Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/14343/25
РІШЕННЯ
іменем України
25 лютого 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 15.07.2025 позивач звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії в якій просив врахувати додаткову вислугу років виходячи з 26 років військової служби, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2025 у розмірі 68% грошового забезпечення. Однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 20.03.2009 отримує пенсію за вислугу років у розмірі 50% грошового забезпечення відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №9381-8361/П-03/8-2200/25 від 31.07.2025 позивачу повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії за вислугу років призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах Державної прикордонної служби України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до статті 2 Закону №2262 пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється.
Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Статтею 43 Закону №2262 визначено, що пенсії особам, які мають право на пенсію за цим законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі Порядок).
Згідно пункту 7 Порядку пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: - відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; - щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», з 01.01.2007 на органи Пенсійного фонду України покладено функції лише з призначення та виплати пенсії військовослужбовцям.
Визначення грошового забезпечення для обчислення пенсії та розрахунок вислуги років на день звільнення зі служби здійснюють відповідні міністерства та відомства за матеріалами особових справ осіб, що проходили службу, які зберігаються в уповноважених структурних підрозділах. Всі перерахунки, які пов`язані із зміною вислуги років або складових грошового забезпечення, проводяться виключно на підставі наданих документів уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств.
Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі Порядок №3-1), заява про перерахунок пенсії у зв`язку з звільненням зі служби та всі необхідні для цього документи подаються до органу, що призначає пенсію через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів, у випадку позивача, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Форма заяви про призначення / перерахунок пенсії відповідно до Закону №2262 затверджена згідно додатку 1 до Порядку №3-1.
Перелік документів, які подаються до заяви про призначення / перерахунок пенсії за вислугу років, визначено у пункті 2 розділу ІІ Порядку №3-1.
Суд зазначає, що згідно Витягу з наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 27.04.2025 №138 позивача з 27.04.2025 виключено зі списків особового складу частини та знято з усіх видів грошового забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, для вирішення питання перерахунку пенсії після звільнення зі служби, позивачу необхідно звернутися з відповідною заявою та необхідними документами в уповноважений структурний підрозділ силового відомства з питання подання до органів Пенсійного фонду України документів для перегляду розміру пенсії.
Тобто, лише після надходження на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з ІНФОРМАЦІЯ_2 подання та вищезазначених документів, головним управлінням вирішується питання права на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту а статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Суд також зазначає, що перерахунок пенсії, який пов`язаний із зміною складових грошового забезпечення, проводиться виключно на підставі наданих документів уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, яким, у випадку позивача є ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стосовно позовної вимоги позивача врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації, та службу за контрактом до дня фактичного звільнення, виходячи з 26 років військової служби, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2025 за вислугу років у розмірі 68% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум, суд враховує наступне.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Обчислення стажу, призначення та виплата пенсії відноситься виключно до функцій органів Пенсійного фонду України.
Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
А тому, вищевказана вимога позивача є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.
Аналогічна правова позиція висловлена постановою Верховного суду від 06.03.2018 року № 754/14898/15-а.
Виходячи з вищевикладеного, підстав для визнання протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації на службу за контрактом до дня фактичного звільнення згідно заяви від 15.07.2025 та зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації, та службу за контрактом до дня фактичного звільнення, виходячи з 26 років військової служби, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2025 за вислугу років у розмірі 68% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум, немає.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на наведене вище, суд вважає, що позивач не довів протиправну бездіяльність відповідача, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук