Рішення № 134358246, 24.02.2026, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2026
Номер справи
460/24376/25
Номер документу
134358246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

24 лютого 2026 року м. Рівне№460/24376/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі іменується Відповідач), в якому Позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відображення у розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія ОСОБА_1 доходу у розмірі « 0 грн» за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 31.06.2025 без врахування при обчисленні коефіцієнтів заробітної плати відомостей про дохід в розмірі « 0 грн» за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року.

Стислий виклад позиції Позивача.

Позивач в обґрунтування позову зазначає, що йому призначено пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що Відповідач здійснює обчислення розміру пенсії враховуючи відомості про відсутність доходу « 0» грн у розрахунках коефіцієнтів заробітної плати за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року за відсутності правових підстав. Просив задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.

Ухвалою суду від 05.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до статті 229 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 з 11.05.2025 перебуває на обліку у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач листом від 22.09.2025 №1700-0202-8/71245 повідомив, що до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано усі періоди роботи на підставі наданих документів.

Зазначив, що пенсію Позивача обчислено з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу: з 01.07.2000 по 31.05.2025 - за даними системи персоніфікованого обліку, коефіцієнт якої після оптимізації 0,62935; розмір заробітної плати для обчислення пенсії за віком 9476,18 грн (15057,09 грн середня заробітна плата по країні за 2022-2024 роки (станом на дату звернення) х 0,62935 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Згідно із розрахунком коефіцієнтів заробітної плати, з якої така пенсія обчислюється, вбачається, що за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року відповідачем зазначена відсутність заробітної плати (доходу) у вигляді « 0» грн.

Не погоджуючись з неправомірними діями Відповідача, Позивач звернувся з даним позовом до суду.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Частиною першою статті 4 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Так, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. Також до стажу роботи зараховується військова служба та навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів тощо.

Згідно з вимогами ст. 62 Закону №1788-XII, ст. 48 Кодексу законів про працю України, Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (далі Інструкція №58), п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідач вважає, що оскільки, в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості про нарахування позивачу заробітної плати за період роботи з липня 2000 року по грудень 2000 року, лютий 2001 року та з квітня 2001 року по жовтень 2001 року, то до розрахунку заробітку за вказані періоди роботи враховано заробітну плату в нульовому обчисленні.

При цьому, за правилами, встановленими абз. 9 п. 3 ч. 3 ст. 21 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості, як зокрема, частина персональної електронної облікової картки, яка відображає виплату за рахунок коштів Пенсійного фонду пенсії застрахованій особі за місяцями заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для обчислення, перерахунку, індексації пенсії на поточний момент.

Зі змісту доданих до позовної заяви документів, будь-яка інформація про заробітну плату/дохід, нарахований Позивачу за спірний період відсутня.

Таким чином, Відповідач не врахував, що зарплата це наявність доходу, а не його відсутність.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Поняття доходу, з джерел їх походження з України, врегульоване підпунктом 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, зокрема, дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Разом з тим, як відомості персоніфікованого обліку, так і розрахунок коефіцієнтів заробітної плати не містять інформації про відображення будь-якої заробітної плати (доходу) за спірний період страхового стажу.

Приписами статті 41 Закону №1058-IV передбачено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, міститься вичерпний перелік виплат (доходу) отримуваних застрахованою особою, що включається до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Проаналізоване в сукупності свідчить на користь того, що заробітна плата (дохід) кошти, які особа отримувала та які, як правило, мають грошовий вираз, а тому, у відповідача при зарахуванні періоду роботи до страхового стажу були відсутні будь-які правові підстави відображення « 0 грн» у нульовому обчисленні для розрахунку коефіцієнтів заробітної плати за цей період, зокрема й через відсутність його волевиявлення.

Незважаючи на це для розрахунків коефіцієнтів заробітної плати відповідачем за спірний період страхового стажу зараховано « 0 грн» - відсутність будь-якого доходу чи заробітної плати, що свідчить про порушення ним положень ст. 40 Закону №1058-IV та інших норм чинного законодавства, які регламентують поняття та ознаки заробітної плати/доходу, з якого може бути обчислена пенсія.

Для розрахунків коефіцієнтів заробітної плати за спірний період страхового стажу зараховано « 0 грн» - відсутність будь-якого доходу чи заробітної плати, що свідчить про порушення положень ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших норм чинного законодавства, які регламентують поняття заробітної плати/доходу, з якого може бути обчислена пенсія.

За наведених обставин дії Відповідача щодо відображення у розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія Позивача доходу у розмірі « 0 грн» за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року року є протиправними такими, що не відповідають чинному законодавству.

З метою ефективного захисту прав Позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відображення у розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія ОСОБА_1 доходу у розмірі « 0 грн» за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 31.06.2025 без врахування при обчисленні коефіцієнтів заробітної плати відомостей про дохід в розмірі « 0 грн» за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога-вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За правилами частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Враховуючи попередній висновок суду про протиправність дій суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 31.06.2025 без врахування при обчисленні коефіцієнтів заробітної плати відомостей про дохід в розмірі « 0 грн» за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем не доведено правомірності оскаржуваних дій в порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту шляхом задоволення позову повністю.

Враховуючи положення частини першої статті 139 КАС України, суд стягує на користь Позивача понесені ним судові витрати, які підлягають відшкодуванню, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав Відповідачем у справі, або якщо Відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На користь Позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 968 грн 96 коп, сплачена відповідно до квитанції від 07.11.2025, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відображення у розрахунку заробітної плати, з якої обчислюється пенсія ОСОБА_1 доходу у розмірі «0 грн» за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 31.06.2025 без врахування при обчисленні коефіцієнтів заробітної плати відомостей про дохід в розмірі « 0 грн» за період липня 2000 року, грудня 2000 року, з листопада 2001 року по грудень 2002 року та з березня 2020 року по травень 2020 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968 грн 96 коп за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 24 лютого 2026 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя К.М. Недашківська