Вирок № 134350858, 24.02.2026, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
24.02.2026
Номер справи
344/59/26
Номер документу
134350858
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 344/59/26

Провадження № 1-кп/344/10/26

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 року м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

з участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спеціального судового провадження, в залі суду в м.Івано-Франківську матеріали кримінального провадження з обвинувальним актом щодо:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Єпіфанівка, Кремінського району Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, раніше не судимого,

якому повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.111-1, ч.1 ст.111-2 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Обвинувачений ОСОБА_5 вчинив добровільне зайняття громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконниз виборів на тимчасово окупованій території та умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень держави-агресора.

Злочини скоєно за наступних обставин. Так, в квітні 2024 року окупаційною адміністрацією було створено на території Кремінського району Луганської області т.зв «Территориальный отдел по жизнеобеспечению «Епифановка» (с. Епифановка, с. Боровеньки, с.Варваровка, с. Кудряшовка) Администрации муниципального округа муниципальное образование Кременской муниципальный округ Луганской народной Республики». Громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в квітні 2024 року, більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на території тимчасово окупованої Луганської області, незважаючи на зобов`язання по неухильному додержанню Конституції та законів України, діючи умисно, всупереч інтересам держави України, її суверенітету й територіальній цілісності, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора, добровільно прийняв пропозицію невстановлених досудовимслідством осіб із числа представників збройних формувань і окупаційної адміністрації російської федерації щодо зайняття посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території. Так, в невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 05 квітня 2024 року, громадянин України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , добровільно зайняв, посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме - «начальника» в незаконно створеному на тимчасово окупованій території Кремінського р-ну, Луганської області (мовою оригіналу) - т.зв. «Териториальный отдел по жизнеобеспечению «Елифановка», який є структурним підрозділом «Администрации муниципального округа муниципальное образование Кременской муниципальный округ Луганской народной Республики». Перебуваючи на вказаній посаді в незаконно створеному органі окупаційної влади ОСОБА_5 в квітні 2024 було підготовлено т.зв. «Положение о территориальном отделе по жизнеобеспечению «Епифановка» (с. Епифановка, с. Боровеньки, с. Ванрваровка, с. Кудряшовка) Администрации муниципального округа муниципальное образование Кременской муниципальный округ Луганской Народной Республики», яке затверджене т.зв. розпорядженням окупаційного органу «Администрации муниципального округа муниципальное образование Кременской муниципальный округ Луганской Народной Республики» №40р від 05.04.2024, оприлюднене на офіційних ресурсах окупаційного органу влади, та визначає основні положення щодо функціонування вказаного підрозділу та його керівника, впровадження окупаційної влади та законодавства РФ на території старостинського округу с.Епіфанівка (села Еліфанівка, Боровеньки, Варваровка та Кудряшовка) Кремінного району Луганської області. Згідно вказаного т.зв. положення окупаційною владою на т.зв. «Территориальный отдел по жизнеобеспечению «Епифановка» покладаються завдання та функції щодо: дотримання Конституції російської федерації, федеральних законів та інших нормативно-правових актів російської федерації та забезпечувати їх виконання; виконання доручень т.зв. голови адміністрації, які надані відповідно до його повноважень та встановлені законодавством; забезпечення життєдіяльність відділу в межах його компетенцій; надавання безплатних консультацій в усній формі щодо питань, які відносяться до компетенції відділу, а також здійснення розгляду запитів громадян в установленому законодавством РФ порядку; надання допомоги громадянам при оформленні пенсій та соціальних виплат; надання допомоги особам при оформленні документів та отримання паспорта громадянина російської федерації; надання допомоги особам при отриманні СНІОР, ІПН, ОМС; видання громадянам довідок та актів в межах компетенції відділу; ведення обліку зареєстрованих громадян та тимчасово переміщених осіб в межах територіальної відповідальності відділу; ведення обліку громадян пільгових категорій (учасники СВО, діти війни, учасники BBB, інваліди, ліквідатори ЧАЕС, діти-інваліди, діти-сироти, багатодітні сім`ї); організації та проведення зборів для виявлення та вирішення нагальних проблем населення. При цьому, перебуваючи на вищезазначеній посаді в незаконно створеному підрозділі окупаційної адміністрації російської федерації громадянин України ОСОБА_5 , керуючись т.зв. «законодавством положенням окупаційного органу «Территориальный отдел ЛНР», жизнеобеспечению «Епифановка» здійснює управління діяльністю зазначеного окупаційного органу, забезпечує виконання покладених завдань та функцій, розприділяє обов?язки поміж співробітниками в межах їх посадових обов`язків, готує положення про відділ, його посадові інструкції та інші документи, які стосуються компетенції відцілу, представляє інтереси відділу у взаємодії з іншими структурними підрозділами окупаційної адміністрації та т.зв. органами місцевого самоуправління в питаннях компетенцій відділу тощо. При цьому, ОСОБА_5 , діючи умисно, утверджував владу РФ переконуючи місцевих жителів дотримуватись російського законодавства та т.зв. нормативно-правових актів «ЛНР», зокрема, сприяв в отриманні жителями старостинського округу с. Епіфанівка Кремінного району Луганської області паспортів громадян російської федерації, інших документів для їх інтеграції в російське правове поле (т.зв. «СНИЛС», «ИНН», «ОМС»). Також, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді керівника окупаційного органу т.зв. «Территориальный отдел по жизнеобеспечению «Епифановка», сприяв військовослужбовцям російських окупаційних військ, які приймали участь у збройній агресії проти України, у вирішенні їх житлово-побутових питань за рахунок нерухомості, яка перебуває у власності осіб, які покинули тимчасово окуповану російською федерацією територію України. Окрім цього, ОСОБА_5 системно приймав участь у створенні пропагандистських матеріалів на підтримку окупаційної адміністрації шляхом участі в зустрічах з представниками вищих ланок окупаційної адміністрації, представниками провладної партії РФ «Единая Россия», розміщення на офіційній сторінці окупаційного органу привітання з днем російської федерації тощо. Так, за здійснення дій спрямованих на допомогу державі-агресору, збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, громадянин України ОСОБА_5 , будучи начальником т.зв. «Территориальный отдел по жизнеобеспечению «Епифановка», 23.05.2024 нагороджений «благодарственное письмо» від т.зв. «Народного Совета Луганской Народной Республики».

В судове засідання обвинувачений ОСОБА_5 не з`явився, хоча про час та місце розгляду кримінального провадження повідомлявся належним чином, в порядку ст.323 КПК України. Судовий розгляд, відповідно до глави 24-1 КПК України, здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia).

Одночасно, розгляд вказаного кримінального провадження проводився за обов`язковою участю захисника ОСОБА_5 ОСОБА_4 , який був забезпечений державою, а саме Західним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги.

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності. Разом з тим, ухилення обвинуваченого ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Незважаючи на те, що обвинувачений в судове засідання не з`явився та не висловлював свою позицію щодо висунутого обвинувачення, його вина у вчиненому доводиться сукупністю зібраних та досліджених в судовому засіданні належних та допустимих доказів.

Відповідно до протоколу огляду від 11 вересня 2025 року встановлено факт розміщення в офіційному друкованому виданні "Урядовий кур`єр" повідомлення про підозру та повісток про виклик до слідчого на 15, 16 та 17 вересня 2025 року підозрюваного ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу огляду від 11 вересня 2025 року встановлено факт розміщення на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора повідомлення про підозру та повісток про виклик до слідчого на 15, 16 та 17 вересня 2025 року підозрюваного ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу огляду від 21.10.2025 року проведено огляд офіційного інтернет-ресурсу Міністерства внутрішніх справ України у розділ "Розшук". Відповідно до вказаної на офіційному ресурсі органів МВС України інформації, ОСОБА_5 був оголошений у загальнодержавний розшук 18.09.2025 року за ініціативи Управління СБ України в Івано-Франківській області.

Відповідно до протоколу огляду від 16 грудня 2025 року встановлено факт розміщення в офіційному друкованому виданні "Урядовий кур`єр" повідомлення про підозру та повісток про виклик до слідчого на 20 грудня 2025 року підозрюваного ОСОБА_5 .

Відповідно до протоколу огляду від 17 грудня 2025 року встановлено факт розміщення на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора повідомлення про підозру та повісток про виклик до слідчого на 20 грудня 2025 року підозрюваного ОСОБА_5 .

Відповідно до акту огляду мережі інтернет від 19 червня 2024 року, проведено огляд комп`ютерних даних, а саме огляд і фіксація інформації розміщеної у вільному доступі в мережі інетрнет, на яких розміщено нормативний акт під назвою "Об утверждении Положения о территориальном отделе по жизнеобеспечению "Епифановка" 9с.Епифановка, с.Боровеньки, с.Варваровка, с.Кудряшовка) Администрации муниципального округа муниципальное образование Кременской муниципальний округ Луганской Народной Республики".

Відповідно до акту огляду мережі інтернет від 19.06.2024 року проведено огляд та фіксація відомостей, розміщених у відкритому доступі в мережі Інтернет, на яких відображено причетність обвинуваченого до ведення пропагандистської діяльності, спрямованої проти інтересів України.

Відповідно до акту огляду мережі інтернет від 02.09.2024 року проведено огляд та фіксація відомостей, розміщених у відкритому доступі в мережі Інтернет, а саме сайту "Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України". Із вказаного сайту випливає, що територія на якій проживає ОСОБА_5 та вчиняє діяльність з ознаками кримінального правопорушення ( ч.5 ст.111-1, КК України) є захопленою агресором і державні органи влади України не виконують там свої повноваження.

Відповідно до протоколу огляду мережі інтернет від 03 вересня 2024 року, проведено огляд комп`ютерних даних, а саме огляд і фіксація інформації розміщеної у вільному доступі в мережі інтернет, на яких відображено причетність обвинуваченого ОСОБА_5 до ведення пропагандистської діяльності, спрямованої проти інтересів України.

Відповідно до протоколу огляду від 06 серпня 2025 року, проведено огляд даних у російської соціальної мережі "Однокласники", на даному сайті зазначено, що Єпіфанівська ЗОШ та Начальник Територіального відділу з життєзабезпечення "Єпіфанівка" ОСОБА_5 доєдналися до акції "Коробка хоробрості", яка діє в рамках проєкту політичної партії "єдина росія". Також було оглянуто російську соціальну мережу "Вконтакте", на якій міститься публікація ОСОБА_6 із начальником відділу життєзабезпечення ОСОБА_5 , зі змістом "Провел встречи в четирех селах прифронтового Кременского района: Варваровске, Кудряшовке, Боровеньках и Епифановке".

Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнаня за фотознімками від 05 вересня 2024 року, свідок ОСОБА_7 впізнав обвинуваченого ОСОБА_5 на фото під номером 1.

Відповідно до протоколу пред`явлення особи для впізнаня за фотознімками від 11 вересня 2024 року, свідок ОСОБА_8 впізнала обвинуваченого ОСОБА_5 на фото під номером 1.

Відповідно до протоколу допиту свідка від 25 квітня 2025 року, було допитано свідка ОСОБА_8 яка підтвердила факт зайняття ОСОБА_5 керівних посад окупаційного органу «Администрации муниципального округа муниципальное образование Кременской муниципальный округ Луганской Народной Республики», а також інших фактів, які підтверджують причетність ОСОБА_5 до до ведення пропагандистської діяльності, спрямованої проти інтересів України.

Відповідно до протоколу допиту свідка від 16 вересня 2025 року, допитаний свідок ОСОБА_7 повідомив, що ОСОБА_5 вчиняє дії, спрямовані на допомогу державі-агресору та окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди суверенітетові України шляхом реалізації та підтримки рішень держави - агресора. Також, повідомив факт здійснення ОСОБА_5 функцій із підтримання окупаційної влади рф.

Таким чином, в процесі судового розгляду було достовірно встановлено, що обвинувачений ОСОБА_5 виконуючи функції та завдання незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області, вживає заходів просування програм російського уряду на окупованій території.

ОСОБА_5 умисно перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, здійснюючи підривну діяльність проти України

Вказані обставини в повному обсязі знайшли своє відображення в ході судового розгляду та підтвердуються зазначиними вище доказами, що були предметом дослідження в ході судового розгляду.

Отже, оцінюючи всі зібрані по справі докази в сукупності за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального правопорушення, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд приходить до висновку, що дії обвинуваченого ОСОБА_5 слід кваліфікувати за ч.5 ст.111-1, ч.1 ст.111-2 КК України, оскільки він вчинив добровільне зайняття громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконниз виборів на тимчасово окупованій території та умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень держави-агресора.

При призначенні обвинуваченому покарання, суд також виходить з вимог ст.50 КК України, відповідно до якої покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами. Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.

Відповідно до ст.65 КК України, особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень. Підстави для призначення більш м`якого покарання, ніж це передбачено відповідною статтею Особливої частини цього Кодексу за вчинене кримінальне правопорушення, визначаються статтею 69 цього Кодексу.

При призначенні обвинуваченому покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного.

Обставин, які пом`якшують покарання ОСОБА_5 передбачених ст.66 КК України, не встановлено.

Обставин, які відповідно до ст. 67 Кримінального кодексу України, обтяжують покарання обвинуваченого, не встановлено.

За таких обставин, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому ОСОБА_5 покарання в межах санкції ч.5 ст.111-1, ч.1 ст.111-2 КК України, зокрема, у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування та з конфіскацією майна, так як вказане покарання буде необхідне і достатнє для його виправлення і попередження вчинення нових злочинів.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.368, 370, 374, 375 КПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.111-1, ч.1 ст.111-2 КК України, та призначити покарання:

- за ч.5 ст.111-1 КК України - у виді позбавлення волі на строк десять років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк чотирнадцять років та з конфіскацією всього належного йому майна;

- за ч.1 ст.111-2 КК України - у виді позбавлення волі на строк дванадцять років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк п`ятнадцять років та з конфіскацією всього належного йому майна.

На підставі ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим визначити ОСОБА_5 остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк дванадцять років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк п`ятнадцять років з конфіскацією всього належного йому майна.

Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_5 рахувати з моменту фактичного затримання, в порядку виконання вироку.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Івано-Франківський міський суд.

Суддя ОСОБА_9