Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2026 рокусправа № 380/13596/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку та виплати моєї пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» на підставі заяви за призначенням/перерахунком пенсії за № 3197 від 24 квітня 2024 року, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 10 від 22 квітня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 11 від 22 квітня 2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради, з часу звернення за перерахунком пенсії, а саме - з 24 квітня 2024 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок моєї пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» на підставі заяви за призначенням/ перерахунком пенсії за № 3197 від 24 квітня 2024 року, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 10 від 22 квітня 2024 року, та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 11 від 22 квітня 2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради, здійснивши нарахування та виплату пенсії державного службовця у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках № 10 та № 11 від 22 квітня 2024 року, з часу звернення за перерахунком пенсії, а саме - з 24 квітня 2024 року, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі №380/12148/24 відповідач-2 перевів її на пенсію державного службовця. Вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для обчислення і виплати пенсії державного службовця.
Ухвалою суду від 20.06.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач-1, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що на виконання судового рішення № 380/12148/24, органами Пенсійного фонду України рішенням від 03.12.2024 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII "Про державну службу", з 24.04.2024 року, лише з врахуванням стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Судом не розглядалось питання обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Вказує, що у випадках, коли зобов`язання, покладені судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України, не визначають окремого порядку призначення (перерахунку) пенсії, призначення (перерахунок) здійснюється з урахуванням вимог чинного законодавства. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі № 380/12148/24 не покладено зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" згідно довідок про заробітну плату. Розмір пенсійної виплати відповідно до Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 без довідок про заробітну плату згідно судового рішення № 380/12148/24 становитиме з 24.04.2024 2361,00 грн. А, виплата пенсії по віку позивача відповідно до Закону 1058 проводиться в розмірі 12681,83 грн. Отже, розмір пенсії по віку згідно Закону України Про державну службу, розрахований без врахування довідок про складові заробітної плати, тому є меншим розміру призначеної раніше пенсії по віку відповідно до Закону України Про загальнооб`язкове державне пенсійне страхування. Відтак, залишати ОСОБА_1 було недоцільним на пенсії по віку згідно Закону України Про державну службу, розмір якої є меншим, ніж той який позивач отримує згідно Закону № 1058. Згідно п. 4 розділу 15 Закону № 1058, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Враховуючи вищенаведене і той факт, що після перерахунку розмір пенсії зменшився, прийнято рішення і надалі виплачувати пенсію позивачу відповідно до Закону № 1058.
Щодо позовних вимог зобов`язального характеру, відповідач-1 вказує, що відповідно до ст. 58 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії, зокрема, розрахунку страхового стажу, а суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача та зобов`язувати відповідача врахувати розраховану ним величину страхового стажу для призначення пенсії. Просить відмовити в задоволенні позову.
Відповідач-2, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі надіслана відповідачу в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, відповідно до якої документ доставлено до електронного кабінету 11.07.2025.
За приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У відповіді на відзив представник позивача, зокрема, зазначає, що при призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», з 24.04.2024 року, відповідачі повинні були одночасно здійснити обчислення та перерахунок її пенсії державного службовця на підставі наданих нею при зверненні 24.04.2024р. довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 22.04.2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №11 від 22.04.2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради. Однак, відповідачами було проігноровано надані позивачкою довідки та не було здійснено обчислення та перерахунок її пенсії державного службовця на підставі наданих нею при зверненні 24.04.2024р. довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 22.04.2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №11 від Документ сформований в системі «Електронний суд» 11.08.2025 13 22.04.2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради. Відповідачами не зазначено жодного аргументу на підтвердження невідповідності поданих довідок вимогам встановленого зразка та не вказано в чому саме полягає невідповідність наданих довідок.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
24.04.2024 позивач звернулась до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про переведення її з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» та п.п.10, 12 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу».
До заяви позивачем, серед іншого, додано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 22.04.2024 року та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №11 від 22.04.2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради.
За принципом екстериторіальності розгляд заяви та документів позивача здійснювався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
За результатами розгляду заяви та наданих позивачем документів, рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області № 134650030176 від 01.05.2024 відмовлено позивачу у переході на пенсію державного службовця у зв`язку із відсутністю необхідного стажу роботи.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі №380/12148/24, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01.05.2024 року №134650030176.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», з 24.04.2024 року.
У задоволенні вимог в частині здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №10 від 22.04.2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №11 від 22.04.2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради - відмовлено.
Вказане рішення суду виконано відповідачем-2, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 22.05.2025 №0400-010804-5/98741 (а.с. 42).
Листом від 16.04.2025 (а.с. 40), наданим у відповідь на звернення позивача від 02.04.2025, відповідач-1, зокрема повідомив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі №380/12148/24 на ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не покладено зобов`язань проводити перерахунок пенсії на підставі довідок №10 від 22.04.2024 та №11 від 22.04.2024. Оскільки в результаті проведеного перерахунку розмір пенсії позивача зменшується, переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є недоцільним. Розмір пенсії позивача за віком відповідно до Закону 1058 на 01.04.2025 становить 12968,63 грн.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» 10.12.2015 № 889-ІІІ (далі - Закон № 889-ІІІ) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Суд наголошує, що право позивача на переведення на пенсію державного службовця встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі №380/12148/24, яке набрало законної сили.
Відповідно до пункту 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-ІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Частина перша статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ визначає, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частин першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Суд звертає увагу, що позивач на час звернення за призначенням пенсії не займала посаду державної служби, тому з урахуванням положень статті 37 Закону № 3723-ХІІ розмір пенсії позивача підлягає обчисленню із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове Державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічний правовий висновок зробив Верховний Суд у постанові від 27.01.2023 у справі № 340/4184/21, який, відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України, враховується судом при розгляді даної справи.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).
Такими довідками є:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Суд враховує, що додані позивачем до заяви від 24.04.2024 довідки №№ 10, 11 від 22.04.2024 про складові заробітної плати, складені відповідно до вказаної постанови та відповідають затвердженій формі.
Стаття 44 Закону України № 1058-VI визначає, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1).
Відповідно до абз.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1) заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю
пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Згідно з пунктом 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Отже, відповідачі наділені правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Суд дослідив взірці форми довідок, затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 та довідки, надані позивачем до заяви від 24.04.2024, та встановив, що такі довідки відповідають змісту взірця, затвердженого постановою Правління ПФУ.
З матеріалів справи суд встановив, що на виконання Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2024 у справі №380/12148/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначено з 24.04.2024 позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».
Проте, при призначенні позивачу пенсії відповідачем-2 не взято до уваги додані позивачем до заяви від 24.04.2024 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 10 від 22.04.2024 року, та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 11 від 22.04.2024 року, видані Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради, та не надано їм належну оцінку.
Оскільки згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення пенсії, і відповідач-2 не надав жодного доказу щодо правових підстав не враховувати вказані в них відомості, відповідач-2 допустив протиправну бездіяльність.
У цій справі для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, рішенням якого відмовлено позивачу в призначенні пенсії державного службовця.
Тож, дії зобов`язального характеру щодо призначення позивачу вказаного виду пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачу пенсії за її заявою від 24.04.2024 року, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача-2 провести перерахунок пенсії позивача за віком, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», із врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 10 від 22 квітня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 11 від 22 квітня 2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради, здійснивши нарахування та виплату пенсії державного службовця у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках № 10 та № 11 від 22 квітня 2024 року, з часу звернення за перерахунком пенсії - з 24 квітня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Враховуючи викладене, позовні вимоги, заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволенню не підлягають.
Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову частково.
Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2, оскільки саме протиправна бездіяльність відповідача-2 стала підставою для звернення позивача із позовом до суду.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», із врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 10 від 22 квітня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 11 від 22 квітня 2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради, з часу звернення за перерахунком пенсії - з 24 квітня 2024 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за віком, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», із врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 10 від 22 квітня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за № 11 від 22 квітня 2024 року, виданих Управлінням адміністрування та розвитку громад Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради, здійснивши нарахування та виплату пенсії державного службовця у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках № 10 та № 11 від 22 квітня 2024 року, з часу звернення за перерахунком пенсії - з 24 квітня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) судовий збір у розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 25.02.2026 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович