Рішення № 134388511, 25.02.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2026
Номер справи
200/8879/25
Номер документу
134388511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2026 року Справа№200/8879/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянув у порядку спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, в якому просить:

визнати протиправними дії щодо відмови у видачі неповнолітньому синові, ОСОБА_2 , паспорту у формі паспортної книжечки, зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-Х11, із наступними змінами та доповненнями;

зобов`язати оформити та видати неповнолітньому синові, ОСОБА_2 , у зв`язку із досягненням ІНФОРМАЦІЯ_1 ним 16 (шістнадцятирічного) віку, паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки, зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503 -Х1І, із наступними змінами та доповненнями, без передачі будь яких даних про нього і про його батьків до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування (присвоєння) унікального номеру запису у Реєстрі (УНЗР), без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь-яких засобів Єдиного державного демографічного Реєстру.

Позовні вимоги вмотивовані протиправністю відмови у видачі паспорту. За змістом позову ОСОБА_2 не бажає мати документ у формі ІD картки та вважає, що оформлення та видача такого документу спричиняє втручання в особисте життя, наполягає на тому, що особа має право отримати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки, а обмеження у праві отримати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки є неконституційним.

У відповіді на відзив позивач зауважив на наданні під час особистого прийому всіх необхідних документів для оформлення паспорту та зауважив, що чинним законодавством встановлено можливість отримання громадянином України паспорту, як у формі паспортної книжки так і у формі ID -картки. Водночас, можливість отримання людиною паспорту громадянина України у формі паспортної книжки встановлено законом так і підзаконними нормативними актами, можливість отримання паспорту у формі ID - картки встановлено лише підзаконним нормативним актом.

В наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив про відсутність підстав для задоволення позову. Вказав, що ОСОБА_2 із батьками звернулись особисто із заявою в довільній формі про видачу паспорту у формі книжечки ОСОБА_2 до Слов`янського відділу ГУ ДМС України в Донецькій області. До заяви додані копії документів, водночас, ані Положенням № 2503-ХІІ (на яке посилається позивач), ані Тимчасовим порядком не встановлено можливості надання копій документів для оформлення паспорта громадянина України, оскільки відповідно до пункту 10 розділу I Тимчасового порядку оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України, паспорта, що підлягає обміну (у разі обміну паспорта) та документів, що підтверджують сплату державного мита, рішення суду) повертаються заявнику після прийняття заяви, їх копії, завірені працівником територіального підрозділу ДМС, долучаються до заяви. Згдіно з відзивом Слов`янським відділом ГУ ДМС України у Донецькій області розглянуто заяву від 29.10.2025 відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР з роз`ясненням законодавчо визначеного алгоритму дій, необхідних для отримання паспорта громадянина України. При цьому, лист відповідача від 05.11.2025 за вих. № Ч-140/6/1455 25/1402.58/136-25, з яким не згоден позивач, не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути оскаржений до адміністративного суду. Відповідач також вказав, що жодних обмежень за певними ознаками, так само як і недотримання принципу пропорційності під час виготовлення паспорта громадянина України у формі ID-картки, немає. Відповідач стверджує, що системний аналіз норм Конституції України та Законів України свідчить про те, що особисті переконання особи не можуть бути законною підставою для увільнення від своїх обов`язків перед державою або відмови від виконання законів, а захист персональних даних, на обробку яких позивач не бажає давати свою згоду, не є абсолютним, воно має бути збалансоване й узгоджене з іншими законними інтересами незалежно від того, чи це інтереси інших осіб (приватні інтереси), чи це інтереси суспільства в цілому (суспільні інтереси).

Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив позивача, де викладено аналогічне вказаному у відзиві, та зауваження до неточностей у відповіді позивача на відзив.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду 24.11.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

ОСОБА_1 , яка звернулася із позовом, є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджує свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 та його батьками ОСОБА_1 і ОСОБА_3 надано до Слов`янського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області заяву від 29.10.2025 щодо видачі ОСОБА_2 паспорту громадянина України у формі книжечки, зразка 1994 року.

Листом Слов`янського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, адресованим відділу юридичного забезпечення Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області від 03.12.2025 № 1402.58/5562-25 і додатками до нього підтверджено, що до вказаної заяви ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (заяв у вільній формі) від 29.10.2025 додано заяву ОСОБА_4 про видачу паспорту (заява на бланку); копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 ; дві фотокартки 3,5 х 4,5 см; копію витягу з реєстру територіальної громади про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 ; копію свідоцтва про шлюб батьків ОСОБА_2 - ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ; копію паспорту ОСОБА_3 ; копія паспорту ОСОБА_1 .

Відповідач, Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, у відзиві на позов підтвердив, що звернення ОСОБА_2 , та його батьків про видачу йому паспорту у формі книжечки відбулось особисто та вказав, що Слов`янським відділом ГУ ДМС України у Донецькій області було розглянуто заяву від 29.10.2025 відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» з роз`ясненням законодавчо визначеного алгоритму дій, необхідних для отримання паспорта громадянина України

Так, листом Слов`янського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області від 05.11.2025 №Ч-140/6/1455-25/1402.58/135-25 заявників повідомлено, що підрозділи ГУ ДМС України у Донецькій області можуть оформити та видати паспорт у формі книжечки у разі подання заявником документів, визначених законодавством, у числі яких заява встановленого зразка, та рішення суду, що набрало законної сили.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ

Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують її особу чи спеціальний статус» (далі по тексту - Закон № 5492, тут і далі у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Згідно з п. 3 ч. 7 ст. 16 Закону № 5492-VI уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо, зокрема, заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб`єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.

Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено в адміністративному порядку відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, або до адміністративного суду.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі по тексту - Положення № 2503-ХІІ).

Згідно з п. 2 Положення № 2503-ХІІ паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Відповідно до п.п. 3, 8 Положення № 2503-XII бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Пунктом 12 Положення № 2503-XII визначено, що видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.

Згідно з п. 13 цього Положення для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

За видачу паспорту справляється державне мито (п.14 Положення № 2503-ХІІ).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (далі - Постанова № 302 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що додається.

За змістом п. 2 цієї Постанови із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:

з 01.01.2016 - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII;

з 01.11.2016 - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланку якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Пунктом 3 Постанови № 302 установлено, що:

прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01.11.2016 припиняється;

паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 01.11.2016, є чинним протягом строку, на який його було видано.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18) дійшла висновку, що норми Закону № 5492-VI на відміну від норм Положення № 2503-XII (теж діючого на момент виникнення правовідносин) скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог ст. 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було «встановлене законом», не було «необхідним у демократичному суспільстві» у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар). Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім`я, що становить порушення ст. 8 Конвенції.

Висновки у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення № 2503-ХІІ.

Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням викладеного вище та враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду у справі № 806/3265/17, суд вважає, що будь-яка особа має право на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення № 2503-XII, а відмова у видачі останньої з підстав, зокрема, проаналізованих Великою Палатою Верховного Суду, є протиправною.

Листом Слов`янського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області від 05.11.2025 №Ч-140/6/1455-25/1402.58/135-25 повідомлено, що підрозділи ГУ ДМС України у Донецькій області можуть оформити та видати паспорт у формі книжечки у разі подання заявником документів, визначених законодавством, у числі яких заява, встановленого зразка, та рішення суду, яке набрало законної сили.

Вказаний лист містить посилання на Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456 (далі Порядок № 456).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 398 (далі Постанова № 389) внесено зміни (доповнено абзацом 5) до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302, відповідно до яких Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Так, згідно з п.1 розділу І Порядку № 456 цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до Постанови № 302, Постанови № 398, Положення №2503-XII та визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 2 розділу І Тимчасового порядку № 456 паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 № 353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України».

За приписами п.п. 4, 5 розділу І Тимчасового порядку № 456, оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта. Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи.

Згідно з п. 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку № 456 для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Відповідач у відзиві з посиланням на п. 10 розділу I Тимчасового порядку не зауважував на тому, що заявниками до заяви додано копії документів, водночас, ані Положенням № 2503-ХІІ, ані Тимчасовим порядком не передбачено подання копій документів для оформлення паспорта громадянина України.

Суд зауважує, що відповідно до п.п. 8-10 розділу I Тимчасового порядку після заповнення заявником заяви працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що вчиняє відповідний запис у графі 9 заяви.

У графі 9 заяви працівник територіального підрозділу ДМС зазначає реквізити документів, що є підставою для оформлення паспорта (свідоцтва про народження / документа, що підтверджує обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну / втраченого/викраденого паспорта/ довідки про реєстрацію особи громадянином України та рішення суду). У разі подання довідки про реєстрацію особи громадянином України у графі «Службові відмітки» зазначаються номер і дата рішення про набуття особою громадянства України та країна попереднього громадянства.

Оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України, паспорта, що підлягає обміну (у разі обміну паспорта), документів, що підтверджують сплату державного мита, рішення суду) повертаються заявнику після прийняття заяви, їх копії, завірені працівником територіального підрозділу ДМС, долучаються до заяви.

Таким чином, Тимчасовий порядок надає територіальному підрозділу ДМС повноваження щодо перевірки правильності заповнення заяви та її відповідності наданим документам, зазначення реквізитів документів у заяві та повернення заявнику оригіналів документів після прийняття заяви та завірених працівником територіального підрозділу ДМС копії вказаних документів.

Відповідач підтверджує, що заявниками особисто подано заяву та копії документів до територіального підрозділу ДМС, проте не зазначив чому під час прийняття заяви заявнику не було запропоновано надати оригінали документів, копії яких додані до заяви, не перевірено правильність заповнення заяви та її відповідності наданим документам, не завірено копії документів під час прийняття заяви, не внено відповідні відомості про реквізити цих документів до заяви.

Суд також не приймає посилання відповідача щодо неприйняття під час розгляду заяви ОСОБА_2 рішення, що може бути оскаржено до суду, яким, на думку відповідача, не є лист від 05.11.2025 №Ч-140/6/1455-25/1402.58/135-25, оскільки, на переконання суду, неприйняття відділом відповідача рішення у формі акту індивідуальної дії/ адміністративного акту не свідчить про невчинення ним неправомірних дій, що виразилися у відмові в оформленні паспорту, що підтверджено листом від 05.11.2025 №Ч-140/6/1455-25/1402.58/135-25.

Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18) викладено висновки про можливість застосування до питання видачі паспорту громадянина України у формі книжечки Положення № 2503-ХІІ у разі бажання особи отримати документ такого зразку.

Отже, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі неповнолітньому ОСОБА_2 , паспорту у формі паспортної книжечки, зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-Х11, із наступними змінами та доповненнями.

Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Оскільки під час розгляду справи судом не встановлено наявності правомірних підстав для відмови у видачі ОСОБА_2 паспорту, відповідач не має будь-яких інших законних варіантів поведінки, аніж видати паспорт відповідно до Положення № 2503-ХІІ. Зазначене, з урахуванням висновків суду про протиправність відмови відповідача в оформленні документів для видачі паспорту, та відсутність за таких обставин в даному випадку у відповідача дискреційних повноважень.

Відтак, також підлягають задоволенню вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача оформити та видати неповнолітньому ОСОБА_2 , у зв`язку із досягненням ним ІНФОРМАЦІЯ_1 шістнадцятирічного віку, паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки, зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503 -Х1І, із наступними змінами та доповненнями.

Стосовно вимог оформити та видати паспорт ОСОБА_2 без передачі будь яких даних про нього і про його батьків до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування (присвоєння) унікального номеру запису у Реєстрі (УНЗР), без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь-яких засобів Єдиного державного демографічного Реєстру, то суд зазначає, що з огляду на лист від 05.11.2025 №Ч-140/6/1455-25/1402.58/135-25, вказане не було підставою для відмови у видачі паспорту. Відтак, станом на тепер в суду відсутні підстави вважати, що відповідачем буде порушено права позивача в цій частині, в той час як судовому захисту підлягають саме порушені права, а не ті, що можуть бути порушені в майбутньому (тобто, при видачі паспорту, що має бути здійснено відповідачем на виконання рішення в цій справі).

Отже, вказані вимоги також задоволенню не підлягають.

Відтак, позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи виникнення спору внаслідок неправильних дій відділу відповідача, сплачені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968,96 грн підлягають стягненню на її користь з бюджетних асигнувань відповідача повністю.

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецької області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Донецької області щодо відмови у видачі неповнолітньому ОСОБА_2 паспорту у формі паспортної книжечки, зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-Х11, із наступними змінами та доповненнями.

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Донецької області оформити та видати неповнолітньому ОСОБА_2 паспорт у формі паспортної книжечки, зразка 1994 року, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-Х11, із наступними змінами та доповненнями.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Донецької області в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 ;

ОСОБА_2 (особа, в інтересах якої надано позов) АДРЕСА_1 ,

Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (відповідач) 84333, Донецька область, Краматорський район, м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, 11, ЄДРПОУ 37841728.

Суддя А.С. Михайлик