуванням таких особливостей:
- фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої групи мають право не сплачувати єдиний податок.
При цьому такими особами декларація платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього підпункту єдиний податок не сплачувався".
Однак, з 01 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30 червня 2023 року №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану».
Згідно з цього Закону особливості оподаткування, встановлені п.9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України застосовуються з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 01 серпня 2023 року.
Таким чином, з 01.08.2023 законодавець платникам першої та другої групи спрощеної системи оподаткування повернув обов`язок щодо сплати єдиного внеску.
Суд зазначає та із матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом 01.04.2022 до 31.07.2023 нараховані відповідачу суми авансових внесків з єдиного податку були анульовані (а.с. 38-39). Сума, яка є предметом розгляду справи, стосується періоду з 20.11.2023 до 20.09.2024, а тому правомірно заявлено податковим органом.
Отже, враховуючи те, що сума податкового боргу відповідачем не сплачена на час розгляду справи, позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу з відповідача визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб загальною сумою 15033,18 грн, отримувач ГУК Сум.обл/ЛебединськаМТГ/18050400 на р/р UA378999980314070699000018554, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета